Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-137/11-2/DP
z 11 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-137/11-2/DP
Data
2011.05.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
aport
przychód
przychód
spółka osobowa
spółka osobowa
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne
wspólnik
wspólnik


Istota interpretacji
Czy wniesienie Nieruchomości przez Spółkę 1 do Spółki 2 jako wkładu niepieniężnego będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni będącej wspólnikiem Spółki 1 na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „UPDOP”)?



Wniosek ORD-IN 568 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2011 r. (data wpływu 23 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z osobami fizycznymi jest wspólnikiem spółki osobowej (dalej: „Spółka 1”). Spółka 1 posiada majątek w postaci środków trwałych, w tym między innymi w postaci nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny położony w W. przy ul. K. wraz z wszelkimi związanymi z nim prawami, udział we współwłasności lokalu niemieszkalnego stanowiącego wielostanowiskowy garaż w budynku położonym w W. przy ul. K. wraz z wszelkimi związanymi z nim prawami, lokal niemieszkalny położony w W. przy ul. K. wraz z wszelkimi związanymi z nim prawami oraz lokal mieszkalny nr X położony w W. przy ul. K. wraz z wszelkimi związanymi z nim prawami (dalej: „Nieruchomości”).

Przedmiotem działalności Spółki 1 jest działalność w zakresie architektury oraz działalność z tym związana. Planowane jest utworzenie nowej spółki osobowej (spółki jawnej) (dalej: „Spółka 2”). Wspólnikami Spółki 2 będą osoby fizyczne oraz Spółka 1. Spółka 1 jako wkład niepieniężny wniesie do Spółki 2 Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie Nieruchomości przez Spółkę 1 do Spółki 2 jako wkładu niepieniężnego będzie stanowiło przychód podatkowy Wnioskodawczyni będącej wspólnikiem Spółki 1 na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „UPDOP”)...

Stanowisko Wnioskodawcy

W ocenie Wnioskodawczyni, wniesienie Nieruchomości przez Spółkę 1 do Spółki 2 jako wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkowało powstaniem przychodu i nie spowoduje w rezultacie powstania po stronie Wnioskodawczyni obowiązku podatkowego na podstawie UPDOP. Nie sposób bowiem zakwalifikować zdarzenia przyszłego objętego niniejszym wnioskiem do któregokolwiek ze źródeł przychodu określonych w UPDOP. Oznacza to, że wniesienie przez Spółkę 1 do Spółki 2 Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego będzie neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Na wstępie wskazać należy, że stosownie do treści art. 5 ust. 1 UPDOP przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 UPDOP, łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 UPDOP przychodem podatkowym są między innymi otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (vide: art. 12 ust. 1 pkt 1 UPDOP), a także nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (vide: art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP).

Zdaniem Wnioskodawczyni nie ulega wątpliwości, iż w przypadku wniesienia aportu do spółki osobowej, wnoszący aport nie otrzymuje pieniędzy ani wartości pieniężnych. Stanowisko takie zostało potwierdzone w orzecznictwie sądów administracyjnych (vide: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2010 roku, III SA/Wa 1790/09; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2004 roku, FSK 594/04; a nadto wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2010 roku, I SA/Po 634/10; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 lutego 2011 roku, I SA/Gd 1276/10). Dwa ostatnie orzeczenia zapadły co prawda na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, tym niemniej z uwagi na zawartą tam argumentację, znajdują zastosowanie również w sprawie niniejszej.

W niniejszej sprawie nie ma także zastosowania dyspozycja art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP, albowiem brzmienie tego przepisu prawa jednoznacznie określa, że odnosi się on wyłącznie do aportów wnoszonych do spółek kapitałowych. Ustawa z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”) rozróżnia natomiast dwa rodzaje spółek handlowych, to jest spółki kapitałowe oraz spółki osobowe. Zgodnie z art. 4 KSH spółkami kapitałowymi są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, zaś do spółek osobowych zaliczamy spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. W myśl przepisów KSH, spółki osobowe, w przeciwieństwie do spółek kapitałowych, nie posiadają osobowości prawnej. W konsekwencji art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP nie znajdzie w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym zastosowania. A zatem udział uzyskany przez Spółkę 1 w Spółce 2 w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości nie będzie stanowić dla Wnioskodawczyni przychodu dla celów podatkowych w rozumieniu UPDOP.

Dodatkowo podnieść trzeba, iż prawidłowość prezentowanego powyżej stanowiska potwierdza wykładnia celowościowa art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP. Obecne brzmienie tego przepisu wprowadzono na mocy ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kiedy to po wyrazie „spółce” dodano wyraz „kapitałowej”. Z uzasadnienia do rządowego projektu powyższej ustawy wynika, że zmiana art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP polegała na „wprowadzeniu zapisu, że skutki podatkowe związane z wnoszeniem aportów dotyczą objętych akcji (udziałów) w spółce kapitałowej”. Ponadto, jak wyjaśniono w uzasadnieniu do ustawy, „udział w kapitale zakładowym spółek kapitałowych jest wartościowo ujętą kategorią ekonomiczną, stanowiącą cząstkę kapitału zakładowego i będącą odpowiednikiem nominalnej wartości wkładu pieniężnego i niepieniężnego. Udział kapitałowy w spółkach osobowych nie został natomiast zdefiniowany w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W spółce osobowej nie występuje kategoria wartości nominalnej udziału, bowiem inaczej funkcjonuje ten kapitał”. Z uzasadnienia ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednoznacznie wynika zatem, że wprowadzenie powyższej zmiany w art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP polegało na doprecyzowaniu poprzez jednoznaczne określenie, że odnosi się on wyłącznie do spółek kapitałowych. Dodać też wypada, że art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP nie wolno stosować do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych na zasadzie analogii. Byłaby to bowiem niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawa rozszerzająca interpretacja przepisu określającego przedmiot opodatkowania. Byłoby to działanie sprzeczne z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (vide: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2010 roku I SA/Po 634/10; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 lutego 2011 roku, I SA/Gd 1276/10).

Podkreślenia wymaga, iż stanowisko przedstawione przez Wnioskodawczynię zostało w pełni podzielone przez organy skarbowe (vide: Pismo Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 marca 2010 roku, IPPB3/423-996/09-2/PD, Pismo Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 lipca 2010 roku, IPPB3/423-249/10-2/PD).

Wobec powyższego należy stwierdzić, że wniesienie przez Spółkę 1 do Spółki 2 nieruchomości, jako wkładu niepieniężnego, będzie w stosunku do Wnioskodawczyni neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 12 ust. 4 pkt 3c) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: ustawa o PDOP) do przychodów, w rozumieniu ustawy o PDOP, nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną. Przepis powyższy został wprowadzony ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), która to ustawa zaczęła obowiązywać (z pewnymi wyjątkami oraz z wyłączeniem sytuacji wskazanych w przepisach przejściowych) od dnia 1 stycznia 2011 r.

Z przepisu powyższego wynika więc, że realizacja zdarzenia przyszłego, opisanego we wniosku, nie spowoduje powstania u Wnioskodawczyni przychodu podatkowego. Dodatkowo należy wskazać, że w niniejszym przypadku nie znajdą stosowania przepisy przejściowe ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż z wniosku, który złożony został po 1 stycznia 2011 r., wynika, że utworzenie spółki osobowej i wniesienie do niej wkładu na dzień podpisania wniosku było dopiero planowane. Tym samym nie było konieczne odwoływanie się w uzasadnieniu wniosku do wykładni celowościowej art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP, zgodnie z którym przychód podatkowy powstaje w wyniku objęcia udziałów akcji (akcji) w spółce kapitałowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj