Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-632/11-4/JF
z 24 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-632/11-4/JF
Data
2011.06.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
cash-pooling
pośrednictwo finansowe
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czynności Spółki jako agenta pośredniego będą spełniać przesłanki zawarte w art. 8 ust. 2a ustawy i będą podlegać opodatkowaniu, natomiast pozostałe działania Spółki jako zwykłego uczestnika funkcjonującego systemu zarządzania płynnością finansową nie są uznane za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i nie podlegają opodatkowaniu.



Wniosek ORD-IN 760 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29.04.2011 r. (data wpływu 29.04.2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23.05.2011 r. (data wpływu 30.05.2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie nr IPPP3/443-632/11-2/JF z dnia 17.05.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności związanych z zarządzaniem płynnością finansową (umowa cash poolingu) Spółki:

  • jako agenta pośredniego – jest nieprawidłowe,
  • jako uczestnika systemu cash poolingu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2011 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności związanych z zarządzaniem płynnością finansową (umowa cash poolingu). Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23.05.2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”) zamierza przystąpić do struktury cash poolingu rzeczywistego oferowanej przez bank z siedzibą w Polsce (dalej: „Bank”). Generalnie usługa cash poolingu rzeczywistego jest systemem zarządzania płynnością finansową spółek z danej grupy kapitałowej, którego głównym celem jest bardziej efektywne wykorzystanie nadwyżek finansowych spółek biorących udział w strukturze. W efekcie dochodzi do zmniejszenia kosztów finansowania poszczególnych uczestników i efektywnej alokacji środków pieniężnych w ramach danej grupy kapitałowej. W przypadku cash poolingu rzeczywistego, jego mechanizm opiera się na rzeczywistej konsolidacji sald z rachunków bankowych poszczególnych uczestników w opisany poniżej sposób.

W wyniku przeprowadzanych codziennie operacji gospodarczych, każda ze spółek biorących udział w strukturze wykazuje na koniec dnia roboczego określone saldo (dodatnie bądź ujemne) na swoim rachunku bankowym. Następnie, salda te są bezpośrednio lub pośrednio konsolidowane na jednym rachunku.

Spółka będzie uczestniczyć w następującej strukturze, w której:

Spółka będzie stroną:

  • umowy Cash poolingowej zawartej pomiędzy Bankiem i innymi podmiotami z grupy kapitałowej, do której należy Spółka, oraz
  • umowy określającej warunki współpracy na potrzeby niniejszego cash poolingu pomiędzy Spółką, a spółką pełniącą rolę głównego agenta - E. (dalej: „Agent Główny”);
  • umów określających warunki współpracy na potrzeby niniejszego cash poolingu pomiędzy Spółką, a innymi polskimi uczestnikami struktury cash poolingu (dalej: „Uczestnicy”).

Z każdym z uczestników Spółka będzie miała zawartą odrębną umowę tego typu.

W strukturze będą brali udział uczestnicy należący do jednej grupy kapitałowej, będący polskimi rezydentami podatkowymi (m.in. Spółka) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”) oraz jeden rezydent podatkowy z innego państwa w rozumieniu art. 3 ust. 2 updop czyli Agent Główny z Irlandii.

Spółka, Agent Główny oraz pozostali Uczestnicy umowy cash poolingu posiadają rachunki w Banku. Rachunki mogą być prowadzone zarówno w PLN jak i w EUR, a także w innych walutach.

Oferowany przez Bank mechanizm cash poolingu rzeczywistego będzie odbywał się odrębnie dla rachunków prowadzonych w rożnych walutach np. w EUR bądź PLN (oddzielne, identyczne struktury).

Spółka będzie pełnić w omawianej strukturze rolę tzw. pośredniego agenta. Rachunek Spółki będzie służyć bilansowaniu sald występujących na rachunkach Uczestników.

Cash pooling będzie składał się z 2 etapów.

Etap 1:

  • Na koniec każdego dnia roboczego Bank ustali saldo (dodatnie bądź ujemne) na rachunku danego Uczestnika, powstałe w wyniku przeprowadzanych codziennie operacji gospodarczych.
  • W przypadku wystąpienia salda dodatniego na powyższych rachunkach, Bank przeleje te środki z danego rachunku na rachunek Spółki.
  • W przypadku wystąpienia salda ujemnego na rachunkach Uczestników, Bank przeleje z rachunku Spółki brakujące środki, odpowiadające tym ujemnym saldom, na dane rachunki Uczestników.
  • W konsekwencji powyższych operacji na koniec każdego dnia roboczego, saldo na rachunkach Uczestników będzie wynosiło zero (0), a rachunek Spółki będzie wykazywał łączne saldo rachunków Uczestników oraz Spółki sprzed dokonania powyższych operacji. Innymi słowy, na koniec każdego dnia roboczego saldo z rachunków Uczestników będzie „przenoszone” na rachunek Spółki prowadzony w Banku.

Etap 2:

  • W drugim etapie, saldo rachunku Spółki będzie konsolidowane z saldem występującym na rachunku Agenta Głównego. Oznacza to, iż w przypadku wystąpienia salda dodatniego na rachunku Spółki, środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku zostaną przeniesione przez Bank na rachunek należący do Agenta Głównego.
  • Z drugiej strony, w przypadku wystąpienia salda ujemnego na rachunku należącym do Spółki, z rachunku Agenta Głównego zostaną przeniesione przez Bank na rachunek Spółki środki pieniężne w takiej wysokości, aby pokryć występujące na tym rachunku saldo ujemne.
  • W konsekwencji, na koniec każdego dnia roboczego, saldo na rachunku Spółki będzie wynosiło zero (0) i efektywnie będzie ono „pokazywane” na rachunku Agenta Głównego.
  • Jednocześnie, w wyniku powyższych operacji, rachunek Agenta Głównego będzie odzwierciedlał globalne saldo wszystkich uczestników biorących udział w przedmiotowej strukturze cash poolingu rzeczywistego.
  • Powyższe czynności będą przeprowadzane automatycznie przez Bank, tj. bez konieczności składania dodatkowych dyspozycji przez Spółkę, Agenta Głównego lub innych Uczestników.
  • Pomiędzy Spółką a Uczestnikami (oddzielne umowy będą zawarte z każdym z uczestników struktury) oraz Spółką i Agentem Głównym będą zawarte odrębne umowy dotyczące alokacji odsetek od dziennych sald na rachunkach uczestników struktury cash poolingu.
  • Agent Główny (w odniesieniu do sald wykazywanych w ramach Etapu 2) oraz Spółka (w odniesieniu do sald wykazywanych w ramach Etapu 1) będą liczyły odsetki należne od poszczególnych dziennych sald i naliczały je w okresach miesięcznych. Przedmiotowe odsetki będą płatne pomiędzy podmiotami biorącymi udział w cash poolingu raz na kwartał. Z tytułu wykonywania powyższych czynności, Agent Główny ani Spółka nie będą otrzymywały odrębnego wynagrodzenia. Mogą natomiast obciążyć inne podmioty istotnymi wydatkami, które same poniosły w związku z wykonywaniem przedmiotowych czynności w ramach przedstawionego powyżej cash poolingu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, z perspektywy Spółki, tj. uczestnika umowy zarządzania wspólną płynnością finansową (umowa cash poolingu) oraz uczestnika umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu), wykonywane przez Spółkę czynności w ramach tych umów, pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności wykonywane przez nią w ramach umowy zarządzania wspólną płynnością finansową (umowa cash poolingu) oraz w ramach umów określających warunki współpracy z ETI oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, pozostają poza zakresem opodatkowania z perspektywy jej rozliczań podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”).

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje zamknięty katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu VAT w Polsce podlega:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwpótnotowa dostawa towarów,

Mając na uwadze przytoczony przepis oraz przedstawiony stan faktyczny w stosunku do Spółki należy rozważyć, czy istnieje możliwość zakwalifikowania czynności wykonywanych w ramach cash poolingu oraz w ramach umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, jako odpłatnego świadczenia usług, ponieważ pozostałe przypadki wskazane w art. 5 ust. 1 nie będą miały zastosowania.

Stosownie do art. 8 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, Spółka wskazuje, iż to Bank jest podmiotem, który na podstawie postanowień umowy o cash pooling świadczy kompleksową usługę zarządzania płynnością finansową. W ramach przedstawionej w stanie faktycznym struktury cash poolingu, wszystkie czynności wchodzące w skład kompleksowej usługi zarządzania środkami pieniężnymi Spółki są wykonywane przez Bank w zamian za wynagrodzenie. Jednocześnie, to Agent Główny pozostaje beneficjentem świadczenia dokonywanego przez Bank.

Ponadto, Spółka podkreśla, iż czynności takie jak codzienne przelewy środków pieniężnych następują automatycznie, bez konieczności zawieranie odrębnych umów między uczestnikami, którzy przystąpili do umowy cash poolingu.

Spółka, jako uczestnik umowy zarządzania płynnością finansową oraz umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, nie świadczy żadnej usługi w związku z uczestnictwem w strukturze. Spółka jest odbiorcą kompleksowej usługi świadczonej przez Bank, w ramach której Spółka w przypadku zgromadzenia nadwyżki środków na rachunku otrzymuje również odsetki od depozytu, a w przypadku niedoboru jest zobowiązana do zapłaty odpowiedniej kwoty odsetek. Wszelkie czynności faktyczne i prawne, jak np. operacje związane z przelewami środków finansowych, a także z rozliczeniami związanymi z tymi przelewami są dokonywane tylko i wyłącznie przez Bank. W konsekwencji, czynności wykonywane przez Spółkę umożliwiające Bankowi dokonywanie odpowiednich transferów środków finansowych w ramach systemu cash poolingu, nie stanowią żadnych czynności opodatkowanych podatkiem VAT ujętych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w szczególności świadczenia usług. Beneficjentem czynności wykonywanych w ramach kompleksowej usługi zarządzania płynnością finansową jest Spółka. Czynności wykonywane przez Spółkę w ramach umowy cash poolingu oraz w ramach umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, są czynnościami umożliwiającymi Spółce na obniżenie kosztów finansowania prowadzonej działalności oraz odpowiednią alokację środków pieniężnych w następstwie korzystania z usługi cash poolingu świadczonej przez Bank.

Ponadto, Spółka podkreśla, iż czynności wykonywane przez Spółkę w ramach umowy cash poolingu oraz w ramach umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, nie stanowią odrębnego (odpłatnego) świadczenia przez Spółkę usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, lecz jedynie elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego świadczenia przez Bank usługi zarządzania środkami finansowymi, której beneficjentem jest m.in. Spółka. Dlatego też powinny pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT z perspektywy rozliczeń podatku VAT dokonywanych przez Spółkę.

Spółka wskazuje także, iż czynności uczestników umowy cash poolingu, w tym czynności Spółki polegające m.in. na udostępnieniu swoich rachunków Bankowi w celu realizacji postanowień wspomnianej umowy nie stanowią usług w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. z 2008 r., Nr 207, poz. 1293.; dalej: „PKWiU z 2008 r.”) <„Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności z materiałów własnych wykonawcy.”>

Pojęcie usług dla celów podatku VAT oraz Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług nie są w pełni tożsame. Niemniej jednak, dodatkową okolicznością potwierdzającą, iż czynności wykonywane w ramach struktury cash poolingowej oraz w ramach umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, są poza zakresem opodatkowania VAT jest pogląd Urzędu Statystycznego w Warszawie wyrażony w opinii z dnia 6 grudnia 2002 r. (sygn. RE-5672-976a/2729/2002) stanowiący odpowiedź na pytanie dotyczące kwalifikacji czynności wykonywanych przez uczestników umowy cash poolingu innych niż Bank, w którym Urząd Statystyczny w Warszawie wskazał, iż:

„(...) zgodnie z obowiązującą od dnia 1 lipca 1997 r. Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług <(Dz. U. Nr 42, poz. 264.; dalej: „PKWiU z 1997 r.”)>(...) oraz zgodnie z Klasyfikacją Wyrobów i Usług usługi są to czynności (będące końcowymi efektami działalności) o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności. Opisane czynności Spółki nie spełniają ww. zasad i nie stanowią usług w rozumieniu Klasyfikacji PKWiU (PKWiU)”. Opisane czynności klientów Banku nie spełniają ww. zasad i nie stanowią usług w rozumieniu Klasyfikacji PKWiU”.

Organ statystyczny w powyższej opinii uznał, iż w przypadku czynności wykonywanych w ramach cash poolingu usługa świadczona jest jedynie przez ten podmiot, który organizuje operacje przepływów środków pieniężnych. Natomiast pozostałe podmioty uczestniczące w dokonywanych operacjach finansowych za pośrednictwem podmiotu organizującego przepływy, są odbiorcami tych usług. W konsekwencji, działania Spółki w ramach umowy cash poolingu oraz w ramach umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, pozostają poza zakresem opodatkowania VAT.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Między innymi, w interpretacji z dnia 31 marca 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż:

„czynności wykonywane przez uczestników usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową na podstawie zawartych umów, w tym także przez Wnioskodawcę, umożliwiających bankowi dokonywanie odpowiednich transferów środków finansowych w ramach struktury cash poolingu nie stanowią odrębnego świadczenia usług, w rozumieniu art. 8 cyt. ustawy, lecz jedynie elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego wyświadczenia przez bank usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową”.

Analogiczny pogląd został wyrażony przez organy podatkowe m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej z dnia 4 stycznia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1/443-1063/09-2/AW),
  • interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2009 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1-443-2175/08-2/AK),
  • interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2009 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPP2/443-388/09/AK),
  • interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPP2/443-267/08/ICz),
  • interpretacji indywidualnej z dnia 8 listopada 2007 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IP-PP2-443-124/07-03/KCH),
  • interpretacji indywidualnej z dnia 8 listopada 2007r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IP-PP2-443-112/07-4/BM).

Wobec powyższego, Spółka podkreśla, iż w ramach umowy cash poolingu oraz w ramach umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu, nie wykonuje czynności stanowiących świadczenie usług, ani innych czynności wskazanych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podlegających opodatkowaniu. Dlatego też, czynności wykonywane przez Spółkę w ramach umowy cash pooIingu oraz umów określających warunki współpracy z Agentem Głównym oraz z innymi Uczestnikami struktury cash poolingu pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania czynności związanych z zarządzaniem płynnością finansową Spółki jako agenta pośredniego uznaje się za nieprawidłowe oraz jako uczestnika systemu cash poolingu jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak wynika z powołanych przepisów dostawa towarów oraz świadczenie usług, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Przy czym odpłatność ma miejsce w przypadku każdego wynagrodzenia za świadczenie wzajemne, niezależnie czy jest ono ograniczone wyłącznie do zwrotu kosztów, mniejsze niż poniesione koszty, czy też od nich większe. Jednocześnie dostawa towarów lub świadczenie usług pod tytułem odpłatnym mogą zostać opodatkowane wtedy, gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich odbiorcą istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Ponadto, na podstawie obowiązującego od 1 kwietnia 2011 r. art. 8 ust. 2a ustawy, świadczeniem usług jest również udział w świadczeniu usług polegający na tym, że podatnik usługę nabywa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej. W takiej sytuacji uznaje się tego podatnika na usługobiorcę i następnie usługodawcę. Jest to zatem typowa odsprzedaż usługi uznana na gruncie ustawy za świadczenie usługi.

Z wniosku wynika, iż Spółka zamierza przystąpić do systemu zarządzania płynnością finansową, w którym będzie agentem pośrednim oraz, którego konto bank będzie obciążał lub uznawał na pierwszym etapie alokacji niedoborów lub nadwyżek. Drugi etap alokacji odbywać się będzie pomiędzy rachunkiem Spółki a Agenta Głównego. Zarówno Spółka jak i Agent Główny nie będą otrzymywać odrębnego wynagrodzenia; mogą jednakże obciążać inne podmioty wydatkami poniesionymi jako agenci systemu. W ramach systemu będą naliczane miesięcznie odsetki płatne pomiędzy Uczestnikami raz na kwartał.

Odnosząc treść przytoczonych regulacji do sytuacji opisanej przez Spółkę należy stwierdzić, iż w przedmiotowym przypadku Uczestnicy systemu nie będą świadczyć usługi w rozumieniu przepisów ustawy, ale będą usługobiorcami. Jednakże w roli usługodawców wystąpić mogą agenci wówczas, co wynika z zawartej umowy, gdy powierzone czynności wykonują odpłatnie.

W opisanym zdarzeniu przyszłym pomiędzy Spółką i Uczestnikami systemu oraz Spółką i Agentem Głównym istnieje stosunek prawny (umowa), w ramach którego Spółka będzie udostępniać swoje konto dla dokonywania rozliczeń i będzie wykonywać inne czynności związane z realizacją umowy cash poolingu. W zamian za wykonywanie tych czynności Spółka otrzymać będzie wynikające z umowy świadczenie wzajemne. Mianowicie Agent Główny oraz Spółka będą mogli obciążać inne podmioty wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem czynności wykonywanych w ramach funkcjonującego systemu. Obciążenie Uczestników wydatkami poniesionymi przez Spółkę i Agenta w imieniu Uczestników systemu należy uznać za wynagrodzenie za odsprzedawane (świadczone) usługi.

Zatem, w przypadku gdy Agent za wykonywane na rzecz pozostałych uczestników systemu czynności pobiera od każdego posiadacza rachunku umowne wynagrodzenie, wówczas czynności Agenta Głównego i czynności Spółki - jako agenta pośredniego - podejmowane z ramach funkcjonowania systemu cash poolingu będą odpłatne. W takim przypadku wykonywana przez Spółkę czynność spełnia, zawartą w art. 8 ust. 2a ustawy, definicję odpłatnego świadczenia usług, a to z kolei skutkuje objęciem tej czynności opodatkowaniem podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Wobec tego w przedstawionych okolicznościach czynności Spółki jako agenta pośredniego będą spełniać przesłanki zawarte w art. 8 ust. 2a ustawy i będą podlegać opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle obowiązującego stanu prawnego należy uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Pozostałe działania Spółki jako zwykłego uczestnika funkcjonującego systemu zarządzania płynnością finansową nie są uznane za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i nie podlegają opodatkowaniu.

W tym zakresie stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Ponadto, wskazać należy, iż powołane przez Spółkę interpretacje indywidualne, wbrew opinii Spółki, nie są analogiczne, bowiem dotyczą innego stanu faktycznego niżeli będący przedmiotem złożonego przez Spółkę wniosku. Mianowicie w przedstawionym w nich systemie cash poolingu podmiot występujący w roli agenta świadczy usługę nieodpłatnie lub jego rola nie jest przedmiotem interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania przedmiotowej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj