Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-31/11-2/WM
z 5 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-31/11-2/WM
Data
2011.04.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
darowizna
kapitały pieniężne
kapitały pieniężne
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
umorzenie udziałów
umorzenie udziałów


Istota interpretacji
Czy kosztem uzyskania przychodu otrzymanego od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tytułem umorzenia udziałów zgodnie z procedurą umorzenia określoną w art. 199 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, będzie wartość rynkowa umorzonych udziałów z dnia darowizny?



Wniosek ORD-IN 418 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2011 r. (data wpływu 5 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu przymusowego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w spółce z o.o. otrzymanych w drodze darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu przymusowego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w spółce z o.o. otrzymanych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca może w przyszłości otrzymać w formie darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Treść umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której udziały otrzyma Zainteresowany w formie darowizny, będzie stanowić, iż na skutek zaistnienia określonego zdarzenia, udziały ulegają umorzeniu bez konieczności podejmowania uchwały przez zgromadzenie wspólników (umorzenie automatyczne). Jest to procedura, którą przewiduje art. 199 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych. W przyszłości, w razie ziszczenia się określonego w umowie spółki zdarzenia, udziały należące do Wnioskodawcy mogą zostać umorzone. W takim wypadku z tytułu umorzenia należących do Zainteresowanego udziałów Wnioskodawca otrzyma od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kosztem uzyskania przychodu otrzymanego od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tytułem umorzenia udziałów zgodnie z procedurą umorzenia określoną w art. 199 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, będzie wartość rynkowa umorzonych udziałów z dnia darowizny...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy dojdzie do umorzenia udziałów otrzymanych w formie darowizny w sposób określony w art. 199 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH), przy ustalaniu podstawy opodatkowania przychodu (dochodu), o którym mowa w art. 30a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.), przychód należy pomniejszyć o koszt jego uzyskania, który to koszt zgodnie z art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. stanowić będzie wartość udziałów w wysokości ich wartości rynkowej z dnia darowizny.

Argumentując swoje stanowisko, Zainteresowany wskazuje, iż jednym ze źródeł przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. są kapitały pieniężne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 u.p.d.o.f. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia akcji lub udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 199 § 1 KSH, udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. Z kolei zgodnie z art. 199 § 4 KSH umowa spółki może stanowić, ze udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym. Jest to tak zwane umorzenie automatyczne.

Zainteresowany sformułował tezę, iż umorzenie automatyczne nie obejmuje w swym zakresie czynności nabycia przez spółkę udziałów. Cechuje je brak wymogu uzyskania zgody wspólnika, którego udziały mają zostać umorzone. Nie dochodzi zatem do zawarcia między spółką a wspólnikiem, którego udziały są umarzane, umowy nabycia udziałów w celu umorzenia, tak jak ma to miejsce w przypadku umorzenia dobrowolnego udziałów. Umorzenie następuje automatycznie, na skutek ziszczenia się określonego w umowie spółki zdarzenia przyszłego.

W związku z tym, w opinii Wnioskodawcy, należy uznać, iż dochód uzyskany tytułem umorzenia przeprowadzonego na podstawie art. 199 § 4 KSH, wypełnia przesłankę z art. 24 ust. 5 pkt 1 u.p.d.o.f. Stanowi on bowiem dochód uzyskany z umorzenia udziałów.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych spółka pobiera 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Jak stanowi art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f. zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4 oraz ust. 5a i 5d u.p.d.o.f.

Zainteresowany akcentuje, iż wskazany powyżej przepis stanowi wyjątek od ogólnej zasady, iż przychody określone w art. 30a podlegają opodatkowaniu bez pomniejszenia o koszty ich uzyskania. Zgodnie z treścią art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f., dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; zaś jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustała się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Powołany art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. w ostatnim zdaniu wskazuje, jak należy ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku, gdy umarzane są udziały nabyte w formie darowizny.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli dojdzie w przyszłości do umorzenia w trybie art. 199 § 4 KSH udziałów otrzymanych przez Zainteresowanego w formie darowizny, to kosztem uzyskania przychodu otrzymanego od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu umorzenia tych udziałów będzie wartość rynkowa umorzonych udziałów z dnia darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj