Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-208/11/MK
z 31 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-208/11/MK
Data
2011.05.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
przeliczanie
przychody ze stosunku pracy
stosowanie kursu walut
średni kurs NBP


Istota interpretacji
Czy do przeliczenia wynagrodzenia ze stosunku pracy należy stosować średni kurs waluty obcej ogłaszanego przez Bank, natomiast za datę powstania przychodu ze stosunku pracy, dzień obciążenia rachunku bankowego pracodawcy?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2011r. (data wpływu do tut. Biura – 01 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przeliczenia wynagrodzenia ze stosunku pracy na walutę polską oraz określenia daty powstania przychodu ze stosunku pracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 marca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przeliczenia wynagrodzenia ze stosunku pracy na walutę polską oraz określenia daty powstania przychodu ze stosunku pracy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z grupą pracowników oddelegowanych do pracy zagranicę ustaliła wynagrodzenia w umowie o pracę w euro i w takiej walucie wypłaca im wynagrodzenie. Zgodnie z umową o pracę wynagrodzenie jest wypłacane do 10 dnia każdego następnego miesiąca a lista płac jest sporządzana w dniu wypłaty wynagrodzenia. Spółka, jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jest zobowiązana do pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń.

Pomimo, iż przepisy prawa z zakresu prawa cywilnego oraz prawa dewizowego zezwalają aby od dnia 24 stycznia 2009r. wygrodzenia z tytułu umów o prace były wypłacane w euro, to zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń w walucie muszą być przekazane przez Spółkę - płatnika na rachunek właściwego urzędu skarbowego w złotych polskich. Tym samym Spółka zobowiązana jest do ustalenia wysokości przychodu pracownika ze stosunku pracy w złotych polskich. W tym celu musi przeliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę określone i wypłacane przez Spółkę pracownikowi w euro na polskie złote w celu ustalenia kwoty przychodu oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż do ustalenia wysokości przychodu pracownika ze stosunku pracy w złotych polskich przelicza wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę określone i wypłacane przez Spółkę pracownikowi w euro na polskie złote w celu ustalenia kwoty przychodu oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych wg średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż za dzień uzyskania przychodu pracownika uznaje dzień obciążenia rachunku bankowego Spółki tytułem wypłaty wynagrodzenia na konto pracownika (dzień dokonania przelewu)...

Zdaniem wnioskodawcy, do ustalenia wysokości przychodu pracownika ze stosunku pracy w złotych polskich, Spółka przelicza wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę określone i wypłacane przez Spółkę pracownikowi w euro na polskie złote, w celu ustalenia kwoty przychodu oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wg średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Za dzień uzyskania przychodu pracownika wnioskodawca uznaje dzień obciążenia rachunku bankowego Spółki tytułem wypłaty wynagrodzenia na konto pracownika (dzień dokonania przelewu).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z treści art. 11a ust. 1 – zmienionego przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 25 listopada 2010r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 01 stycznia 2011r. – wynika, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka z grupą pracowników oddelegowanych do pracy zagranicę ustaliła wynagrodzenia w umowie o pracę w euro i w takiej walucie wypłaca im wynagrodzenie. Zgodnie z umową o pracę wynagrodzenie jest wypłacane do 10 dnia każdego następnego miesiąca a lista płac jest sporządzana w dniu wypłaty wynagrodzenia.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz treść art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż momentem powstania przychodu ze stosunku pracy jest dzień otrzymania przez pracownika przychodu lub dzień postawienia przychodu do jego dyspozycji. Jeżeli wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w formie dyspozycji jego przelewu na rachunek bankowy pracownika, to przychód ze stosunku pracy powstaje w dniu dokonania przez pracodawcę przelewu wynagrodzenia, a nie w dniu jego wpływu na konto pracownika. W dniu dokonania przelewu wynagrodzenie zostaje postawione do dyspozycji pracownika.

Natomiast przeliczania uzyskanego w walutach obcych przychodu należy dokonać na podstawie art. 11a ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Dopiero od tak przeliczonego przychodu płatnik oblicza, pobiera i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy w zakresie przyjęcia do przeliczenia wynagrodzenia ze stosunku pracy średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Bank oraz przyjęcia za datę powstania przychodu ze stosunku pracy, dzień obciążenia rachunku bankowego pracodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo należy jednakże zaznaczyć, iż z uwagi na fakt, że z przedmiotowego wniosku nie wynika kiedy miał miejsce przedstawiony w nim stan faktyczny, przywołano przepisy obowiązujące w dacie sporządzenia wniosku, gdyż na ten dzień stan faktyczny musiał już zaistnieć. Niemniej podkreślić wypada, iż w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010r. w sprawie miałyby zastosowanie przepisy art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z brzmieniem art. 11 ust. 3 zdanie pierwsze powołanej ustawy przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj