Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-453/11-2/IF
z 20 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-453/11-2/IF
Data
2011.07.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
dochód
ośrodki
placówka oświatowa
pozarolnicza działalność gospodarcza


Istota interpretacji
Wartość pracy Wnioskodawcy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie za tę pracę nie stanowi też dla Wnioskodawcy odrębnego (powtórnego) przychodu. Nie można bowiem dwukrotnie uznać za przychód tych samych kwot uzyskanych przez tę samą osobę. Otrzymana dotacja jest przychodem z działalności gospodarczej jak wykazano zwolnionym od opodatkowania. W konsekwencji dochód stanowiący wkład pracy Wnioskodawcy w prowadzonej placówce nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym osób fizycznych.



Wniosek ORD-IN 457 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2011 r. (data wpływu 13 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania uzyskanego dochodu z tytułu prowadzenia niepublicznej placówki oświatowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania uzyskanego dochodu z tytułu prowadzenia niepublicznej placówki oświatowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy wraz z gimnazjum jako niepubliczną placówkę oświatową o statusie szkoły publicznej na podstawie wpisu do ewidencji niepublicznych placówek oświatowych w Starostwie, od dnia 01 września 2010 roku. Jedynym źródłem pozyskiwania środków finansowych na prowadzenie placówki, jest dotacja podmiotowa przyznana Wnioskodawcy Uchwałą Rady Powiatu, na prowadzenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. W ośrodku w bieżącym okresie przebywa dwudziestu czterech wychowanków.

Uprawnienia szkoły publicznej z dniem 01 września prowadzonej przez Wnioskodawcę i w jego imieniu - placówce oświatowej zostały nadane Postanowieniem Kuratorium Oświaty. Placówka posiada numer identyfikacyjny podatkowej NIP oraz REGON, nadane przez właściwe instytucje.

Wnioskodawca posiada wszelkie uprawnienia do prowadzenia placówki oświatowej i faktycznie prowadzi działalność w ośrodku, na stanowisku Dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wykonując wszystkie związane z tym czynności i obowiązki w sposób zorganizowany i ciągły w celu zarobkowym. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonanie tych czynności oraz ponosi ryzyko gospodarcze związane z tą działalnością. Szkołę i placówkę gospodarczą Wnioskodawca prowadzi w miejscu, które sam ustalił.

Ponieważ Wnioskodawca prowadzi placówkę jako osoba fizyczna nie może traktować swojego wynagrodzenia jako koszt, a prowadzona przez niego działalność ma znamiona działalności gospodarczej. Placówka ponosi koszty bieżącej działalności: zakupy środków trwałych i wyposażenia, pomoce edukacyjne, podręczniki, opłaty eksploatacyjne oraz wszystkie pozostałe wydatki. Jako dyrektor placówki, Wnioskodawca zatrudnia kadrę pedagogiczną oraz pomocniczą. Wynagrodzenia pracowników są kosztem placówki.

Placówka na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 24 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.) prowadzi księgi rachunkowe. Jako osoba fizyczna prowadząca ośrodek, Wnioskodawca nie może zatrudnić się sam u siebie, a jego faktyczna praca własna nie jest kosztem. W związku z tym powstaje nadwyżka środków, która w sprawozdawczości finansowej jest dochodem, stanowiącym wkład Wnioskodawcy pracy w prowadzenie placówki.

Uzyskana przez prowadzoną przez Wnioskodawcę placówkę dotacja podmiotowa jest przychodem z tytułu prowadzonej przez niego działalności, jest dotacją w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129.

Związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochód Wnioskodawcy stanowiący wkład jego pracy w prowadzonej przez niego placówce jest opodatkowany podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ dotacja uzyskana na prowadzenie przez niego placówki jest zwolniona przedmiotowo od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód jaki Wnioskodawca osiąga stanowiący wkład jego pracy w prowadzenie placówki powinien być zwolniony od podatku dochodowego, gdyż:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, osiąga dochód z prowadzenia niepublicznej szkoły i ośrodka wychowawczego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty, Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność ma znamiona działalności gospodarczej i stanowi przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Dochód stanowiący wkład pracy Wnioskodawcy, uzyskany z tytułu tej działalności jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 tej ustawy.

Uzyskiwana przez Wnioskodawcę dotacja jest dotacją w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych oraz pochodzi z jednostki samorządu terytorialnego (art. 218 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz art. 90 ustawy o systemie oświaty).

Wartość mojej pracy nie stanowi kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, o czym stanowi art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Osoby fizyczne osiągające dochody z prowadzenia niepublicznych szkół oraz ośrodków wychowawczych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), są podatnikami podatku dochodowego, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z prowadzenia przez osoby fizyczne szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz ośrodków wychowawczych stanowią przychody ze źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy wraz z gimnazjum jako niepubliczną placówkę oświatową o statusie szkoły publicznej.

W świetle cytowanej powyżej definicji działalności gospodarczej, zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzenie niepublicznych szkół oraz ośrodków wychowawczych, o których mowa w ww. ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jest rodzajem aktywności określonej jako działalność podjęta w celu zarobkowym, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Szkoła i placówka wychowawcza prowadzone są w miejscu ustalonym przez Wnioskodawcę, a także ponosi on ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Z powyższego wynika zatem, iż prowadzenie niepublicznych szkół, czy też placówek wychowawczych ma znamiona działalności gospodarczej, a uzyskane przychody stanowią przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej są również m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy).

Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu należy stwierdzić, iż ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji, dopłat i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:

  • dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
  • ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

W myśl natomiast art. 21 ust. 1 pkt 129 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Zwolnienie wynikające z powyższego przepisu dotyczy każdego rodzaju dotacji, która spełnia dwa warunki, a mianowicie jest dotacją w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz pochodzi z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Łączne spełnienie powyższych elementów jest warunkiem koniecznym, ale i wystarczającym do stwierdzenia, że dotacja jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 218 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010 r. z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje podmiotowe, o ile odrębne ustawy tak stanowią.

W świetle powyższego, dotacje przyznane szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych z gminy lub powiatu – na podstawie art. 90 ustawy o systemie oświaty, przeznaczone na działalność oświatową, są dotacjami w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Z opisu przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy wraz z gimnazjum jako niepubliczną placówkę oświatową o statusie szkoły publicznej a jedynym źródłem pozyskiwania środków jest subwencja oświatowa. Wnioskodawca prowadzi placówkę jako osoba fizyczna i nie może traktować swojego wynagrodzenia jako koszt. W tym miejscu nadmienić jedynie należy, iż wartość pracy Wnioskodawcy w związku z prowadzeniem wskazanej powyżej placówki oświatowej nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, o czym stanowi art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż wartość pracy Wnioskodawcy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie za tę pracę nie stanowi też dla Wnioskodawcy odrębnego (powtórnego) przychodu. Nie można bowiem dwukrotnie uznać za przychód tych samych kwot uzyskanych przez tę samą osobę. Otrzymana dotacja jest przychodem z działalności gospodarczej jak wykazano zwolnionym od opodatkowania. W konsekwencji dochód stanowiący wkład pracy Wnioskodawcy w prowadzonej placówce nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj