Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-2/11/AK
z 16 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/423-2/11/AK
Data
2011.05.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
podział spółki
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy biorąc pod uwagę treść art. 10 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 6, art. 22 ust. 1 oraz art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze, że w wyniku podziału przez wydzielenie zarówno majątek przejmowany (Oddział) jak i majątek pozostający w Spółce stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa, po stronie Spółki nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 14 lutego 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na skutek podziału Spółki przez wydzielenie (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na skutek podziału Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – spółka akcyjna (dalej jako: Spółka) prowadzi działalność w szerokim zakresie m.in. związaną z:

  • transportem i spedycją kolejową,
  • obsługą bocznic kolejowych,
  • zarządzaniem infrastrukturą kolejową,
  • serwisem taboru kolejowego,
  • rekultywacją terenów pogórniczych,
  • wydobyciem i sprzedażą piasku,
  • odzyskiem odpadów przemysłowych,

które stanowią główną działalność Spółki, a także:

  • kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek,
  • wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi,
  • przygotowaniem terenów do funkcji inwestycyjnych.

W ramach usprawnienia procesu zarządzania dwoma różnymi obszarami działalności prowadzonej przez Spółkę, jak i z uwagi na fakt, że Spółka posiada 156 ha nieruchomości inwestycyjnych, decyzją zarządu Spółki na mocy uchwały Zarządu, Spółka powołała Oddział Nieruchomości (dalej jako: „Oddział”). Oddział jest jednostką samodzielnie sporządzającą bilans, zgłoszoną do Krajowego Rejestru Sądowego. Dokonano także zgłoszenia Oddziału jako jednostki lokalnej w Urzędzie Statystycznym, w celu nadania numeru identyfikacyjnego REGON.

Do Oddziału zostały przyporządkowane nieruchomości inwestycyjne Spółki o powierzchni 156 ha oraz nakłady inwestycyjne na drogę. Dodatkowo Spółka wyposażyła Oddział we wszystkie niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności składniki materialne i niematerialne. Dla Oddziału prowadzony jest odrębny rachunek bankowy, z którego uiszczane są płatności związane z funkcjonowaniem Oddziału (tj. np. opłaty za media, ochronę, sprzątanie i wywóz nieczystości). Celem powołania Oddziału było stworzenie wyspecjalizowanej, organizacyjnie i finansowo wyodrębnionej w ramach Spółki struktury realizującej zadania polegające na zarządzaniu 156 ha nieruchomości inwestycyjnych Spółki, przygotowanie ich do zbycia oraz sprzedaż na rzecz inwestorów.

W szczególności przedmiotem działalności Oddziału jest:

  • obsługa prawna i administracyjna w zakresie przygotowania nieruchomości inwestycyjnych do sprzedaży,
  • obsługa procesu sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych,
  • obsługa dzierżaw nieruchomości inwestycyjnych,
  • obsługa i bieżące zarządzanie inwestycjami w nieruchomości inwestycyjne,
  • działania marketingowe i promocyjne zmierzające do znalezienia potencjalnych nabywców nieruchomości inwestycyjnych.

Podsumowując, przedmiotem działalności Oddziału wskazanym w dokumentach zgłoszeniowych jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (wg. PKD 2007, PKD 68.20.Z) oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (wg. PKD 2007, PKD 68.10.Z).

Dodatkowo w strukturze pracowników Spółki wskazany został członek zarządu Spółki, któremu podlega Oddział. Zarząd Spółki w związku z wyodrębnieniem Oddziału utworzył stanowisko Dyrektora Oddziału, jak również wskazani zostali pracownicy Spółki, którzy świadczyć będą pracę w Oddziale (łączące ich ze Spółką umowy o pracę zostały odpowiednio zmienione). Jednocześnie Spółka złożyła oświadczenia do właściwego urzędu skarbowego, iż Oddział nie będzie pracodawcą w rozumieniu ustawy Kodeks Pracy.

W ramach tworzenia Oddziału, na Oddział przeszedł ciężar ekonomiczny wynikający m.in. z umowy najmu lokalu, w którym Oddział prowadzi swoją działalność (na podstawie zawartej umowy najmu lokalu).

W ramach wyodrębniania Oddziału do zespołu składników materialnych i niematerialnych przynależnych do Oddziału weszły (zostały przypisane) m.in.:

  1. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości,
  2. środki trwałe niezbędne do prowadzenia działalności (komputery, wyposażenie lokalu, samochody),
  3. składniki niematerialne (wartości niematerialne i prawne - programy komputerowe, dokumentacja związana z nieruchomościami i planowanymi inwestycjami),
  4. należności (z tytułu umów na dzierżawę terenów inwestycyjnych, z tytułu kompleksowych umów zarządzania nieruchomościami - wymagające posiadania stosownych licencji wymaganych przepisami prawa, które Oddział posiada),
  5. zobowiązania (z tytułu umowy najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność Oddziału, z tytułu umów związanych z obsługą tego lokalu, tj. umowa na dostawę mediów, umowa na usługi sprzątania i inne związane z prowadzoną działalnością Oddziału, jak również z tytułu umowy na ochronę/dozór terenów inwestycyjnych i budynku, w którym mieści się siedziba Oddziału oraz z tytułu podatku od nieruchomości, opłat za użytkowanie wieczyste, itp),
  6. tytuł prawny do lokalu (umowa najmu), w którym prowadzona jest działalność Oddziału,
  7. pracownicy oddelegowani do świadczenia pracy w Oddziale.

Spółka zaznacza, że wszystkie składniki służące wyłącznie działalności Oddziału zostały temu Oddziałowi przyporządkowane. Wszelkie koszty utrzymania i eksploatacji składników przyporządkowanych do Oddziału ponosi Oddział.

Oddział zobowiązany jest do prowadzenia odrębnej od Spółki ewidencji księgowej, która obejmować będzie całość aktywów, pasywów i innych rozliczeń związanych z działalnością Oddziału. Oddział zobowiązany jest do sporządzania odrębnego od Spółki sprawozdania finansowego.

W perspektywie czasu Spółka planuje dokonać w ramach swojej struktury podziału przez wydzielenie i w rezultacie wydzielić Oddział ze swojej struktury, poprzez przeniesienie wydzielonej części (Oddziału) na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną utworzoną w tym celu (zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych).

Celem powyższej czynności jest wyodrębnienie z działalności głównej Spółki działalności związanej z obsługą nieruchomości. Z punktu widzenia Spółki istnieje wiele różnych powodów biznesowych uzasadniających planowaną transakcję podziału przez wydzielenie, m.in. w znacznym stopniu ułatwi to zarządzanie poszczególnymi rodzajami działalności, jak również będzie sprzyjać skupieniu się danej jednostki na realizacji przypisanych jej celów i zaangażowaniu w dany rodzaj działalności.

W odniesieniu do kwestii zobowiązań związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością Spółka zaznacza, że do działalności Oddziału przypisane są zobowiązania związane z (wygenerowane przez) działalnością związaną z obsługą nieruchomości, zaś pozostałe zobowiązania związane z (wygenerowane przez) pozostałą działalnością Spółki przypisane są Spółce.

Na skutek podziału przez wydzielenie Spółka będzie prowadzić działalność w dotychczasowym (głównym) zakresie z wyłączeniem działalności przypisanej Oddziałowi. Tym samym Spółka będzie nadal stanowić organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (główna działalność Spółki). W wyniku podziału przez wydzielenie spółka przejmująca (lub spółka nowo zawiązana) uzyska majątek od Spółki związany z działalnością Oddziału i działalność ta będzie wykonywana (kontynuowana) przez spółkę przejmującą (nowo zawiązaną) od momentu nabycia tego majątku.

Dodatkowo po dokonanym podziale Spółki, wspólnicy Spółki pozostaną wspólnikami Spółki oraz staną się automatycznie wspólnikami spółki, do której wydzielony zostanie Oddział.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy biorąc pod uwagę treść art. 10 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 6, art. 22 ust. 1 oraz art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze, że w wyniku podziału przez wydzielenie zarówno majątek przejmowany (Oddział) jak i majątek pozostający w Spółce stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, po stronie Spółki nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Spółki, uwzględniając stanowisko i argumentację przedstawioną w uzasadnieniu do pytania oznaczonego nr 1, należy uznać, że podział Spółki przez wydzielenie nie powoduje powstania przychodu po stronie wspólników Spółki i jest dla nich neutralne podatkowo. Oznacza to jednocześnie, iż na Spółce - jako na płatniku - nie będzie ciążył obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W ocenie Spółki wynika to z faktu, iż zarówno w przypadku Spółki jak i spółki, do której wydzielony zostanie Oddział, majątek przejmowany (Oddział), jak i majątek pozostający w Spółce będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W związku z tym, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie będą miały zastosowania przepis art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, iż „dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych (...) jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji)”, oraz będący jego uszczegółowieniem - art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, iż „dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych (...) jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...)”.

Uwzględniając fakt, że zarówno majątek pozostający w Spółce, jak i majątek podlegający wydzieleniu (Oddział) będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na dzień podziału przez wydzielenie nie wystąpi z tytułu objęcia udziałów w spółce, do której wydzielony zostanie Oddział, dochód u wspólników Spółki w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka wskazała, że stanowisko zgodne z jej stanowiskiem przedstawił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 17 stycznia 2008r. nr IP-PB3-423 -385/07-2/MB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie trzecie, dotyczące wystąpienia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na skutek podziału Spółki przez wydzielenie. W zakresie pierwszego z pytań tj. ustalenia czy wyodrębniony Oddział Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz w zakresie drugiego z pytań, tj. ustalenia czy po stronie Spółki, jako spółki dzielonej powstanie przychód do opodatkowania wydano odrębne interpretacje.

Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 Kodeksu. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną. Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 1 pkt 4 i § 1 Kodeksu). Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia), o czym stanowi art. 530 § 2 Kodeksu.

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym (art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych). Zgodnie z art. 531 § 5 Kodeksu, z dniem wydzielenia lub podziału wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.

Zauważyć należy, iż w przypadku podziału spółek przez wydzielenie, ustawodawca uzależnił powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce.

Ustawodawca przyjął ogólną zasadę, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód uzyskany przez udziałowców.

W odniesieniu do będących udziałowcami osób prawnych dochód ten zalicza się do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów. Wskazać bowiem należy, że zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Natomiast art. 26 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Biorąc pod uwagę literalną treść art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy należy stwierdzić, iż ww. przepis wskazuje na sposób opodatkowania podmiotu posiadającego udziały w spółce dzielonej, odnosząc się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, iż przychód występuje gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, iż przychód wystąpi w sytuacji gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem ażeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że co do zasady, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością występuje w roli płatnika w związku z dokonaniem podziału spółki przez wydzielenie i powstaniem z tego tytułu po stronie udziałowców dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Aby zatem mówić o obowiązkach płatnika musi wystąpić dochód z tytułu udziału w zyskach. Natomiast dochodu tego nie ustala się, co do zasady, jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale stanowi (każdy z nich z osobna) zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Tym samym w takim przypadku na spółce nie ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zatem powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku podziału przez wydzielenie uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli oba majątki stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W wydanej interpretacji Znak: IBPBI/2/423-178/11/MO (dotyczącej pytania oznaczonego we wniosku nr 1) Organ uznał, iż wyodrębniony oddział Spółki, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli zatem również majątek pozostający w Spółce będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to w momencie dokonania podziału Spółki przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu dochód osiągnięty przy podziale przez udziałowców będących osobami prawnymi, w związku z czym na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

Tym samym stanowisko Spółki należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanej przez Spółkę interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie stwierdzić należy, że powyższe rozstrzygnięcie prawne zostało wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj