Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-9/11-6/ŁM
z 31 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-9/11-6/ŁM
Data
2011.03.31


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasady ustalania różnic kursowych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
metoda rachunkowa ustalania różnic kursowych
metoda rachunkowa ustalania różnic kursowych
przychód
przychód
rachunkowość
rachunkowość
różnice kursowe
różnice kursowe
waluta obca
waluta obca


Istota interpretacji
Czy w przypadku płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu należności licencyjnych, przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, wynikające z różnicy pomiędzy kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zarachowania zobowiązania wobec zagranicznego beneficjenta należności a kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania płatności, odniesione w całości w wynik finansowy Spółki i ujęte na koncie różnic kursowych (zarówno w części dotyczącej wypłaty na rzecz kontrahenta zagranicznego, jak i w części dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od tej wypłaty), wpływają na podstawę opodatkowania Spółki?



Wniosek ORD-IN 911 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2010 r. (data wpływu 31.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych różnic kursowych ustalanych na podstawie przepisów o rachunkowości w przypadku płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu należności licencyjnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony w dniu 29 marca 2011 r. o dopłatę w kwocie 80 zł - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych różnic kursowych ustalanych na podstawie przepisów o rachunkowości:

  • w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy Spółką a kontrahentami krajowymi,
  • w przypadku transakcji dostawy produktów na rzecz kontrahentów niemieckich za pośrednictwem składu konsygnacyjnego zlokalizowanego w Niemczech,
  • w przypadku dokonywanych z niemieckim urzędem skarbowym rozliczeń z tytułu podatku VAT,
  • w przypadku płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu należności licencyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji skrętek miedzianych, kabli, wiązek kablowych oraz komponentów elektrycznych dla wielu dziedzin przemysłu.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka dokonuje licznych transakcji / operacji gospodarczych, których rozliczenie odbywa się w walucie obcej.

Spółka rozpoznaje przychody i / lub koszty z tytułu różnic kursowych dla celów podatkowych zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 654), tzn. na podstawie przepisów o rachunkowości (dalej określanej jako „metoda rachunkowa”) od dnia 1 stycznia 2007 r.

Spółka spełniła warunki stosowania wybranej przez siebie metody rachunkowej określone w ww. przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - zawiadomienie o wyborze tej metody dla celów rozpoznawania przychodów i kosztów z tytułu różnic kursowych zostało złożone do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w dniu 30 stycznia 2007 r. oraz jednocześnie, sprawozdanie finansowe Spółki podlega corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta.

W wyniku realizacji przedmiotowych transakcji / operacji gospodarczych, których rozliczenie odbywa się w walucie obcej, a w szczególności w związku z realizacją płatności dotyczących powyższych transakcji, po stronie Spółki powstają różnice kursowe dodatnie lub różnice kursowe ujemne.

W szczególności, Spółka realizuje przychody oraz koszty z tytułu różnic kursowych w związku z następującymi zdarzeniami gospodarczymi:

  1. transakcji zakupu materiałów oraz sprzedaży produktów pomiędzy Spółką a kontrahentami krajowymi, rozliczanych w walucie obcej, w tym w związku z zapłatą w walucie obcej kwot VAT wynikających z faktur w powyższym zakresie, wystawianych przez Spółkę lub kontrahenta krajowego;
  2. transakcji dostawy produktów na rzecz niemieckich kontrahentów za pośrednictwem składu konsygnacyjnego zlokalizowanego w Niemczech, rozliczanych w walucie obcej, obejmujących również rozliczenie Spółki z niemieckim odbiorcą produktów w zakresie VAT niemieckiego oraz uregulowanie przez Spółkę zobowiązania w tym zakresie wobec niemieckiego organu podatkowego (Spółka jest zarejestrowana dla celów VAT w Niemczech);
  3. płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu należności licencyjnych, wyrażonych w walutach obcych, od których Spółka, zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 654) pobiera zryczałtowany podatek dochodowy, skalkulowany według odpowiednich stawek podatkowych.

Poniżej Spółka przedstawia szczegółowy opis sposobu kalkulacji różnic kursowych, które realizują się w odniesieniu do powyższych transakcji.

Ad. a)

Spółka dokonuje zakupu materiałów od polskiego dostawcy oraz sprzedaży produktów na rzecz polskich odbiorców. Rozliczenia w zakresie tych transakcji odbywają się w walucie obcej. Transakcje te dokumentowane są fakturami wystawianymi na rzecz Spółki przez dostawcę (zakup materiałów) lub na rzecz odbiorców przez Spółkę (sprzedaż produktów), w których kwota netto transakcji wyrażona jest w walucie obcej, natomiast kwota podatku VAT naliczonego na tej transakcji jest przeszacowana i wyrażona również w PLN.

Z dniem otrzymania / wystawienia faktury z tytułu zakupu materiałów / sprzedaży produktów, Spółka dokonuje księgowania kwoty brutto faktury na koncie rozrachunków z danym kontrahentem, przeliczonej na PLN według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Jednocześnie Spółka dokonuje zaksięgowania kwoty podatku VAT naliczonego na koncie rozrachunków z polskim urzędem skarbowym, wykazanego na fakturze zakupowej PLN.

Na wskazanym powyżej koncie rozrachunków z polskim urzędem skarbowym księgowana jest wskazana na fakturze kwota podatku w PLN i taka też kwota podatku stanowi w Spółce VAT naliczony (w przypadku zakupu materiałów), podlegający odliczeniu od kwoty VAT należnego lub VAT należny (w przypadku sprzedaży produktów), wykazywany w deklaracjach VAT-7 składanych przez Spółkę.

Rozliczenie z kontrahentem (płatność) odbywa się w całości w walucie obcej (w tym również w odniesieniu do kwoty podatku VAT naliczonego, obciążającego zakupy dokonywane przez Spółkę lub VAT należnego, obciążającego zakupy dokonywane od Spółki przez kontrahenta).

Powyższe płatności w walutach obcych realizowane są za pośrednictwem rachunku bankowego oraz rozliczeniowego Spółki utrzymywanego za granicą. Bank zagraniczny, w którym Spółka posiada rachunek, z którego realizowane są płatności w powyższym zakresie nie ogłasza kursu przeliczenia walut obcych (w tym EUR) na PLN. Dla celów rachunkowych, wypływ / wpływ kwot w walucie obcej przeliczany jest po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień płatności.

Różnica pomiędzy wyrażoną w PLN wartością brutto faktury z dnia zarachowania zobowiązania / należności a wartością tej faktury z dnia dokonania płatności wpływa na wynik finansowy Spółki w postaci przychodów / kosztów finansowych i jest księgowana odpowiednio na koncie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych.

Należy podkreślić, iż w związku z faktem, że rozliczenia w walucie obcej z tytułu powyższych transakcji dokonywane są w kwocie brutto (obejmującej również kwoty VAT naliczonego / VAT należnego), część różnic kursowych w powyższym zakresie realizuje się w odniesieniu do kwoty VAT, podlegającej zapłacie przez Spółkę na rzecz krajowego dostawcy bądź otrzymywanej przez Spółkę ze strony Jej kontrahenta.

Ad. b)

Spółka posiada skład konsygnacyjny na terytorium Niemiec. Spółka dokonuje dostaw ze składu konsygnacyjnego na rzecz kontrahenta niemieckiego. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Niemczech.

W związku z powyższym, po pobraniu produktów Spółki ze składu konsygnacyjnego przez kontrahenta niemieckiego, Spółka wystawia tygodniowo na kontrahenta niemieckiego fakturę, zgodnie z obowiązującymi przepisami niemieckimi w tym zakresie. Wartość sprzedaży netto jak i kwota podatku VAT niemieckiego, wykazane na fakturze, wyrażone są w walucie obcej.

Z chwilą wystawienia faktury na kontrahenta niemieckiego, Spółka dokonuje zaksięgowania kwoty brutto faktury na koncie należności od danego kontrahenta, przeliczonej na PLN według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Jednocześnie Spółka dokonuje zaksięgowania kwoty podatku VAT należnego, wynikającego z faktury, na koncie rozrachunków z niemieckim urzędem skarbowym, na podstawie wskazanego powyżej kursu waluty (tj. kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury).

W momencie spłaty należności przez kontrahenta niemieckiego, na rachunek bankowy Spółki wpływa równowartość kwoty brutto faktury wyrażonej w walucie obcej. Dla celów rachunkowych, wpływ waluty na rachunek bankowy Spółki w banku zagranicznym jest przeliczany po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień płatności.

Różnica pomiędzy wyrażoną w PLN wartością brutto faktury z dnia zarachowania należności a wartością tej faktury z dnia otrzymania płatności wpływa na wynik finansowy Spółki w postaci przychodów / kosztów finansowych i jest księgowana odpowiednio na koncie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych. Należy podkreślić, iż w związku z faktem, że rozliczenia w walucie obcej z tytułu powyższych transakcji dokonywane są w kwocie brutto (obejmującej również kwoty VAT należnego), część różnic kursowych w powyższym zakresie realizuje się w odniesieniu do kwoty VAT, podlegającej zapłacie.

Dodatkowo, mając na uwadze fakt, iż w ramach analizowanych transakcji Spółka występuje jako podatnik VAT w Niemczech i jest zobowiązana do uregulowania kwot VAT należnego w walucie obcej na rzecz niemieckiego organu podatkowego, po stronie Spółki powstają różnice kursowe dotyczące kwoty podatku VAT należnego uiszczanego na rzecz tego organu, wynikające z różnicy pomiędzy kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury (i zaksięgowania kwoty podatku na koncie rozrachunków z niemieckim urzędem skarbowym) a kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień faktycznej zapłaty podatku na rzecz tego urzędu. Wspomniane różnice kursowe są przez Spółkę odprowadzane na wynik finansowy i księgowane na koncie dodatnich lub ujemnych różnic kursowych.

Ad. c)

Z dniem otrzymania faktury od kontrahenta zagranicznego dotyczącej wypłacanych przez Spółkę na jego rzecz należności licencyjnych, Spółka dokonuje zaksięgowania kwoty brutto faktury na koncie zobowiązań wobec tego kontrahenta, przeliczonej na PLN według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Jednocześnie, w momencie dokonania przez Spółkę płatności z tytułu przedmiotowej faktury, po stronie zagranicznego kontrahenta powstaje obowiązek podatkowy w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) na gruncie polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Płatnikiem tego podatku na rzecz właściwego organu podatkowego jest Spółka, która pomniejsza kwotę dokonywanej wypłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta w zakresie należności licencyjnych, pobiera odpowiednią kwotę podatku na rzecz właściwego urzędu skarbowego w Polsce.

W momencie dokonania wspomnianej powyżej płatności, z rachunku bankowego Spółki wypływa równowartość kwoty brutto zobowiązania (pomniejszona o odpowiednią wartość podatku u źródła) wynikającego z faktury wyrażonej w walucie obcej, przeliczonej na PLN według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania płatności faktury. W związku z faktem, iż Spółka jest płatnikiem podatku u źródła z tytułu wypłacanych należności licencyjnych na rzecz zagranicznego kontrahenta, część kwoty należności w powyższym zakresie (w wysokości pobranego podatku) przeliczona na PLN po kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania płatności faktury przekazywana jest na rzecz polskiego urzędu skarbowego 7-go dnia następującego po miesiącu dokonania zapłaty zobowiązania. Jednocześnie różnica pomiędzy wyrażoną w PLN wartością brutto faktury z dnia zarachowania zobowiązania a wartością tej faktury z dnia dokonania płatności (obejmującej zarówno kwotę wypłacaną na rzecz zagranicznego beneficjenta należności licencyjnej, jak i kwotę podatku u źródła w tym zakresie wpłacanego na rachunek urzędu skarbowego) wpływa na wynik finansowy Spółki w postaci przychodów / kosztów finansowych i jest księgowana odpowiednio na koncie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych.

Powyższe płatności w walutach obcych realizowane są z rachunku bankowego lub rozliczeniowego Spółki, utrzymywanych za granicą. Bank zagraniczny, w którym Spółka posiada rachunek, z którego realizowane są płatności w powyższym zakresie nie ogłasza kursu przeliczenia walut obcych (w tym EUR) na PLN.

Jednocześnie należy wskazać, iż prawidłowość opisanego powyżej sposobu ujęcia dla celów księgowych różnic kursowych z tytułu dokonywanych przez Nią transakcji wyrażonych w walutach obcych została potwierdzona przez audytora Spółki w opiniach z badania sprawozdań finansowych za poszczególne lata, w których transakcje te były / są realizowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku transakcji (zakupu materiałów oraz sprzedaży produktów) pomiędzy Spółką a kontrahentami krajowymi, rozliczanych w walucie obcej, przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, wynikające z różnicy pomiędzy kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zarachowania zobowiązania / należności a kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty, zarówno w odniesieniu do kwoty netto zobowiązania / należności, jak i podatku VAT naliczonego / należnego w powyższym zakresie, odniesione w całości w wynik finansowy Spółki i ujęte na koncie różnic kursowych wpływają na podstawę opodatkowania Spółki...
  2. Czy w przypadku transakcji dostawy produktów na rzecz kontrahentów niemieckich za pośrednictwem składu konsygnacyjnego zlokalizowanego w Niemczech, przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, wynikające z różnicy pomiędzy kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zarachowania należności od niemieckiego kontrahenta w kwocie brutto (obejmującego kwotę podatku VAT stanowiącego zobowiązanie Spółki wobec niemieckiego urzędu skarbowego) a kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania zapłaty przez kontrahenta, zarówno w odniesieniu do kwoty netto należności, jak i podatku VAT należnego, odniesione w całości w wynik finansowy Spółki i ujęte na koncie różnic kursowych wpływają na podstawę opodatkowania Spółki...
  3. Czy w przypadku transakcji dostawy produktów na rzecz kontrahentów niemieckich za pośrednictwem składu konsygnacyjnego zlokalizowanego w Niemczech, przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, wynikające z różnicy pomiędzy kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zarachowania kwoty podatku VAT dotyczącego tych transakcji na koncie rozrachunków z niemieckim urzędem skarbowym a kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku przez Spółkę na rzecz niemieckiego urzędu skarbowego, odniesione w całości w wynik finansowy Spółki i ujęte na koncie różnic kursowych wpływają na podstawę opodatkowania Spółki...
  4. Czy w przypadku płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu należności licencyjnych, przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, wynikające z różnicy pomiędzy kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zarachowania zobowiązania wobec zagranicznego beneficjenta należności a kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania płatności, odniesione w całości w wynik finansowy Spółki i ujęte na koncie różnic kursowych (zarówno w części dotyczącej wypłaty na rzecz kontrahenta zagranicznego, jak i w części dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od tej wypłaty), wpływają na podstawę opodatkowania Spółki...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 4 w zakresie stanu faktycznego. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 4 odnośnie opisu zdarzenia przyszłego oraz pozostałych pytań w zakresie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi w dniu 31 marca 2011 r. nr ILPB4/423-9/11-3/ŁM, nr ILPB4/423-9/11-4/ŁM, nr ILPB4/423-9/11-5/ŁM, nr ILPB4/423-9/11-7/ŁM, nr ILPB4/423-9/11-8/ŁM, nr ILPB4/423-9/11-9/ŁM oraz nr ILPB4/423-9/11-10/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu należności licencyjnych, przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, wynikające z różnicy pomiędzy kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zarachowania zobowiązania a kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania płatności (zarówno w części dotyczącej wypłaty na rzecz kontrahenta zagranicznego, jak i w części dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od tej wypłaty), odniesione w całości w wynik finansowy Spółki i ujęte na koncie różnic kursowych wpływają na podstawę opodatkowania Spółki.

UZASADNIENIE.

W myśl art. 9b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem, że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Jednocześnie, zgodnie z art. 9b ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, którzy wybrali „metodę rachunkową” rozliczania różnic kursowych, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.

W odniesieniu do treści cytowanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w praktyce, w przypadku wyboru metody, o której mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po spełnieniu określonych w ustawie warunków, do przychodów lub do kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych należy zaliczyć te pozycje, które: (i) wpływają na wynik finansowy podatnika i jednocześnie (ii) są ujmowane dla celów księgowych w pozycji przychodów / kosztów z tytułu różnic kursowych.

Na gruncie przepisów o rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, różnice kursowe stanowią element wyniku z działalności finansowej przedsiębiorstwa, który poza wynikiem z działalności podstawowej i pozostałej działalności operacyjnej oraz wynikiem zdarzeń nadzwyczajnych, wpływa na wynik finansowy przedsiębiorstwa, wykazywany w sprawozdaniu finansowym. W szczególności, zgodnie z zasadami sprawozdawczości finansowej, dodatnie różnice kursowe księgowane są na koncie dodatnich różnic kursowych, ujemne różnice kursowe księgowane są na koncie ujemnych różnic kursowych. Wartość netto różnic kursowych stanowi przychody lub koszty finansowe, ujmowane w rachunku zysków i strat odpowiednio w pozycji „lnne przychody finansowe” lub „lnne koszty finansowe”.

Należy zaznaczyć, iż dokonywane przez Spółkę ujęcie różnic kursowych w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym Spółki jest zgodne ze wskazanymi powyżej zasadami rozpoznawania różnic kursowych na gruncie przepisów o rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż Spółka spełniła wszystkie określone w art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, formalne przesłanki warunkujące możliwość rozliczania różnic kursowych dla celów podatkowych przy zastosowaniu metody rachunkowej. W szczególności, jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka dokonała zawiadomienia o wyborze przedmiotowej metody do naczelnika właściwego urzędu skarbowego we wskazanym w ww. artykule ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, terminie nieprzekraczającym 30 dni, począwszy od dnia rozpoczęcia stosowania wspomnianej metody. Jednocześnie, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, sprawozdanie finansowe Spółki podlega corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta. Raporty z przeprowadzonych badań sprawozdań finansowych za lata, w których Spółka dokonywała rozliczenia różnic kursowych przy zastosowaniu „metody księgowej”, nie zawierają jakichkolwiek zastrzeżeń co do dokonanego przez Spółkę sposobu rozliczenia przedmiotowych różnic dla celów księgowych, w związku z czym należy wnioskować, iż dokonany przez Nią sposób ujęcia różnic kursowych w analizowanym zakresie należy uznać za prawidłowy.

Tym samym, mając na uwadze fakt spełnienia przez Spółkę wskazanych powyżej przesłanek zawartych w art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, warunkujących możliwość zastosowania „metody rachunkowej” przy rozliczaniu różnic kursowych dla celów podatkowych, należy stwierdzić, iż wszystkie różnice kursowe z transakcji / operacji gospodarczych, ujmowane przez Spółkę w sprawozdaniu finansowym jako przychody lub koszty finansowe i księgowane odpowiednio na koncie dodatnich lub ujemnych różnic kursowych, stanowią jednocześnie różnice kursowe dla celów podatkowych.

W szczególności Spółka pragnie podkreślić, iż jak wskazano w stanie faktycznym, w przypadku płatności na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu należności licencyjnych, zarówno w części dotyczącej późniejszej wypłaty na rzecz kontrahenta zagranicznego, jak i w części dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od tej wypłaty, powstałe różnice kursowe, wynikające ze zmiany kursu waluty pomiędzy dniem zarachowania należności / zobowiązania Spółki z wymienionego powyżej tytułu, a dniem dokonania faktycznej płatności ze strony / na rzecz kontrahenta i / lub na rzecz urzędu skarbowego, są przez Spółkę ujmowane w wyniku finansowym jako przychody finansowe lub koszty finansowe i ujmowane odpowiednio na koncie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych.

W konsekwencji, mając jednocześnie na uwadze treść cytowanego powyżej art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w opinii Spółki, w powyższym przypadku powstałe różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Spółki jako przychody podlegające opodatkowaniu (w przypadku dodatnich różnic kursowych) bądź koszty uzyskania przychodów (w przypadku ujemnych różnic kursowych).

Przedstawione przez Spółkę stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego wydawanych w imieniu Ministra Finansów przez dyrektorów izb skarbowych.

Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 30 września 2009 r. sygn. ITPB3/423-414/09/AW, stwierdził: „Odnosząc powyższe do postawionych przez Jednostkę pytań należy stwierdzić, iż jeżeli powstanie różnica pomiędzy początkowym ujęciem wartości nabytych akcji, a ich wartością z dnia płatności i stanowić ona będzie różnicę kursową w świetle przepisów o rachunkowości, a fakt ten zostanie potwierdzony oceną sprawozdania finansowego dokonaną przez podmiot uprawniony do badania ksiąg, to - stosownie do art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stanowić ją będzie również w ujęciu podatkowym zwiększając tym samym przychody (jako dodatnie różnice kursowe) lub koszty uzyskania przychodów (jako ujemne różnice kursowe) Spółki”.

Analogicznie odniósł się do przedmiotowej kwestii Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2009 r. sygn. IPPB5/423-163/08-2/MB, w której potwierdził on stanowisko wnioskodawcy, iż: „Stosując metodę rachunkową ustalania różnic kursowych, za podatkowe należy uznać również różnice kursowe powstałe z wyceny pozycji bilansowych niestanowiących przychodów podatkowych lub kosztów uzyskania przychodów. Takie konkluzje wynikają wprost z zapisu art. 9b ust. 1 updop”.

Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, popartą powołanymi pismami organów podatkowych w przedmiotowym zakresie, w opinii Spółki, różnice powstałe w wyniku dokonywanych przez Nią transakcji / operacji gospodarczych w walutach obcych, opisanych w stanie faktycznym, stanowią różnice kursowe, które powinny zostać uwzględnione w rachunku podatkowym Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, w części dotyczącej pytania nr 4, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tej części oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto należy zauważyć, że powołane przez Spółkę interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj