Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-940/10/PH
z 24 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-940/10/PH
Data
2011.03.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
budowle
budynek
grunt zabudowany
pierwsze zasiedlenie
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez Kółko Rolnicze



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2010r. (data wpływu 7 grudnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2011r. (data wpływu 2 marca 2011r.), pismem z dnia 15 marca 2011r. (data wpływu 17 marca 2011r.) oraz pismem z dnia 21 marca 2011r. (data wpływu 22 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 lutego 2010r. (data wpływu 2 marca 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 11 lutego 2011r., znak: IBPP3/443-940/11/PH IBPBI/2/423-1775/10/CzP oraz pismami z dnia 15 marca 2011r. (data wpływu 17 marca 2011r.) i z dnia 21 marca 2011r. (data wpływu 22 marca 2011r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca – Kółko Rolnicze nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. W przeszłości również nie prowadził żadnej działalności gospodarczej, ani też nie był podatnikiem VAT. Działa w oparciu o statut, którego kserokopię załącza.

Wnioskodawca posiadał od wielu lat nieruchomość gruntową, która to nieruchomość pochodziła (została nabyta) z wkładów i składek członkowskich członków Kółka Rolniczego wraz z prawem własności wszystkich budynków i budowli posadowionych na tej działce.

Na mocy uchwały członków Kółka Rolniczego, nieruchomość ta została sprzedana. Wnioskodawca załączył kserokopię aktu notarialnego z dnia 27 sierpnia 2010r.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 lutego 2011r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż:

  1. Sprzedana nieruchomość składała się tylko z jednej działki.
  2. W chwili sprzedaży działka była zabudowana.
  3. Rodzaj zabudowy sprzedanej działki to:
  • Budynek warsztatowo-socjalny z lat 1950-1960 o łącznej powierzchni 240,18m2 trwale związany z gruntem,
  • 6 boksów garażowych z lat 1975-1979 o łącznej powierzchni 159.00m2 nie związanych trwale z gruntem,
  • Wiata na kombajn z lat 1985-1989 o powierzchni 45,52m2 nie związana trwale z gruntem,
  • Budynek portierni, własność dotychczasowego najemcy, trwale związany z gruntem,
  • Transformator na konstrukcji słupowej – własność Rejonu Energetycznego,
  • Ogrodzenie całej działki z lat 1970-1972; betonowe słupy z rozciągniętą pomiędzy nimi siatką.

Teren całej działki utwardzony posypką żwirową.

Daty pierwszego zasiedlenia lub oddania do użytku ww. obiektów to w kolejności – 1950r., 1975r, 1985r., 2000r., 1980r., 1970r.

Dla każdego z wyżej wymienionych obiektów od daty pierwszego zasiedlenia (oddania do użytkowania) upłynęły dwa lata.

W żadnym z wyżej wymienionych obiektów Wnioskodawca od momentu dokonania nabycia do chwili sprzedaży nie dokonał żadnych ulepszeń.

Wnioskodawca nie czerpał żadnych pożytków z tej nieruchomości.

Wnioskodawca nabył nieruchomość aktem notarialnym od Spółdzielni Usług Produkcyjnych jako zwrot wkładów wniesionych kiedyś w przeszłości przez Kółko Rolnicze (przed 1989r.) do Spółdzielni Kółek Rolniczych. Spółdzielnia Usług Produkcyjnych jest następcą prawnym tej SKR. Przejęta z powrotem nieruchomość była obciążona umową najmu. Wnioskodawca nie czerpał pożytków z tej umowy w okresie posiadania nieruchomości ponieważ była ona od razu sprzedana dotychczasowemu najemcy.

Wnioskodawca nie dokonał żadnego uatrakcyjnienia tej nieruchomości.

Wnioskodawca nie posiada żadnych innych nieruchomości ani też udziałów (wkładów) w innych podmiotach, które mogłyby być teoretycznie odzyskane w formie innych nieruchomości.

(…)

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 21 marca Wnioskodawca wskazał, iż nieruchomość była wynajmowana od marca 1998r. Wynajmujący płacił z tego tytułu podatek dochodowy oraz VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT)...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ponieważ mieści się to w celach statutowych Wnioskodawcy, sprzedaż była incydentalna i nie była wykonywana w warunkach prowadzenia działalności gospodarczej. Przy nabyciu i utrzymywaniu tej nieruchomości nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jest to sprzedaż zwolniona z VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie tut. organ chciałby zaznaczyć iż, niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010r., gdyż we wniosku z dnia 3 grudnia 2010 r. Wnioskodawca wskazał, że wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez pojęcie sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Ponadto stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższe oznacza, iż do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też jest opodatkowana 22% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu, na którym posadowione są budynki.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 1982r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U z 1982r. Nr 32, poz. 217 ze zm.), Kółko rolnicze jest dobrowolną, niezależną i samorządną, społeczno-zawodową organizacją rolników indywidualnych, reprezentującą całokształt ich interesów zawodowych i społecznych.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 3, pkt 4, pkt 6 i pkt 7ww. ustawy, statut kółka rolniczego powinien określać cele i zadania kółka oraz środki ich realizacji, zakres i przedmiot działalności gospodarczej, prawa i obowiązki członków oraz sposób ustanawiania składek członkowskich.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

A zatem z przepisów ustawy o VAT wynika, iż organizacje, w tym również takie jak Kółka Rolnicze, co do zasady mogą być podatnikami podatku VAT, nawet jeśli przedmiotem ich działalności jest realizacja celów statutowych. Bez znaczenia pozostaje tutaj cel lub rezultat takiej działalności.

Podstawowa stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Co do zasady, towary i usługi opodatkowane są stawką podstawową. Stosowanie stawki podstawowej ma charakter reguły ogólnej. Jednakże stawka podstawowa ma zastosowanie wówczas, gdy ustawa bezpośrednio (bądź poprzez rozporządzenia) oraz w sposób wyraźny nie przewiduje zastosowania dla danej czynności innej (niższej) stawki podatku lub zwolnienia.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Rodzajem usług zwolnionych od podatku są zatem usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe), klasyfikowane w dziale 91 PKWiU wymienione w poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy.

Z powyższego wynika, iż w zakresie czynności statutowych, organizacje, o których mowa w powołanym przepisie występują w charakterze podatnika zwolnionego z VAT. Jednakże powyższe zwolnienie, zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu, ogranicza się wyłącznie do usług statutowych, natomiast w stosunku do pozostałych czynności należy zastosować opodatkowanie na zasadach ogólnych. W zakresie tego zwolnienia nie mieści się dostawa towarów. Dostawa towarów może być objęta zwolnieniem określonym w art. 43 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Opierając się na powyższej definicji należy przyjąć, iż z punktu widzenia pierwszego zasiedlenia, pierwszym nabywcą lub użytkownikiem budynku, budowli lub ich części będzie podmiot, który stanie się takim nabywcą lub użytkownikiem w następstwie czynności podlegającej opodatkowaniu.

Przy czym przez czynności opodatkowane należy rozumieć nie tylko dostawę, ale również najem, dzierżawę, leasing lub podobne, które w rozumieniu przepisów ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług.

Z opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca – Kółko Rolnicze nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

W przeszłości Wnioskodawca również nie prowadził żadnej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca posiadał od wielu lat nieruchomość gruntową, która to nieruchomość pochodziła (została nabyta) z wkładów i składek członkowskich członków Kółka Rolniczego wraz z prawem własności wszystkich budynków i budowli posadowionych na tej działce.

Na mocy uchwały członków Kółka Rolniczego, nieruchomość ta została sprzedana (akt notarialny z dnia 27 sierpnia 2010r.). Sprzedana nieruchomość składała się tylko z jednej działki. W chwili sprzedaży działka była zabudowana.

Rodzaj zabudowy sprzedanej działki to:

  • Budynek warsztatowo-socjalny z lat 1950-1960 o łącznej powierzchni 240,18m2 trwale związany z gruntem,
  • 6 boksów garażowych z lat 1975-1979 o łącznej powierzchni 159.00m2 nie związanych trwale z gruntem,
  • Wiata na kombajn z lat 1985-1989 o powierzchni 45,52m2 nie związana trwale z gruntem,
  • Budynek portierni, własność dotychczasowego najemcy, trwale związany z gruntem,
  • Transformator na konstrukcji słupowej – własność Rejonu Energetycznego,
  • Ogrodzenie całej działki z lat 1970-1972; betonowe słupy z rozciągniętą pomiędzy nimi siatką.

Teren całej działki utwardzony posypką żwirową.

Zdaniem Wnioskodawcy, daty pierwszego zasiedlenia lub oddania do użytku ww. obiektów to w kolejności – 1950r., 1975r, 1985r., 2000r., 1980r., 1970r.

Dla każdego z wyżej wymienionych obiektów od daty pierwszego zasiedlenia (oddania do użytkowania) upłynęły dwa lata. W żadnym z wyżej wymienionych obiektów Wnioskodawca od momentu dokonania nabycia do chwili sprzedaży nie dokonał żadnych ulepszeń. Wnioskodawca nie czerpał żadnych pożytków z tej nieruchomości. Wnioskodawca nabył nieruchomość aktem notarialnym od Spółdzielni Usług Produkcyjnych jako zwrot wkładów wniesionych kiedyś w przeszłości przez Kółko Rolnicze (przed 1989r.) do Spółdzielni Kółek Rolniczych. Spółdzielnia Usług Produkcyjnych jest następcą prawnym tej SKR. Przejęta z powrotem nieruchomość była obciążona umową najmu. Wnioskodawca nie czerpał pożytków z tej umowy w okresie posiadania nieruchomości ponieważ była ona od razu sprzedana dotychczasowemu najemcy. Wnioskodawca nie dokonał żadnego uatrakcyjnienia tej nieruchomości. Wnioskodawca nie posiada żadnych innych nieruchomości ani też udziałów (wkładów) w innych podmiotach, które mogłyby być teoretycznie odzyskane w formie innych nieruchomości.

Nieruchomość była wynajmowana od marca 1998r. Wynajmujący płacił z tego tytułu podatek dochodowy oraz VAT

W tym miejscu, odnosząc się do zawartego w uzupełnieniu z dnia 28 lutego 2011r. stwierdzenia Wnioskodawcy, iż „daty pierwszego zasiedlenia lub oddania do użytku ww. obiektów to w kolejności – 1950r., 1975r, 1985r., 2000r., 1980r., 1970r.”, należy wyjaśnić, iż zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

A zatem do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, nie mogło dojść we wskazanych przez Wnioskodawcę latach 1950, 1970, 1975 i 1985, gdyż jeszcze nie obowiązywała wtedy ustawa z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W niniejszej sprawie pierwsze zasiedlenie przedmiotowej nieruchomości – w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT – nastąpiło w momencie oddania tej nieruchomości do użytkowania na podstawie umowy najmu – czynności opodatkowanej.

Wynajem trwał od marca 1998r, a zatem pierwsze zasiedlenie nieruchomości, o której mowa we wniosku nastąpiło w marcu 1998r. Tym samym od momentu pierwszego zasiedlenia do dnia dostawy upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

A zatem dokonana w dniu 27 sierpnia 2010r. sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem warsztatowo-socjalnym oraz ogrodzeniem korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ mieści się to w celach statutowych Wnioskodawcy, należało uznać za nieprawidłowe.

Dokonana transakcja będzie bowiem, jak wskazano powyżej, korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, gdyż została dokonana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Ponadto działka była zabudowana wiatą na kombajn z lat 1985-1989 oraz boksami garażowymi z lat 1975-1979, nie związanymi trwale z gruntem.

W odniesieniu do powyższego należy zacytować art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy powoduje, iż dostawa towarów nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Od powyżej wskazanych ruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ruchomości były oddane do użytkowania jak wyjaśnił w uzupełnieniu Wnioskodawca – boksy w 1975r. a wiata w 1985r. Następnie nieruchomość przed 1989r. została wniesiona jako wkład do Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Tym samym spełnione zostały warunki do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dla powyżej opisanych ruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy – Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania darowizn w zaistniałym stanie faktycznym oraz w zakresie opodatkowania darowizn w przedstawionym zdarzeniu przyszłym została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj