Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-11/11/MW
z 4 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/423-11/11/MW
Data
2011.07.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochód
likwidacja
udział w zyskach osób prawnych
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy na Spółce, jako na płatniku spoczywać będzie obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przeniesieniem na wspólnika własności Nieruchomości, w następstwie podziału nieupłynnionego w ramach likwidacji majątku Spółki?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 04 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie obowiązków płatnika w związku z przeniesieniem na wspólnika własności nieruchomości w wyniku likwidacji spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 kwietnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie obowiązków płatnika w związku z przeniesieniem na wspólnika własności nieruchomości w wyniku likwidacji spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego (dalej: „Spółka"), w której aktualnie udziałowcem jest polska spółka kapitałowa F. sp. z o.o. (dalej: „Wspólnik"), posiadająca w sposób nieprzerwany od dnia 24 kwietnia 2004r. ponad 50% udziałów w Spółce. Wspólnik jest polskim rezydentem podatkowym. Rezydencja Wspólnika może zostać udokumentowana certyfikatem rezydencji.

Spółka powołana została w celu prowadzenia działalności związanej z budową hotelu. Ponieważ do chwili obecnej Spółka przynosi straty Wspólnik rozważa, w celu uproszczenia struktury właścicielskiej oraz ograniczenia kosztów, podjęcie decyzji o otwarciu jej likwidacji, w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych majątek, pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, dzieli się między udziałowców w stosunku do dokonanych przez każdego z nich wpłat na kapitał zakładowy. Przy czym majątek Spółki nie musi ulec upłynnieniu i na udziałowców mogą zostać przeniesione, w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, o którym mowa w art. 266 Kodeksu spółek handlowych, poszczególne składniki majątkowe Spółki w likwidacji.

Wnioskodawca oraz Wspólnik poinstruują likwidatora, aby w celu uproszczenia postępowania likwidacyjnego nie dokonywał spieniężenia wszystkich składników majątkowych wnioskodawcy, lecz po uregulowaniu zobowiązań wydał na rzecz Wspólnika aktywa w naturze, tj. działki gruntu zabudowane obiektem hotelowym (dalej: „Nieruchomość”). W części prawa do Nieruchomości zostały wniesione przez Wspólnika aportem. Aport nie stanowił przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W pozostałej części prawa do Nieruchomości zostały kupione przez Spółkę.

Przedmiotowa Nieruchomość od momentu zakończenia budowy hotelu traktowana jest w ewidencji Spółki jako środek trwały dla potrzeb podatkowych. Hotel podlegał amortyzacji, natomiast grunt nie podlegał amortyzacji.

W konsekwencji, w ramach procesu likwidacji wnioskodawcy, dojdzie do przeniesienia własności Nieruchomości, która w momencie podziału majątku wnioskodawcy nie będzie stanowiła zorganizowanego i zdolnego do samodzielnego funkcjonowania, jako całość, przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Nie jest wykluczone, iż w momencie podziału majątku polikwidacyjnego majątek Spółki, w tym Nieruchomość wraz z meblami i wyposażeniem, będzie stanowił zorganizowane i zdolne do samodzielnego funkcjonowania - jako całość - przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Przeniesienie własności Nieruchomości na wnioskodawcę w ramach podziału nieupłynnionego majątku Spółki dokonane zostanie w formie aktu notarialnego, który określać będzie ustaloną przez niezależnego rzeczoznawcę wartość rynkową na dzień przeniesienia własności Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy na Spółce, jako na płatniku spoczywać będzie obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przeniesieniem na wspólnika własności Nieruchomości, w następstwie podziału nieupłynnionego w ramach likwidacji majątku Spółki...

Zdaniem wnioskodawcy, przekazanie Wspólnikowi składników majątku (Nieruchomości) w ramach podziału majątku likwidowanej spółki nie wiąże się z powstaniem obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego przez Spółkę -płatnika.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest więc dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Powołane przepisy obejmują dochody (przychody), jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Wobec powyższego, wartość otrzymanego przez Wspólnika majątku w związku z likwidacją wnioskodawcy (tzw. kwota likwidacyjna) będzie dochodem z udziału w zysku osoby prawnej.

Określając dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych należy pamiętać, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji).

Oznacza to, że dochodem podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka pomiędzy przypadającym na danego udziałowca przychodem z podziału majątku likwidowanej spółki, a kwotą poniesionych wydatków na objęcie lub nabycie jej udziałów (akcji).

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustała się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Wnioskodawca, dokonując podziału i wypłaty majątku likwidacyjnego w postaci nieupłynnionego majątku - Nieruchomości - swojemu Wspólnikowi ma obowiązek, jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 ww. ustawy pobrać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy, tj. w dniu przekazania Nieruchomości.

Jednakże stosownie do art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest (i) spółka, o której mowa w pkt 2, albo (ii) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Wspólnik jest spółką prawa polskiego, podlegającą opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Ponadto, na moment dokonania likwidacji i wypłaty majątku likwidacyjnego w postaci Nieruchomości, Wspólnik będzie posiadać minimum 10% udziałów w kapitale zakładowym wnioskodawcy i spełni wymóg dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania udziałów w wysokości minimum 10% przewidziany w art. 22 ust. 4a ww. ustawy.

W konsekwencji należy uznać, że spełnione zostaną przesłanki określone w art. 22 ust. 4 i 4a ww. ustawy, uprawniające do zwolnienia dochodu z tytułu otrzymania majątku polikwidacyjnego w postaci Nieruchomości, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Jednocześnie zastrzec należy, iż zgodnie z art. 26 ust. 1c ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności m.in. z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy, stosują, zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.

W konsekwencji, w opinii wnioskodawcy, jeżeli otrzyma on od Wspólnika certyfikat rezydencji podatkowej, dokumentujący jego miejsce siedziby dla celów podatkowych w Polsce, a pozostałe warunki przedstawione w zdarzeniu przyszłym nie ulegną zmianie, to należy uznać, ze zostaną spełnione przesłanki określone w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniające do zwolnienia dochodu z tytułu otrzymania majątku polikwidacyjnego w postaci Nieruchomości, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i w konsekwencji, że wnioskodawca zwolniony będzie, jako płatnik, z obowiązku obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest więc dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Powołane przepisy obejmują zatem przychody (dochody), jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest źródło, jakim jest fakt bycia udziałowcem. Wartość otrzymanego przez udziałowca majątku w związku z likwidacją spółki (tzw. kwota likwidacyjna) będzie zatem dochodem z udziału w zysku osoby prawnej.

Określając dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych należy przy tym pamiętać, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji). Oznacza to, że dochodem podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka pomiędzy przypadającym na danego udziałowca przychodem z podziału majątku likwidowanej spółki a kwotą poniesionych wydatków na objęcie lub nabycie jej udziałów (akcji).

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Likwidowana spółka kapitałowa, dokonując podziału majątku i wypłaty z tego tytułu środków pieniężnych lub wydania rzeczy, ma obowiązek, jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pobrać w dniu dokonania wypłaty (wydania rzeczy) zryczałtowany podatek dochodowy.

Ustawą z dnia 25 listopada 2010r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) zmieniono m.in. warunki zwolnienia z opodatkowania dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W myśl art. 13 ustawy zmieniającej przepisy w brzmieniu nadanym tą ustawą mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 01 stycznia 2011r.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotem niniejszego wniosku z dnia 22 marca 2011r. jest zdarzenie przyszłe, zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdą przepisy ustawy o podatku od osób prawnych, dotyczące zwolnienia z opodatkowania, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011r.

Stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ww. brzmieniu, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po dniu uzyskania dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli jednak warunek ten nie zostanie spełniony, spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku w wysokości 19% wraz z odsetkami za zwłokę w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia (art. 22 ust. 4b ww. ustawy).

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 4d ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

  1. jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności,
  2. w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:
  1. własności,
  2. innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Jednocześnie zastrzec należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1c ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 albo w art. 22 ust. 4 pkt 2, mającą siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Wspólnik wnioskodawcy jest spółką prawa polskiego, podlegającą opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Ponadto, na moment dokonania likwidacji i wypłaty majątku likwidacyjnego w postaci Nieruchomości, Wspólnik będzie posiadać minimum 10% udziałów w kapitale zakładowym wnioskodawcy i spełni wymóg dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania udziałów w wysokości minimum 10% przewidziany w art. 22 ust. 4a ww. ustawy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie spełnione zostaną ww. warunki oraz wynikający z art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011r. warunek niekorzystania przez Wspólnika wnioskodawcy ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, to dochody uzyskane przez Wspólnika wnioskodawcy z tytułu otrzymania majątku polikwidacyjnego korzystać mogą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z ww. tytułu pod warunkiem, że wnioskodawca otrzyma od Wspólnika certyfikat rezydencji, dokumentujący jego miejsce siedziby dla celów podatkowych w Polsce.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj