Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-3/11/JG
z 1 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-3/11/JG
Data
2011.04.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nabycie
odpłatne zbycie
spadek


Istota interpretacji
Czy sprzedaż części mieszkania nabytego w drodze spadku po zmarłym bracie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 917 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura – 03 stycznia 2011r.), uzupełnionym w dniu 11 marca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania w części nabytej w drodze spadku po bracie – jest nieprawidłowe,
  • sposobu wykazania na formularzach podatkowych przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 stycznia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 22 lutego 2011r. Znak: IBPBII/2/415-3/11/JG wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 11 marca 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 2011r. zamierza sprzedać mieszkanie, które nabył w następujących częściach:

  • #189; mieszkania po zmarłym w 2003r. bracie,
  • #188; mieszkania po zmarłej w 2010r. matce,
  • pozostałą część mieszkania odkupił w 2010r. od innego spadkobiercy.

Wnioskodawca zaznaczył, iż z tytułu nabycia części mieszkania po zmarłym bracie zapłacił podatek od spadków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy sprzedaż części mieszkania nabytego w drodze spadku po zmarłym bracie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym...

Na których drukach należy wykazać dochód ze sprzedaży poszczególnych części mieszkania...

Zdaniem wnioskodawcy, obowiązująca w dniu śmierci brata tj. 29 grudnia 2003r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – art. 2 ust. 1 pkt 3 zwalniała z podatku przychody podlegające przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto wnioskodawca wskazał, iż dochód ze sprzedaży mieszkania w części nabytej w drodze spadku przed 31 grudnia 2006r. nie wykazuje się na żadnym druku. Natomiast dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania w części nabytej po 1 stycznia 2009r. należy wykazać na druku PIT-39.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Istotnym zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca w 2011r. zamierza sprzedać mieszkanie. Prawo własności do przedmiotowego mieszkania nabył sekwencyjnie udziałami w następujący sposób:

  • udział #189; w mieszkaniu w 2003r. w drodze spadku po bracie,
  • udział #188; w mieszkaniu w 2010r. w drodze spadku po matce,
  • pozostały udział w mieszkaniu odkupił w 2010r. od innego spadkobiercy.

Na wstępie wyjaśnienia wymaga fakt, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ww. ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy interpretować w ten sposób, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie podlegają przychody wynikające w sposób bezpośredni ze zdarzeń powodujących powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Do wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodzi przy nabyciu majątku w drodze dziedziczenia lub darowizny. Jednakże przepis ten nie ma zastosowania, gdy spadkobierca lub obdarowany w związku z tym majątkiem w okresie późniejszym uzyskuje przychody np. sprzedaje darowane lub otrzymane w spadku składniki majątkowe. Sprzedaż jest bowiem odrębną od nabycia czynnością prawną. Dlatego też przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn podlega wyłącznie nabycie przez spadkobiercę majątku spadkowego i wówczas nie ma miejsca zastosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odpłatne zbycie składników tego majątku będzie podlegało regulacjom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niezależnie od tego czy spadkobierca zapłacił podatek od spadku czy był z tego podatku zwolniony.

Stąd też zapłata przez wnioskodawcę podatku od spadków i darowizn dotyczyła nabycia w spadku przez wnioskodawcę wynoszącego #189; udziału w mieszkaniu po zmarłym bracie i w żadnej mierze jego zapłata nie może być utożsamiana z brakiem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym z tytułu zbycia ww. udziału. Odrębną czynnością jest bowiem odpłatne zbycie udziału w mieszkaniu nabytego w drodze spadku, którą to czynność regulują już przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku opisanym przez wnioskodawcę mamy do czynienia z inną sytuacją niż nabycie spadku tj. ze sprzedażą udziału w mieszkaniu nabytego w 2003r. w drodze spadku po zmarłym bracie. Czynność ta niewątpliwie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy bowiem innego rodzaju przychodu niż uprzednie nabycie udziału w mieszkaniu w spadku. Oba zdarzenia, zarówno nabycie udziału w mieszkaniu jak i późniejsza jego sprzedaż, są odrębnymi, kolejnymi czynnościami, które należy oceniać niezależnie od siebie pod względem skutków prawnych jakie wywołały, stad też podlegają opodatkowaniu różnym podatkami. Z tego powodu oceniając stanowisko wnioskodawcy organ nie mógł potwierdzić jego prawidłowości.

Przenosząc natomiast opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy w kontekście zapytań ujętych we wniosku stwierdzić należy, dokonanie przez wnioskodawcę w 2011r. sprzedaży wynoszącego #189; udziału w przedmiotowym mieszkaniu nabytego w 2003r. w drodze spadku po zmarłym bracie będzie miało miejsce po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Zatem przychód z dokonanej transakcji w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2003r. nie będzie dla wnioskodawcy w ogóle stanowił źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym przychód jaki wnioskodawca uzyska ze sprzedaży udziału w mieszkaniu nabytego w 2003r. w drodze spadku w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stąd też na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek jego wykazania w żadnej deklaracji. Przywołanie przez wnioskodawcę jako podstawy prawnej art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest jednak całkowicie błędne.

Natomiast odnosząc się do wątpliwości wnioskodawcy na jakich formularzach podatkowych winien wykazać dochód ze zbycia w 2011r. poszczególnych udziałów w mieszkaniu stwierdzić należy, iż odnośnie zbycia wynoszącego #189; udziału w mieszkaniu nabytego w 2003r. w drodze spadku po zmarłym bracie na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego i wykazania tego przychodu, bowiem jak już wcześniej wskazano sprzedaż powyższego udziału w ww. mieszkaniu nie stanowi w ogóle źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ 5-letniego okresu o jakim mowa w tym przepisie.

Z kolei sprzedaż udziałów nabytych przez wnioskodawcę dwuetapowo w 2010r. tj. w drodze spadku po zmarłej matce i w drodze kupna od innego spadkobiercy z uwagi na fakt, iż wnioskodawca zbycie ww. udziałów planuje w 2011r. tj. przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych udziałów będzie stanowić źródło przychodu, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wobec tego na wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek rozliczenia tej transakcji poprzez złożenie zeznania PIT-39 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy. W związku z tym stanowisko wnioskodawcy odnośnie obowiązku wykazania w zeznaniu PIT-39 dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w mieszkaniu nabytych po 01 stycznia 2009r. należało uznać za prawidłowe. Dodatkowo należy dodać, iż w odniesieniu do sprzedaży w 2011r. udziałów w mieszkaniu nabytych przez wnioskodawcę w 2010r. zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym po 01 stycznia 2009r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj