Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-51/11-2/JG
z 4 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-51/11-2/JG
Data
2011.05.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
przepisy przejściowe
rok podatkowy
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Istota interpretacji
Czy do końca pierwszego roku swojej działalności - tzn. do 31.10.2011 r. Spółka będzie stosowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności przepisy dotyczące wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2010 r.?



Wniosek ORD-IN 204 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2010 r. (data wpływu 03 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów przejściowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów przejściowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka została zawiązana aktem notarialnym i rozpoczęła działalność w grudniu 2010 r., ponosząc w tym miesiącu pierwsze koszty działalności.

Zgodnie z par. 16 pkt 2 umowy Spółki „Rok obrotowy Spółki zaczyna się każdego roku pierwszego listopada, a kończy każdego następnego roku trzydziestego pierwszego października, z tym, że pierwszy rok obrotowy zaczyna się z datą podpisania niniejszej umowy spółki, a kończy trzydziestego pierwszego października dwa tysiące jedenastego roku”.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka zawiadomiła o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego w terminie 30 dni od podjęcia działalności.

Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi prowadzenie działalności marketingowej i public relations (PR).

Planowane jest, że w pierwszym roku działalności Spółki (do 31.10.2011 r.) zostanie wniesiony do Spółki aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do końca pierwszego roku swojej działalności - tzn. do 31.10.2011 r. Spółka będzie stosowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności przepisy dotyczące wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2010 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, do końca pierwszego roku swojej działalności - tzn. do 31.10.2011 r. będzie stosował On przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności przepisy dotyczące wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2010 r.

Uzasadnienie.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa zmieniająca, która zmodyfikowała niektóre przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 13 ustawy zmieniającej, „Przepisy ustaw zmienianych w art. 1 - 3 (czyli także ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych) w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowania do uzyskanych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2011 r., (...)”.

Niemniej jednak, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy zmieniającej, „Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2 , w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 (...)”. Dalsza część cytowanego ust. 1 nie ma znaczenia dla zadanego w tym wniosku pytania.

Jak zostało przedstawione w stanie faktycznym, wszystkie przesłanki wskazane w zacytowanym przepisie zostały spełnione, tzn.:

  1. rok podatkowy Spółki jest inny niż kalendarzowy,
  2. rozpoczął się przed 01.01.2011 r.


Tym samym, Spółka do końca przyjętego przez siebie roku - tzn. do 31.10.2011 r. będzie stosowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2010 r. Dotyczy to w szczególności zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady ustalania roku podatkowego na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych określa art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397). Zasady te dotyczą terminu rozpoczęcia, zakończenia oraz długości roku podatkowego.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Jak stanowi art. 8 ust. 2 powołanej wyżej ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność (art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Mając na uwadze powyższe przepisy, stwierdzić zatem należy, iż w przypadku wyboru roku podatkowego niepokrywającego się z rokiem kalendarzowym, rok ten będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego (w przypadku Wnioskodawcy do 31.10.2011 r.), ale nie dłużej niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Odnosząc natomiast przedstawiony opis zdarzenia przyszłego do możliwości zastosowania przez Spółkę przepisów przejściowych, wskazać należy na niniejsze uregulowania.

W świetle art. 12 ustawy z dnia z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

  1. art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;
  2. art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.


Z uwagi na fakt, iż pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r. i jest inny niż rok kalendarzowy - trwa do dnia 31 października 2011 r., należy uznać, iż spełnione zostały warunki określone w art. 12 wyżej powołanej ustawy.

Reasumując, Spółka w pierwszym roku podatkowym może stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczące ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj