Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-375/11-5/AK
z 24 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-375/11-5/AK
Data
2011.05.24


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
obowiązek podatkowy
stawka
stawki podatku
wystawienie faktury


Istota interpretacji
1. Czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając faktury VAT za wykorzystanie materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiał siewny ze stawką VAT obowiązującą w roku wykorzystania w/w materiału jako materiał siewny?
2. Czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając faktury VAT na producentów rolnych ze stawką VAT 22 % w styczniu 2011 roku i kolejnych miesiącach roku, za wykorzystany w 2010 roku materiał ze zbioru odmian roślin chronionych jako materiał siewny, o którego wykorzystaniu uzyskała informację w 2011 roku?
3. Czy Spółka postępuje prawidłowo, wystawiając faktury VAT od wpłat bezpośrednich producentów rolnych na konto Spółki ze stawką VAT 22%, gdyż w miesiącach zimowych nie było możliwości wykorzystania w/w materiału jako materiału siewnego i Spółka ma pewność, że wpłata dotyczy materiału wykorzystanego przed 1 stycznia 2011 roku? Czy Spółka może powinna wystawiać faktury ze stawką obowiązującą w 2011 roku, gdyż obowiązek podatkowy z tytułu opłat licencyjnych powstaje w momencie zapłaty lub w terminie płatności?



Wniosek ORD-IN 455 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 17 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 18 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług licencyjnych w zakresie opłat za wykorzystanie materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług w zakresie opłat za wykorzystanie materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych.

Pismem z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 18 maja 2011 r.) uzupełniono przedmiotowy wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym ochrony prawnej odmian roślin (ustawa z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin oraz rozporządzeniem Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony roślin i jego przepisy wykonawcze) oraz pełnomocnictwa otrzymanego od właścicieli odmian Spółka posiada prawo do pobierania od producentów rolnych opłat za wykorzystanie materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych; Zainteresowana korzysta z tzw. instytucji odstępstwa rolnego. Strona jest członkiem organizacji zrzeszającej właścicieli i pełnomocników właścicieli odmian roślin chronionych – X (Agencja Nasienna), która zajmuje się zbieraniem informacji o wykorzystaniu materiału ze zbioru odmian roślin chronionych jako materiału siewnego przez producentów rolnych. Zgodnie z prawem obowiązek uiszczenia opłaty za wykorzystanie materiału siewnego roślin ze zbioru roślin chronionych (odstępstwo rolne) powstaje w momencie wykorzystania do siewu (wysiania) tego materiału.

Ze względu na aspekty praktyczne poboru opłaty Spółka, jako przedstawiciel Hodowcy zawarła umowę z X. w dniu 15 grudnia 2006 r., której przedmiotem jest świadczenie usług w zakresie zbierania informacji o wykorzystaniu przez posiadaczy gruntów rolnych materiału ze zbioru odmian chronionych oraz kontroli tej informacji ze stanem faktycznym (do wniosku dołączono kserokopię umowy oraz przykładową jedną stronę otrzymywanego od X zestawienia).

Zgodnie z powyższą umową § 3 pkt 7 Spółka (Hodowca) jest zobowiązana do wystawienia faktur VAT adresowanych do wskazanych przez X. posiadaczy gruntów rolnych na kwoty należnych Hodowcy opłat za wykorzystanie materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiału siewnego. Termin płatności należności objętych tymi fakturami wynosi 14 dni.

W związku z powyższym, po otrzymaniu informacji od X Spółka wystawia faktury na producentów rolnych z 14-dniowym terminem płatności. Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje właśnie z terminem płatności. Informacje od X spływają do spółki systematycznie, w miarę uzyskiwania informacji przez X od producentów rolnych. W konsekwencji zarówno Agencja, jak i Hodowca otrzymują informację o wykorzystaniu materiału siewnego w późniejszym czasie. W zestawieniu jakie X przesyła do Hodowcy lub jego pełnomocnika określony jest rok wykorzystania przez producenta rolnego materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiału siewnego. W związku z powyższym w 2011 roku, po zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku, Spółka wystawia faktury na producentów rolnych ze stawką VAT obowiązującą w roku wykorzystania materiału siewnego (2009 i 2010) tj. ze stawką 22% zgodnie z art. 14a ww. ustawy.

W uzupełnieniu do wniosku wyjaśniono, iż X. pobiera od producentów rolnych opłaty za wykorzystanie materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych prawem polskim i europejskim na podstawie umowy przeniesienia własności z dnia 02 stycznia 2007 roku zawartej pomiędzy X – X (umowa w załączeniu). Wnioskodawca jako wyłączny pełnomocnik niemieckich hodowców wystawia producentom rolnym w imieniu X faktury, na których występuje jako sprzedawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając faktury VAT za wykorzystanie materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiał siewny ze stawką VAT obowiązującą w roku wykorzystania ww. materiału jako materiał siewny...
  2. Czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając faktury VAT na producentów rolnych ze stawką VAT 22 % w styczniu 2011 roku i kolejnych miesiącach 2011 roku, za wykorzystany w 2010 roku materiał ze zbioru odmian roślin chronionych jako materiał siewny, o którego wykorzystaniu uzyskała informację w 2011 roku...
  3. Czy Spółka postępuje prawidłowo, wystawiając faktury VAT od wpłat bezpośrednich producentów rolnych na konto Spółki ze stawką VAT 22%, gdyż w miesiącach zimowych nie było możliwości wykorzystania ww. materiału jako materiału siewnego i Spółka ma pewność, że wpłata dotyczy materiału wykorzystanego przed 1 stycznia 2011 roku... Czy Spółka może powinna wystawiać faktury ze stawką obowiązującą w 2011 roku, gdyż obowiązek podatkowy z tytułu opłat licencyjnych powstaje w momencie zapłaty lub w terminie płatności...

Zdaniem Wnioskodawcy, Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (UPTU) wg stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. art. 41 punkt 14a jeśli „czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek obowiązujących dla czynności w momencie jej wykonania”.

Spółka uważa, że prawidłowo wystawia faktury VAT w 2011 r. dotyczące wykorzystania materiału ze zbiorów roślin chronionych jako materiału siewnego ze stawką VAT obowiązującą w roku wykorzystania ww. materiału jako materiał siewny mimo, że informacje o fakcie wykorzystania otrzymała od X lub bezpośrednio od producenta rolnego w roku 2011.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Generalna zasada stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy), zaś jeśli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Jednak z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze (art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy).

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1 - 5 i 7 – 11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Faktury, o których mowa w ust. 1 nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 11 ust. 2 rozporządzenia).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

W ramach dokonanej ustawą, z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 239, poz. 1578), nowelizacji obowiązującej obecnie ustawy, skutkującej m. in. okresowym podwyższeniem obowiązujących stawek VAT, przewidziano przepisy przejściowe regulujące w sposób jednoznaczny zasady stosowania podwyższonych okresowo stawek VAT w zależności od rodzaju czynności podlegających opodatkowaniu oraz terminu ich wykonania. Stosowne uregulowania zawarte zostały w znowelizowanym art. 41 ww. ustawy poprzez dodanie nowych ust. 14a - 14h.

Zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka posiada prawo do pobierania od producentów rolnych opłat za wykorzystanie materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych na podstawie umowy przeniesienia własności. Zainteresowana korzysta z tzw. instytucji odstępstwa rolnego. Wnioskodawca - jako wyłączny pełnomocnik niemieckich hodowców - wystawia producentom rolnym w imieniu X faktury, na których występuje jako sprzedawca. Zgodnie z prawem obowiązek uiszczenia opłaty za wykorzystanie materiału siewnego roślin ze zbioru roślin chronionych (odstępstwo rolne) powstaje w momencie wykorzystania do siewu (wysiania) tego materiału.

Spółka, jako przedstawiciel Hodowcy zawarła umowę z X, której przedmiotem jest świadczenie usług w zakresie zbierania informacji o wykorzystaniu przez posiadaczy gruntów rolnych materiału ze zbioru odmian chronionych oraz kontroli tej informacji ze stanem faktycznym. Spółka (Hodowca) jest zobowiązana do wystawienia faktur VAT adresowanych do wskazanych przez Agencję posiadaczy gruntów rolnych na kwoty należnych Hodowcy opłat za wykorzystanie materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiału siewnego. Termin płatności należności objętych tymi fakturami wynosi 14 dni.

Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, iż kluczowym dla określenia wysokości stawki podatku VAT jest moment wykonania usługi. Strona wskazała, iż momentem wykonania usługi jest moment wykorzystania materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych jako materiał siewny.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że opłata pobierana za wykorzystanie materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiał siewny podlega opodatkowaniu według stawki właściwej na moment wykonania usługi. Ze względu na to, iż usługa została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku (w 2010 r.), będzie ona podlegała opodatkowaniu według stawki podstawowej 22%. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, iż obowiązek podatkowy (z tytułu opłat licencyjnych) powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności wskazanego w umowie lub na fakturze, czyli w roku 2011. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż w przypadku gdy usługa zostanie wykonana w roku 2011 (wykorzystanie materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiał siewny nastąpi w 2011 r.), wówczas będzie ona podlegała stawce obowiązującej od 01 stycznia 2011 r., to jest 23%.

Reasumując, usługa licencyjna, za którą pobierana jest opłata za wykorzystanie materiału ze zbioru roślin chronionych jako materiał siewny, wykonana w roku 2010 i od której obowiązek podatkowy na mocy ustawy powstaje w roku 2011, podlega opodatkowaniu według stawki właściwej na moment wykonania usługi, to jest 22% (zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy). Natomiast usługa licencyjna wykonana w roku 2011, podlega opodatkowaniu według stawki 23%.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Należy zatem zaznaczyć, że odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku udzielono w oparciu o wskazanie, iż momentem wykonania usługi jest moment wykorzystania materiału jako materiał siewny. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego opisu sprawy, w szczególności momentu wykonania usługi, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w przedmiocie opodatkowania usług licencyjnych w zakresie opłat za wykorzystanie materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Natomiast w kwestii dotyczącej podatku od towarów i usług w przedmiocie opodatkowania usług licencyjnych w zakresie opłat za wykorzystanie materiału siewnego ze zbioru odmian chronionych, w przedstawionym stanie faktycznym, została wydana odrębna interpretacja nr ILPP2/443-375/11-4/AK z dnia 24 maja 2011 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj