Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-223/11-2/KR
z 12 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-223/11-2/KR
Data
2011.08.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
przychody z innych źródeł
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy kwota wynikająca z wystawionego przez spółdzielnię PIT-8C, oznaczona jako waloryzacja wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu oraz czy pieniądze uzyskane ze zwrotu mieszkania należy uznać za przychód i rozliczyć w zeznaniu za rok 2010 w części wynikającej z PIT-8C?



Wniosek ORD-IN 177 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 26 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty zwróconego zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty zwróconego zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2003 r. został członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Dokonał wpłaty wkładu w wysokości około 30 % wartości mieszkania, które było budowane. Mieszkanie zostało przekazane do użytkowania Wnioskodawcy pod koniec 2003 r. na prawach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Pozostałe do zapłaty około 70 % wartości mieszkania było spłacane jako raty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię, które co miesiąc były doliczane do opłat za lokal. Wnioskodawca nie korzystał z żadnej ulgi mieszkaniowej. W przedmiotowej nieruchomości zameldował się i mieszkał do 2009 r.

Przekazane przez spółdzielnię mieszkanie wykończone było w minimalnym standardzie, tzn. nie było pomalowane, na podłodze ułożona była folia (wykładzina PCV), instalacja elektryczna i RTV posiadała tylko kilka gniazdek, zaś na ścianach i sufitach nie było gładzi. W 2003 r. Wnioskodawca własnym kosztem wykonał na ścianach i sufitach gładzie tynkowe oraz pomalował je. Ponadto rozbudował instalację elektryczną i RTV zgodnie z obowiązującymi standardami. Położył również w kuchni i łazience glazurę oraz terakotę. Po wykonaniu powyższych czynności wartość mieszkania wzrosła.

W związku z budową domu jednorodzinnego Wnioskodawca w grudniu 2009 r. oddał mieszkanie spółdzielni. Na koszt Wnioskodawcy sporządzono operat szacunkowy aktualnej wartości mieszkania, który uwzględniał wzrost wartości mieszkania dzięki wykonanym wcześniej pracom remontowym. Po dokonaniu sprzedaży mieszkania przez spółdzielnię zostało Wnioskodawcy wypłacone około 30 % aktualnej wartości mieszkania. Wypłata pieniędzy miała miejsce w 2010 r. W lutym 2011 r. Wnioskodawca otrzymał od spółdzielni deklarację PIT-8C, która w kolumnie rodzaj przychodu wskazywała „waloryzacja wkładu mieszkaniowego”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota wynikająca z wystawionego przez spółdzielnię PIT-8C, oznaczona jako waloryzacja wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu oraz czy pieniądze uzyskane ze zwrotu mieszkania należy uznać za przychód i rozliczyć w zeznaniu za rok 2010 w części wynikającej z PIT-8C...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83, poz. 373 z późn. zm.), kwota wynikająca z deklaracji PIT-8C (waloryzacja wkładu mieszkaniowego) nie podlega opodatkowaniu. W związku z powyższym powinna być wykazana w zeznaniu za 2010 r. jako dochód niepodlegający opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy źródłami przychodów są inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyty we wskazanym przepisie zwrot „w szczególności” dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy bowiem mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwrot zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Jednakże art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. stanowi, że, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2003 r. wniósł do spółdzielni wkład w wysokości około 30 % wartości mieszkania. Następnie w grudniu 2009 r. zwrócił spółdzielni mieszkanie. Na swój koszt dokonał operatu szacunkowego, który wskazywał aktualną wartość mieszkania uwzględniającą dokonane wcześniej przez niego prace remontowe. Po dokonaniu sprzedaży mieszkania, spółdzielnia w 2010 r. zwróciła na rzecz Wnioskodawcy około 30 % aktualnej wartości mieszkania.

Kwestię zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w niniejszym rozdziale.

Ustanie członkostwa spółdzielni może mieć różnorakie podłoże. Poczynając od zdarzeń zupełnie niezależnych od członka jak jego śmierć, przez wystąpienie ze spółdzielni na życzenie członka, na ustaniu członkostwa wskutek zastosowania przez spółdzielnię środków dyscyplinarnych kończąc. Podstawowym skutkiem ustania członkostwa jest nienależenie dalej do struktury jaką jest spółdzielnia, co oczywiście pociąga za sobą automatyczną utratę wszelkich praw jakie są z członkostwem związane, np. wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

W myśl art. 11 ust. 21 ww. ustawy, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.

Stosownie do art. 11 ust. 24 ww. ustawy, warunkiem wypłaty, o której mowa w ust. 21 , jest opróżnienie lokalu. Stosownie do art. 15 ust. 6 cyt. ustawy, w wypadku wygaśnięcia roszczeń lub braku uprawnionych osób, o których mowa w ust. 3, spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu zgodnie z art. 11 ust. 21 i 22 .

Mając na uwadze powołane dotąd przepisy prawa należy stwierdzić, iż kwota wkładu mieszkaniowego, zwaloryzowana według wartości rynkowej lokalu, zwrócona w związku z wygaśnięciem lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, korzysta do wysokości uprzednio wniesionego wkładu ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. Natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem, a wniesionym wkładem stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 przytoczonej ustawy.

W konsekwencji Wnioskodawca zobowiązany jest tę nadwyżkę, która winna być poprawnie wykazana w informacji PIT-8C, wykazać w deklaracji podatkowej PIT-36 za rok 2010. Formularz PIT-36 przeznaczony jest bowiem dla podatników, którzy m.in. uzyskali przychody z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek. Przychód z tytułu zwrotu wkładu mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni, należy wykazać w części D zeznania podatkowego PIT-36 w poz. 7 – inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7 (w tym emerytury – renty z zagranicy). Jednocześnie należy wskazać, iż w kwocie przychodu nie uwzględnia się przychodów zwolnionych od podatku, a jedynie nadwyżkę pomiędzy uzyskanym przychodem a wniesionym wkładem.

Odnośnie powołanej przez Wnioskodawcę ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83, poz. 373 z późn zm.) należy stwierdzić, że zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy spółdzielnie, z wyłączeniem spółdzielni mieszkaniowych, mogą dokonać waloryzacji udziałów członkowskich za okres 1944-1990 przez przeniesienie na fundusz udziałowy części funduszu zasobowego. Natomiast art. 4 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że nominalny wzrost wartości udziałów członkowskich w wyniku waloryzacji nie podlega opodatkowaniu.

Z przepisów tych wynika, że dotyczą one waloryzacji udziałów członkowskich za okres 1944-1990 posiadanych w spółdzielniach innych niż mieszkaniowe. Zatem nie mogą one mieć zastosowania w rozpatrywanym stanie faktycznym, gdyż Wnioskodawca został członkiem spółdzielni mieszkaniowej w roku 2003, kiedy to dokonał wpłaty 30 % wartości mieszkania, a w 2010 r. został mu zwrócony zwaloryzowany wkład mieszkaniowy.

Reasumując, kwota zwróconego zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, do wysokości uprzednio wniesionego wkładu do spółdzielni mieszkaniowej, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy. Natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem, a wniesionym wkładem stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych łącznie z innymi przychodami uzyskanymi przez Wnioskodawcę w 2010 r. Należy go wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36, w części D, poz. 7 – inne źródła.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku Wnioskodawca dołączył dokumenty (ustawę z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw, informację PIT-8C). Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny tych dokumentów; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj