Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-490/11/MS
z 2 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-490/11/MS
Data
2011.06.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
pierwsze zasiedlenie
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności położonych na nim budynków sprzedaż będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2011r. (data wpływu 16 marca 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności położonych na nim budynków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności położonych na nim budynków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony opis następującego zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca spółka z o.o. zarejestrowana jako podatnik VAT jest posiadaczem prawa użytkowania wieczystego działki oraz prawa własności położonych na nim budynków (dwa domy mieszkalne, budynek socjalny, budynek gospodarczy) na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego z dnia 25.01.2001 r. Budynki zostały wybudowane w 1974r. i w momencie ich nabycia przez spółkę były towarem używanym w rozumieniu art. 4 ust. 7 pkt a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowy, w stosunku do którego nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nabycie budynków zostało udokumentowane fakturą VAT z zastosowaniem stawki zwolnionej (art. 7 ust 1 pkt 5 ustawy o VAT) wystawioną w dniu 31.01.2001 r. z datą sprzedaży 25.01.2001 r. Z tytułu tego nabycia Spółka nie dokonała więc odliczenia podatku naliczonego. W związku z powyższym Spółka chciałaby w przyszłości dokonać sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki z prawem własności położonych na nim budynków.

Uzupełniając wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 08.03.2011 r. Wnioskodawca informuje, iż w stosunku do posiadanych budynków (dwa domy mieszkalne, budynek socjalny, budynek gospodarczy), będących przedmiotem interpretacji, nie poniesiono żadnych nakładów na ich ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazał ponadto, że posiada także prawo użytkowania wieczystego drugiej działki oraz prawo własności położonych na niej budynków (budynek mieszkalny i gospodarczy) na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Budynek został wybudowany w latach 70 XX wieku i w momencie nabycia przez Spółkę był towarem używanym w rozumieniu art. 4 ust. 7 pkt a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w stosunku do którego nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nabycie budynku zostało udokumentowane fakturą VAT z zastosowaniem stawki zwolnionej (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT) wystawioną w dniu 31.01.2001r., z datą sprzedaży 25.01.2001 r. Z tytułu tego nabycia Spółka nie dokonała więc odliczenia podatku naliczonego. Na wyżej wymienione budynki w 2003 r. Spółka poniosła nakłady na ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które stanowiły więcej niż 30% wartości początkowej, jak również dokonała odliczenia podatku VAT od tych nakładów. W związku z powyższym Spółka chciałaby w przyszłości dokonać sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności położonych na niej budynków.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, iż budynki te były wykorzystywane do czynności opodatkowanych – dzierżawa w okresie od stycznia 2002r. do sierpnia 2005r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności położonych na nim budynków sprzedaż będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o VAT...

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, za towary rozumie się także budynki i budowle lub ich części oraz grunty. Określone budynki lub budowle mogą korzystać z określonych w przepisach zwolnień z podatku VAT. Zgodnie z par. 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 224, poz. 1799 z 2009 r.) zwolnione z podatku VAT jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione z podatku. Na podstawie art. 29 ust.5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższy przepis oznacza, iż grunt w zakresie zasad opodatkowania, zwolnienia i stawki VAT dzieli los budynków i budowli trwale z gruntem związanych.

W świetle wskazanego przepisu o stawce obowiązującej przy dostawie obejmującej grunt, na którym posadowiony jest budynek lub budowla, decydują zasady opodatkowania tego budynku lub budowli, ponieważ w takim przypadku wartość gruntu stanowi składnik podstawy opodatkowania budynku lub budowli. W konsekwencji jeżeli obiekt będący przedmiotem dostawy (budynek lub budowla osadzony na gruncie) jest zwolniony z podatku VAT, to dostawa gruntu również korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Z uwagi na treść par. 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia oraz fakt, że zbycie prawa wieczystego użytkowania jest równoznaczne z przeniesieniem uprawnień do dysponowania gruntem, powyższe zasady stosuje się również do sprzedaży wieczystego użytkowania gruntu oraz sprzedaży budynków i budowli na takim gruncie posadowionych.

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie przyszłym spełnione będą warunki zwolnienia z opodatkowania dostawy budynków posadowionych na działce w użytkowaniu wieczystym na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W analizowanej sprawie dostawa budynków (przeniesienie ich własności w drodze sprzedaży przez spółkę wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym się znajduje) nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia.

Wskazują na to poniższe okoliczności:

  1. W świetle art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu.
  2. Budynki zostały wybudowane w 1974 r.
  3. 25 stycznia nastąpiło nabycie własności budynków na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Nie zachodzą więc sytuacje wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit a i b ustawy jako wyłączające możliwość stosowania zwolnienia.

W stosunku do czynności sprzedaży prawa wieczystego użytkowania drugiej działki wraz z prawem własności położonych na niej budynków Wnioskodawca wskazał:

  1. W świetle art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu.
  2. Budynki zostały wybudowane w latach 70 XX wieku, a ulepszone w 2003 r.
  3. Po wykonaniu modernizacji budynki zostały oddane w dzierżawę.
  4. Budynki zostały oddane w dzierżawę, która trwała w okresie od I/2002r. do 8/2005r.
  5. Po ulepszeniu budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Nie zachodzą więc sytuacje wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b ustawy o VAT jako wyłączające możliwość stosowania zwolnienia.

Z uwagi na powyższe, dostawa budynku obejmująca jego sprzedaż będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z § 12 ust 1 pkt 11 Rozporządzenia, zwolnione z podatku VAT jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych. Oznacza to, że sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki wraz z posadowionymi na nich budynkami będzie zwolniona z opodatkowania VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Za dostawę towarów ustawodawca uznał również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste jak również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu (art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy).

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub ulepszony obiekt (jego cześć) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem. Zarówno sprzedaż, jak i najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy w związku z zamierzoną transakcją sprzedaży budynku nastąpiło pierwsze zasiedlenie, a jeżeli tak to w którym momencie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że nabycie budynków zostało udokumentowane fakturą VAT z zastosowaniem stawki zwolnionej wystawioną 31.01.2001r. (data sprzedaży 25.01.2001r.).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż do pierwszego zasiedlenia budynku w pierwszym przypadku doszło w 2001r. W drugim przypadku opisanym w uzupełnieniu przesłanym w dniu 13.05.2011 do pierwszego zasiedlenia po dokonanych przez Wnioskodawcę ulepszeniach doszło w 2003r.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż 2 lata i sprzedaż budynków w obu przypadkach podlegać będzie zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z kolei kwestię zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami i budowlami rozstrzygają przepisy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392) w myśl, których zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Powyższe oznacza, iż do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków i budowli korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym obiekty te są posadowione.

W świetle cyt. wyżej przepisów stwierdzić należy, iż sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki wraz z prawem własności położonych na nim budynków podlega zwolnieniu od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 cyt. rozporządzenia.

Należy jednakże zaznaczyć, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania powołany przez Wnioskodawcę § 12 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 224, poz. 1799), natomiast właściwym przepisem jest § 13 ust. 1 pkt 11 cyt. rozporządzenia.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj