Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-773/12-5/PK1
z 8 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-773/12-5/PK1
Data
2013.01.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
papier wartościowy
przekazanie
udział


Istota interpretacji
w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów



Wniosek ORD-IN 607 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012 r. (data wpływu: 1 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2012r. (data wpływu uzupełnienia do Biura KIP w Lesznie: 24 grudnia 2012 r., przekazanego pismem z dnia 27 grudnia 2012 r., data wpływu do Biura KIP w Płocku 31 grudnia 2012 r.), a także w dniu 27 grudnia 2012 r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku: 31 grudnia 2012 r.) na wezwanie organu z dnia 13 grudnia 2012 r., nr IPPB3/423-773/12-2/PK1, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi pismem z dnia 13 grudnia 2012 r., nr IPPB3/423-773/12-2/PK1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 21 grudnia 2012 r. (data wpływu uzupełnienia do Biura KIP w Lesznie: 24 grudnia 2012 r., przekazanego pismem z dnia 27 grudnia 2012 r., data wpływu do Biura KIP w Płocku 31 grudnia 2012 r.), jak również w dniu 27 grudnia 2012 r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku: 31 grudnia 2012 r.), czyniąc zadość wezwaniu w zakresie uiszczenia brakującej opłaty od wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) posiada 60 % udziałów w dwóch innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółce A i Spółce B) Ilość posiadanych udziałów zapewnia Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosu zarówno w Spółce A, jak i w Spółce B.

W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza wnieść wszystkie udziały posiadane przez siebie w Spółce A i w Spółce B aportem do spółki akcyjnej (Spółki C), w zamian za co otrzyma akcje Spółki C. W następstwie dokonanego aportu Spółka C uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce A i w Spółce B.

Wartość nominalna akcji Spółki C uzyskanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce A będzie odpowiadała wartości rynkowej wnoszonych aportem udziałów w Spółce A.

Wartość nominalna akcji Spółki C uzyskanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce B będzie odpowiadała wartości rynkowej wnoszonych aportem udziałów w Spółce B.

Zarówno Wnioskodawca, jaki Spółka A, Spółka B oraz Spółka C mają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest obrót papierami wartościowymi. Wnioskodawca jako osoba prawna nie zarządza Spółką A, Spółką B ani Spółką C.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C spowoduje powstanie obowiązku podatkowego dla Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób prawnych ...
  2. Czy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce B do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C spowoduje powstanie obowiązku podatkowego dla Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób prawnych...
  3. Czy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług...
  4. Czy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce B do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług ...

Przedmiotowa interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie numer jeden i dwa dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W pozostałym zakresie, tj. odnośnie podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1)

W ocenie Wnioskodawcy wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie spowoduje powstania dla niego obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe stanowisko wynika z dyspozycji art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p., zgodnie z którym, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Jak wynika bowiem z powyższego uregulowania, w niniejszym przypadku nastąpi wyłączenie z opodatkowania wymiany udziałów, bowiem w następstwie aportu wnoszonego przez Wnioskodawcę, Spółka C obejmie taką ilość udziałów w Spółce A, która zapewni jej bezwzględną większość praw głosu w Spółce A

Co istotne, prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzona w interpretacjach indywidualnych wydanych w analogicznych sprawach innych podatników, w szczególności w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 23 września 2011 roku, sygn. ILPB3/423-284/11-2/JG.

Ad 2)

W ocenie Wnioskodawcy wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce B do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie spowoduje powstania dla niego obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Na poparcie powyższego stanowiska, Wnioskodawca przywołuje argumentację zawartą w stanowisku do pytania nr 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj