Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-267/11-3/TW
z 31 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-267/11-3/TW
Data
2011.05.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Określenia ustawowe


Słowa kluczowe
działalność
działalność handlowa
działalność usługowa
handel
pozarolnicza działalność gospodarcza
przerób
przetwarzanie
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż towarów
towar handlowy


Istota interpretacji
Czy sprzedaż zakupionych hurtowo w całości mięs (drobiu) po ich podziale zostanie zakwalifikowana jako sprzedaż towarów przetworzonych co spowoduje wyłączenie z opodatkowania kartą podatkową?



Wniosek ORD-IN 433 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2011 r. (data wpływu 3 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów w formie karty podatkowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów w formie karty podatkowej.

Wniosek uzupełniono w dniu 19 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na karcie podatkowej w zakresie handlu mięsem, wędlin, garmażerki, artykułów spożywczych i opakowań z tworzyw sztucznych (tj. toreb i torebek, PKWiU ex; 22.22.11.0 oraz 22.22.12.0). Zamierza sprzedawać zakupione mięso w elementach, tzn. np. kupując całego kurczaka podzieli go i sprzeda w elementach: nóżka, skrzydełko, korpus itd. lub np. kupiony schab z kością; odzieli kość od mięsa i sprzedawać będzie oddzielnie mięso a oddzielnie kość itd.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż zakupionych hurtowo w całości mięs (drobiu) po ich podziale zostanie zakwalifikowana jako sprzedaż towarów przetworzonych co spowoduje wyłączenie z opodatkowania kartą podatkową...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż mięsa w tzw. elementach nie pozbawi Go opodatkowania w formie karty podatkowej ponieważ nadal sprzedaje uprzednio zakupione towary w stanie nieprzetworzonym.

W art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne mamy zdefiniowaną działalność usługową w zakresie handlu, cyt. „działalność usługowa w zakresie handlu – sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników”.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji ani odesłania do innych aktów prawnych, do których Zainteresowany mógłby odnieść się ww. sprawie. W związku z powyższym posiłkując się obowiązującymi na terenie Polski definicjami słownikowymi innych aktów prawnych przetwórstwa Wnioskodawca wyjaśnia, iż w ogólnym słowa tego znaczeniu przez przetwórstwo (przetworzenie) mięsne rozumie się wszystkie, przeznaczone do spożycia przez ludzi, części zwierząt ciepłokrwistych (zwierząt rzeźnych, ptactwa bitego, dziczyzny) nie poddane żadnym zabiegom, z wyjątkiem chłodzenia, poddane zabiegom nie zmieniającym własności mięsa lub których działalnie może być z łatwością usunięte, jako to: mrożenie, ozonowanie, suszenie, krótkotrwałe wędzenie, moczenie w occie (marynowanie) itd.

Zainteresowany podaje, że wg Rozporządzenia (WE) Nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. L 139 z 30 kwietnia 2004 r., str. 55) znajduje się definicja produktów przetworzonych (str. 21) m.in. produktów mięsnych, wg definicji produkty mięsne to produkty przetworzone, uzyskane w wyniku przetworzenia mięsa lub dalszego przetworzenia takich produktów przetworzonych, co w konsekwencji powoduje utratę właściwości mięsa świeżego na powierzchni przekroju.

Rozporządzanie (WE) Nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. U. L 139 z 30 kwietnia 2004 r., str. 1) na str. 7 w art. 2 znajduje się definicja produktów przetworzonych i nieprzetworzonych. I tak:

  • produkty nieprzetworzone – oznaczają środki spożywcze, które nie podlegają przetwarzaniu i obejmują produkty, które zostały rozdzielone, podzielone na części, przecięte, pokrojone, pozbawione kości, rozdrobnione, wygarbowane, skruszone, nacięte, wyczyszczone, przycięte, pozbawione łusek, zmielone, schłodzone, zamrożone, głęboko zamrożone lub rozmrożone.
  • produkty przetworzone – oznaczają środki spożywcze uzyskane w wyniku przetworzenia produktów nieprzetworzonych. Produkty te mogą zawierać składniki, które są niezbędne do ich wyprodukowania lub do nadania im specyficznego charakteru.

W związku z powyższym zasadne jest twierdzenie, iż sprzedaż mięsa w tzw. elementach nie pozbawi Zainteresowanego opodatkowania w formie karty podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5a tej ustawy definiuje pojęcie – towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Stosownie do treści art. 23 ust 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługowa w zakresie handlu detalicznego żywnością (…) w warunkach określonych w części II tabeli.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa: przetwarzanie, zatem aby je zdefiniować należy ustalić jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym. I tak według „Słownika współczesnego języka polskiego” pod redakcją P. Dunaja B, wydawca Reader`s Digest, Warszawa rok 2001, str. 191 tom II przetwarzać , przetworzyć to: 1) zmieniać coś, przerabiać coś przez nadanie mu innej postaci, formy, innego kształtu, innych właściwości, przekształcać 2) dokonywać obróbki, transformacji.

Wobec wyżej powołanych przepisów prawa podatkowego, a także z punktu widzenia definicji słowa „przetwarzanie” oraz informacji przedstawionych we wniosku należy przyjąć, że w wyniku czynności podjętych przez Wnioskodawcę nie dochodzi do przerobienia rzeczy. W takim zatem znaczeniu sam podział mięsa, bez poddania zabiegom zmieniającym jego własności, nie może być uznany za jego przetworzenie. W przedmiotowej sprawie mamy zatem do czynienia z działalnością w zakresie handlu, wobec tego sprzedaż mięsa w tzw. elementach nie pozbawi Wnioskodawcę prawa do opodatkowania przychodów w formie karty podatkowej.

Reasumując, w związku z powyższym – zdaniem tut. organu- brak jest podstaw aby uznać, iż sprzedaż zakupionych towarów hurtowo w całości mięs (drobiu) po ich podziale mogła zostać zakwalifikowana jako sprzedaż towarów przetworzonych co spowodowałoby utratę prawa do opodatkowania uzyskanych przychodów w formie karty podatkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj