Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-221/11/KW
z 20 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-221/11/KW
Data
2011.04.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
system oświaty
szkolenie
usługi szkoleniowe
zwolnienie


Istota interpretacji
Zastosowanie zwolnienia od podatku dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2011r. (data wpływu 28 stycznia 2011r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 24 marca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług.

Wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło w dniu 24 marca 2011r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-221/11/KW z dnia 15 marca 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza polega na świadczeniu następujących usług:

  • kształcenie języków obcych dla dzieci i dorosłych,
  • rozwijanie umiejętności zapamiętywania oraz stosowania technik szybkiego uczenia się dla dzieci i dorosłych,
  • kształcenie umiejętności osobistych i interpersonalnych (techniki szybkiego zapamiętywania, prezentacje, negocjacje, techniki efektywnego uczestnictwa w spotkaniach, etc.), oraz kształcenia umiejętności managersko-biznesowych (planowanie strategiczne, planowanie taktyczne, planowanie operacyjne, zarządzanie zmianą, analiza procesów i procedur, budowanie zespołu, etc.) dla dorosłych,
  • tłumaczenia,
  • usługi sekretarskie.

Ponadto Wnioskodawca posiada:

  • akredytację Kuratora Oświaty na część prowadzonego kształcenia: kursy języka angielskiego i niemieckiego dla dorosłych,
  • zaświadczenie wpisu do Ewidencji Szkół i Placówek Niepublicznych, wskazując rodzaj placówki jako: Niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego,
  • zaświadczenie wpisu do Ewidencji Szkół i Placówek Niepublicznych, wskazując rodzaj placówki jako: Niepubliczna placówka oświatowo-wychowawcza,
  • wpis do Ewidencji Instytucji Szkoleniowych prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy.

W uzupełnieniu z dnia 24 marca 2011r. Wnioskodawca wyjaśnił, że:

  1. Jest płatnikiem podatku VAT od maja 2005r., z tytułu zgłoszenia rejestracyjnego w dniu 27 kwietnia 2005r.
  2. Jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania w oparciu o następujące przepisy:
    1. Art. 82 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) będąc wpisanym do prowadzonej przez miasto O. ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod nr 8/2010 w dniu 21 czerwca 2010r. ze wskazaniem na rodzaj placówki: Niepubliczna placówka oświatowo-wychowawcza.
    2. Art. 82 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) będąc wpisanym do prowadzonej przez miasto O. ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod nr 7/2010 w dniu 15 czerwca 2010r. ze wskazaniem na rodzaj placówki: Niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego.
  3. Wnioskodawca świadczy usługi:
    1. kształcenia i wychowania w zakresie: rozwijania umiejętności zapamiętywania oraz stosowania technik szybkiego uczenia się dla dzieci (w Niepublicznej placówce oświatowo - wychowawczej zgodnie z zapisem art. 82 ust. 3 ww. Ustawy o oświacie, gdzie placówki oświatowo wychowawcze umożliwiają rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego),
    2. kształcenia w zakresie: rozwijania umiejętności zapamiętywania oraz stosowania technik szybkiego uczenia się dla dorosłych (w Niepublicznej placówce kształcenia ustawicznego zgodnie z zapisem art. 82 ust. 3a ww. Ustawy o oświacie, gdzie placówki kształcenia ustawicznego umożliwiają uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych),
    3. kształcenia w zakresie: kształcenia umiejętności osobistych i interpersonalnych (techniki szybkiego zapamiętywania, prezentacje, negocjacje, techniki efektywnego uczestnictwa w spotkaniach, etc.), oraz kształcenia umiejętności managersko - biznesowych (planowanie strategiczne, planowanie taktyczne, planowanie operacyjne, zarządzanie zmianą, analiza procesów i procedur, budowanie zespołu, etc.) dla dorosłych (w Niepublicznej placówce kształcenia ustawicznego zgodnie z zapisem art. 82 ust. 3a ww. Ustawy o oświacie, gdzie placówki kształcenia ustawicznego umożliwiają uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych).
  4. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są usługami innymi niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.
  5. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowanymi w co najmniej 70% ze środków publicznych.
  6. Wymienione powyżej wpisy do Ewidencji Szkół i Placówek Niepublicznych miasta O. uzyskano w oparciu o art. 82 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami).
  7. Wnioskodawca jest w posiadaniu akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty na kursy języka angielskiego i niemieckiego dla dorosłych tak więc szkolenia, które są przedmiotem interpretacji nie są objęte tą akredytacją.
  8. Wnioskodawca prowadzi szkolenia w formach i na zasadach określonych w Ustawie z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) - nie prowadzi szkoleń na zasadach określonych w innych przepisach.

Przedmiotem interpretacji mają być tylko te szkolenia o których mowa w pytaniu i przedstawionym stanowisku własnym. Stan faktyczny został uzupełniony w odniesieniu do wszystkich usług mających być przedmiotem interpretacji. Podano również obecnie obowiązujący jednolity tekst ustawy o systemie oświaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi: rozwijania umiejętności zapamiętywania oraz stosowania technik szybkiego uczenia się dla dzieci i dorosłych oraz kształcenia umiejętności osobistych i interpersonalnych (techniki szybkiego zapamiętywania, prezentacje, negocjacje, techniki efektywnego uczestnictwa w spotkaniach, etc.) oraz kształcenia umiejętności managersko-biznesowych (planowanie strategiczne, planowanie taktyczne, planowanie operacyjne, zarządzanie zmianą, analiza procesów i procedur, budowanie zespołu, etc.) dla dorosłych prowadzone przez Firmę podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, obie wymienione w pytaniu usługi podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 pkt 26a lit. a) ww. ustawy, która stwierdza, iż zwolnieniu podlegają usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty stwierdza w art. 2 pkt 3 i 3a, iż system oświaty obejmuje między innymi: placówki oświatowo-wychowawcze, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego oraz placówki kształcenia ustawicznego, a także placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Do uzyskania statusu placówki oświatowo - wychowawczej lub placówki kształcenia ustawicznego niezbędne jest uzyskanie wpisu do odpowiedniej ewidencji, bowiem ustawa o systemie oświaty w art. 82 ust. 1 stwierdza, iż osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Sposób uzyskania takiego wpisu określony został natomiast w art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, zgodnie z brzmieniem którego organ, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wpisu do ewidencji w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia oraz z urzędu doręcza zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu. Dodatkowo, ustawa ta definiuje kształcenie ustawiczne w art. 3 pkt 17 jako: kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Z uwagi na powyższe, usługi których dotyczy pytanie podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż Wnioskodawca posiada zaświadczenia stwierdzające, iż jest jednostką objętą systemem oświaty zarówno w zakresie kształcenia ustawicznego (stąd zwolnienie dla uzupełniania wiedzy ogólnej i kształcenia umiejętności osób dorosłych) jak i oświatowo-wychowawczą (stąd zwolnienie dla usług obejmujących rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci), a usługi te należą do usług w zakresie kształcenia i wychowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Z dniem 1 stycznia 2011r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, który w pozycji 7 wymieniał jako zwolnione usługi w zakresie edukacji (ex 80) i przenoszą uregulowania w tym zakresie do treści ustawy. Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku dodanie do art. 43 ustawy punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku działalności edukacyjnej.

Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zasadniczym powodem odejścia od stosowania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień od podatku było zapewnienie pełniejszej implementacji przepisów unijnych, w szczególności Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 s. 1 ze zm.).

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i ww. Dyrektywy, państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym,

-oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

-oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z treścią § 13 ust. 1 pkt 19 i 20 obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 5 kwietnia 2011r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 ze zm.), zwalnia się od podatku:

  • usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane,
  • usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Ponadto zgodnie z treścią § 13 ust. 1 pkt 19 i 20 obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), zwalnia się od podatku:

  • usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane,
  • usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania w oparciu o art. 82 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) będąc wpisanym do prowadzonej przez miasto O. ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod nr 8/2010 w dniu 21 czerwca 2010r. ze wskazaniem na rodzaj placówki: Niepubliczna placówka oświatowo-wychowawcza oraz pod nr 7/2010 w dniu 15 czerwca 2010r. ze wskazaniem na rodzaj placówki: Niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego. Wpisy do Ewidencji Szkół i Placówek Niepublicznych miasta O. Wnioskodawca uzyskał w oparciu o art. 82 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.

Wnioskodawca świadczy usługi:

  1. kształcenia i wychowania w zakresie: rozwijania umiejętności zapamiętywania oraz stosowania technik szybkiego uczenia się dla dzieci (w Niepublicznej placówce oświatowo - wychowawczej zgodnie z zapisem art. 82 ust. 3 ww. Ustawy o oświacie, gdzie placówki oświatowo wychowawcze umożliwiają rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego),
  2. kształcenia w zakresie: rozwijania umiejętności zapamiętywania oraz stosowania technik szybkiego uczenia się dla dorosłych (w Niepublicznej placówce kształcenia ustawicznego zgodnie z zapisem art. 82 ust. 3a ww. Ustawy o oświacie, gdzie placówki kształcenia ustawicznego umożliwiają uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych),
  3. kształcenia w zakresie: kształcenia umiejętności osobistych i interpersonalnych (techniki szybkiego zapamiętywania, prezentacje, negocjacje, techniki efektywnego uczestnictwa w spotkaniach, etc.), oraz kształcenia umiejętności managersko - biznesowych (planowanie strategiczne, planowanie taktyczne, planowanie operacyjne, zarządzanie zmianą, analiza procesów i procedur, budowanie zespołu, etc.) dla dorosłych (w Niepublicznej placówce kształcenia ustawicznego zgodnie z zapisem art. 82 ust. 3a ww. Ustawy o oświacie, gdzie placówki kształcenia ustawicznego umożliwiają uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych).

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Stosownie do art. 2 pkt 3 i 3a ww. ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty system oświaty (t.j. Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) system oświaty obejmuje:

  • placówki oświatowo - wychowawcze, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego;
  • placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

W myśl art. 82 ust. 3 ww. ustawy organ, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wpisu do ewidencji w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia oraz z urzędu doręcza zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu.

Stosownie do art. 82 ust. 3a ustawy o systemie oświaty zaświadczenie o wpisie do ewidencji, o którym mowa w ust. 2b i 3, zawiera:

  1. nazwę organu, który dokonał wpisu do ewidencji szkoły lub placówki;
  2. datę i numer wpisu do ewidencji;
  3. nazwę oraz odpowiednio typ i rodzaj szkoły lub placówki;
  4. osobę prawną lub fizyczną prowadzącą szkołę lub placówkę;
  5. adres szkoły lub placówki;
  6. w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - nazwy zawodów, w jakich szkoła kształci;
  7. w przypadku liceum profilowanego - nazwy profili kształcenia ogólnozawodowego, w jakich szkoła kształci.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit a) ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i prowadzi niepubliczną placówkę oświatowo-wychowawczą oraz niepubliczną placówkę kształcenia ustawicznego. Objęte zapytaniem usługi Wnioskodawca wykonuje w ww. jednostkach objętych systemem oświaty, tj. w niepublicznej placówce oświatowo-wychowawczej oraz w niepublicznej placówce kształcenia ustawicznego.

Wobec powyższych okoliczności stwierdzić należy, iż jeśli wszystkie wymienione w pytaniu szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę są świadczone przez Niego jako przez jednostkę objętą systemem oświaty w ramach kształcenia i wychowania to są od 1 stycznia 2011r. zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Interpretacja nie dotyczy usług kształcenia języków obcych dla dzieci i dorosłych, tłumaczenia oraz usług sekretarskich, gdyż w piśmie z dnia 24 marca 2011r. Wnioskodawca wskazał, że jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji tylko na temat szkoleń, o których jest mowa w pytaniu i stanowisku własnym Wnioskodawcy.

Ponadto w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj