Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB/II/2/415-1161/11/CJS
z 28 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB/II/2/415-1161/11/CJS
Data
2011.01.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
podział nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy nabycie poszczególnych lokali mieszkalnych nastąpiło w 2008r. czy też w momencie ich wydzielenia z nieruchomości dokonanego w 2009r.?



Wniosek ORD-IN 813 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2010r., (data wpływu do tut. Biura 02 listopada 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 listopada 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W grudniu 2008r. wnioskodawca otrzymał w darowiźnie #189; kamienicy. W grudniu 2009r. został dokonany fizyczny podział na poszczególne lokale, dla których zostały założone księgi wieczyste.

Obecnie wnioskodawca jest właścicielem sześciu mieszkań, połowy lokalu użytkowego, połowy powierzchni piwnic oraz połowy powierzchni strychu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w sytuacji gdyby wnioskodawca chciał dokonać sprzedaży czterech z sześciu wydzielonych w grudniu 2009r. mieszkań, to w dniu sprzedaży w celu ustalenia czy ciąży na nim obowiązek z tytułu podatku dochodowego, za datę nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien przyjąć grudzień 2008r. (data otrzymania darowizny) czy grudzień 2009r. (data dokonania wydzielenia poszczególnych mieszkań)...

Zdaniem wnioskodawcy, wyodrębnienie poszczególnych lokali mieszkalnych z dotychczas posiadanego lokalu stanowi ich nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W wyniku podziału powstały lokale mieszkalne. W związku z powyższym wnioskodawca stoi na stanowisku, że za datę ich nabycia należy przyjąć datę ich wyodrębnienia, czyli faktycznego powstania i wpisania do ksiąg wieczystych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu będącego przedmiotem odrębnej własności),
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu, ma moment i sposób jej nabycia.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca w grudniu 2008r. nabył w drodze darowizny połowę kamienicy. W grudniu 2009r. dokonał fizycznego podziału na poszczególne lokale, dla których zostały założone księgi wieczyste. Obecnie wnioskodawca jest właścicielem sześciu mieszkań, połowy lokalu użytkowego, połowy powierzchni piwnic oraz strychu.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia dotycząca ustalenia momentu nabycia lokali, które powstały na skutek fizycznego podziału z dotychczas posiadanego lokalu.

Z analizy przedstawionego zdarzenia i stanowiska wnioskodawcy wynika, iż wnioskodawca w wyniku dokonanego podziału posiadanego lokalu i wyodrębnienia z niego sześciu lokali mieszkalnych nie nabędzie niczego nowego ponad to, czego jest właścicielem od 2008r. Dokonany bowiem podział spowodował jedynie wyodrębnienie z dotychczas posiadanego lokalu nowych lokali w obrębie powierzchni jaka wnioskodawcy w przedmiotowej kamienicy przysługiwała nieprzerwalnie od grudnia 2008r.

W związku z powyższym bieg pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie połowy kamienicy tj. od końca 2008r. W powołanym przepisie mowa jest bowiem o dacie nabycia nieruchomości, a nie dacie jej podziału.

Reasumując stwierdzić należy, że data podziału jednego lokalu na kilka mniejszych lokali nie jest nabyciem każdego z mniejszych lokali, gdyż własność lokalu, z którego wyodrębniono mniejsze przysługiwała wnioskodawcy od 2008r. Podział całości na części nie powoduje po stronie właściciela pierwotnej całości nowego nabycia, skoro nie otrzymuje na własność niczego co posiadał już wcześniej.

W tym stanie rzeczy stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj