Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-299/11-2/AS
z 10 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-299/11-2/AS
Data
2011.06.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
aport
grunty
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
objęcie akcji
przychód z kapitału pieniężnego
spółki
wartość nominalna


Istota interpretacji
Wniesienie do spółki celowej aportu w postaci posiadanego przez Wnioskodawcę pakietu akcji spółki S.A. powoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu z kapitałów pieniężnych w wysokości nominalnej wartości akcji w spółce objętych za wniesiony aport. Koszty uzyskania przychodu będą ustalone odpowiednio na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a) i b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Wniosek ORD-IN 507 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2011 r. (data wpływu 01.04.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu objęcia akcji w zamian za aport jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za aport.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada pakiet akcji w spółce – K. S.A., powstałej w wyniku przekształcenia spółki K. Sp. z o. o. Część akcji (wcześniej udziałów) w spółce była obejmowana przez Wnioskodawcę w zamian za wkłady pieniężne, część za wkłady niepieniężne w postaci nieruchomości gruntowych. Akcje spółki były również nabywane przez Wnioskodawcę na rynku wtórnym akcji. Wnioskodawca zamierza wnieść całość posiadanych akcji aportem do spółki akcyjnej, zwanej dalej „Spółką Celową”. W zamian za przedmiotowy wkład niepieniężny w postaci akcji Wnioskodawca obejmie akcje w spółce celowej o wartości nominalnej odpowiadającej wartości nominalnej wnoszonych akcji. Należy nadmienić, iż wartość rynkowa wniesionych aportem akcji będzie wyższa od wartości nominalnej obejmowanych akcji w spółce celowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie do spółki celowej aportu w postaci posiadanego przez Wnioskodawcę pakietu akcji spółki K. S.A. spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód oraz jakie będą koszty jego uzyskania...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą „PDOF”), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Jednocześnie w myśl art. 17 ust. 1a ustawy PDOF przychód z tytułu objętych udziałów (akcji) powstaje w dniu zarejestrowania spółki lub wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Na tle omawianego zagadnienia zdaniem Wnioskodawcy istotne znaczenia ma użyte w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PDOF sformułowanie „nominalna wartość udziałów”. Należy podkreślić, iż wartość nominalna udziału lub akcji jest wartością z góry określoną w dokumencie założycielskim (umowie spółki lub statucie), jest to więc wielkość co do zasady stała, ustalona w sformalizowany sposób. Z użytego pojęcia wynika, iż przychodem jest zawsze wartość nominalna, bez możliwości jej podwyższenia przez podatnika lub organ podatkowy. Przyjęcie bowiem innej, podwyższonej wielkości prowadziłoby do tego, iż nie byłaby to wartość nominalna udziałów lub akcji. W szczególności wykluczone jest w tej mierze określanie wartości przychodu w oparciu o ceny rynkowe obejmowanych aktywów. Jednocześnie przewidziane w art. 17 ust. 2 ustawy PDOF odpowiednie stosowanie przy ustalaniu przychodu art. 19 ustawy PDOF, polegać powinno na zastosowaniu wyłącznie ust. 1 art. 19, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Szacowanie przez organy podatkowe wartości nominalnej udziałów (akcji) w odniesieniu do ich wartości rynkowej zdaniem Wnioskodawcy wykraczałoby poza „odpowiednie stosowanie” art. 19 ustawy PDOF oraz prowadziłoby do sprzeczności z literalnym brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PDOF, który wyraźnie stanowi o „wartości nominalnej” udziałów łub akcji. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 września 2010 r. sygn. IBPBII/2/415-738/10/MW.

Taki sposób interpretacji art. 17 ust. 2 w związku z art. 19 ustawy PDOF znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym m.in. w uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25.11.2008 r. sygn. II FSK 1165/07 opubl. Legalis, a także w wyroku NSA z dnia 19.04.2006 r. sygn. II FSK 558/05 opubl. Legalis. W związku z powyższym jako wartość przychodu należy przyjąć wartość nominalną udziałów (akcji), bez możliwości szacowania tej wartości przez organy podatkowe do wartości rynkowej nabywanych aktywów. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej będzie podlegał dochód, ustalony w sposób wskazany w art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy PDOF. Na mocy przywołanego przepisu, dochodem z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w takich spółkach, a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy PDOF. Jednocześnie w myśl art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b) ustawy PDOF w przypadku objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny (inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część), na dzień objęcia tych udziałów ustala się koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy PDOF, jeżeli udziały (akcje) wnoszone aportem, nie zostały objęte wcześniej w zamian za wkład niepieniężny. Przywołany wyżej art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy PDOF stanowi o wydatkach na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną lub wkładów w spółdzielni. Chodzi w tym przypadku o udziały (akcje) będące przedmiotem wkładu niepieniężnego do innej spółki.

Tak więc przypadku akcji spółki K. S.A. objętych przez Wnioskodawcę w zamian za wkład pieniężny lub nabytych na rynku wtórnym, kosztem uzyskania przychodu będzie suma wydatków na objęcie lub nabycie tych akcji. W przypadku akcji w spółce K. S.A. objętych przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości gruntowych, w zakresie kosztów uzyskania przychodu będzie miał zastosowanie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a) ustawy PDOF. Zgodnie z przywołanym przepisem w sytuacji objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny (inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część), na dzień objęcia tych udziałów ustala się koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości nominalnej wnoszonych udziałów lub akcji w spółce, jeżeli udziały (akcje) wnoszone aportem, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jednocześnie w obu opisanych wyżej przypadkach koszty uzyskania przychodu będą mogły zostać powiększone o wydatki poniesione w związku z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny np. w postaci akcji (art. 22 ust. 1i PDOF). Taki sposób określenia wartości kosztów uzyskania przychodu w przypadku obejmowania udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną, w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji (udziałów) innej spółki znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 lutego 2008 r. sygn. IBPB/415-380/07/KCz.

Mając jednak na uwadze przedstawione wyżej przepisy ustawy PDOF należy stwierdzić, iż Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia przychodu z tytułu objęcia akcji w spółce celowej w zamian za aport akcji spółki K. S.A. objętych za wkład pieniężny lub nabytych na rynku wtórnym o koszty uzyskania tego przychodu, na które składać się będą wydatki poniesione na objęcie lub nabycie akcji będących przedmiotem wkładu (art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 22 ust. 1e pkt 2 ustawy PDOF).

W przypadku aportu akcji K. SA. objętych wcześniej w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości gruntowych, Wnioskodawca będzie mógł ustalić koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości nominalnej akcji wnoszonych aportem do spółki celowej. Jednocześnie w każdym z tych dwóch przypadków Wnioskodawca będzie mógł powiększyć koszty uzyskania przychodu o wydatki poniesione na objęcie akcji w spółce celowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki K. (art. 22 ust. 1i ustawy PDOF). W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku aportu akcji objętych wcześniej w zamian za wkład niepieniężny bądź pieniężny albo wydatki gotówkowe, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu, bowiem wartość przychodu (wartość nominalna obejmowanych akcji w spółce celowej), będzie równa wartości kosztów jego uzyskania (wartość nominalna akcji wnoszonych w formie aportu, bądź wartość wkładu pieniężnego albo wartość wydatków gotówkowych, które zostały przeznaczone na nabycie akcji).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na gruncie powszechnie obowiązującego prawa podatkowego nie występuje definicja wkładu niepieniężnego (aportu). Również przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) nie zawierają definicji wkładu niepieniężnego, nie stanowią też wprost, co może być przedmiotem tego wkładu. Wskazują jedynie w art. 14 § 1, że przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Zatem przedmiotem aportu mogą być nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe, które posiadają tzw. zdolność aportową. Należy ją rozumieć jako zespół cech, które powinny być łącznie spełnione przez dane prawo, aby można je było uznać za przedmiot aportu.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Natomiast w świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Ustawodawca w przepisie art. 17 ust. 1a ustawy podatkowej wyraźnie przewidział moment powstania przychodu osoby fizycznej wnoszącej do spółki aport w postaci udziałów lub akcji, stanowiąc, iż przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo,
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiada pakiet akcji w spółce S.A., powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o. o. Część akcji (wcześniej udziałów) w spółce była obejmowana przez Wnioskodawcę w zamian za wkłady pieniężne, część za wkłady niepieniężne w postaci nieruchomości gruntowych. Akcje spółki były również nabywane przez Wnioskodawcę na rynku wtórnym akcji. Wnioskodawca zamierza wnieść całość posiadanych akcji aportem do spółki akcyjnej, zwanej dalej „Spółką Celową”. W zamian za przedmiotowy wkład niepieniężny w postaci akcji Wnioskodawca obejmie akcje w spółce celowej o wartości nominalnej odpowiadającej wartości nominalnej wnoszonych akcji.

Na tle analizy przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Jak wynika więc z art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, przychodem z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny jest ich wartość nominalna. Z treści tego przepisu wynika, iż w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej po stronie udziałowca lub akcjonariusza powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W art. 17 ust. 2 ww. ustawy, ustawodawca wskazał, iż przy ustalaniu wartości uzyskanego w wyżej wymieniony sposób przychodu stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy zauważa, że przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną. Takiego rozumienia powołanego przepisu nie zmienia art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w zakresie ustalania wartości przychodów odsyła do odpowiedniego stosowania art. 19 ustawy. Słowo „odpowiednio” oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.

Wobec powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym do ustalenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny należy przyjąć wartość nominalną tych udziałów, a art. 19 znajduje zastosowanie jedynie w zakresie zdania pierwszego ust. 1.

Zgodnie z art. 22 ust. 1e ww. ustawy w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:

  1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
  2. wartości:
    1. nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć,
    2. określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
    3. określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,

  1. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Ze wskazanego zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotowe akcje Wnioskodawca obejmie w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanego pakietu akcji w spółce – K. S.A., których część była obejmowana przez Wnioskodawcę w zamian za wkłady pieniężne, część za wkłady niepieniężne w postaci nieruchomości gruntowych. Akcje spółki były również nabywane przez Wnioskodawcę na rynku wtórnym akcji.

W odniesieniu zatem do akcji nabytych za wkład pieniężny bądź za gotówkę uznać należy, iż do ustalenia kosztów uzyskania przychodów, zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b). Zatem kosztem uzyskania przychodu w takim przypadku będą wydatki poniesione na nabycie akcji zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy.

W odniesieniu natomiast do akcji nabytych w zamian za wkład niepieniężny należy stwierdzić, iż zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a). Zatem kosztem uzyskania przychodu w takim przypadku będzie nominalna wartość wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego akcji.

W tym miejscu organ wskazuje, iż w myśl art. 22 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e.

Reasumując należy stwierdzić, że wniesienie do spółki celowej aportu w postaci posiadanego przez Wnioskodawcę pakietu akcji spółki S.A. powoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu z kapitałów pieniężnych w wysokości nominalnej wartości akcji w spółce objętych za wniesiony aport. Koszty uzyskania przychodu będą ustalone odpowiednio na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a) i b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, wskazać należy, iż rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które zdaniem wnioskodawcy przemawiają za słusznością stanowiska przedstawionego we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek orzeczenia kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, w danym stanie faktycznym. Orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj