Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-73/11-2/ES
z 19 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-73/11-2/ES
Data
2011.04.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód
najem
przychód
rozdzielność majątkowa
spółka cywilna
spółki
umowa spółki
urząd skarbowy
wspólnik
wypowiedź


Istota interpretacji
Prawo do rozliczenia podatku dochodowego z kontynuowanej działalności gospodarczej po dacie wypowiedzenia umowy spółki cywilnej przez jednego ze wspólników.



Wniosek ORD-IN 491 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2010 r. (data wpływu 20.01.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do rozliczenia podatku dochodowego z kontynuowanej działalności gospodarczej po dacie wypowiedzenia umowy spółki cywilnej przez jednego ze wspólników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.01.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do rozliczenia podatku dochodowego z kontynuowanej działalności gospodarczej po dacie wypowiedzenia umowy spółki cywilnej przez jednego ze wspólników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka cywilna rozpoczęła działalność w dniu 20.07.2004 r. na podstawie umowy spółki cywilnej z dnia 18.06.2004 r. Przedmiotem działalności spółki był handel odzieżą i wynajem lokali. Udziały wspólników ustalono po 50%. Kolejnymi aneksami do umowy spółki wnoszone były w formie wkładów rzeczowych, nieruchomości - budynki i grunty które stanowiły wspólną własność małżeńską wspólników.

W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej spółka realizowała inwestycje na postawie pozwoleń na budowę wydanych na spółkę cywilną. Inwestycje zostały zakończone a budynki odebrane, przekazane do eksploatacji i wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Budynki i lokale, których właścicielem była spółka cywilna wynajmowane były na podstawie zawartych umów najmu.

Podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności obliczany był zgodnie ze złożonymi oświadczeniami na podstawie art. 30c updof w wysokości 19%. W dniu 25.09.2009 r. wspólnik Dorota B. w wyniku sporu który powstał pomiędzy małżonkami złożyła wypowiedzenie umowy spółki ze skutkiem na koniec roku obrachunkowego tzn. 31.12.2009 r.

Próby rozwiązania konfliktu pomiędzy małżonkami spowodowały, że żaden ze wspólników nie złożył stosownej informacji do Urzędu Skarbowego o rozwiązaniu spółki w ustawowym terminie Nie sporządzono remanentu likwidacyjnego. Działalność gospodarcza nie została zaprzestana. Nie zostały wypowiedziane umowy najmu lokali. Faktury dokumentujące najem i refaktury za media były wystawiane i przekazywane kontrahentom jako T.sc. T. sc. nie wypowiedziała również umów za energię elektryczną, telefony, wywóz śmieci itp. W okresie od stycznia do kwietnia faktury dokumentujące przychody i koszty były ewidencjonowane w księdze przychodów i rozchodów i na tej podstawie obliczane były zaliczki na podatek dochodowy PIT-5L.

Zaliczki od #189; dochodu Wnioskodawca przekazywał tylko w swoim imieniu. Z końcem roku 2009 w związku z zastrzeżeniem złożonym przez żonę Wnioskodawcy zamknięty został rachunek bankowy spółki. Od tej daty przychody wpływały na konto bankowe Wnioskodawcy i z tego konta regulowane były faktury kosztowe.

W dniu 08.04.2010 r. wspólnik Wnioskodawcy Dorota B. złożyła w Urzędzie Skarbowym dokumenty wyrejestrowujące spółkę cywilną z datą 31.12.2009 r. (NIP-2 i VAT-Z) wraz z zawiadomieniem w trybie art. 16 kks o popełnieniu występku karnego polegającego na niezłożeniu w terminie ww. deklaracji oraz niesporządzenie spisu z natury.

Spółka cywilna została wyrejestrowana przez właściwy ze względu na siedzibę Urząd Skarbowy z datą 31.12.2009 r. Na potwierdzenie stanu faktycznego Wnioskodawca otrzymał stosowne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego. W miesiącu lutym 2010 r. żona Wnioskodawcy, która była wspólniczką złożyła wniosek do sądu o rozdzielność majątkową małżonków. W miesiącu grudniu 2010 r. Sąd orzekł rozdzielność majątkową małżonków od dnia 09.03. 2010 r.

Wnioskodawca nadmienia, że w 2010 roku i latach poprzednich obok działalności w spółce cywilnej prowadził również działalność gospodarczą polegającą na handlu odzieżą, na własne imię. Od dochodów z działalności gospodarczej na własne imię Wnioskodawca płaci podatek dochodowy zgodnie z art. 30c ustawy pdof.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W związku z faktycznie kontynuowaną działalnością gospodarczą spółki cywilnej w okresie od I 2010 r. do IV 2010 r. tj. uzyskiwaniem przychodów z tytułu wynajmu lokali użytkowych dotychczasowym najemcom na podstawie umów najmu i ponoszeniem kosztów utrzymania tych lokali po dacie skutecznego prawnie wypowiedzenia spółki cywilnej przez jednego ze wspólników, ale przed złożeniem dokumentów wyrejestrowujących spółkę w Urzędzie Skarbowym Wnioskodawca ma prawo rozliczyć podatek dochodowy z kontynuowanej przez siebie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali na podstawie umów zawartych przez T. s.c. od 50% dochodu jako wspólnik spółki korzystając z art. 30c pkt 1 i 2 tj. w wysokości 19%...

Zdaniem Wnioskodawcy powołując się na art. 674 kc., który mówi, że po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca nadal używa rzecz za zgodą właścicieli, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony. Spółka cywilna przestała istnieć zgodnie z wolą wspólnika z dniem 31.12.2009 r. Lokale były w dalszym ciągu wynajmowane na podstawie umów najmu zawartych przez spółkę T. Współwłaściciele Dorota B. i Marek B. - małżonkowie nie złożyli oświadczeń, w których proszą o opuszczenie lokali.

W okresie od I do IV 2010 r. przychody z tytułu najmu tych lokali wpływały nadal na konto bankowe Wnioskodawcy.

W grudniu 2010 r. Sąd wydał wyrok, który orzeka rozdzielność majątkową małżonków Doroty B. i Marka B. od dnia 09.03.2010 r. Jednocześnie nie dokonano podziału majątku spółki cywilnej i nadal stanowi on współwłasność małżonków.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy wymienia źródła przychodów, którym m.in. jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (tzw. podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie zaś z dyspozycją zawartą w art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo świadczeniu usług (art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego).

Jeżeli spółka została zwarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego (art. 869 § Kc). W spółce utworzonej na czas nieokreślony każdy ze wspólników może bez podawania przyczyny zdecydować się na wystąpienie ze spółki. By wypowiedzenie było skuteczne, musi zostać złożone najpóźniej na trzy miesiące przed końcem roku obrachunkowego, chyba że w umowie spółki przewidziano krótszy lub dłuższy termin wypowiedzenia. Wspólnik przestaje więc być stroną spółki cywilnej z końcem roku obrachunkowego, którym z reguły jest rok kalendarzowy.

Bez zachowania tego terminu, tj. ze skutkiem natychmiastowym, wspólnik może wystąpić tylko z ważnych powodów (art. 869 § Kc). Natomiast stosowanie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wspólnik Dorota B. złożyła wypowiedzenie umowy spółki ze skutkiem na koniec roku obrachunkowego tzn. 31.12.2009 r. Następnie w dniu 08.04.2010 r. złożyła w Urzędzie Skarbowym dokumenty wyrejestrowujące spółkę cywilną z datą 31.12.2009 r. (NIP-2 i VAT-Z). Spółka cywilna T. została wyrejestrowana przez właściwy ze względu na siedzibę Urząd Skarbowy z datą 31.12.2009 r. Ponadto jak wynika z wniosku działalność nie została zaprzestana. Z końcem roku 2009 został zamknięty rachunek bankowy spółki a od tej daty przychody wpływały na konto bankowe Wnioskodawcy.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy wskazać należy, iż przychody z tytułu najmu lokali w okresie od I do IV 2010 r. uzyskiwał wyłącznie Wnioskodawca, gdyż spółka cywilna nie istnieje od 31.12.2009 r. Dochód uzyskany od stycznia do kwietnia 2010 r. z tytułu najmu lokalu nie może być zatem dochodem nieistniejącej w tym okresie spółki cywilnej.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie może rozliczyć tego dochodu w wys. 50% jako wspólnik spółki cywilnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj