Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-29/10/MMa
z 17 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/423-29/10/MMa
Data
2011.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcja
akcjonariusz
umorzenie
wartość nominalna


Istota interpretacji
Czy za koszt uzyskania przychodu (dochodu) w podatku dochodowym od osób prawnych od przychodu (dochodu) wnioskodawcy z tytułu umorzenia akcji nabytych przez wnioskodawcę w celu umorzenia uważa się wartość nominalną umarzanych akcji?
Czy wnioskodawca jako podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych od przychodu wnioskodawcy z tytułu umorzenia akcji nabytych od akcjonariusza za wartość nominalną, jeżeli nabycie będzie dokonywane w celu umorzenia, jeśli akcje były objęte w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część?



Wniosek ORD-IN 534 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 22 listopada 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji w celu ich umorzenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka akcyjna zamierza nabyć za wartość nominalną, w celu umorzenia, akcje objęte w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, od akcjonariusza spółki, którym jest osoba fizyczna.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy za koszt uzyskania przychodu (dochodu) w podatku dochodowym od osób prawnych od przychodu (dochodu) wnioskodawcy z tytułu umorzenia akcji nabytych przez wnioskodawcę w celu umorzenia uważa się wartość nominalną umarzanych akcji...
  2. Czy wnioskodawca jako podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych od przychodu wnioskodawcy z tytułu umorzenia akcji nabytych od akcjonariusza za wartość nominalną, jeżeli nabycie będzie dokonywane w celu umorzenia, jeśli akcje były objęte w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część...

Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1992r. Nr 21 poz. 86 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia akcji.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się umorzenia akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych akcji w części stanowiącej koszt ich nabycia.

Zgodnie z art. 15 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku umorzenia akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny albo ich zbycia na rzecz spółki w celu ich umorzenia, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 1 ww. ustawy w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych akcji, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia jeżeli te akcje, wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W opinii wnioskodawcy, na podstawie ww. przepisów za koszt uzyskania przychodu uważa się wydatki na objęcie akcji w kwocie równej wartości nominalnej umarzanych akcji.

Wnioskodawca jako podatnik nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych od przychodu akcjonariusza z tytułu umorzenia akcji nabytych od akcjonariusza w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w przypadku nabycia akcji przez wnioskodawcę za wartość nominalną, gdyż przychód (dochód) będzie równy kosztom uzyskania przychodu a zatem wartości nominalnej akcji.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Umorzenie akcji w spółce akcyjnej zostało uregulowane w przepisach art. 359-361 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zgodnie z art. 359 ww. ustawy akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

W myśl art. 360 § 1 Kodeksu umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu, wnioskodawca wskazał, że zamierza nabyć za wartość nominalną, w celu umorzenia akcje objęte w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Akcje mają zostać nabyte od akcjonariusza – osoby fizycznej. Z powyższego wynika, że w przedmiotowej sprawie nastąpi umorzenie dobrowolne akcji.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Łączna wykładnia ww. przepisów prowadzi do wniosku, że opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych wystąpi w stosunku do tych kategorii, które zgodnie z cytowaną ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią odpowiednio dochód albo przychód. Zatem, jeśli określonej kategorii nie można, zgodnie z ustawą podatkową, uznać ani za przychód, ani też za dochód podatkowy, to kategoria ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu, precyzuje jednak poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1 - 3 i ust. 4b kategorie zaliczane do przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju uzyskane przez podatnika przysporzenia majątkowe nie są zaliczane do przychodów (ust. 4). Z przepisów tych nie wynika, iż przychodem wnioskodawcy jest wartość nabytych przez niego własnych akcji w celu ich umorzenia. Pamiętać należy że zgodnie z art. 360 § 1 Kodeksu spółek handlowych umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego. Obniżenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej nie jest przychodem (dochodem) tej spółki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z przepisu tego wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1l analizowanej ustawy, w przypadku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny albo ich zbycia na rzecz spółki w celu ich umorzenia, do ustalania kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1k.

W myśl natomiast art. 15 ust. 1k pkt 1 ww. ustawy, który stosuje się na podstawie odesłania zawartego w art. 15 ust. 1l tej ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia – jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Powyższe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do podatników, którzy osiągnęli przychód z odpłatnego zbycia akcji w celu ich umorzenia. Wnioskodawca w przedstawionym we wniosku zdarzeniu wskazał, że odpłatnie nabędzie od swojego akcjonariusza akcje w celu umorzenia – wypłaci mu zatem wynagrodzenie za zbywane akcje. W przedmiotowej sytuacji wnioskodawca nie uzyskał więc jakiegokolwiek przychodu. Nabycie akcji w celu umorzenia nie przyniesie również wnioskodawcy przychodów w przyszłości z odpłatnego ich zbycia, bowiem z chwilą umorzenia zostaną one unicestwione. Mało tego, na skutek wynagrodzenia wypłaconego przez wnioskodawcę akcjonariuszowi za zbyte akcje zostanie obniżony kapitał zakładowy spółki. Nie ma więc mowy o powstaniu jakiegokolwiek przychodu dla wnioskodawcy. Stosownie do powyższego, ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdą zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż w wyniku nabycia od akcjonariusza akcji w celu umorzenia wnioskodawca nie uzyskał żadnego przychodu, a skoro nie wystąpił przychód nie wystąpiły u niego też koszty uzyskania przychodu.

Powołane przez siebie przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3 oraz art. 15 ust. 1l w zw. z ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wnioskodawca mógłby zastosować, gdyby to on jako udziałowiec bądź akcjonariusz w innej spółce kapitałowej odpłatnie zbył w celu umorzenia posiadane w tej spółce udziały lub akcje, a zatem uzyskał z tego tytułu wynagrodzenie. Tymczasem z opisanego zdarzenia jasno wynika, że to nie wnioskodawca odpłatnie zbędzie akcje w innej spółce akcyjnej i to nie on otrzyma wynagrodzenie. Skoro tak, to odpowiadając na postawione przez wnioskodawcę pytania, to nie wnioskodawca będzie rozpoznawał koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu umorzenia akcji przez siebie nabytych i to nie on jako podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż to nie on z tego tytułu uzyska przychód.

Nadmienić jedynie można, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu, przychód ze zbycia akcji osiągnie akcjonariusz spółki akcyjnej, który jest osobą fizyczną i to u niego pojawi się kwestia kosztów uzyskania tego przychodu. Do przychodu osiąganego przez osoby fizyczne, zastosowanie będą miały natomiast przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które nie były jednak przedmiotem zapytania w niniejszej sprawie.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj