Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-774/10/BM
z 16 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-774/10/BM
Data
2010.11.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od nieruchomości
podatnik
zwrot podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości zabudowanej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2010r. (data wpływu 16 sierpnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 października 2010r. (data wpływu 26 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 października 2010r. (data wpływu 26 października 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 14 października 2010r. znak: IBPP1/443-774/10/BM.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest Spółdzielnią Kółka Rolniczego ujawnioną w KRS, prowadzącą działalność w zakresie świadczenia usług dla rolnictwa. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Posiada nieruchomość gruntową która stanowi jej własność i na której posadowione są budynki. Budynki służą jako: biuro administracyjne, pomieszczenie socjalne, garaż na maszyny rolnicze, warsztat do napraw, magazyn na oleje. Wszystkie te budynki zostały wybudowane przez Kółko Rolnicze co najmniej 20 lat temu i są wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od momentu wybudowania, Kółko Rolnicze nie ponosiło wydatków na ich ulepszenie. Przy budowie tych obiektów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nieruchomość stanowią dwie geodezyjnie wyodrębnione działki:

-4423/2- o pow. 0,51 ha,

-4423/3 - o pow. 0,09 ha.

Wszystkie (dwie) działki są zabudowane budynkami oraz budowlami tj.:

  • budynki warsztatowo-magazynowe w których przeprowadzano remonty sprzętu rolniczego oraz magazynowano części zamienne do maszyn i materiały do świadczenia usług;
  • budynki garażowe w których garażowano maszyny i sprzęt rolniczy;
  • droga dojazdowa wraz z utwardzonym placem manewrowym;
  • ogrodzenie z siatki na murkach betonowych;
  • zbiornik podziemny na olej napędowy.

Kółko Rolnicze nie posiada działek niezabudowanych - obie działki są zabudowane.

Budynki i budowle, o których mowa w opisie stanu taktycznego są budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118), tj. są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundament i dach.

Budowę wszystkich budynków i budowli zakończono w 1972r. również w tym samym roku oddano je do użytku i od tego momentu nie ponoszono żadnych wydatków na ich ulepszenie.

Wnioskodawca uważa, że nie nastąpiło jeszcze pierwsze zasiedlenie budynków i budowli będących w posiadaniu Kółka Rolniczego, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), gdyż nie miał jeszcze miejsca moment oddania do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Jeśli przyjmiemy, że świadczenie usług dla miejscowych rolników indywidualnych w zakresie uprawy roli, sprzętu roślin, wywozu nieczystości stałych i ciekłych, itp., jest czynnością opodatkowaną to Kółko Rolnicze wykorzystywało te budynki i budowle w celu wykonywania tychże czynności w okresie dłuższym niż 5 lat.

Od września 2005 r. Kółko Rolnicze jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wcześniej korzystało ze zwolnienia z VAT z powodu małych obrotów.

Kółko Rolnicze wynajmuje swoje nieruchomości w okresie od kwietnia 1998r. do chwili obecnej, a powierzchnia wynajmowana to ok. 1/3 z całej powierzchni warsztatowej, 1/3 z całej powierzchni garażowej i 1/2 z całej powierzchni placu manewrowego.

Symbole PKOB:

  • -1242 - Budynki garaży;
  • -1251 - Budynki przemysłowe;
  • -1252 - Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe;
  • -2112 - Ulice i drogi pozostałe.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Kółko Rolnicze powinno opodatkować sprzedaż nieruchomości podatkiem od towarów i usług, czy będzie to sprzedaż zwolniona od VAT ...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości powinna być zwolniona od VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - podatnikowi takie prawo nie przysługiwało ponieważ w tym okresie nie obowiązywała jeszcze ustawa o VAT.
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - podatnik w okresie użytkowania obiektów, nie ponosił wydatków na ich ulepszenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Odpłatna dostawa towarów według art. 2 pkt 22 ustawy mieści się w definicji sprzedaży.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%,z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ww. ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że dostawa budynku budowli lub ich części podlega opodatkowaniu gdy następuje w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo w okresie krótszym niż 2 lata od jego pierwszego zasiedlenia.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak stanowi przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas należy poddać badaniu zaistnienie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a.

Należy podkreślić, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca posiada nieruchomość gruntową która stanowi jego własność i na której posadowione są budynki. Budynki służą jako: biuro administracyjne, pomieszczenie socjalne, garaż na maszyny rolnicze, warsztat do napraw, magazyn na oleje. Wszystkie te budynki zostały wybudowane przez Kółko Rolnicze co najmniej 20 lat temu i są wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od momentu wybudowania, Kółko Rolnicze nie ponosiło wydatków na ich ulepszenie. Przy budowie tych obiektów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nieruchomość stanowią dwie geodezyjnie wyodrębnione działki:

-4423/2- o pow. 0,51 ha,

-4423/3 - o pow. 0,09 ha.

Wszystkie (dwie) działki są zabudowane budynkami oraz budowlami tj.:

  • budynki warsztatowo-magazynowe w których przeprowadzano remonty sprzętu rolniczego oraz magazynowano części zamienne do maszyn i materiały do świadczenia usług;
  • budynki garażowe w których garażowano maszyny i sprzęt rolniczy;
  • droga dojazdowa wraz z utwardzonym placem manewrowym;
  • ogrodzenie z siatki na murkach betonowych;
  • zbiornik podziemny na olej napędowy.

Kółko Rolnicze nie posiada działek niezabudowanych - obie działki są zabudowane.

Budynki i budowle, o których mowa w opisie stanu taktycznego są budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, tj. są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundament i dach.

Budowę wszystkich budynków i budowli zakończono w 1972r. również w tym samym roku oddano je do użytku i od tego momentu nie ponoszono żadnych wydatków na ich ulepszenie.

Kółko Rolnicze wynajmuje swoje nieruchomości w okresie od kwietnia 1998r. do chwili obecnej, a powierzchnia wynajmowana to ok. 1/3 z całej powierzchni warsztatowej, 1/3 z całej powierzchni garażowej i 1/2 z całej powierzchni placu manewrowego.

Symbole PKOB:

-1242 - Budynki garaży;

-1251 - Budynki przemysłowe;

-1252 - Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe;

-2112 - Ulice i drogi pozostałe.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1. obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    3. obiekt małej architektury;
  2. budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 3 ww. ustawy pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Zgodnie z art. 3 pkt 3a ww. ustawy przez obiekt liniowy należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Zatem jeśli dana budowla w rozumieniu Prawa budowlanego nie została sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynek, mieści się w sekcji „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”.

W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: „Budynki” i „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB obiektami inżynierii lądowej i wodnej są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki, tj.: drogi kołowe, drogi kolejowe, mosty, autostrady, drogi lotniskowe, zapory wodne, itp.

W sekcji „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej” można wyróżnić klasę 2112 - ulice i drogi pozostałe, do której zalicza się: Drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym: skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi, np.: drogi, ulice, aleje, ronda, drogi gruntowe, drogi boczne, drogi dojazdowe, drogi wiejskie i leśne, ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, drogi i strefy dla pieszych, wraz z instalacjami do oświetlenia dróg i sygnalizacji, nasypami, rowami, słupkami bezpieczeństwa, przepustami pod drogami i urządzeniami odwadniającymi drogi.

W świetle powyższego, opisane we wniosku nieruchomości tj. budynki warsztatowo-magazynowe, budynki garażowe, droga dojazdowa wraz z utwardzonym placem manewrowym, ogrodzenie z siatki na murkach betonowych, zbiornik podziemny na olej napędowy stanowić będą budynki i budowle trwale z gruntem związane w rozumieniu wyżej cyt. ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenia w sprawie PKOB.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca od kwietnia 1998r. do chwili obecnej wynajmuje część swoich nieruchomości, a powierzchnia wynajmowana to ok. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego.

Zgodnie z cytowanym wcześniej art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu (jeżeli wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej).

W świetle tego przepisu dostawa ww. części przedmiotowych nieruchomości tj. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia gdyż ww. nieruchomości, wybudowane w 1972r., są od kwietnia 1998r. do chwili obecnej wynajmowane we wskazanych wyżej częściach ułamkowych przez Wnioskodawcę (użytkowane przez najemców) oraz Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że zbycie przez Wnioskodawcę ww. części przedmiotowych nieruchomości tj. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż nie wystąpiły okoliczności wyłączające zwolnienie od podatku na podstawie tego przepisu. W przedmiotowej sprawie dostawa nie będzie bowiem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą części ww. budynków, budowli nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dostawa ta nie pozwala na zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, tak jak wskazał Wnioskodawca we wniosku. Podstawą prawną zwolnienia jest bowiem, jak wyżej wskazano, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Natomiast odnośnie pozostałej części nieruchomości (poza wymienionymi wyżej częściami nieruchomości tj. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego, będącymi przedmiotem najmu) stwierdzić należy, iż do chwili obecnej w ogóle nie nastąpiło jeszcze pierwsze zasiedlenie przedmiotowych budynków i budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, przedmiotowa nieruchomość została wybudowana w 1972r. przez Wnioskodawcę (czynność niepodlegająca przepisom ustawy o podatku od towarów i usług) i do chwili obecnej pozostała część nieruchomości (poza wymienionymi wyżej częściami nieruchomości tj. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego, będącymi przedmiotem najmu) wykorzystywana była w celu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Budynki i budowle nie były też ulepszane (Spółka nie ponosiła żadnych wydatków finansowych na ulepszenie nieruchomości).

Jak wynika z cyt. wyżej art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (…), zaś w tej sytuacji taka czynność do chwili obecnej jeszcze nie nastąpiła.

Zatem pierwszą czynnością podlegającą opodatkowaniu będzie dostawa pozostałej części nieruchomości (poza wymienionymi wyżej częściami nieruchomości tj. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego, będącymi przedmiotem najmu).

W takim jednak przypadku należy wziąć pod uwagę treść przywołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak wynika ze złożonego wniosku, przedmiotowa część nieruchomości (poza wymienionymi wyżej częściami nieruchomości tj. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego, będącymi przedmiotem najmu) spełnia oba wymienione w powyższym przepisie warunki, gdyż w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie ponosił on wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wobec powyższego, dostawa część nieruchomości (poza wymienionymi wyżej częściami nieruchomości tj. 1/3 powierzchni warsztatowej, 1/3 powierzchni garażowej i 1/2 powierzchni placu manewrowego, będącymi przedmiotem najmu), jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Należy również podkreślić, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, grunt będący przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowana jest dostawa budynków, budowli lub ich części na nim posadowionych.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa budynków, budowli lub ich części jest opodatkowana, to również dostawa gruntu, z którym te obiekty są trwale związane, jest opodatkowana, jeśli natomiast dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z opodatkowania, to zwolnieniem objęta jest również dostawa gruntu, z którym te obiekty są trwale związane.

W związku z powyższym ze zwolnienia od podatku korzystać będzie również grunt, na którym posadowione są przedmiotowe budynki i budowle, będące przedmiotem dostawy.

Oceniając jednakże stanowisko Wnioskodawcy całościowo, należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj