Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-468/11-4/MK
z 24 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-468/11-4/MK
Data
2011.06.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
lokal mieszkalny
mieszkania
spadkobiercy
spółdzielnie mieszkaniowe
śmierć
wkład


Istota interpretacji
Skutki podatkowe wypłacenia przez Spółdzielnię mieszkaniową wkładu mieszkaniowego dla spadkobierców po zmarłym członku spółdzielni.



Wniosek ORD-IN 463 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2011 r. (data wpływu 04.04.2011 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 02.06.2011 r., data wpływu 06.06.2011 r.), na wezwanie Nr IPPB2/415-468/11-2/MK z dnia 27.05.2011 r. (data nadania 30.05.2011 r., data doręczenia 02.06.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia przez Spółdzielnię mieszkaniową wkładu mieszkaniowego dla spadkobierców po zmarłym członku spółdzielni – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia przez Spółdzielnię mieszkaniową wkładu mieszkaniowego dla spadkobierców po zmarłym członku spółdzielni.

Pismem z dnia 27.05.2011 r. Nr IPPB2/415-468/11-2/MK Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez przesłanie, dostarczenie dokumentu (odpowiednio odpis z KRS lub urzędowo poświadczona za zgodność z oryginałem kopia odpisu z KRS,), z którego wynika sposób reprezentacji Spółdzielni w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów, tj. dokumentu, z którego wynika, że osoby, które podpisały wniosek w imieniu Spółdzielni posiadają stosowne do tego umocowanie.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 02.06.2011 r., natomiast w dniu 06.06.2011 r. (w terminie) pismem z dnia 02.06.2011 r. przesłano brakujące dokumenty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Członek spółdzielni w 1990 r. otrzymał lokal mieszkalny na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu. Na moment przydziału dokonał wpłaty obowiązującego wkładu mieszkaniowego, a kredyt mieszkaniowy spłacał w czynszu.

W dniu 23.09.2008 r. nastąpił zgon członka Spółdzielni. W dniu 09.06.2009 r. Spółdzielnia otrzymała Postanowienie Sądu Rejonowego o nabyciu spadku po zmarłym, na podstawie, którego Spółdzielnia wystawiła stosowne zaświadczenie o wysokości wkładu mieszkaniowego według wartości księgowej na dzień zgonu byłego członka w celu rozliczenia się z podatku od nabytych praw w Urzędzie Skarbowym.

Spadkobiercy dokonali rozliczenia z tytułu nabycia spadku. Z zaświadczenia wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego wynika, że podatek nie został naliczony na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizn z dnia 28.07.1983 r.(Dz. U. Nr 142 z 2004 r., poz. 1514 ze zm.)

Ponieważ zmarły był osobą samotną, o przyjęciu do Spółdzielni i o przyznaniu praw do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zdecydował Sąd Rejonowy postanowieniem z 14.09.2009 r..

Osoba uprawniona nie skorzystała z prawa nabycia lokalu na zasadach lokatorskiego prawa do lokalu, spadkobiercy przekazali lokal do Spółdzielni w dniu 07.06.2010 r.

Spółdzielnia ustaliła wartość wkładu mieszkaniowego na podstawie wyceny rzeczoznawcy i dokonała sprzedaży lokalu w drodze przetargu. Następnie dokonała rozliczenia wkładu mieszkaniowego ze spadkobiercami po zmarłym, dokonując przelewów należnych części na ich konta bankowe w m-cu X i Xl 2010 r.

W myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26.07.1991 r. ze zm. Spółdzielnia wystawiła PlT-8C na każdego ze spadkobierców ustalając w niżej wymieniony sposób wartość wkładu mieszkaniowego, tj. od wartości uzyskanej z przetargu ww. lokalu odliczono :

  1. wartość umorzenia kredytu w nominale (zwrot do PKO),
  2. części niespłaconego kredytu na dzień przekazania mieszkania do dyspozycji Spółdzielni,
  3. wartość wkładu mieszkaniowego wniesionego przez zmarłego członka Spółdzielni według nominału.

Tak ustalona kwota wkładu mieszkaniowego została podzielona na poszczególnych spadkobierców według postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i została wykazana w poz. 35 część D PIT-8C.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy ustalona przez Spółdzielnię wartość wkładu mieszkaniowego (pkt. c powyżej) w celu zwolnienia od przychodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winna być ustalona według wartości nominalnej wpłaconej przez zmarłego członka Spółdzielni...
  2. Czy odliczona wartość wkładu mieszkaniowego w celu zwolnienia od przychodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, winna być ustalona według wkładu mieszkaniowego będącego w ewidencji księgowej na dzień zgonu członka Spółdzielni uwzględnionego przy rozliczeniu podatku od spadku po zmarłym...

Zdaniem Wnioskodawcy

Ustalenie wysokości wkładu dla poszczególnych spadkobierców do opodatkowania nastąpiło prawidłowo, tj. dokonano prawidłowo odliczenia wartości wkładu mieszkaniowego wniesionego wg wartości nominalnej (5.433,76zł). Brak jest podstaw do odliczenia tego wkładu według wartości księgowej na dzień zgonu członka (tj. 35.271,67zł), gdyż tak obliczona wartość wkładu mieszkaniowego (wg wartości księgowej) podlega opodatkowaniu ustawą od spadku i darowizn.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl natomiast art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego; darowizny, polecenia darczyńcy; zasiedzenia; nieodpłatnego zniesienia współwłasności; zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu; nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia otrzymała Postanowienie Sądu Rejonowego o nabyciu spadku po zmarłym członku, na podstawie, którego Spółdzielnia wystawiła stosowne zaświadczenie o wysokości wkładu mieszkaniowego według wartości księgowej na dzień zgonu byłego członka w celu rozliczenia się z podatku od nabytych praw w Urzędzie Skarbowym.

Ponieważ zmarły był osobą samotną, o przyjęciu do Spółdzielni i o przyznaniu praw do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zdecydował Sąd Rejonowy postanowieniem z 14.09.2009 r..

Osoba uprawniona nie skorzystała z prawa nabycia lokalu na zasadach lokatorskiego prawa do lokalu, spadkobiercy przekazali lokal do Spółdzielni w dniu 07.06.2010 r.

W związku z powyższym Spółdzielnia ustaliła wartość wkładu mieszkaniowego na podstawie wyceny rzeczoznawcy i dokonała sprzedaży lokalu w drodze przetargu. Następnie dokonała rozliczenia wkładu mieszkaniowego ze spadkobiercami po zmarłym, dokonując przelewów należnych części na ich konta bankowe w m-cu X i Xl 2010 r.

Ustalona kwota wkładu mieszkaniowego została podzielona na poszczególnych spadkobierców według postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i została wykazana w poz. 35 części D PIT-8C, jako przychód z innych źródeł.

Stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (art. 9 ust. 4 ww. ustawy).

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków (art. 9 ust. 5 ww. ustawy). Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada z mocy prawa drugiemu małżonkowi (art. 14 ust. 1 ww. ustawy).

Ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu związany jest wkład mieszkaniowy, który członkowie spółdzielni są obowiązani wnieść w celu uczestniczenia w pokryciu kosztów budowy lokalu. Wykluczenie możliwości dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z takim prawem, co zostało uregulowane w art. 14 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przedmiotem spadku nie jest to prawo, ale wkład mieszkaniowy z nim związany.

Przedmiot spadku, stosownie do art. 922 § 1 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Jak już wyżej wskazano, zgodnie z przepisami o spółdzielniach mieszkaniowych, dziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie jest możliwe. To jednakże nie oznacza, że dziedziczeniu nie podlega wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, a tym samym biorąc pod uwagę uregulowania w powołanym art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, również wszystkie prawa z nim związane.

Z powyższego wynika, że prawa majątkowe związane z członkowstwem w spółdzielni, które przysługiwały zmarłemu członkowi spółdzielni należą do masy spadkowej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane uregulowania prawne w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały uregulowania zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn a nie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z wypełnieniem dyspozycji ww. art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, nie można się zgodzić ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego z tytułu rozliczenia wartości rynkowej lokalu w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, wypłacona spadkobiercom, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należności te, jako przysługujące spadkobiercom, wchodzą do masy spadkowej po byłym członku spółdzielni, co skutkuje zastosowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

To oznacza, że na Spółdzielni nie ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C i tym samym bezprzedmiotowym jest odnoszenie się do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie ustalenia wartości przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj