Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-292/11-4/JF
z 24 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-292/11-4/JF
Data
2011.05.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
podatek naliczony


Istota interpretacji
Nie posiada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ponoszonych wydatków związanych z prowadzoną inwestycją związaną z opieką medyczną podlegającą zwolnieniu na podatnie art. 43 ust. 1 pkt 18, przy czym przysługuje Jej prawo korekty podatku naliczonego, jeżeli szpital będzie służył wyłącznie działalności zwolnionej lub zwolnionej i opodatkowanej.



Wniosek ORD-IN 421 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2011 r. (data wpływu 21.02.2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 08.03.2011 r. (data wpływu 09.03.2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia z dnia 03.03.2011 r. nr IPPP3/443-292/11-2/JF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • odliczenia i zwrotu podatku naliczonego - jest nieprawidłowe,
  • korekty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia, zwrotu i korekty podatku naliczonego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z tym wezwano do uzupełnienia ww. wniosku pismem z dnia 03.03.2011 r. nr IPPP3/443-292/11-2/JF. Wezwanie doręczono w dniu 07.03.2011 r. Uzupełnienia dokonano w dniu 08.03.2011 r. (data wpływu 09.03.2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 21 grudnia 2009 r. została zawiązana przez Województwo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej zwana Spółką). W paragrafie 5 umowy Spółki postanowiono, że celem spółki jest wybudowanie obiektu szpitalnego o profilu: leczenie, opieka i rehabilitacja osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi oraz prowadzenie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (odpis umowy spółki w załączeniu). Dnia 25 lutego 2010 r. Spółka została wpisana przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy KRS do rejestru przedsiębiorców. Jako przedmiot działalności, zgodnie z paragrafem 6 umowy Spółki, zostały wpisane: 86.10.Z Działalność Szpitali, 86.21.Z Praktyka lekarska ogólna, 86.22.Z Praktyka lekarska specjalistyczna, 86.90.Z Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, 87.1 0.Z Pomoc społeczna z zakwaterowaniem zapewniająca opiekę pielęgniarską, 87.20.Z Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób z zaburzeniami psychicznymi, 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, 55.90.Z Pozostałe zakwaterowanie, 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (odpis KRS Spółki w załączeniu).

W chwili obecnej Spółka przygotowuje realizację inwestycji polegającej na budowie obiektu szpitala i ponosi wydatki dwóch rodzajów:

  1. z tytułu: czynszu najmu lokalu użytkowego przeznaczonego na cele biurowe, usług kurierskich, usług księgowych, usług telekomunikacyjnych, zakupu telefonów, zakupu wyposażanie biura, itp. podobne, które służą zapewnieniu możliwości bieżącej działalności,
  2. z tytułu budowy obiektu szpitala. Do chwili obecnej były to m.in. koszty zakupu autorskich praw majątkowych prawa własności dokumentacji projektowej.

W przyszłości Spółka będzie również ponosiła ww. wydatki.

Po wybudowaniu obiektu Spółka:

  1. będzie świadczyła usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia zwolnione z opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o podatku od towarów i usług, lub
  2. będzie świadczyła usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia podkegające opodatkowaniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18) w zw. z art. 43 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług, lub
  3. wydzierżawi obiekt lub jego część podmiotom świadczącym usługi w zakresie opieki medycznej podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle powyższego stanu faktycznego Spółka, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) może dokonywać w bieżących okresach rozliczeniowych obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu materiałów budowlanych i usług budowlanych oraz o kwotę podatku naliczonego wynikającego z zakupu usług i towarów niezbędnych dla bieżącego funkcjonowania Spółki...
  2. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze Spółka zwraca się z pytaniem, czy zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy o VAT Spółka może ubiegać się o zwrot podatku naliczonego czy zgodnie z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT Spółka powinna przenieść kwotę podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy...
  3. Czy w świetle powyższego stanu faktycznego Spółka po wybudowaniu obiektu szpitala i zaliczeniu tego obiektu do ewidencji środków trwałych zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług będzie miała obowiązek dokonywania korekty podatku naliczonego, jeżeli obiekt będzie wykorzystywany na cele działalności zwolnionej albo na cele działalności zwolnionej i opodatkowanej...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W ocenie Spółki przysługuje jej prawo do dokonywania w kolejnych okresach rozliczeniowych obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT za zakupione materiały budowlane i usługi oraz z faktur z tytułu zakupów niezbędnych dla bieżącego funkcjonowania Spółki.

Należy zauważyć, że z zasady neutralności podatku VAT wynika całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od obciążeń z tytułu podatku VAT zapłaconego. System podatku od wartości dodanej zapewnia, że jakakolwiek działalność gospodarcza, bez względu na jej cel oraz rezultat, o ile sama podlega podatkowi VAT, jest opodatkowana w sposób neutralny dla przedsiębiorcy. Należy zwrócić uwagę, że w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości podkreśla się, że prawo do odliczenia związane jest z nabyciem statusu podatnika i nabywaniem towarów i usług w tym charakterze (tzn. dla celów prowadzenia działalności gospodarczej), niezależnie od tego, czy faktycznie towary i usługi zostały wykorzystane do działalności opodatkowanej (orzeczenie z dnia 14 lutego 1985 r., D.A. Rompelman and E.A. Rompelman-Van Deelen v. Minister van Financiën, w sprawie 268/83). Z powyższego należy wnosić, że pomimo tego, że Spółka nie uzyskuje przychodów z działalności gospodarczej, ponieważ przychody będzie uzyskiwać dopiero z chwilą zakończenia budowy i oddania wybudowanych obiektów do używania dzierżawcom, przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nabywanie przez Spółkę materiałów i usług na potrzeby wybudowania budynku oraz ponoszenie bieżących wydatków uprawnia Spółkę do dokonywania obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony, ponieważ nabywane towary i usługi będą służyły wykonywaniu działalności opodatkowanej. W ocenie Spółki nie ma decydującego znaczenia dla prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapis paragrafu 5 umowy Spółki, z którego wynika, że celem Spółki jest wybudowanie obiektu szpitalnego oraz prowadzenie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Tak określony cel nie determinuje bowiem sposobu jego realizacji, który może polegać na wybudowaniu obiektu szpitalnego i następnie jego wydzierżawieniu.

Ad. 2

W ocenie Spółki może ona przenieść kwotę podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy zgodnie z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT albo wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku naliczonego zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy o VAT.

W ocenie Spółki mając na uwadze, że przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony może ona dokonać tego obniżenia zarówno przez przeniesienie kwoty podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy jak i wystąpić o zwrot kwoty podatku naliczonego. Wybór danego sposobu zależy tylko od decyzji Spółki, ponieważ taki wybór Spółce przysługuje na podstawie ustawy o VAT.

Ad. 3

W ocenie Spółki po zaliczeniu wybudowanego obiektu do ewidencji środków trwałych Spółka zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług będzie miała obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego z faktur VAT za zakupione materiały i usługi na budowę tego obiektu, jeżeli obiekt ten będzie służył wyłącznie działalności zwolnionej albo działalności zwolnionej i opodatkowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie odliczenia i zwrotu podatku naliczonego uznaje się za nieprawidłowe, natomiast w zakresie korekty podatku naliczonego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwana dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści powyższego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone przesłanki, w szczególności odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest więc związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż nabycie towarów i usług przeznaczonych do przyszłego wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie ich nabycia.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ust. 11). Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (ust. 13).

Powyższy przepis formułuje powstanie prawa do odliczenia, pozwalając podatnikowi na realizację tego prawa w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny bądź też w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych miesięcy. W przypadku nieodliczenia podatku naliczonego w ww. okresach rozliczeniowych obniżenia można dokonać poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej, jeżeli nie upłynęło więcej niż 5 lat od początku roku kiedy podatnik uzyskał prawo do obniżenia podatku należnego.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opieki medycznej, pomocy społecznej, działalności hotelarskiej, zakwaterowania oraz wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W związku z realizacją inwestycji w postaci budowy obiektu szpitalnego ponosi wydatki z tytułu: czynszu najmu lokalu użytkowego przeznaczonego na cele biurowe, usług kurierskich, usług księgowych, usług telekomunikacyjnych, zakupu telefonów, zakupu wyposażanie biura, itp. podobne, które służą zapewnieniu możliwości bieżącej działalności oraz z tytułu budowy obiektu szpitala. Do chwili obecnej były to m.in. koszty zakupu autorskich praw majątkowych prawa własności dokumentacji projektowej. Po wybudowaniu obiektu Spółka będzie świadczyła usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia zwolnione z opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o podatku od towarów i usług, lub będzie świadczyła usługi w zakresie opieki medycznej, służąca profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18) w zw. z art. 43 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług, lub też wydzierżawi obiekt lub jego część podmiotom świadczącym usługi w zakresie opieki medycznej podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z tak przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka realizuje budowę szpitala, po wybudowaniu którego będzie świadczyła usługi opieki medycznej podlegające zwolnieniu lub też wydzierżawi obiekt podmiotom świadczącym takie usługi zwolnione. Wątpliwości dotyczą prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednakże w umowy zawiązania wynika, iż celem Spółki (Szpitala) jest wybudowanie obiektu szpitalnego oraz prowadzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. W takim celu organ założycielski, jakim jednoosobowo jest jednostka samorządu terytorialnego, utworzył Spółkę. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że Spółka zamierza wydzierżawić wybudowany obiekt. Wydzierżawienie jest alternatywą dla prowadzenia działalności w zakresie opieki medycznej podlegającej zwolnieniu.

Skoro Spółka na obecnym etapie realizacji obiektu nie jest w stanie określić czy inwestycja będzie służyła czynnościom opodatkowanym czy zwolnionym, natomiast celem Spółki jest realizacja określonego zadania gospodarczego polegającego na wybudowaniu oraz prowadzeniu szpitala, to należy przyjąć, iż cel ten determinuje również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem skoro z umowy utworzenia Spółki wynika, iż jednostka założycielska powołała Spółkę do budowy oraz prowadzenia szpitala, należy przyjąć, iż po wybudowaniu obiekt będzie służył wskazanej przez Spółce opiece medycznej podlegającej zwolnieniu podatkowemu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Wobec powyższego Spółka nie posiada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ponoszonych wydatków związanych z prowadzoną inwestycją związaną z opieką medyczną podlegającą zwolnieniu na podatnie art. 43 ust. 1 pkt 18.

Mając powyższe na uwadze należy uznać stanowisko Spółki w tym zakresie za nieprawidłowe.

Z uwagi na uznanie, iż Spółka nie posiada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu materiałów i usług budowlanych oraz z tytułu nabycia usług i towarów niezbędnych dla bieżącego funkcjonowania Spółki, odstąpiono od odpowiedzi na pytanie nr 2.

Ad. 3

Odnosząc się do obowiązku korekty podatku naliczonego w przypadku, jeżeli obiekt zaliczony do środków trwałych będzie wykorzystywany na cele działalności zwolnionej albo na cele działalności zwolnionej i opodatkowanej należy stwierdzić, iż biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie w zakresie pytania nr 1, należy uznać, iż w rozpatrywanej sprawie zmiana przeznaczenia obiektu może dotyczyć wykorzystywania obiektu na cele działalności wyłącznie opodatkowanej albo opodatkowanej i zwolnionej.

W odniesieniu do powyższego należy wskazać, iż w przypadku zmiany przeznaczenia obiektu, przy budowie którego Spółka nie posiadała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z tym, iż realizowana inwestycja miała służyć czynnościom zwolnionym, Spółce przysługuje prawo korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy w przypadku, kiedy obiekt będzie służył czynnościom wyłącznie opodatkowanym lub opodatkowanym i zwolnionym.

Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Przy czym w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty – ust. 7a.

Stosownie do art. 91 ust. 2 zdanie drugie i trzecie roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Wobec tego w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego o wartości przekraczającej 15.000 zł wartości początkowej, jakim jest obiekt szpitala, Spółka będzie zobowiązana dokonać korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku, w którym środki trwałe zostały oddane do użytkowania.

Ponadto stosownie do ust. 3 korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku, gdy po oddaniu do użytkowania, okaże się, że wybudowany przez Spółkę szpital, będący środkiem trwałym, nie będzie służył czynnościom zwolnionym, wówczas Spółka na podstawie art. 91 ust. 7 stosując przepisu ust. 2 zdanie drugie i trzecie oraz ust. 3 ma prawo dokonać korekty podatku naliczonego. W przypadku korekty podatku naliczonego dotyczącego wybudowanego obiektu zaliczonego do środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł i będącego nieruchomością Spółka będzie posiadała prawo do dokonania korekty 1/10 kwoty podatku naliczonego przy jego nabyciu lub wytworzeniu. Korekty Spółka dokona po zakończeniu roku, w którym obiekt zostanie oddany do użytkowania

Zatem, należy uznać, iż Spółce będzie przysługiwało prawo korekty podatku naliczonego w przypadku wykorzystywania wybudowanego obiektu do czynności opodatkowanych lub opodatkowanych i zwolnionych.

Mając na uwadze powyższą analizę prawną w odniesieniu do założenia Spółki przedstawionego w pytaniu nr 3, stanowisko Spółki, iż przysługuje Jej prawo korekty podatku naliczonego, jeżeli szpital będzie służył wyłącznie działalności zwolnionej lub zwolnionej i opodatkowanej należy uznać za prawidłowe.

Nadmienić należy, iż prawo korekty podatku naliczonego będzie przysługiwało Spółce na zasadzie określonej w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi służyć będą czynnościom opodatkowanym. W przypadku, kiedy Spółka nie będzie w stanie określić, jakie kwoty, w związku z którymi przysługuje Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo Spółce nie przysługuje, wówczas na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy może zastosować odliczenie proporcjonalne. Jednakże zakres odliczenia nie stanowi przedmiotu niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj