Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1572/12/AP
z 15 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 19 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 25 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • określenia źródła przychodów właściwego do opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu otrzymanych odsetek od lokat bankowych, o których mowa we wniosku oraz sposobu i zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tego tytułu – jest nieprawidłowe,
  • możliwości proporcjonalnego (do udziału w zysku spółki) rozliczenia przychodów uzyskanych z tytułu odsetek od lokat bankowych założonych przez spółkę jawną, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów właściwego do opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu otrzymanych odsetek od lokat bankowych, o których mowa we wniosku oraz sposobu i zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tego tytułu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 20 lutego 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-1572/12/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 25 lutego 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarzą oraz jako wspólnik spółki jawnej. Podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Siedziba prowadzonej działalności gospodarczej, zarówno jednoosobowej, jak i w formie spółki jawnej znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej; Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Na dzień składania wniosku, wspólnikiem spółki jawnej, oprócz Wnioskodawczyni, była jeszcze jedna osoba. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej w ww. formach jest sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli. Indywidualna działalność Wnioskodawczyni, jak i Spółki, której jest wspólnikiem generuje nadwyżki środków pieniężnych, które są częściowo gromadzone na oprocentowanych lokatach bankowych. Odsetki od lokat bankowych wraz ze środkami pieniężnymi stanowią podstawę przyszłych zamierzeń inwestycyjnych Wnioskodawczyni i spółki, której jest wspólnikiem. Spółka planuje podjęcie uchwały w sprawie gospodarowania nadwyżkami środków pieniężnych. Uchwała taka wprost będzie stwierdzała, że środki pozostawione w spółce mogą być gromadzone na optymalnych lokatach bankowych, w celu uzyskania środków na przyszłe inwestycje.


W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 21 lutego 2013 r., wskazano, iż:

  • rachunki bankowe, na których przechowywane będą nadwyżki środków pieniężnych wypracowanych przez Wnioskodawczynię (zarówno w prowadzonej jednoosobowo, jak i w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej) są rachunkami założonymi w ramach i wyłącznie na cele działalności gospodarczej prowadzonej w ww. formach,
  • nie przewiduje się, by środki te były gromadzone na jakichkolwiek rachunkach nie związanych z tą działalnością,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza Wnioskodawczyni opodatkowana jest metodą liniową zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy kwota otrzymanych odsetek od lokat bankowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeśli tak to do jakiego źródła przychodów należy je zaliczyć?
  2. Kiedy należy rozliczyć podatek od uzyskanej kwoty?
  3. Kto dokona rozliczenia podatku dochodowego (podatnik samodzielnie, czy też za pośrednictwem płatnika)?
  4. Czy w przypadku lokat zakładanych przez spółkę uzyskany przychód należy rozliczyć w proporcji do udziału poszczególnych wspólników w zyskach spółki jawnej?

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawczyni, kwota należnych odsetek od środków zgromadzonych na lokatach bankowych, uzyskiwanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej oraz spółki jawnej, podlega w całości po stronie Wnioskodawczyni opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni sama (ani bank/instytucja finansowa, ani spółka, w przypadku lokat zakładanych przez spółkę, nie pełni bowiem tutaj roli płatnika), będzie zobowiązana do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku do właściwego urzędu skarbowego.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek należy obliczyć, pobrać i wpłacić za miesiąc przyznania (wypłaty lub pozostawienia do dyspozycji) przez instytucję bankową kwoty odsetek od lokat bankowych (do 20 dnia następnego miesiąca).

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawczyni, musi Ona potrącić z wypłacanej kwoty odsetek podatek dochodowy od osób fizycznych, jak od każdego innego przychodu z działalności gospodarczej i wpłacić go w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany. W przypadku przychodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych w ramach spółki, spółka nie pełni roli płatnika.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyodrębnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów (przychodów) z poszczególnych źródeł. Zgodnie z systematyką przyjętą przez ustawodawcę:

  1. odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością – zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 5 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zaś
  2. odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą – zalicza się do przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy).

Zdaniem Wnioskodawczyni, ustawodawca wprost wskazał, że odsetki z lokat bankowych będą przychodami z kapitałów pieniężnych, ale tylko o ile nie dotyczy to środków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem, a contrario, jeśli na lokatach bankowych składane są środki wygenerowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to zdaniem Wnioskodawczyni uzyskanie odsetek od lokat bankowych, na których będą składane, stanowi przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisem art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a (…)

Wnioskodawczyni uważa, że środki pieniężne, które nie zostają wypłacane na rzez wspólników w ramach podziału zysku są środkami związanymi z działalnością gospodarczą (zatem uzyskana kwota odsetek nie będzie stanowiła przychodu z żadnego innego źródła niż działalność gospodarcza), ze względu na fakt, iż są one gromadzone w celu potencjalnego planowania ewentualnej realizacji zamierzeń inwestycyjnych spółki. Fakt, że uzyskany przychód należy zakwalifikować do źródła przychodów z działalności gospodarczej podkreśla również fakt, że w spółce w której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem zostanie podjęta uchwała w przedmiocie tego, że spółka ma prawo przeznaczyć wolne środki do złożenia na lokatach bankowych, by w ten sposób generować dalsze środki na prowadzenie działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że kwoty uzyskane z tytułu przechowywania środków na lokatach bankowych, należy doliczyć do przychodu z działalności gospodarczej i obliczyć, pobrać oraz wpłacić podatek według zasad dla przychodu z działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wspólnik będzie musiał samodzielnie obliczyć i zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Żaden inny podmiot nie będzie pełnił w tym przypadku roli płatnika (w szczególności, ani spółka, ani tym bardziej wypłacająca odsetki instytucja – brak bowiem ku temu odpowiedniej podstawy prawnej).

Ad 4.

Zdaniem Wnioskodawczyni, należny przychód należy rozliczyć w proporcji do udziału wspólników w zysku spółki jawnej. Zgodnie z przepisem art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej (czyli również spółki jawnej) rozlicza się proporcjonalnie do prawa wspólnika do udziału w zysku spółki. Jest to konsekwencja transparentności podatkowej spółek osobowych. Zatem, jak twierdzi Wnioskodawczyni, uzyskany przychód w postaci zapłaty kwoty odsetek od lokat bankowych należy rozliczyć u każdego ze wspólników, jako przychód z działalności gospodarczej, w proporcji do jego udziału w zysku spółki.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. określanego w dalszej części skrótem „k.s.h.”), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 22 § 1 k.s.h., spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Ponadto w myśl art. 51 § 1 k.s.h., każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach (art. 51 § 2 k.s.h.). Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 k.s.h.).

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, nie są zatem podatnikami podatków dochodowych, a dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są m.in. określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jej treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wyłączenie zawarte w ww. art. 5a pkt 6 ww. ustawy obejmuje m.in. kapitały pieniężne, zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z odsetek od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.

Dla prawidłowego odczytania normy art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy kluczowe jest ustalenie, co należy rozumieć przez „rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą”. Zdaniem tut. Organu, należy przyjąć, że chodzi tu o rachunki za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Z faktem tym wiąże się przetrzymywanie środków pieniężnych na tych rachunkach i tylko z faktem uzyskiwania wynagrodzenia w postaci odsetek na takich rachunkach wiąże się obowiązek zaliczenia ich do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie stanowią zaś środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy. W konsekwencji odsetki od takich lokat stanowią przychód z kapitałów pieniężnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej zarówno jednoosobowo, jak i w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej, gospodaruje nadwyżkami środków pieniężnych, gromadząc je na oprocentowanych lokatach bankowych. Odsetki od lokat bankowych wraz ze środkami pieniężnymi stanowią podstawę przyszłych zamierzeń inwestycyjnych Wnioskodawczyni i spółki, której jest Ona wspólnikiem. Rachunki bankowe, na których przechowywane będą ww. środki pieniężne są rachunkami założonymi w ramach i wyłącznie na cele działalności gospodarczej prowadzonej w ww. formach.

Jednakże zauważyć należy, iż rachunków utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych Wnioskodawczyni, bądź spółki osobowej, której jest Ona wspólnikiem, pomimo iż zostały one założone w ramach i na cele działalności gospodarczej, nie można utożsamiać z rachunkami utrzymywanymi w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Lokaty te nie dotyczą bowiem rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi.

W związku z powyższym, nie można uznać, że w przypadku odsetek od tego typu lokat, mamy do czynienia z sytuacją objętą dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tej też przyczyny przychód ten zaliczyć należy do przychodów z kapitałów pieniężnych, tj. do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zaliczenia przychodu z odsetek od lokat bankowych do przychodów z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Jednocześnie wskazać należy, iż w przypadku gdy wskazane we wniosku lokaty bankowe zostaną utworzone (założone) przez spółkę osobową, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, to uzyska Ona przychód w wysokości proporcjonalnej do Jej prawa do udziału w zysku. W myśl bowiem art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z odsetek od ww. lokat bankowych, podlegać będzie opodatkowaniu wg zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, pobiera się m.in. od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 30a ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, tj. m.in. z odsetek, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, a więc osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10 (art. 41 ust. 4 ww. ustawy).

Z dyspozycji art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, zatem iż obowiązek obliczenia i pobrania podatku dochodowego ciąży na podmiotach uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia rachunków podatników albo do gromadzenia środków pieniężnych podatnika w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, jako płatnikach podatku dochodowego. Obowiązek pobrania powstaje w momencie dokonania wypłaty lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych stanowiących przychód w postaci odsetek od środków na rachunkach bankowych.

Na mocy art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku, gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W związku z powyższym, w przypadku lokat założonych w banku, to bank pełni funkcję płatnika i to na nim zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ciąży obowiązek poboru powyższego podatku. Jednakże, zgodnie z 45 ust. 3b ww. ustawy, w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawczynię opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż odsetki od lokat bankowych, na których gromadzone będą nadwyżki środków pieniężnych, o których mowa we wniosku należy zaliczyć do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne (tj. do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i opodatkować je zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Przy czym, w przypadku gdy przedmiotowe lokaty zostaną utworzone przez spółkę osobową, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, uzyska Ona przychód w wysokości proporcjonalnej do Jej prawa do udziału w zysku, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast podmiotem obowiązanym do poboru podatku z tego źródła przychodów będzie bank pełniący funkcję płatnika, w którym przedmiotowe lokaty zostały założone.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie:

  • określenia źródła przychodów właściwego do opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu otrzymanych odsetek od lokat bankowych, o których mowa we wniosku oraz sposobu i zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tego tytułu – jest nieprawidłowe,
  • możliwości proporcjonalnego (do udziału w zysku spółki) rozliczenia przychodów uzyskanych z tytułu odsetek od lokat bankowych założonych przez spółkę jawną, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem – jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zauważyć przy tym należy, iż prawidłowość stanowiska Organu w tym względzie potwierdzają m.in. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 sierpnia 2012 r. sygn. akt II FSK 2644/10 oraz sygn. akt II FSK 1026/11.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj