Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-977/10/CJS
z 2 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-977/10/CJS
Data
2010.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
forma zapłaty
najem
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
ryczałty


Istota interpretacji
czy istnieje możliwość w ciągu roku przejścia z formy opodatkowania na zasadach ogólnych na formę płacenia podatku zryczałtowanego od przychodu związanego z wynajmowaniem lokalu w wysokości 8,5%?



Wniosek ORD-IN 941 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01 września 2010r. (data wpływu do tut. Biura 09 września 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów osiąganych z najmu lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 września 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów osiąganych z najmu lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W lipcu 2009r. wnioskodawczyni podpisała umowę najmu mieszkania. Do maja 2010r. uzyskiwała przychody z tytułu najmu i opłacała podatek według skali podatkowej. Wynajmujący wypowiedzieli umowę najmu z końcem maja i wnioskodawczyni przestała uzyskiwać przychód z najmu.

Po rozwiązaniu ww. umowy najmu, wnioskodawczyni złożyła we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania najmu - ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z początkiem lipca 2010r. wnioskodawczyni podpisała umowę najmu z nowymi lokatorami.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej a najem ma charakter prywatny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku ustania przychodów z najmu, możliwa jest zmiana sposobu opodatkowania w ciągu roku podatkowego, w związku z wejściem nowych przepisów związanych z wyborem sposobu opodatkowania najmu prywatnego...

Zdaniem wnioskodawczyni na potwierdzenie zasługuje interpretacja ustawy, że możliwa jest zmiana sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w ciągu roku podatkowego zważywszy na fakt, że w miesiącu maju ustało źródło przychodu z najmu – nastąpiła przerwa w wynajmie mieszkania, jak i z uwagi na wejście w życie nowych przepisów regulujących ryczałtowy sposób opodatkowania przychodów z tytułu najmu prywatnego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

W myśl art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 6 ust. 1a ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Aby skorzystać z ww. zryczałtowanej formy opodatkowania należy złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze. O zasadach składania wspomnianego oświadczenia stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy, w myśl którego, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym zgodnie z treścią art. 9 ust. 4 cytowanej ustawy w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio, z tym że podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni od lipca 2009r. wynajmowała lokal mieszkalny i opłacała z tego tytułu podatek na zasadach ogólnych według skali. W maju 2010r. strona wynajmującą wypowiedziała umowę najmu. W związku z powyższym wnioskodawczyni złożyła we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodu uzyskiwanego w ramach najmu prywatnego na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Początkiem lipca 2010r. została zwarta przez wnioskodawczynię nowa umowa najmu lokalu.

Wątpliwości wnioskodawczyni budzi kwesta dotycząca możliwości zmiany formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych w ramach najmu prywatnego w ciągu roku podatkowego.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wynajem nieruchomości, którego przedmiotem są składniki majątkowe nie związane z działalnością gospodarczą jest zaliczany do źródła przychodów, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z tego źródła mogą być opodatkowane – zgodnie z wolą podatnika - na zasadach ogólnych określonych w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ww. ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik złoży pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Przepisy podatkowe nie zabraniają podatnikowi uzyskującemu przychody z tego źródła zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt bądź odwrotnie, jednak pod warunkiem, że oświadczenie o zmianie złoży nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Oświadczenie takie dotyczy wyboru formy opodatkowania za dany rok podatkowy.

Tymczasem oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na zasadach ryczałtu wnioskodawczyni złożyła w maju 2010r. Przychód jaki wnioskodawczyni uzyskała następnie z najmu mieszkania w lipcu 2010r. nie był jednak jej pierwszym przychodem z najmu. Nie jest istotne, że był pierwszym przychodem z nowej umowy najmu, lecz istotne jest, że przychód ze źródła jakim jest najem wnioskodawczyni uzyskała już wcześniej, przed datą złożenia oświadczenia. Wnioskodawczyni rozwiązując w maju 2010r. umowę najmu nie przestała osiągać przychodów z najmu, czego dowodem jest kolejna umowa najmu zawarta w lipcu 2010r.

Wnioskodawczyni prawo do zmiany formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu w prywatnego w ciągu roku podatkowego wywodzi z treści zmienionego ustawą z dnia 18 marca 2010r. (Dz. U. Nr 75, poz. 473) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, przepisu art. 9 ust. 4.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny jak również brzmienie cytowanego wyżej przepisu art. 9 ust. 4 ww. stwierdzić należy, iż ustawodawca przewidział wprawdzie możliwość wyboru sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w ciągu roku podatkowego, jednakże prawo to dotyczy wyłącznie podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego osiąganie przychodów z tytułu najmu lokalu mieszkalnego (użytkowego).

Z treści wniosku wynika natomiast, że wnioskodawczyni nie rozpoczęła w 2010r. najmu lokalu mieszkalnego, bowiem przedmiotowy lokal wynajmowała od maja 2009r. Przerwa pomiędzy trwaniem jednej umowy najmu a drugiej nie stanowi rozpoczęcia osiągania przychodu z tytułu najmu prywatnego w ciągu roku podatkowego. O rozpoczęciu takim nie może stanowić fakt nawiązania nowego stosunku cywilnoprawnego. Sytuacja taka prowadziłaby do nieuzasadnionego twierdzenia, iż każda nowo zawarta umowa najmu jest równoznaczna z rozpoczęciem osiągania dochodów w zakresie najmu prywatnego. O rozpoczęciu osiągania przychodów z tytułu najmu mówilibyśmy wówczas, gdyby wnioskodawczyni nie uzyskiwała wcześniej z najmu przychodów, co w niniejszej sprawie nie miało miejsce. Wnioskodawczyni zawierając drugą umowę najmu nie była osobą, która dopiero rozpoczęła uzyskiwanie przychodu z tego źródła. Jedynie dodatkowo należy zauważyć, że rozwiązując umowę najmu w maju 2010r. wnioskodawczyni nawet nie brała pod uwagę zaprzestania osiągania dochodów z najmu, bo już po rozwiązaniu umowy złożyła oświadczenie o wyborze ryczałtu jako nowej metody opodatkowania przychodów a najmu.

Stosownie do treści cytowanego przepisu art. 9 ust. 4 w zw. z art. 9 ust. 1 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, aby skorzystać ze ryczałtowanej formy opodatkowania należało złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

A zatem, zmiana formy opodatkowania nie została dokonana przez wnioskodawczynię w ustawowym terminie.

W związku z czym, dochody uzyskiwane w 2010r. z umowy najmu zawartej przez wnioskodawczynię w lipcu 2010r. winny być opodatkowywane na zasadach ogólnych według skali, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warto również dodać, że ustawa zmieniająca nie wprowadziła w życie żadnego przepisu, który pozwoliłby podatnikom uzyskującym w roku podatkowym przychody z najmu na zmianę sposobu opodatkowania tych przychodów w trakcie roku.

Reasumując, wnioskodawczyni nie może w trakcie 2010r. zmienić formy opodatkowania z zasad ogólnych na formę zryczałtowanego podatku od przychodu związanego z wynajmowaniem lokalu mieszkalnego w wysokości 8,5%. Zmiana formy opodatkowania może nastąpić dopiero od początku 2011r. po złożeniu stosownego oświadczenia o wyborze innej formy opodatkowania do 20 stycznia.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj