Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-216/11/SD
z 13 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-216/11/SD
Data
2011.05.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokaty
odsetki
przychód
wspólnota mieszkaniowa
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy odsetki bankowe naliczone od środków finansowych gromadzonych na rachunku bankowym i lokatach terminowych dotyczące funduszu remontowego Wspólnoty mieszkaniowej podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 lutego 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu:

  • odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym - jest prawidłowe,
  • odsetek od środków zgromadzonych na lokatach terminowych- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu:

  • odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym,
  • odsetek od środków zgromadzonych na lokatach terminowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 12 kwietnia 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-216/11/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 19 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o utworzeniu funduszu remontowego. Gromadzone środki są przeznaczane na dokonywanie większych remontów budynku. W planach jest m.in. wykonanie ocieplenia bloku. Wspólnota korzysta z rachunku bankowego (oprocentowanego), zaś nadwyżki w celu zabezpieczenia przed inflacją lokuje na lokatach terminowych, uzyskując z tego tytułu odsetki bankowe. Fundusz remontowy jest przeznaczony wyłącznie na cele związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 18 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 kwietnia 2011 r.) Wspólnota doprecyzowała przedstawiony w poz. 54 stan faktyczny, o informację, iż wpłaty na fundusz remontowy dokonywane są wyłącznie przez właścicieli lokali mieszkalnych. W bloku wyodrębnionych jest tylko 18 mieszkań.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki bankowe naliczone od środków finansowych gromadzonych na rachunku bankowym i lokatach terminowych dotyczące funduszu remontowego Wspólnoty mieszkaniowej podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego (winno być Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego) we Wrocławiu (I SA/Wr 497/10 z dnia 15 lipca 2010 r.), odsetki z rachunku bankowego oraz lokat stanowią dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, określanej w dalszej części skrótem „ustawy o pdop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści powyższej regulacji, aby dochód podmiotów, o których w tym przepisie mowa, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego, muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  1. dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  2. dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu.

Powołana ustawa o pdop, nie zawiera definicji „zasobów mieszkaniowych” oraz „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”, dlatego też zasadne jest sięgnięcie w tym zakresie do wykładni językowej tych pojęć.

Przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie, a także grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, na których posadowione są budynki mieszkalne.

W odniesieniu do pojęcia „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” wskazać należy, iż w języku potocznym, pojęcie „gospodarka” – w kontekście omawianego przypadku - oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. „Zasób” zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojecie „mieszkanie” jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik „mieszkaniowy”, „mieszkaniowych” określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Co do zasady, związane z ww. lokalami mieszkalnymi, pomieszczeniami, obiektami i urządzeniami służącymi tym mieszkaniom przychody (np. opłaty, czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Natomiast, dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop, jest wolny od podatku dochodowego, o ile uzyskany jest ze źródła przychodów jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi i przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o utworzeniu funduszu remontowego. Gromadzone środki są przeznaczane na dokonywanie większych remontów budynku. Wspólnota korzysta z rachunku bankowego (oprocentowanego), zaś nadwyżki w celu zabezpieczenia przed inflacją lokuje na lokatach terminowych, uzyskując z tego tytułu odsetki bankowe. Wpłaty na fundusz remontowy dokonywane są wyłącznie przez właścicieli lokali mieszkalnych.

Ponieważ, źródłem odsetek na bieżących rachunkach bankowych, są wpłaty dokonywane przez właścicieli lokali mieszkalnych stanowią one środki pochodzące z zasobów mieszkaniowych. Na rachunku bieżącym gromadzone są zatem środki finansowe pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi; nie generuje on natomiast dochodów wynikających z utworzenia dodatkowej kategorii źródła przychodów.

O ile odsetki od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym jako stanowiące przychody powstałe z gospodarki mieszkaniowej - jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie służących jej zasobów - są wolne od podatku dochodowego, to odsetki od lokat terminowych podlegają opodatkowaniu.

Prowadzenie gospodarki zasobami mieszkaniowymi odnosi się tylko do tych działań, które polegają na realizacji zadań mieszkaniowych. Przychody z prowadzenia gospodarki zasobami mieszkaniowymi są to przychody uzyskane bezpośrednio z tytułu korzystania z tych zasobów. Należy bowiem rozróżnić dochody z odsetek od środków na rachunkach bieżących od dochodów z odsetek od środków ulokowanych na lokatach terminowych.

Dochody z odsetek na lokatach terminowych, nie są dochodami ze źródła przychodów, jakim jest działalność określona w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop, lecz dochodami uzyskanymi w związku z dokonaniem określonej operacji finansowej. Dochód ten, jakkolwiek otrzymywany w wyniku racjonalnej gospodarki środkami pieniężnymi uzyskanymi z działalności gospodarczej, nie wynika z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, lecz jest wynikiem operacji finansowych związanych z wykorzystaniem propozycji banku w celu pomnożenia zgromadzonego kapitału.

Dodatkowo, podkreślić należy, że wszelkie przywileje podatkowe, a takimi są zarówno zwolnienia, jak i ulgi podatkowe, są naruszeniem jednej z głównych zasad opodatkowania, a mianowicie zasady sprawiedliwości podatkowej. Wszelkie zatem ulgi i zwolnienia, jako wyjątki od tej zasady, nie mogą być interpretowane według wykładni rozszerzającej.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż tylko dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Wspólnoty Mieszkaniowej, pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop, o ile przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem tychże zasobów.

Natomiast, dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach terminowych, jako pochodzące z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o pdop, bez względu na cel na jaki zostaną przeznaczone.

Reasumując, stanowisko Wspólnoty w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu:

  • odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym - jest prawidłowe,
  • odsetek od środków zgromadzonych na lokatach terminowych- jest nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanego przez Spółkę orzeczenia sądu administracyjnego stwierdzić należy, że rozstrzygnięcie to zapadło w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Niemniej jednak zauważyć należy, iż podgląd wyrażony przez Organ w przedmiotowej interpretacji jest zbieżny m.in. z orzeczeniem NSA z dnia 23 lipca 2010 r. Sygn. akt II FSK 353/09.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj