Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP4/443-129/11-2/ISN
z 9 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP4/443-129/11-2/ISN
Data
2011.05.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
świadczenie usług
usługi


Istota interpretacji
Podatek od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług wstępu na organizowane spektakle teatralne.



Wniosek ORD-IN 302 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 04 lutego 2011 r. (data wpływu 10 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług wstępu na organizowane spektakle teatralne – jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług wstępu na organizowane spektakle teatralne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie organizacji imprez kulturalnych (głównie spektakli teatralnych) zamierza dokonać sprzedaży swoich usług w postaci biletów wstępu na zorganizowane przez siebie przedstawienie teatralne w Niemczech. Sprzedaż zostanie dokonana na rzecz podatników w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT jak również na rzecz niepodatników. Będą to zatem usługi świadczone przez polskiego podatnika (podatnik jest zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych) na rzecz podatnika i niepodatnika z Unii Europejskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do usług opisanych powyżej świadczonych na rzecz

  • podatnika – zastosowanie będzie miał art. 28g ustawy o VAT
  • niepodatnika – zastosowanie będzie miał art. 28g ust. 2 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT dla usług wstępu na spektakle kulturalne, artystyczne zastosowanie ma zapis art. 28 g:

  • ust. 1 w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika,
  • ust. 2 w przypadku świadczenia usług na rzecz niepodatnika.

Artykuł 28g ust.1 i 2 określa miejsce świadczenia usług. Zgodnie z art. 28g ust.1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne świadczonych na rzecz podatnika ( podatnika zgodnie z wyrażoną w art. 28a ustawy o VAT), jest miejsce, w którym imprezy te się faktycznie odbywają. W myśl natomiast zapisu art. 28g ust. 2, miejscem świadczenia usług – ale tu mowa o usługach – w dziedzinie kultury i sztuki (...) - świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym działalność ta faktycznie jest wykonywana.

W celu określenia miejsca świadczonej usługi należy ustalić na rzecz jakiego podmiotu jest ona świadczona. Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odbiorcą usług jest podatnik, wówczas miejscem świadczenia usług wstępu jest miejsce, w którym impreza (przedstawienie teatralne), faktycznie się odbywa – czyli terytorium Niemiec.

Wprawdzie zapis art. 28 ust. 2 nie odwołuje się tak jak zapis art. 28g ust.1 bezpośrednio do usług wstępu, ale zdaniem Wnioskodawcy usługi wyrażone w ust. 2 tegoż artykułu stanowią ogólniejszą kategorię usług i obejmują swym zakresem również usługi wstępu na imprezy kulturalne.

Podsumowując, miejscem świadczenia usług na imprezę kulturalną zorganizowaną w Niemczech, niezależnie od statusu nabywcy, jest terytorium Niemiec i w Polsce nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dostawa tychże usług, mimo, iż nie podlegają one opodatkowaniu na terytorium RP, winna zostać zdaniem Wnioskodawcy wskazana w pozycji 21 deklaracji VAT – 7. W pozycji 21 deklaracji VAT 7 należy wskazać wartość świadczonych usług zarówno na rzecz podatnika jak i niepodatnika. Ponadto, w pozycji 22 deklaracji VAT – 7 należy wskazać tę wartość usług, która świadczona została na rzecz podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Na mocy art. 5a ustawy, obowiązującego od dnia 01 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w przepisie art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2 – 4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

We wniosku Zainteresowana wskazała, że przedmiotem prowadzonej przez nią działalności gospodarczej są usługi organizacji imprez kulturalnych głównie w zakresie organizacji spektakli teatralnych. Wnioskodawca zaznaczył jednocześnie, że sprzedaż usług polega na sprzedaży biletów wstępu na przedstawienia zarówno na rzecz podmiotów gospodarczych - podatników jak i osób fizycznych nie będących podatnikami. Przedstawienie teatralne odbędzie się w Niemczech.

Zasady dotyczące miejsca świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług reguluje przepis art. 28g ustawy o VAT.

Zgodnie z brzmieniem art. 28g ust.1 miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Przepis art. 28g ust. 2 ustawy o VAT stanowi natomiast, że miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury , sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Nadmienić należy, że przepis art. 28 g ust.2, należy czytać ogólnie. Zatem, do świadczenia ww. usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami zalicza się również usługi wstępu.

A zatem, zgodnie z powyższymi przepisami należy stwierdzić, że jeżeli odbiorcą sprzedawanych usług (biletów wstępu na zorganizowane przedstawienie teatralne w Niemczech ) będzie:

  • podatnik – w myśl art. 28g ust. 1 miejscem świadczenia usług, będzie miejsce, w którym usługa (przedstawienie) będzie się odbywała czyli w analizowanym przypadku terytorium Niemiec,
  • niepodatnik – w myśl art. 28g ust.2 – miejscem świadczenia usług, będzie miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana (przedstawienie), odnosząc się do przedstawionego przypadku również będzie to terytorium Niemiec.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo zaznaczyć należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy ( wykazywanie przedmiotowych usług w deklaracji VAT – 7), które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj