Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-909/10-4/MM
z 25 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-909/10-4/MM
Data
2011.02.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dochody wolne od podatku
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
montaż
montaż
specjalna strefa ekonomiczna
specjalna strefa ekonomiczna
warunki zwolnienia
warunki zwolnienia
zakres zezwolenia
zakres zezwolenia
zezwolenie
zezwolenie
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta dochód uzyskany z samej produkcji wykonanej na terenie strefy, czy też dochód uzyskany ze sprzedaży kompletnego obiektu (produkcja elementów na terenie strefy oraz transport wraz z montażem u klienta)?



Wniosek ORD-IN 592 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2010 r. (data wpływu 15 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego:

  • w części dotyczącej produkcji i montażu - jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej transportu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 24 stycznia 2011 r. (data wpływu 27 stycznia 2011 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

  • możliwości fakturowania całego gotowego obiektu (wyprodukowane elementy obiektu wraz z ich transportem i montażem),
  • podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji obiektów magazynowych, magazynowo - suszarniczych dla przemysłu spożywczego.

Produkcja obiektów odbywa się dwufazowo:

  1. Elementy obiektów (elementy zbiorników wyposażone w urządzenia techniczne, elektryczne, szafy sterownicze, linie komunikacyjne itp.) produkowane są w hali produkcyjnej Spółki.
  2. Po wyprodukowaniu i skompletowaniu dostawy, elementy obiektów transportowane są na miejsce ich przeznaczenia do klienta i tam montowane.


W 2008 roku Spółka zakupiła działkę budowlaną na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa, na której zgodnie z zezwoleniem wybudowała zakład produkcyjny, a przede wszystkim halę produkcyjną, w której od 2010 r. wytwarzane są elementy obiektów magazynowo - suszarniczych. Wymieniona produkcja zgodna jest z otrzymanym zezwoleniem na działalność w SSE (a poprzez to uzyskane dochody z tej produkcji korzystają ze zwolnienia z podatku od osób prawnych).

Po wyprodukowaniu poszczególnych elementów są one indywidualnie kompletowane dla każdego klienta i dowożone na teren ich przeznaczenia, gdzie są montowane. Po zmontowaniu stanowią gotowy obiekt przeznaczony do przechowywania i suszenia zbóż.

Ze względu na gabaryty elementów i całych obiektów, ich montaż w Spółce i transport w całości jest niemożliwy, dlatego technologia produkcji gotowych obiektów musi być dwufazowa, tj. produkcja w hali Spółki i po przewiezieniu do klienta montaż.

Umowy z klientami zawierane są na całe obiekty, tj. przedmiotem umów są gotowe obiekty magazynowe lub magazynowo - suszarnicze zamontowane na odpowiednio przygotowanych fundamentach w miejscu wskazanym przez klienta.

Transport poszczególnych elementów i ich montaż dokonywane są przez Spółkę lub innych podwykonawców (na zlecenie Spółki). Uzyskane zezwolenie na działalność w SSE obejmuje produkcję elementów obiektów wraz z montażem.

Pismem uzupełniającym z dnia 24 stycznia 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż uzyskał zezwolenie w dniu 21 stycznia 2008 r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Stefy Ekonomicznej.

Zezwolenie obejmuje działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie Strefy określonych w następujących pozycjach PKWiU:

Sekcja D podsekcja DK dział 29

  1. klasa 29.23 - Urządzenia chłodnicze i wentylacyjne z wyłączeniem urządzeń przeznaczonych dla gospodarstw rolnych (wentylatory osiowe),
  2. klasa 29.24 - Maszyny ogólnego przeznaczenia pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane (usługi instalowania pozostałych urządzeń mechanicznych ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane oraz usługi naprawy i konserwacji pozostałych urządzeń mechanicznych ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane),
  3. klasa 29.53 - Maszyny i urządzenia do przetwórstwa żywności, produkcji napojów i przetwórstwa tytoniu (suszarnie zbożowe).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka może fakturować zgodnie z zawartą umową cały gotowy obiekt magazynowo - suszarniczy (wyprodukowane elementy obiektu wraz z transportem i montażem)...
  2. Czy ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta dochód uzyskany z samej produkcji wykonanej na terenie strefy, czy też dochód uzyskany ze sprzedaży kompletnego obiektu (produkcja elementów na terenie strefy oraz transport wraz z montażem u klienta)...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 pozostawiono bez rozpatrzenia postanowieniem wydanym w dniu 25 lutego 2011 r. nr ILPB3/423-909/10-5/MM.

Przedstawione powyżej pytanie nr 2 oraz własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego wynika z pisma uzupełniającego z dnia 24 stycznia 2011 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie uzyskanego zezwolenia na działalność w SSE podlega dochód uzyskany ze sprzedaży kompletnego obiektu (produkcja elementów wykonana w hali Spółki na terenie SSE oraz ich transport i montaż u klienta).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe - w części dotyczącej produkcji i montażu,
  • nieprawidłowe - w części dotyczącej transportu.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.), dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4 - 6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Jednocześnie art. 17 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie uprawnia do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy i korzystania z pomocy publicznej. Określa ono przedmiot i warunki prowadzenia działalności (art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych).

Z wykładni gramatycznej, którą należy stosować przy ocenie zakresu zwolnień podatkowych, należy uwzględnić, iż wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej, w zakresie określonym w zezwoleniu, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, obejmujące działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie Strefy określonych w następujących pozycjach PKWiU:

Sekcja D podsekcja DK dział 29

  • klasa 29.23 Urządzenia chłodnicze i wentylacyjne z wyłączeniem urządzeń przeznaczonych dla gospodarstw rolnych (wentylatory osiowe),
  • klasa 29.24 Maszyny ogólnego przeznaczenia pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane (usługi instalowania pozostałych urządzeń mechanicznych ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane, oraz usługi naprawy i konserwacji pozostałych urządzeń mechanicznych ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane),
  • klasa 29.53 Maszyny i urządzenia do przetwórstwa żywności, produkcji napojów i przetwórstwa tytoniu (suszarnie zbożowe).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji obiektów magazynowych, magazynowo suszarniczych. Ze względu na gabaryty elementów i całych obiektów, ich montaż w Spółce i transport w całości jest niemożliwy, dlatego technologia produkcji gotowych obiektów musi być dwufazowa, tj. produkcja w hali Spółki i po przewiezieniu do klienta montaż. Transport poszczególnych elementów i ich montaż dokonywane są przez Spółkę lub innych podwykonawców (na zlecenie Spółki). Wnioskodawca wskazał, iż uzyskane zezwolenie na działalność w strefie obejmuje produkcję elementów obiektów wraz z montażem.

Wobec tego, że w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), Sekcja D, Podsekcja DK, Dział 29 (litera „m”) wymienione zostały usługi instalowania, napraw i konserwacji maszyn i urządzeń objętych tym działem, dochody uzyskane z tychże tytułów podlegają zwolnieniu, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Skoro zatem Spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej, zgodnie z zapisami zawartymi w ww. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, to dopiero łączne rozpatrywanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych wraz z powołaną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług pozwalają na prawidłowe określenie zakresu i warunków korzystania ze zwolnienia.

Natomiast w kwestii transportu należy stwierdzić, iż usługi te nie są wymienione w zezwoleniu, a wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej, w zakresie określonym w zezwoleniu, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej podlega zwolnieniu podatkowemu.

Reasumując, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnieniu z podatku dochodowego podlega dochód z tytułu produkcji elementów przedmiotowych obiektów oraz ich montażu u klienta. Natomiast dochód osiągnięty w związku z transportem elementów ww. obiektów na miejsce ich przeznaczenia do klienta nie będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj