Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-466/11-2/IM
z 17 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-466/11-2/IM
Data
2011.06.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
spółka cywilna
sprzedaż
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
W jaki sposób należy ustalić koszty uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży opisanej nieruchomości, która została wniesiona jako wkład niepieniężny do spółki cywilnej w 2010 roku?



Wniosek ORD-IN 538 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2010 roku Wnioskodawca wniósł do spółki cywilnej wkład w postaci nieruchomości (grunt wraz z budynkiem). Nieruchomość ta będzie stanowiła dla spółki środek trwały, została wprowadzona do ewidencji środków trwałych jeszcze w 2010 roku. Wniosek o interpretację dotyczy zdarzenia przyszłego, jakim może być sprzedaż tej nieruchomości przez spółkę i sposobu opodatkowania takiej transakcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób należy ustalić koszty uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży opisanej nieruchomości, która została wniesiona jako wkład niepieniężny do spółki cywilnej w 2010 roku...

Zdaniem Wnioskodawcy, na przełomie 2010 i 2011 roku nastąpiła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych m.in. w zakresie wnoszenia wkładów do spółek nieposiadających osobowości prawnej (w tym do spółki cywilnej). W związku z tym konieczne jest wskazanie przepisów prawnych właściwych do odpowiedzi na pytanie postawione we wniosku.

Kwestie te regulują przepisy przejściowe, a konkretnie art. 9 ustawy z dnia 25 listopada 2010 roku o mianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r., nr 226, poz. 1478).

Zgodnie z tym przepisem „do przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną do dnia 31 grudnia 2010 roku stosuje się zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu obowiązujące na dzień 31 grudnia 2010 roku”. W związku z tym, że Wnioskodawca wniósł do spółki cywilnej wkład w postaci nieruchomości jeszcze w 2010 roku, to zastosowanie znajdą obowiązujące w 2010 roku przepisy o kosztach uzyskania przychodów.

Na gruncie polskiego prawa podatkowego dochody wspólników spółki cywilnej są traktowane jak dochody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Dotyczy to również sytuacji zbycia majątku wykorzystywanego przez spółkę cywilną w jej działalności gospodarczej. Przesądza o tym art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. zgodnie z którym „przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza ł. 500,00 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

   - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujęiych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio".

O tym jak ustalić dochód podlegający opodatkowaniu w takiej sytuacji stanowi art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zgodnie z którym dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej; będących środkami trwałymi jest dochód, będący różnicą między przychodem z odpłatnego zbycia; wartością początkową, wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tych środków.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku trwałego spółki cywilnej kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa tych składników pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, czyli kwota stanowiąc, niezamortyzowaną część wartości tych środków trwałych. Istotne jest zatem przybliżenie tych dwóch elementów, które składają się na koszt uzyskania przychodów. Pierwszym z nich jest wartość początkowa środka trwałego, ponieważ to wartość początkowa środka trwałego (przy uwzględnieniu dokonanych odpisów amortyzacyjnych) stanowi podstawę do ustalenia kosztu uzyskania przychodów pomniejszającego przychód podatkowy w momencie zbycia środka trwałego. Zgodnie z powołanym wcześniej przepisami przejściowymi, właściwym do ustalenia jaka jest wartość początkowa nieruchomości wniesionej do spółki cywilnej będzie art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym na koniec 2010 roku.

Przepis ten stanowił, że za wartość początkową środków trwałych uważa się „w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu". Przytoczony przepis oznacza, że spółka mogła określić wartość początkową środka trwałego do wysokości jego wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Przenosząc to na grunt analizowanego przypadku należy uznać, że spółka cywilna mogła określić wartość początkową wniesionej nieruchomości w wysokości jej wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Drugim elementem wpływającym na określenie kosztów uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne. Kosztem podatkowym będzie bowiem wartość początkowa nieruchomości ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu (nie wyższa od wartości rynkowej z dnia wniesienia) pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Mogą to być również odpisy amortyzacyjne dokonywane w oparciu o indywidualne stawki amortyzacyjne, o których nowa w art. 22j u.p.d.o.f.

Reasumując: Wnioskodawca uważa, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, gdzie wniesione tytułem wkładu do spółki cywilnej nieruchomości zostaną zakwalifikowane jako środek trwały i będą wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki, w przypadku odpłatnego zbycia tych nieruchomości kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa tych środków trwałych którą wspólnicy mogą określić do wysokości wartości rynkowej nieruchomości z dnia wniesienia wkładu) pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, np.:

  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 grudnia 2010 roku (sygn. IPPB1/415-913/10-6/ES),
  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 grudnia 2010 roku (sygn. IBPBI/1/415-958/10/AB),
  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 września 2010 roku (sygn. ITPB1/415-648b/10/DP),
  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 kwietnia 2009 roku (sygn. ILPB1/415-213/09-3/IM).

Przedstawione stanowisko, w analogicznym stanie faktycznym odnoszącym się jedynie do innej spółki nieposiadającej osobowości prawnej potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 12 grudnia 2008 roku sygn. ILPB1/415-746/08-2/AA): „w przypadku sprzedaży nieruchomości koszty uzyskania tego przychodu ustala się w wysokości wartości początkowej nieruchomości ustalonej na dzień wniesienia wkładu, pomniejszonej o sumę odpisów amortyzacyjnych. Zatem w sytuacji, gdy spółka komandytowa dokona sprzedaży gruntu, wniesionego aportem przez wspólników, uznanego przez spółkę komandytową za środek trwały, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość nieruchomości ustalone na dzień wniesienia wkładu nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj