Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-245/11-2/EN
z 29 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-245/11-2/EN
Data
2011.04.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
kontrahenci
pracownik
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
zużycie towarów


Istota interpretacji
Czy nieodpłatne udostępnienie ww. napojów na rzecz pracowników i kontrahentów Wnioskodawcy w okolicznościach opisanych powyżej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępniania napojów na rzecz pracowników i kontrahentów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępniania napojów na rzecz pracowników i kontrahentów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką należącą do międzynarodowego koncernu i prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji systemów bezpieczeństwa do pojazdów samochodowych (w szczególności poduszek i pasów bezpieczeństwa). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku VAT zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspótnotowych. Zainteresowany prowadzi księgi handlowe wg ustawy o rachunkowości. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca ponosi koszty nabycia produktów spożywczych, takich jak w szczególności kawa, herbata, ciastka oraz napoje chłodzące (woda mineralna, soki itp.).

Przedmiotowe artykuły spożywcze są przekazywane nieodpłatnie:

  • dla pracowników Wnioskodawcy w godzinach ich pracy. Zainteresowany traktuje takie świadczenie, jako napoje, do zapewnienia których, zgodnie z przepisami BHP, zobowiązany jest pracodawca oraz dodatkowo:
  • w związku z organizowaniem narad, konferencji oraz prac zespołów, w których udział biorą pracownicy Wnioskodawcy, a także przedstawiciele innych spółek z grupy Wnioskodawcy (grupa kapitałowa, której częścią jest Wnioskodawca). W trakcie tych spotkań omawiane są założenia, cele oraz inne istotne sprawy z punktu widzenia bieżącej i przyszłej działalności Wnioskodawcy (również w kontekście jego przynależności do grupy Wnioskodawcy),
  • do sekretariatu, w celu zapewnienia poczęstunku gościom/klientom Wnioskodawcy w trakcie wizyt na terenie siedziby Wnioskodawcy.

Zainteresowany traktuje wydatki przeznaczone na zakup artykułów spożywczych jako koszt uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wszystkie trzy rodzaje nieodpłatnych przekazań artykułów spożywczych mają związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem:

  • w przypadku pierwszego z omawianych przekazań, związek z prowadzonym przedsiębiorstwem wynika z faktu, iż do przekazania wybranym pracownikom napojów zobowiązują Wnioskodawcę przepisy BHP, tj. regulacje nakładające na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do napojów w trakcie pracy (szczegółowe regulacje w tym zakresie Wnioskodawca podaje w uzasadnieniu wniosku). Tak więc, przekazanie pracownikom napojów jest warunkiem prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
  • w przypadku drugiego ze stanów faktycznych, udostępnienie napojów (w tym również innych artykułów spożywczych) w trakcie spotkań zespołów projektowych ma na celu umożliwienie uczestnikom spotkań zaspokojenie pragnienia bez konieczności ich opuszczania lub przerywania. Udostępnienie napojów umożliwia więc przeprowadzenie spotkań zespołów projektowych przy możliwie jak najmniejszej liczbie przerw w celu nabycia i spożycia takich napojów w działających w bezpośrednim sąsiedztwie Wnioskodawcy lokalach gastronomicznych lub sklepach. Tym samym, obecność napojów w trakcie spotkań zespołów projektowych pozwala do pewnego stopnia usprawnić (skrócić) ich przebieg, co stanowi wymierną korzyść dla Wnioskodawcy. W tym kontekście, istnieje związek nieodpłatnego udostępnienia napojów w trakcie spotkań zespołów projektowych z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem,
  • w przypadku wydań napojów (w tym również innych artykułów spożywczych) na rzecz gości/klientów, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż napoje te są przez Wnioskodawcę przekazywane w celu wypełnienia zasad biznesowej kurtyzacji, zgodnie z którymi podejmując w swej siedzibie gościa, w szczególności klienta – należy w trakcie spotkania zapewnić dostęp do napojów lub ewentualnie drobnych przekąsek. Zapewnienie napojów na spotkaniach z ww. osobami ma więc na celu podtrzymanie dobrego wizerunku Wnioskodawcy w oczach gości lub klientów. Wizerunku podmiotu gościnnego, przestrzegającego zasad biznesowego savoir-vivre. Z drugiej strony, nie spełniając tych podstawowych wymogów, Wnioskodawca wywierałby na swoich partnerach biznesowych, niekorzystne wrażenie, tj. takie, iż dana wizyta nie jest traktowana z należytą powagą, bądź nawet, iż jest niepożądana. Tym samym, udostępnienie napojów w trakcie spotkań z gośćmi/klientami charakteryzuje ścisły związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

Wszystkie opisywane w stanie faktycznym przekazania napojów dokonywane są w związku z realizowanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi (a nie np. zwolnionymi lub tzw. działalnością mieszaną).

Nieodpłatne przekazania napojów, o których mowa powyżej nie stanowią prezentów o małej wartości lub próbek w rozumieniu art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Przekazywanie napojów, o których mowa w stanie faktycznym następuje jedynie w godzinach pracy, w siedzibie Wnioskodawcy. Jedynie przekazania opisane w pierwszym stanie faktycznym stanowią wypełnienie obowiązku nałożonego na Wnioskodawcę przepisami z zakresu BHP. Pozostałe tj. przekazanie napojów na potrzeby spotkań projektowych i sekretariatu nie stanowią wykonania obowiązków wynikających z przepisów BHP. Przedmiotem zapytania są napoje wskazane w stanie faktycznym, tj. kawa, herbata, napoje chłodzące.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne udostępnienie ww. napojów na rzecz pracowników i kontrahentów Wnioskodawcy w okolicznościach opisanych powyżej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne udostępnienie ww. towarów na rzecz pracowników i kontrahentów Wnioskodawcy w okolicznościach opisanych powyżej nie podlega opodatkowaniu VAT.

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej: ustawa o VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ponadto przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się także w myśl art. 7 ust. 2 przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


W świetle powyższego, aby można było uznać dane świadczenia za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

  • cel przekazania towarów bądź usług nie jest związany z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,
  • podatnikowi musi przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub części.

Zdaniem Wnioskodawcy, z literalnego brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż na gruncie tych przepisów, nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT. Na potwierdzenie tego stanowiska Wnioskodawca pragnie przytoczyć wyrok wydany przez NSA w dniu 13 maja 2008 r. (sygn. I FSW 600/07), w którym stwierdzono, iż „z literalnego brzmienia części wstępnej art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika, to odnosi się ona do takiego przekazania towarów, które nastąpiło wyłącznie na cele inne, niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, co oznaczałoby, że przepis ten pomija takie nieodpłatne przekazania towarów, które zostały dokonane na cele związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika”.

W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie opisane w stanie faktycznym wydatki ponoszone przez niego na zakup kawy, herbaty i innych artykułów spożywczych charakteryzują się związkiem z prowadzonym przedsiębiorstwem, a tym samym – na gruncie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie podlega ono opodatkowaniu VAT.

Przekazywanie kawy herbaty i innych napojów dla pracowników Wnioskodawcy w godzinach ich pracy.

Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczenstwa i higieny pracy (t. j. z 2003 r. Dz. U. Nr 169, poz. 1650), dalej przepisy BHP, „pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje.

Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników” (podkreślenie Wnioskodawcy). Przepisy ww. rozporządzenia nie precyzują jakiego rodzaju napoje powinny zostać zapewnione pracownikom. Konsekwentnie można stwierdzić, iż ustawodawca pozostawił tę kwestię pracodawcy. Jednakże pracodawca musi zapewnić taką ilość napojów, aby zaspokoiły one potrzeby pracownika w ciągu całego dnia pracy. W gestii pracodawcy pozostaje także forma w jakiej te napoje zostaną przedstawione do dyspozycji pracownikom. W szczególności pracodawca może udostępniać napoje zarówno ciepłe jak i chłodzące. Wnioskodawca pragnie wskazać, iż oprócz wody, kawa i herbata oraz inne napoje chłodzące są jednymi z najpopularniejszych napojów. Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż pracodawca ma dowolność w doborze napojów, można by uznać, że zapewnienie pracownikom kawy, herbaty i innych napojów w godzinach ich pracy w ilościach niezbędnych do zaspokojenia bieżących potrzeb, jest wypełnieniem obowiązków ciążących na Wnioskodawcy, wynikających z powyższego rozporządzenia. Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż w analizowanej sytuacji pracownicy spożywają napoje jedynie w miejscu pracy – nie są one zabierane przez pracowników poza zakład pracy.

Odnosząc się do powyższego, Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż w analizowanym stanie faktycznym dochodzi do przekazania towarów na rzecz pracowników zgodnie z nakazem wynikającym z przepisów prawa. Przekazanie przedmiotowych towarów ma charakter nieodpłatny i jest dokonywane na cele związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem poprzez wykonywanie przepisów BHP. Tym samym, Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż skoro obowiązek zakupu napojów na rzecz jego pracowników wynika z wiążących go przepisów BHP i ma charakter obligatoryjny, to przekazanie pracownikom towarów dokonywane jest na cel związany z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.

Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wydana dnia 15 stycznia 2008 r. (sygn. ILPP1/443-315/07-2/MK), w której organ podatkowy stwierdził, iż „zasadą zatem jest, iż wydawanie napojów pracownikom przez pracodawcę w ramach wypełnienia obowiązków nałożonych cytowanymi wyżej przepisami (Kodeks Pracy, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przypis Wnioskodawcy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”. Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 26 marca 2009 r. wskazując, iż: „nieodpłatne przekazania towarów swoim pracownikom, których obowiązek wynika z układu zbiorowego pracy i innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, jest czynnością związaną z działalnością gospodarczą oraz służy zgodnie z przepisami prawa funkcjonowaniu przedsiębiorstwa”.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, w związku z niespełnieniem pierwszego z warunków koniecznych do potraktowania dostawy towarów za odpłatną dostawę podlegającą opodatkowaniu VAT (jaką jest brak związku z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem), zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatnie przekazane towary znajdują się poza zakresem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tym samym, Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczania podatku VAT należnego od nieodpłatnego przekazania tych towarów na rzecz pracowników.

Udostępnianie napojów w związku z organizowaniem narad konferencji oraz prac zespołów projektowych.

W trakcie organizowanych przez Wnioskodawcę narad, konferencji oraz prac zespołów projektowych omawiany jest szeroki zakres zagadnień związanych z bieżącą działalnością Wnioskodawcy, jej założenia i cele działania – również w kontekście działania w ramach grupy Wnioskodawcy. Wnioskodawca pragnie wskazać, iż przedmiotowe spotkania mają charakter roboczy i są ściśle powiązane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem. Uczestnicy tych spotkań nie realizują bowiem w ich trakcie celów osobistych, a wykonują jedynie swoje obowiązki pracownicze, które wynikają ze stosunku pracy. Ponadto, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż uczestnicy spotkań zużywają przedmiotowe towary na zasadzie dobrowolności. Praktycznie niemożliwe jest zatem przypisanie świadczeń przypadających na poszczególnych uczestników.

W świetle powyższego Wnioskodawca twierdzi, iż zużycie towarów (kawy, herbaty i innych napojów) przez pracowników Wnioskodawcy oraz przedstawicieli grupy Wnioskodawcy w trakcie narad, konferencji oraz prac zespołów projektowych jest niewątpliwie zużyciem na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zapewnienie kawy i herbaty podczas przedmiotowych spotkań (trwających nawet do kilku godzin) jest ogólnie przyjętym zwyczajem, naturalnym elementem takich spotkań. Praktyka Wnioskodawcy w tym zakresie stanowi dostosowanie się Wnioskodawcy do standardów powszechnie obowiązującego biznesowego savoir-vivre.

Konsekwentnie, w opinii Wnioskodawcy w związku z faktem, iż przekazanie napojów następuje na cele związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem, nie jest spełniony warunek konieczny do uznania przedmiotowej dostawy towarów za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wnioskodawca nie ma zatem obowiązku naliczania podatku VAT należnego od nieodpłatnego przekazania tych towarów na rzecz pracowników Wnioskodawcy i przedstawicieli grupy Wnioskodawcy.

Przekazywanie kawy herbaty i innych napojów na potrzeby sekretariatu.

Napoje przekazywane na potrzeby sekretariatu w celu poczęstunku gości/klientów Wnioskodawcy w trakcie wizyt na terenie siedziby Wnioskodawcy są zwyczajowo przyjętym w kontaktach handlowych poczęstunkiem.

Częstowanie klientów kawą czy herbatą bądź napojami chłodzącymi w trakcie spotkań w żaden sposób nie odznacza się wyjątkowością czy okazałością, a jest jedynie wypełnieniem obowiązujących obecnie norm zachowania na płaszczyźnie współpracy biznesowej. Praktyka Wnioskodawcy polegająca na częstowaniu kontrahentów napojami w trakcie spotkań służbowych jest dostosowaniem się Wnioskodawcy do powszechnie obowiązujących standardów. Działanie Wnioskodawcy uwzględniające silnie zakorzeniony już biznesowy savoir-vivre ma na celu utrzymanie dobrego wizerunku Wnioskodawcy, dobrych relacji z kontrahentami. W ocenie Wnioskodawcy powyższe udostępnienie napojów jest normalnym elementem spotkań z kontrahentami, takim jak zapewnienie uczestnikom notesów i długopisów, na których mogliby sporządzać notatki, przekazanie wizytówek, zapewnienie, klimatyzacji, odpowiedniego oświetlenia, itp. W przekazaniu tym, element osobistej korzyści kontrahentów jest znikomy, zdecydowanie przeważa zaś natomiast pragmatyka biznesowa. W przypadku niezapewnienia tych napojów odbycie kilkugodzinnych spotkań mogłoby być niemożliwe (spotkania musiałyby być przerywane). Można wręcz stwierdzić, iż w takiej sytuacji nie dochodzi do nieodpłatnego przekazania napojów, ale do ich zużycia w trakcie spotkań, które to zużycie nie podlega opodatkowaniu VAT jako związane z prowadzonym prze Wnioskodawcę przedsiębiorstwem

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 czerwca 2009 r. (sygn. IBPP2/443-417/09/RSz), w której Dyrektor stwierdził, że „nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych do sekretariatu (takich artykułów jak: kawa, herbata, ciastka, cukier, mleko), w celu poczęstunku klientów i potencjalnych klientów Wnioskodawcy, przy czym poczęstunek nie ma charakteru okazałości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (…) Nie podlegają zatem opodatkowaniu takie nieodpłatne czynności zużycia towarów w ramach przedsiębiorstwa, w przypadku gdy beneficjentem jest klient (potencjalny klient), kontrahent przedsiębiorcy osoba trzecia niebędąca pracownikiem ani inną osobą wymienioną w tym przepisie (tzn. w art. 7 ust. 2 pkt 1 przypis Wnioskodawcy).

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej argumenty, Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż przekazywane kawy herbaty i innych napojów do sekretariatu w celu ich wykorzystania w trakcie wizyt kontrahentów w siedzibie Wnioskodawcy, nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 200 4r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwaną dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

Ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre nieodpłatne czynności. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

   - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Analiza powołanego art. 7 ust. 2 ustawy wskazuje wyraźnie, iż ustawodawca rozróżnia czynność przekazania od czynności zużycia towarów. Z cytowanych wyżej przepisów, tj. art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że podlega opodatkowaniu tylko zużycie towarów na rzecz podmiotów wymienionych w tym przepisie. Nie podlega zatem opodatkowaniu nieodpłatna czynność zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonej działalności, w przypadku, gdy beneficjentem jest kontrahent przedsiębiorcy – osoba trzecia, nie będąca pracownikiem, udziałowcem, ani inną osobą która została wymieniona w przepisie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (…).

Stosownie do art. 23715 § 1 Kodeksu pracy, Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej określi, w drodze rozporządzenia, ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prac wykonywanych w różnych gałęziach pracy. Ministrowie właściwi dla określonych gałęzi pracy lub rodzajów prac w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej określą, w drodze rozporządzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące tych gałęzi lub prac (art. 23715 § 2 Kodeksu pracy).

Przepisy wykonawcze regulujące powyższe obowiązki to:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. z 2003r. Dz. U. Nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca dokonuje nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych, tj. kawa, herbata, napoje chłodzące:

  • pracownikom w godzinach ich pracy. Zainteresowany traktuje takie świadczenie, jako napoje, do zapewnienia których, zgodnie z przepisami BHP, zobowiązany jest pracodawca,
  • w związku z organizowaniem narad, konferencji oraz prac zespołów, w których udział biorą pracownicy Wnioskodawcy, a także przedstawiciele innych spółek z grupy Wnioskodawcy (grupa kapitałowa, której częścią jest Wnioskodawca). W trakcie tych spotkań omawiane są założenia, cele oraz inne istotne sprawy z punktu widzenia bieżącej i przyszłej działalności Wnioskodawcy (również w kontekście jego przynależności do grupy Wnioskodawcy),
  • do sekretariatu, w celu zapewnienia poczęstunku gościom/klientom Wnioskodawcy w trakcie wizyt na terenie siedziby Wnioskodawcy.

Odnosząc treść przytoczonych przepisów do opisu sprawy wskazać należy, iż nieodpłatne przekazanie napojów i posiłków pracownikom przez pracodawcę w ramach wypełniania obowiązków nałożonych cyt. wyżej przepisami nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto czynnością niepodlegającą ustawie o podatku od towarów i usług, jest również nieodpłatne zużycie napojów przez pracowników Wnioskodawcy, w związku z organizowaniem narad, konferencji i prac zespołów projektowych bowiem nie dochodzi do indywidualnego zużycia towarów przez pracowników na ich potrzeby osobiste lecz w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług również nieodpłatne przekazanie napojów do sekretariatu, w celu zapewnienia poczęstunku gościom/klientom Wnioskodawcy w trakcie wizyt na terenie siedziby Wnioskodawcy. Biorąc pod uwagę powyższe uznać należy, iż w ww. sytuacjach nie dochodzi do zużycia napojów przez krąg osób wymienionych w dyspozycji art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy. Zatem zużycie napojów: przez pracowników podczas narad i konferencji oraz w drodze poczęstunku klientów stanowi czynność niepodlegającą ustawie o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że art. 7 ust. 2 ustawy od dnia 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje w brzmieniu: „przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny,

   - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów”.

Treść ww. artykułu została zmieniona na mocy art. 1 pkt 3 obowiązującej od dnia 1 kwietnia 2011 r. ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332).

Dodatkowo informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego udostępniania napojów na rzecz pracowników i kontrahentów. Natomiast w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego, została wydana w dniu 29 kwietnia 2011 r. odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP2/443-245/11-3/EN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj