Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-275/11-2/MD
z 25 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-275/11-2/MD
Data
2011.08.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
darowizna
odpłatne zbycie
spadek
sprzedaż
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy 1/6 dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będąca częścią spadku po zmarłym mężu może podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2006 r.?



Wniosek ORD-IN 202 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2011 r. (data wpływu 9 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości w której udział został nabyty w drodze spadku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do roku 2000 Wnioskodawczyni wraz z mężem byli współwłaścicielami gospodarstwa rolnego wraz z zabudowaniami gospodarczymi i budynkiem mieszkalnym oraz położonej w innej miejscowości działki z wybudowanym na niej domem jednorodzinnym, w którym zamieszkiwali i byli zameldowani, i w którym do chwili obecnej Wnioskodawczyni jest zameldowana i zamieszkuje. W dniu 22 września 2000 r. zmarł mąż. W dniu 15 października 2009 r. w kancelarii notarialnej sporządzony został akt poświadczenia dziedziczenia oraz protokół dziedziczenia; którymi to aktami został potwierdzony fakt dziedziczenia 1/2 majątku po zmarłym mężu w równych częściach po 1/3 na Wnioskodawczynię i dwójkę pełnoletnich dzieci. Należny podatek od spadków i darowizn został uiszczony, co zostało poświadczone zaświadczeniem wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. W dniu 17 grudnia 2009 r. na mocy aktu darowizny sporządzonym w formie aktu notarialnego dwójka dzieci podarowała Wnioskodawczyni swoje udziały nabyte w spadku po zmarłym ojcu. Darowizna została zwolniona na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn co potwierdzone zostało stosownym zaświadczeniem Naczelnika Urzędu Skarbowego. W dniu 19 kwietnia 2011 r. Wnioskodawczyni sprzedała budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi posadowionymi na działce 1700 m2 będące częścią gospodarstwa rolnego.

Ponadto Wnioskodawczyni oświadczyła, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie została dokonana w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy 1/6 dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będąca częścią spadku po zmarłym mężu może podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2006 r....
  2. Czy następne 2/6 dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będące części spadku po zmarłym ojcu moich dzieci, które zostały mi przez nie podarowane aktem darowizny może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 po spełnieniu wszystkich pozostałych wymogów nałożonych przez ustawę, złożenie zeznania podatkowego PIT-39 do 30 kwietnia 2012 r....

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1.

Zdaniem Wnioskodawczyni, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. 1/6 dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości może korzystać ze zwolnienia ponieważ nabycie spadku nastąpiło w dniu otwarcia spadku, czyli 22 września 2000 r. na zasadzie współwłasności. Sam fakt sporządzenia poświadczenia dziedziczenia nie przysporzył Wnioskodawczyni ani Jej dzieciom zysku (przysporzenia majątkowego) skutkując jedynie zmianą charakteru własności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po dniu 1 stycznia 2007 r.

Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. - przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości są wolne od podatku, jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z analizy wniosku wynika, iż w dniu 22 września 2000 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. W dniu 15 października 2009 r. w Kancelarii Notarialnej sporządzony został akt poświadczenia dziedziczenia oraz protokół dziedziczenia, którymi to aktami został potwierdzony fakt dziedziczenia majątku po zmarłym mężu w równych częściach po 1/3 na rzecz żony oraz dwójki pełnoletnich dzieci. W dniu 17 grudnia 2009 r. na mocy aktu darowizny sporządzonym w formie aktu notarialnego, dwoje dzieci podarowało Wnioskodawczyni swoje udziały (po 1/3 części) nabyte w spadku po zmarłym ojcu. Wnioskodawczyni w dniu 19 kwietnia 2011 r. sprzedała zabudowaną nieruchomość o pow. 1700 m2, będącą częścią gospodarstwa rolnego.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię spadku jest data śmierci każdego ze spadkodawców. Natomiast akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza jedynie prawo spadkobierców do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Mając na uwadze powyższe prawo własności udziału w nieruchomości po zmarłym mężu zostało nabyte przez Wnioskodawczynię i Jej dzieci w dniu śmierci męża tj. 22 września 2000 r.

Ponieważ nabycie 1/3 części w drodze spadku nastąpiło w 2000 r., zatem stosownie do treści art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. - przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości są wolne od podatku, jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, to przychód uzyskany w wyniku sprzedaży przez Wnioskodawczynię w 2011 r. z tytułu sprzedaży tej części zabudowanej nieruchomości jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wobec powyższego w części dotyczącej skutków podatkowych uzyskanego dochodu ze sprzedaży w 2011 r. 1/6 części nieruchomości będącej częścią spadku po zmarłym mężu należy uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży 1/6 części przedmiotowej nieruchomości będącej częścią nieruchomości nabytej w spadku po zmarłym mężu Wnioskodawczyni, będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w zakresie pytania nr 2 został rozstrzygnięty odrębną interpretacją nr IPTPB2/415-275/11-3/MD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj