Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-234/11-2/AO
z 23 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-234/11-2/AO
Data
2011.05.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Europejski Fundusz Społeczny
fundusz strukturalny
programy
stypendia
uczestnicy
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy do stypendiów przyznawanych profesorom wizytującym przebywającym u Wnioskodawcy w ramach projektu Uczelni: „U…”, w związku z umową zawartą w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym brak jest podstaw do naliczenia i odprowadzenia przez Uczelnię, jako płatnika, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 645 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2011 r. (data wpływu 24 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendiów przyznawanych profesorom wizytującym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendiów przyznawanych profesorom wizytującym oraz w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendiów przyznawanych młodym doktorom i doktorantom.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu xx grudnia 2009 r. została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą jako „Beneficjentem” i Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako „Instytucją Pośredniczącą” umowa o dofinansowanie projektu: „U…”.

Umowa ta jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu: Kapitał Ludzki; Priorytet: 4 Szkolnictwo wyższe i nauka; Działanie: 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy; Poddziałanie: 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni.

W ramach tego Poddziałania dofinansowane mogą zostać projekty rozwoju uczelni, obejmujące m.in.:

  • podnoszenie kompetencji kadry akademickiej w celu podwyższania jakości nauczania,
  • stypendia dla doktorantów, młodych doktorów (postdoców) i profesorów wizytujących zatrudnionych w instytucjach szkolnictwa wyższego w dziedzinach szczególnie istotnych dla rozwoju gospodarki.

W celu realizacji wyżej wskazanej umowy zostały opracowane w Uczelni:

  1. Regulamin przyznawania stypendiów finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa dla profesorów wizytujących przebywających u Wnioskodawcy,
  2. Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych doktorów i doktorantów.

A. Regulamin przyznawania stypendiów finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa dla profesorów wizytujących przebywających u Wnioskodawcy m.in. stanowi, że:

  1. W ramach rozwijania jakości kształcenia studentów i doktorantów oraz badań prowadzonych u Wnioskodawcy, profesorom wizytującym przebywającym na Uczelni może być przyznane stypendium finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze i dydaktyczne.
  2. Stypendia przyznawane są profesorom wizytującym za udział w kształceniu ściśle powiązanym z badaniami, służącymi intensyfikacji wybranych kierunków kształcenia, jak również z działalnością badawczą. W ramach procesu kształcenia zadaniem profesorów wizytujących będzie prowadzenie wykładów, seminariów i innych zajęć mających służyć rozwijaniu dotychczasowej oferty dydaktycznej na Uczelni i uzupełnianiu jej o treści zaawansowane w zakresie studiów pierwszego i drugiego stopnia, oraz studiów doktoranckich.
  3. Warunkiem przyznania stypendium dla profesora wizytującego jest:
    1. legitymowanie się przez kandydata do Stypendium pozycją wybitnego uczonego lub specjalisty w reprezentowanej dziedzinie nauki oraz uznanym dorobkiem naukowym i dydaktycznym,
    2. posiadanie przez kandydata do Stypendium przynajmniej stopnia naukowego doktora,
    3. przedstawienie propozycji wykładów lub innych zajęć dydaktycznych dla studentów i doktorantów, służącej poszerzeniu oferty edukacyjnej Uczelni oraz użytecznej dla rozwijania badań w Uczelni,
    4. określenie wkładu w proces dydaktyczny i naukowy Uczelni.
  4. Profesor wizytujący pobierający Stypendium zobowiązany jest do:
    1. prowadzenia wykładów lub innych zajęć dydaktycznych dla studentów i doktorantów, służących poszerzeniu oferty edukacyjnej Uczelni oraz użytecznych dla rozwijania badań w Uczelni,
    2. współpracy naukowej z pracownikami i doktorantami Wydziału… Wnioskodawcy w dziedzinach wspólnych zainteresowań naukowych, w miarę możliwości czasowych organizacyjnych,
    3. umieszczania w swoich publikacjach i prezentacjach informacji dotyczących otrzymania Stypendium z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Projektu PO KL oraz afiliacji Wydziału… Wnioskodawcy,
    4. wygłoszenia przynajmniej jednego wykładu z zakresu swojej działalności naukowo-badawczej, popularyzującego dziedzinę wiedzy, skierowanego do społeczności Uczelni,
    5. udzielania na prośbę Koordynatora Projektu informacji pozwalających monitorować przebieg realizacji programu Stypendium,
    6. złożenia, po zakończeniu pobierania Stypendium, Prorektorowi ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą oraz Koordynatorowi Projektu sprawozdania z przebiegu pobytu profesora wizytującego na Uczelni, zawierającego w szczególności dane dotyczące rodzaju prowadzonych w okresie pobierania Stypendium zajęć dydaktycznych, liczby studentów biorących udział w takich zajęciach, współpracy naukowej nawiązanej z pracownikami i doktorantami Wydziału… Wnioskodawcy oraz publikacji naukowych powstałych podczas pobytu na Uczelni.

Stypendia przyznawane są w trybie konkursowym przez komisję konkursową, a Uczelnia przyznaje profesorowi wizytującemu na czas pobytu w Polsce stypendium na podstawie umowy, okres pobierania stypendium - 3 miesiące.

B. Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych doktorów i doktorantów m.in. stanowi, że:

  1. Stypendia naukowe przyznawane w projekcie mają na celu wyrównanie szans dostępu do prowadzenia badań naukowych, a także umożliwienie zdolnym młodym pracownikom nauki zintensyfikowania badań naukowych i rozwijania badań interdyscyplinarnych, zwłaszcza w zakresie materiałów funkcjonalnych, oraz podejmowania badań kreujących nowe, priorytetowe kierunki nauki.
  2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o młodym doktorze, należy przez to rozumieć osobę posiadającą stopień naukowy doktora nie dłużej niż 5 lat w momencie rozstrzygnięcia konkursu, która nie ukończy 35 roku życia do momentu rozstrzygnięcia konkursu określonego w § 2 ust. 2 i jest zatrudniona w Uczelni na Wydziale … jako pracownik naukowo-dydaktyczny.
  3. Ilekroć w regulaminie jest mowa o doktorancie, należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną w Uczelni na Wydziale … na stanowisku asystenta lub uczestnika studiów doktoranckich na Wydziale …, który nie uzyska stopnia naukowego doktora przed zakończeniem okresu stypendialnego.
  4. Planowane badania naukowe muszą stanowić część problematyki badawczej realizowanej w instytucie zatrudniającym młodego doktora/doktoranta lub część problematyki badawczej realizowanej przez doktoranta w ramach studiów doktoranckich.
  5. Stypendia naukowe są przyznawane przez komisję stypendialno-rekrutacyjną na zasadach konkursu na jeden okres stypendialny obejmujący 6 miesięcy.
  6. Stypendium naukowe jest wypłacane na podstawie umowy stypendialnej zawartej między młodym doktorem albo doktorantem a Uczelnią. Warunkiem otrzymania stypendium jest podpisanie umowy przez obie strony.
  7. Komisja dokonuje oceny wykonanych badań naukowych w oparciu o złożone sprawozdanie, po pozytywnym zaopiniowaniu merytorycznej wartości wykonanych badań przez recenzenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące zwolnienia z opodatkowania stypendiów przyznawanych profesorom wizytującym.

Czy do stypendiów przyznawanych profesorom wizytującym przebywającym u Wnioskodawcy w ramach projektu Uczelni: „U…”, w związku z umową zawartą w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym brak jest podstaw do naliczenia i odprowadzenia przez Uczelnię jako płatnika, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, do stypendiów przyznawanych profesorom wizytującym przebywającym u Wnioskodawcy oraz stypendiów przyznawanych młodym doktorom i doktorantom w ramach projektu Uczelni: „U…” ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym brak jest podstaw do naliczenia i odprowadzenia przez Uczelnię jako płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146).

Wszystkie stypendia stanowią środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie o finansach publicznych.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest jednym z programów (Narodowej Strategii Spójności) służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013, który został przyjęty decyzją Komisji Europejskiej nr K (2007) 4547 z dnia 28 września 2007 r. Funkcję Instytucji Zarządzającej pełni minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o środkach europejskich - rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1,2 i 4.

Na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zalicza się środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a) i b).

Stypendium jest to jednostronne świadczenie pieniężne ze strony osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, przyznane za osiągnięcie określonego wyniku w danej dziedzinie nauki lub sztuki, albo w celu umożliwienia kontynuowania nauki, prowadzenia badań naukowych lub prac w dziedzinie sztuki. Stypendium jest zatem pewnego rodzaju pomocą udzielaną osobie fizycznej.

Zarówno młodzi doktorzy i doktoranci, jak również profesorowie wizytujący, otrzymujący stypendia, posiadają status uczestnika projektu, a przyznawane im stypendia stanowią rodzaj pomocy, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku projektu: „U…” stypendia stanowią:

  • pomoc przyznawaną za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze i dydaktyczne, w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, tj. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w przypadku stypendiów dla profesorów wizytujących;
  • pomoc przyznawaną na prowadzenie badań naukowych, w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, tj. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w przypadku stypendiów dla młodych doktorów i doktorantów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu: Kapitał Ludzki; Priorytet: 4 Szkolnictwo wyższe i nauka; Działanie: 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy; Poddziałanie: 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni. W ramach tego Poddziałania dofinansowane mogą zostać projekty rozwoju uczelni, obejmujące m.in.: podnoszenie kompetencji kadry akademickiej w celu podwyższania jakości nauczania oraz stypendia dla doktorantów, młodych doktorów (postdoców) i profesorów wizytujących zatrudnionych w instytucjach szkolnictwa wyższego w dziedzinach szczególnie istotnych dla rozwoju gospodarki.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest jednym z programów (Narodowej Strategii Spójności) służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013, który został przyjęty decyzją Komisji Europejskiej nr K (2007) 4547 z dnia 28 września 2007 r.

Z dniem 1 stycznia 2010 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono przepis art. 21 ust. 1 pkt 137, w myśl którego, zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146).

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ww. ustawy o finansach publicznych, przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4. Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się środki pochodzące z funduszy strukturalnych (m.in. Europejskiego Funduszu Społecznego), Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego - wymienione w ww. art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu. W rozpatrywanej sprawie uczestnikami projektu są profesorowie wizytujący, do nich bowiem skierowana jest pomoc w postaci stypendiów. Z kolei, użyte w powyższym przepisie pojęcie „z udziałem środków europejskich” należy rozumieć, jako współfinansowanie pomocy z tych środków.

Reasumując, do stypendiów wypłacanych od 1 stycznia 2010 r. profesorom wizytującym przebywającym u Wnioskodawcy w ramach projektu Uczelni: „U…”, w związku z umową zawartą w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym brak jest podstaw do naliczenia i odprowadzenia przez Uczelnię, jako płatnika, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że w dniu 23 maja 2011 r. wydano odrębną interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendiów przyznawanych młodym doktorom i doktorantom nr ILPB1/415-234/11-3/AO.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj