Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-177/11/RSz
z 2 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-177/11/RSz
Data
2011.05.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostawa towarów
moment powstania obowiązku podatkowego
montaż
obowiązek podatkowy


Istota interpretacji
zastosowanie stawki podatku VAT dla dostawy z montażem żaluzji aluminiowych zewnętrznych zwijanych w obiektach budowlanych sklasyfikowanych w PKOB 11, PKOB 12



Wniosek ORD-IN 907 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2011r. (data wpływu 2 lutego 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku czynności – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku czynności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest producentem rolet aluminiowych zewnętrznych zwijanych, bram garażowych, rolet materiałowych i żaluzji pionowych. Poza wyrobami własnej produkcji Wnioskodawca kupuje w celu dalszej odsprzedaży towary związane z osłonami słonecznymi, tj. markizy, refleksole, pergole, żaluzje aluminiowe i drewniane, sunshildy. Wyroby własnej produkcji oraz nabywane towary Wnioskodawca częściowo montuje w obiektach budownictwa mieszkaniowego zaliczanych do PKOB 11 oraz PKOB 12. Oprócz dostawy z montażem Wnioskodawca obsługuje swoich odbiorców oferując towary i usługi, bez jego usług montażowych, do odbioru własnego. Podatek VAT rozlicza na zasadach ogólnych, tzn. z datą wystawienia faktury. W treści faktury Wnioskodawca wyszczególnia wszystkie pozycje sprzedaży oddzielnie. Np. 1. Żaluzje aluminiowe zewnętrzne zwijane. 2. Usługi montażowe wyrobów własnej produkcji. 3. Transport. 4. Inne, np. siłownik. Obecnie Wnioskodawca stosuje na wszystkie usługi i towary VAT 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku jako nr 2):

Czy dla wykonywanych usług, określonych w pytaniu oznaczonym we wniosku jako nr 1, Wnioskodawca może zastosować art. 19 ust. 2d w sprawie terminu rozliczania podatku VAT...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zmieniając sposób klasyfikacji wykonywanych usług na „dostawę i montaż żaluzji aluminiowych zewnętrznych zwijanych sklasyfikowanych w PKOB 11, PKOB 12” Wnioskodawca wykonuje usługi wyszczególnione w art. 19 ust. 13 pkt 2, gdzie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, wykonania usługi lub wystawienia faktury VAT (pod warunkiem, że została wystawiona do 7. dnia od wykonania usługi). Jednakże, od tej zasady ustawodawca określił szereg wyjątków, ustalających w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Oznacza to, że z tytułu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych dla powstania obowiązku podatkowego znaczenie ma termin zapłaty, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę przed upływem 30. dni od dnia jej wykonania, gdyż 30. dnia obowiązek podatkowy powstanie niezależnie od tego, czy dokonano zapłaty, czy też zapłaty tej niedokonano.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest producentem rolet aluminiowych zewnętrznych zwijanych, bram garażowych. rolet materiałowych i żaluzji pionowych. Poza wyrobami własnej produkcji Wnioskodawca kupuje w celu dalszej odsprzedaży towary związane z osłonami słonecznymi, tj. markizy, refleksole, pergole, żaluzje aluminiowe i drewniane, sunshildy. Wyroby własnej produkcji oraz nabywane towary Wnioskodawca częściowo montuje w obiektach budownictwa mieszkaniowego zaliczanych do PKOB 11 oraz PKOB 12. Oprócz dostawy z montażem Wnioskodawca obsługuje swoich odbiorców oferując towary i usługi, bez jego usług montażowych, do odbioru własnego.

W treści faktury Wnioskodawca wyszczególnia wszystkie pozycje sprzedaży oddzielnie. Np. 1. Żaluzje aluminiowe zewnętrzne zwijane. 2. Usługi montażowe wyrobów własnej produkcji. 3. Transport. 4. Inne, np. siłownik.

W przedmiotowej sprawie świadczone przez Wnioskodawcę „Roboty instalacyjne stolarki budowlanej” nie korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT, bowiem czynności te wykonywane przez Wnioskodawcę nie mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych).

Informuje się, że w kwestii dotyczącej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie zastosowania właściwej stawki VAT została wydana odrębna interpretacja indywidualna nr IBPP2/443-176/11/RSz z dnia 2 maja 2011r.

Odnosząc treść przytoczonych przepisów do opisu zdarzenia przyszłego wskazać należy, iż z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest dostawcą żaluzji aluminiowych zewnętrznie zwijanych, a nie wykonawcą usług budowlanych lub budowlano-montażowych, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania dyspozycja art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy żaluzji aluminiowych zewnętrznych zwijanych powstanie, zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 19 ust. 4 ustawy, tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi lub z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, iż zmieniając sposób klasyfikacji wykonywanych usług na „dostawę i montaż żaluzji aluminiowych zewnętrznych zwijanych sklasyfikowanych w PKOB 11, PKOB 12” wykonuje on usługi wyszczególnione w art. 19 ust. 13 pkt 2, gdzie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi, należało uznać za nieprawidłowe.

Tut. organ zauważa, iż jeżeli z umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentem wynika, iż dostawca obciąża nabywcę towaru dodatkowymi kosztami, to obowiązek podatkowy należy ustalić dla danej dostawy towaru. Wszystkie bowiem składniki tego świadczenia, stanowią całość i nie mogą być sztucznie dzielone dla celów ustalenia obowiązku podatkowego w podatku VAT. Tym samym w odniesieniu do całej transakcji, w tym również w odniesieniu do usług montażu, transportu, jako elementu uzupełniającego dostawy towarów, moment powstania obowiązku podatkowego będzie taki sam i winien zostać ustalony zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska Wnioskodawcy dotycząca zagadnienia objętego pytaniem nr 1 będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Wydając przedmiotową interpretację tut. organ oparł się na opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego, w którym jednoznacznie wskazano, iż Wnioskodawca jest producentem rolet aluminiowych zewnętrznych zwijanych, bram garażowych. rolet materiałowych i żaluzji pionowych. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie było przedmiotem oceny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku–Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj