Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-332/11-2/AMN
z 13 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-332/11-2/AMN
Data
2011.06.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
mediacja


Istota interpretacji
Czy przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne z tytułu pełnienia funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych na zlecenie sądu stanowią przychody za pracę wykonywaną osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym stanowią odrębne od pozarolniczej działalności gospodarczej źródło przychodów? Czy przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne z tytułu pełnienia funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych stanowią przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 375 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2011 r. (data wpływu 14 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym XXX. W oparciu o listy mediatorów Sądy kierują sprawy do mediacji. Dotychczas Zainteresowana nie prowadziła jeszcze mediacji sądowych. Zamierza jednak podejmować czynności mediacyjne na podstawie wydanego przez Sąd postanowienia. Zgodnie z ustawą - Kodeks postępowania cywilnego, wynagrodzenie mediatora oraz zwrot jego wydatków w sprawach cywilnych obciążają strony postępowania. Stąd po przeprowadzeniu mediacji strony bezpośrednio przekazują należne mediatorowi wynagrodzenie bezpośrednio do jego rąk, bez pośrednictwa Sądu.

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym (Dz. U. Nr 23, poz. 2018). W razie otrzymania postanowienia Sądu kierującego sprawę do mediacji Wnioskodawczyni zamierza podjąć czynności mediacyjne i we właściwy sposób rozliczyć się z przychodu otrzymanego z powyższego tytułu. Jednocześnie Zainteresowana wskazuje, że wykonywanie pracy w charakterze mediatora miałoby stanowić dla Wnioskodawczyni dodatkowe zajęcie, gdyż zasadnicze dochody uzyskuje z umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne z tytułu pełnienia funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych na zlecenie sądu stanowią przychody za pracę wykonywaną osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym stanowią odrębne od pozarolniczej działalności gospodarczej źródło przychodów... Czy przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne z tytułu pełnienia funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych stanowią przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne z tytułu pełnienia funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych stanowią przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przemawiają za tym między innymi następujące względy:

  • wykonanie czynności zleca sąd;
  • czynności wykonywane są osobiście, samodzielnie, bez pośrednictwa osób trzecich.

Jednocześnie z uwagi na posiadaną wiedzę odnośnie bardzo małej liczby spraw sądowych kierowanych do mediacji Wnioskodawczyni uważa, że nie ma potrzeby zakładania działalności gospodarczej w tym zakresie. Dodać należy, że podjęcie przez Zainteresowaną czynności mediacyjnych w wyżej opisanych warunkach nie zawierałoby znamion charakterystycznych dla prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi tu przede wszystkim o kryteria ciągłości (powtarzalności i stałości) oraz określonego stopnia zorganizowania, o których mowa w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447). Wnioskodawczyni uważa, że prowadzenie mediacji przy powyższych założeniach obligowałoby Ją do samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie treścią art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zainteresowana powinna zatem odprowadzać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3a tj. w wysokości 18% w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Przepis art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Na podstawie art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

  1. ze stosunku pracy z zagranicy,
  2. z emerytur i rent z zagranicy,
  3. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

   - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

W myśl art. 44 ust. 3a ww. ustawy, podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jest mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym i zamierza podejmować czynności mediacyjne na podstawie wydanego przez Sąd postanowienia. Zgodnie z ustawą - Kodeks postępowania cywilnego, wynagrodzenie mediatora oraz zwrot jego wydatków w sprawach cywilnych obciążają strony postępowania. Po przeprowadzeniu mediacji strony bezpośrednio przekazują należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie, bez pośrednictwa Sądu. Wykonywanie pracy w charakterze mediatora miałoby stanowić dla Zainteresowanej dodatkowe zajęcie, gdyż zasadnicze dochody uzyskuje z umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Mając na uwadze powyższe informacje oraz uregulowania prawne należy wskazać, iż, przychody osiągane przez Wnioskodawczynię (osobę fizyczną) z tytułu wykonywania funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych na zlecenie sądu stanowią przychody za pracę z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy) określone w art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowią odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów.

Od otrzymywanych z ww. tytułu przychodów bez pośrednictwa płatnika, Zainteresowana będzie obowiązana samodzielnie obliczyć i wpłacić zaliczki na podatek dochodowy w trybie określonym w art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj