Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-441/11-3/JK2
z 9 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-441/11-3/JK2
Data
2011.08.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dekret
grunty
nieruchomości
prawo
sprzedaż udziałów
użytkowanie wieczyste
własność


Istota interpretacji
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości oraz w prawie własności budynku przyznanych na podstawie art. 7 ust. 1 Dekretu z dnia 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy



Wniosek ORD-IN 646 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2011 r. (data wpływu 01.06.2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 05.08.2011 r. (fax - data nadania 05.08.2011 r., data wpływu 05.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości oraz w prawie własności budynku przyznanych na podstawie art. 7 ust. 1 Dekretu z dnia 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.06.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości oraz w prawie własności budynku przyznanych na podstawie art. 7 ust. 1 Dekretu z dnia 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 19.01.1953 r. dziadkowie Wnioskodawczyni Aleksandra i Stefan małżonkowie D., nabyli od Marii i Maksymiliana małżonków N., na mocy aktu notarialnego fundamenty, piwnicę, studnie, drzewa owocowe i ogrodzenie znajdujące się na działce Nr 762, położonej w Warszawie, ze wszystkimi częściami składowymi oraz prawami i roszczeniami do całego gruntu stanowiącego przedmiotową działkę. Działka ta była objęta działaniem Dekretu z dnia 26.10.1945 r. (Dekret Bieruta) w związku z czym już poprzedni właściciele małżonkowie N., jak wynika z powołanego aktu notarialnego, wystąpili we właściwym czasie do Z. w M. St. Warszawie Wydział Polityki Budowlanej o przyznanie im prawa własności czasowej do wymienionego gruntu. W 1958 r. dziadek Stefan D. uzyskał pozwolenie na budowę z dnia 01.04.1958 r.) i przystąpił do trwającej wiele lat budowy budynku jednorodzinnego. Po wybudowaniu piwnic i parteru dziadkowie wraz z trójką swoich dzieci: Zbigniewem Jerzym i matką Wnioskodawczyni Krystyną zamieszkali w mieszkaniu. Dziadek Wnioskodawczyni wybudował jeszcze połowę piętra, ale ze względu na zły stan zdrowia brak środków finansowych wykonał prowizoryczne zadaszenie przerwał budowę, która już nie została wznowiona. Zbigniew i Jerzy wyprowadzili się wkrótce po rozpoczęciu pracy, natomiast matka Wnioskodawczyni Krystyna wraz z Nią i Jej siostrą Agnieszką, mieszkała tam aż do śmierci w 1976 r. Po śmierci matki Wnioskodawczyni, Sąd ustanowił dziadków rodziną zastępczą dla Wnioskodawczyni i Jej siostry. W dalszym ciągu wychowywały się i mieszkały w tym mieszkaniu, aż do śmierci dziadków i zawarcia przez Nie związków małżeńskich, tj. do 1995 r. i 1996 r. Po śmierci dziadków jako ich spadkobiercy pozostali: Zbigniew D., Jerzy D. i Agnieszka L. i Wnioskodawczyni. Nabycie przez te osoby spadku zostało stwierdzone Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Warszawy …z dnia 28.06.1999 r.. Po śmierci dziadków jako spadkobiercy korzystali z działek i budynku przy ul. …, głównie w celach rekreacyjnych. Ponosili też koszty utrzymania nieruchomości w tym m.in. opłacali podatek od nieruchomości. W dniu 17.10.2000 r. spadkobiercy wystąpili do Prezydenta M. St. Warszawy o zwrot nieruchomości przy ul. …. Decyzją z dnia 06.10.2008 r. Prezydent M. St. Warszawy po rozpatrzeniu wniosków z dnia 13.02.1946 r. i z dnia 28.01.1949 r. złożonych przez małżonków Maksymiliana i Marię N. o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości położonej przy ul…., ustanowił na 99 lat prawo użytkowania wieczystego do gruntu położonego przy ul. … na rzecz: Agnieszki L., Wnioskodawczyni, Zbigniewa D. i Jerzego D. w częściach ułamkowych. W dniu 29.03.2011 r. został sporządzony akt notarialny na okoliczność zawarcia umowy o użytkowanie wieczyste pomiędzy M. St. Warszawą, a wymienionymi wyżej spadkobiercami. Spadkobiercy małżonków D. zamierzają zbyć posiadane prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku mieszkalnego w Warszawie na rzecz osób trzecich.

Pismem z dnia 05.08.2011 r. (fax – data nadania 05.08.2011 r., data wpływu 05.08.2011 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła przedmiotowy wniosek poprzez sprecyzowanie zapytania i przedstawienie własnego stanowiska sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do zadanego pytania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przez Wnioskodawczynię będzie stanowiła źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie będzie stanowiła źródła przychodu, z uwagi na upływ 5-letniego terminu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujące zamiany.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 19.01.1953 r. dziadkowie Wnioskodawczyni małżonkowie D., nabyli od małżonków N., na mocy aktu notarialnego: fundamenty, piwnicę, studnie, drzewa owocowe i ogrodzenie znajdujące się na działce Nr 762, położonej w Warszawie, ze wszystkimi częściami składowymi oraz prawami i roszczeniami do całego gruntu stanowiącego przedmiotową działkę. Działka ta była objęta działaniem Dekretu z dnia 26.10.1945 r. w związku z czym już poprzedni właściciele małżonkowie N., jak wynika z powołanego aktu notarialnego, wystąpili we właściwym czasie do Zarządu Miejskiego w M. St. Warszawie Wydział Polityki Budowlanej o przyznanie im prawa własności czasowej do wymienionego gruntu. W 1958 r. dziadek Wnioskodawczyni uzyskał pozwolenie na budowę i przystąpił do trwającej wiele lat budowy budynku jednorodzinnego. Po wybudowaniu piwnic i parteru dziadkowie wraz z trójką swoich dzieci zamieszkali przy ul. …. Po śmierci matki Wnioskodawczyni, Sąd ustanowił dziadków rodziną zastępczą dla Wnioskodawczyni i Jej siostry. W dalszym ciągu wychowywały się i mieszkały przy ul. …., aż do śmierci dziadków i zawarcia przez Nie związków małżeńskich, tj. do 1995 r. i 1996 r. Po śmierci dziadków jako ich spadkobiercy pozostali: Zbigniew D., Jerzy D. i Agnieszka L. i Wnioskodawczyni. Nabycie przez te osoby spadku zostało stwierdzone Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Warszawy … z dnia 28.06.1999 r.. W dniu 17.10.2000 r. spadkobiercy wystąpili do Prezydenta M. St. Warszawy o zwrot nieruchomości przy ul. …. Decyzją z dnia 06.10.2008 r. Prezydent M. St. Warszawy po rozpatrzeniu wniosków z dnia 13.02.1946 r. i z dnia 28.01.1949 r. złożonych przez małżonków Maksymiliana i Marię N. o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości położonej przy ul…., ustanowił na 99 lat prawo użytkowania wieczystego do gruntu położonego przy ul. … na rzecz: Agnieszki L., Wnioskodawczyni, Zbigniewa D. i Jerzego D. w częściach ułamkowych. W dniu 29.03.2011 r. został sporządzony akt notarialny na okoliczność zawarcia umowy o użytkowanie wieczyste pomiędzy M. St. Warszawą, a wymienionymi wyżej spadkobiercami. Spadkobiercy małżonków D. zamierzają zbyć posiadane prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku mieszkalnego w Warszawie na rzecz osób trzecich.

Dla rozpatrywanej sprawy istotna jest więc kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niezbędne jest więc ustalenie momentu nabycia przez Wnioskodawczynię udziału w prawie własności nieruchomości, a w konsekwencji rozstrzygnięcie kwestii, czy stwierdzenie braku podstaw do przejęcia powyższej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa i potwierdzenie własności spadkobierców byłych właścicieli stanowi jej nabycie w myśl powołanego wyżej artykułu 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy rozstrzygnięciu tego problemu należy mieć na uwadze nie tylko przepisy prawa podatkowego, ale przede wszystkim przepisy prawa cywilnego dotyczące nabycia, czy też utraty prawa własności.

W sytuacji, gdy dochodzi do zwrotu bezprawnie zajętej nieruchomości spadkobiercom osób, którym tę nieruchomość odebrano, wówczas prawo do zwrotu znajduje swe źródło w nabyciu spadku.

Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w księdze czwartej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Artykuł 924 tej ustawy stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z jego art. 925, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Mając na uwadze ww. regulacje prawne stwierdzić należy, iż skoro spadek, stanowiący ogół majątkowych praw i obowiązków zmarłego (art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i według tej daty spadkobierca nabywa spadek, za dzień nabycia rzeczy lub praw w drodze spadku należy rozumieć dzień jego otwarcia.

Instytucja prawna zwrotu nieruchomości uprzednio wywłaszczonej w drodze decyzji administracyjnej była przedmiotem orzecznictwa sądów administracyjnych (np. uchwała składu siedmiu sędziów NSA z dnia 17 grudnia 1996r. sygn. FPS 7/96, wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lipca 2008r. sygn. III SA/Wa 582/08). Sądy administracyjne zgodnie orzekają, iż: „Decyzja o zwrocie nieruchomości powoduje przejście prawa własności na dotychczasowego właściciela, jednakże nie kreuje tego prawa; przywraca tylko wcześniej panujące stosunki prawnorzeczowe”. W związku z tym nie następuje nabycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie zwrotu nieruchomości. Ma miejsce restytucja stosunków prawnych sprzed wywłaszczenia, tj. zwrot prawa własności do nieruchomości na rzecz poprzedniego właściciela lub jego spadkobierców.

Istotny dla przedmiotowej sprawy jest wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lipca 2008 r. sygn. III SA/Wa 582/08, w którym Sąd orzekł, iż: „Zwrot nieruchomości dla spadkobierców w 2007r., w tym także dla Skarżącej skutkował tym, że w spadku nabyła nie roszczenie, lecz prawo własności części nieruchomości”.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż nabycie udziałów w przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w dniu śmierci spadkodawców Wnioskodawczyni, tj. w 1995 roku. W związku z tym, planowana sprzedaż przedmiotowych udziałów w nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie upłynęło już 5 lat.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretacje przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Interpretacja dotyczy tylko Pani jako Wnioskodawczyni. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych spadkobierców nieruchomości. W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez pozostałych spadkobierców nieruchomości, winni Oni złożyć odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj