Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-330/11-3/AS
z 15 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-330/11-3/AS
Data
2011.06.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
członkowie
impreza
koszt
odzież
podatek
przychód
sala
składka członkowska
sport
sprzęt
stowarzyszenia
użyczenie
wynajem
zajęcie


Istota interpretacji
Skutki podatkowe z tytułu świadczeń Stowarzyszenia związanych z zapewnieniem uczestnictwa swoich członków w imprezach/zajęciach sportowych.



Wniosek ORD-IN 607 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 29.03.2011 r. (data wpływu 11.04.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu świadczeń Stowarzyszenia związanych z zapewnieniem uczestnictwa swoich członków w imprezach/zajęciach sportowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu świadczeń Stowarzyszenia związanych z zapewnieniem uczestnictwa swoich członków w imprezach/zajęciach sportowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną powołaną do życia i funkcjonującą w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 ze zm.) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Stowarzyszenie”).

Członkami zwyczajnymi jak i członkami wspierającymi Stowarzyszenia mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, w tym również pracodawcy osób fizycznych - członków Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie jest podmiotem powołanym w celu realizacji celów określonych przez swoich członków w statucie Stowarzyszenia. Zgodnie z § 8 statutu Stowarzyszenia, do celów tych należy m.in. działalność w zakresie szeroko pojętej popularyzacji kultury fizycznej i sportu, realizowanej w szczególności poprzez organizowanie zawodów i imprez sportowych, rozgrywek krajowych międzynarodowych, prowadzenie szkolenia sportowego członków oraz organizowanie zgrupowań i obozów sportowych itp.

W ramach wspierania pozazawodowych form aktywności fizycznej swoich członków oraz kierując się względami integracyjnymi Stowarzyszenie zamierza - realizując swoje cele statutowe - promować i finansować uczestnictwo członków w organizowanych przez siebie imprezach i wydarzeniach sportowych. Do wydarzeń tych należeć będą w szczególności: zawody sprawnościowe i rekreacyjne związane z rywalizacją sportową członków Stowarzyszenia, takie jak rozgrywki piłkarskie, turnieje tenisowe, kółko strzeleckie czy zajęcia na sali gimnastycznej.

W związku z organizacją dla członków ww. wydarzeń o sportowo-rekreacyjnym charakterze, Stowarzyszenie ponosić będzie koszty wynajmu sali gimnastycznej, zakupu sprzętu sportowego i odzieży (stroju) sportowej, jak również koszty związane z wyjazdem swoich członków na zawody/turnieje sportowe (dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie).

Źródłami finansowania działalności statutowej Stowarzyszenia w zakresie krzewienia rozmaitych form aktywności fizycznej wśród swoich członków będą składki członkowskie, darowizny wpłacane m.in. przez członków Stowarzyszenia, a także dochody osiągane z tytułu prowadzenia przez Stowarzyszenie pomocniczej działalności gospodarczej, które w całości będą przeznaczone na realizację celów statutowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy świadczenia Stowarzyszenia związane z zapewnieniem uczestnictwa swoich członków w imprezach/zajęciach sportowych (takie jak sfinansowanie wyjazdu członków na zawody/turnieje sportowe), organizowanych przez Wnioskodawcę w ramach realizacji jego celów statutowych nie będą doliczane do przychodów podatkowych członków Stowarzyszenia i - w konsekwencji - wartość tych świadczeń nie będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej „ustawa o PDOF”)...
  2. Czy świadczenia Stowarzyszenia na rzecz członków związane z ich uczestnictwem w imprezach/zajęciach sportowych (takie jak umożliwienie z korzystania z sali gimnastycznej, użyczenie sprzętu sportowego i odzieży sportowej) nie będą stanowić przychodów podatkowych dla członków Stowarzyszenia z tytułu nieodpłatnego świadczenia, podlegających opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej „ustawa o PDOF”)...

Przedmiotowa interpretacja stanowi odpowiedź na Pytanie Nr 2 wniosku. W zakresie pytania Nr 1 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego Nr 2.

W sytuacji przedstawionej w niniejszym wniosku Stowarzyszenie będzie również zapewniać członkowi biorącemu udział w zawodach/turniejach sportowych - obok transportu oraz pobytu i wyżywienia w hotelu - możliwość korzystania z sali gimnastycznej, stroje sportowe (np. koszulki, spodenki itp.) i sprzęt sportowy (np. buty piłkarskie, piłki, rakiety tenisowe itp.) dla celów treningu (przygotowania) oraz uczestnictwa w zawodach/turniejach, organizowanych przez Stowarzyszenie w ramach realizacji jego celów statutowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zapewniane przez Stowarzyszenie sprzęt i odzież sportowa oraz prawo do korzystania z sali gimnastycznej nie podlegają opodatkowaniu PDOF ze względu na fakt iż prawo do tych świadczeń wynika z samego faktu członkostwa w Stowarzyszeniu, z tytułu którego członkowie opłacają regularne składki. Ponadto, w przypadku użyczenia przez Stowarzyszenie strojów i sprzętu sportowego nie będzie dochodzić do przekazania tych przedmiotów na własność korzystających z nich osób fizycznych. Członkowie Stowarzyszenia będą jedynie korzystać z udostępnionych im na czas zawodów i zajęć sportowych składników majątku, należących do Stowarzyszenia. W tej sytuacji, nie może więc być mowy o powstaniu jakiegokolwiek przysporzenia po stronie członka Stowarzyszenia, które byłoby efektem korzystania przez niego ze świadczeń nierozerwalnie związanych z samym faktem członkostwa w Stowarzyszeniu lub z tytułu przejściowego użytkowania przedmiotów, pozostających cały czas własnością Stowarzyszenia.

Oznacza to, że świadczenia zapewniane przez Stowarzyszenie, o których mowa w niniejszym pytaniu, wynikają z istoty członkostwa w Stowarzyszeniu, którego celem statutowym jest propagowanie kultury fizycznej i sportu. Prawo do korzystania ze świadczeń zapewnianych przez Stowarzyszenie stanowi immanentną cechę członkostwa w Stowarzyszeniu i jest naturalną konsekwencją opłacania przez członka składek członkowskich. W świetle powyższego nie sposób uznać, że członek Stowarzyszenia uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu PDOF w rezultacie korzystania ze świadczeń (takich jak sala gimnastyczna, sprzęt i strój sportowy) zapewnianych przez Stowarzyszenie, którego jest członkiem i na rzecz którego opłaca składki członkowskie.

Ponadto, Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że użyczane na potrzeby zawodów/zajęć sportowych sprzęt i odzież sportowa nie będą wykorzystywane przez członków Stowarzyszenia jako odzież osobista. W momencie użyczenia członkom na czas zawodów przedmiotów opatrzonych w logo Stowarzyszenia i należących do jego majątku nie będzie mieć miejsca rozporządzenie prawami własności do tychże przedmiotów. Innymi słowy, sprzęt i odzież sportowa nie zostaną przeniesione z majątku Stowarzyszenia na własność jego członków. Przedmioty te zostaną jedynie udostępnione przez Stowarzyszenie do korzystania na czas zajęć/zawodów nie zmieniając właściciela, którym przez cały czas trwania imprez sportowych pozostawać będzie Stowarzyszenie. Mając powyższe na uwadze, brak przekazania członkowi Stowarzyszenia sprzętu i stroju sportowego do jego majątku nie może rodzić po stronie członka Stowarzyszenia przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, który podlegałby opodatkowaniu PDOF.

Zaprezentowane powyżej stanowisko Wnioskodawcy dotyczące braku powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PDOF potwierdza również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w powołanej powyżej interpretacji z dnia 27 kwietnia 2010 r. o sygn.: IPPB2/415-1541/08/09-9/S/AK:

„Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż stowarzyszenie pokryje koszty transportu oraz pobytu w hotelu (koszty noclegów) za Wnioskodawcę, jak również udostępni Wnioskodawcy jako zawodnikowi biorącemu udział w zawodach sportowych korzystanie ze strojów sportowych (koszulek, spodenek, getrów) i sprzętu sportowego (butów piłkarskich, ochraniaczy, piłek i rękawic bramkarskich). Uczestnictwo w zajęciach i zawodach sportowych będzie stanowiło realizację celów statutowych stowarzyszenia. Używanie przez zawodnika podczas zawodów, stroju sportowego (koszulek spodenek getrów) i sprzętu sportowego (butów piłkarskich, ochraniaczy, piłek rękawic bramkarskich) nie zostało wymienione w art. 21 ustawy o PDOF jako zwolnienie przedmiotowe, w związku z powyższym podlega opodatkowaniu. W sytuacji jednak, kiedy otrzymana przez Wnioskodawcę odzież sportowa nie będzie wykorzystywana jako odzież osobista i zostanie opatrzona w logo stowarzyszenia, wówczas fakt ten nie powoduje powstania przychodu, który podlegałby opodatkowaniu PDOF”.

Konkludując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że korzystanie przez członków Stowarzyszenia w trakcie zajęć/zawodów sportowych z sali gimnastycznej, ze stroju i sprzętu zapewnianego przez Stowarzyszenie nie prowadzi do powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF, który podlegałby opodatkowaniu PDOF po stronie członków Stowarzyszenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

W tym miejscu organ podatkowy wskazuje, iż Wnioskodawca powołując w treści zadanego pytania ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazał Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., natomiast z dniem 31 marca 2010 r. obowiązuje tekst jednolity ustawy opublikowany w Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

Końcowo - odnosząc się do przywołanej przez Wnioskodawcę interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - wskazać należy, iż orzeczenie to dotyczy konkretnej sprawy podatnika osądzonej w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj