Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1487/12/PS
z 11 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2012 r. (data wpływu 6 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 7 lutego 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności ich wniesienia aportem do spółki komandytowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 grudnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 7 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności ich wniesienia aportem do spółki komandytowej.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Przedmiot działalności Spółki obejmuje:


  • 45: (PKD 2004) - Budownictwo;

  • 50: (PKD 2004) - Sprzedaż, obsługa i naprawa pojazdów samochodowych i motocykli, sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów samochodowych;

  • 50 10 A: (PKD 2004) - Sprzedaż hurtowa pojazdów samochodowych;

  • 50 10 B: (PKD 2004) - Sprzedaż detaliczna pojazdów samochodowych;
  • 50 20 A: (PKD 2004) - Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych;

  • 50 20 B: (PKD 2004) - Pomoc drogowa oraz pozostała działalność usługowa związana z pojazdami samochodowymi;

  • 50 30 A: (PKD 2004) - Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych;

  • 50 30 B: (PKD 2004) - Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych;

  • 50 4: (PKD 2004) - Sprzedaż, konserwacja i naprawa motocykli oraz sprzedaż części i akcesoriów do nich;

  • 51 51: (PKD 2004) - Sprzedaż hurtowa paliw stałych, ciekłych, gazowych oraz produktów pochodnych;

  • 52 1: (PKD 2004) - Sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach;

  • 52 2: (PKD 2004) - Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych w wyspecjalizowanych sklepach;

  • 52 4: (PKD 2004) - Sprzedaż detaliczna pozostała nowych towarów w wyspecjalizowanych sklepach;

  • 55: (PKD 2004) - Hotele i restauracje;

  • 60 24: (PKD 2004) - Transport drogowy towarów;

  • 63 3: (PKD 2004) - Działalność związana z turystyką -711: (PKD 2004) Wynajem samochodów osobowych;

  • 71 21: (PKD 2004) - Wynajem pozostałych środków transportu lądowego;

  • 71 22: (PKD 2004) - Wynajem środków transportu wodnego;

  • 71 34: (PKD 2004) - Wynajem pozostałych maszyn i urządzeń.


Obecnie działalność gospodarczą faktycznie prowadzoną w ramach przedsiębiorstwa Spółki można podzielić w szczególności na:


  1. obrót paliwami ciekłymi na podstawie koncesji obowiązującej do dnia 31 grudnia 2025 r., prowadzony z wykorzystaniem własnego majątku (stacji paliw);
  2. działalność polegającą na prowadzeniu parkingu, marketu, baru i hotelu z wykorzystaniem własnego majątku;
  3. dzierżawa majątku Spółki.


Majątek obejmuje prawa do nieruchomości (własność i użytkowanie wieczyste), które nie są obecnie bezpośrednio wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, a także roszczenia o wypłatę odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości należących do Spółki na podstawie decyzji właściwego organu administracji. W ramach reorganizacji Spółka planuje ująć działalność prowadzoną w dwóch z ww. obszarów w odpowiednią formę prawno-organizacyjną i wyodrębnić w swojej wewnętrznej strukturze organizacyjnej oddział, którego zadaniem będzie prowadzenie parkingu, marketu, baru i hotelu oraz dzierżawa Jej majątku (zwany dalej „Oddziałem”). Utworzenie Oddziału nastąpi na podstawie odpowiedniej uchwały zarządu, w której zostaną określone:


  1. nazwa Oddziału, przypisane do niego struktury organizacyjne (pracownicy) i odpowiedzialne za nie kierownictwo;
  2. przedmiot działania;
  3. zadania w strukturze Spółki;
  4. status księgowy.


W wyniku tego Oddział uzyska formalne wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej. Do realizacji jego zadań gospodarczych zostanie przeznaczona organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa Spółki, stanowiąca zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związana z Jej działalnością polegającą na prowadzeniu parkingu, marketu, baru i hotelu oraz dzierżawie majątku. Aktywa i pasywa składające się na bilans, przeznaczone do realizacji zadań Oddziału będą obejmować:


  1. składniki materialne: środki trwałe (nieruchomości i wyposażenie przypisane do prowadzenia parkingu, marketu, baru i hotelu oraz prawa do nieruchomości wydzierżawionych przez Spółkę, a także prawa do nieruchomości - własność i użytkowanie wieczyste - które nie są obecnie bezpośrednio wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej);
  2. składniki niematerialne: wartości niematerialne i prawne przypisane do ww. działalności;
  3. roszczenia o wypłatę odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości należących do Spółki na podstawie decyzji właściwego organu administracji;
  4. zobowiązania i należności wynikające z umów cywilnoprawnych z dostawcami towarów i usług, klientami, wobec pracowników oraz pozostałe.


Ponadto, w celu odpowiedniego wyodrębnienia finansowego w strukturze Spółki (struktura kont opisana w polityce rachunkowości, odpowiednio dostosowana do potrzeb działalności), Oddziałowi zostaną przypisane koszty i przychody jego funkcjonowania. W ramach tego zostaną do niego przypisane koszty związane z działalnością Spółki, polegającą na prowadzeniu parkingu, marketu, baru i hotelu oraz dzierżawie Jej majątku, takie jak: koszty ponoszone w związku z osiąganymi przychodami (w szczególności: koszty amortyzacji, zużytych materiałów, zakupionych usług, wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych) oraz koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem Oddziału (w szczególności: koszty infrastruktury, administracyjne). Z drugiej strony zostaną mu również przypisane przychody związane z działalnością Spółki, tj. przychody z tytułu sprzedaży towarów i usług.

Wysokość osiąganych przez Oddział przychodów oraz ponoszonych kosztów pozwoli na wygenerowanie dodatniego wyniku finansowego. Wyodrębnienie finansowe w strukturze przedsiębiorstwa umożliwi również:


  • sporządzenie odrębnego, zarządczego sprawozdania finansowego dla Oddziału (rachunek zysków i strat, bilans);

  • sporządzanie odrębnego budżetu;

  • prowadzenie analizy przychodów, kosztów i rentowności;

  • ocenę realizacji zadań Oddziału przez kierownictwo.


W dalszej kolejności Spółka planuje wydzielenie Oddziału i wniesienie go w formie wkładu niepieniężnego do nowozawiązanej spółki komandytowej, w której będzie komplementariuszem. Po zawiązaniu spółki komandytowej - w oparciu o majątek, który nie zostanie przeniesiony do spółki komandytowej – Spółka będzie dalej prowadziła działalność w pozostałym zakresie, tj. przede wszystkim obrót paliwami ciekłymi na podstawie koncesji z wykorzystaniem własnego majątku (stacji paliw).


W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie.


Czy majątek Oddziału, który Spółka ma zamiar wnieść jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, stanowi „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji czynność wniesienia majątku nie będzie podlegać przepisom ww. ustawy?


Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, majątek Oddziału, który ma zamiar wnieść jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, stanowi „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji czynność jego wniesienia do spółki komandytowej nie będzie podlegać przepisom ww. ustawy. Po powołaniu treść art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług oraz treści art. 551 Kodeksu cywilnego, Spółka stwierdziła, że art. 552 tej ustawy ustanawia domniemanie, że czynność prawna (np. sprzedaż, ale też wniesienie przedsiębiorstwa aportem) obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych. W konsekwencji, wyłączenie pewnych aktywów zbywanego przedsiębiorstwa nie powoduje, że przedmiotem zbycia przestaje być przedsiębiorstwo. W ocenie Spółki wniosek ten należy odnieść w równej mierze do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z powyższego wynika, że status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:


  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
  2. jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.


Powyższy wniosek jest zgodny z orzecznictwem sądów administracyjnych (np. wyroki: WSA w Gdańsku z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. I SA/Gd 494/09; WSA w Warszawie z dnia 9 października 2009 r. sygn. III SA/Wa 674/09; WSA w Lublinie z dnia 12 października 2007 r. sygn. I SA/Lu 403/07 i inne) oraz stanowiskiem organów podatkowych (np. interpretacje indywidualne prawa podatkowego: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 sierpnia 2009 r. sygn. ITPB3/423-282/09/MT; Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 czerwca 2009 r. sygn. ILPB3/423-198/09-4/MC; Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 marca 2009 r. sygn. ITPB3/423-762/08/DK; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 maja 2008 r. sygn. IP-PB3-423-282/08-2/PS oraz inne).


Ad. 1 Oddział jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Spółka stwierdziła, że zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy, zorganizowana część przedsiębiorstwa musi obejmować zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, a także zobowiązania. Oznacza to, że „podstawowym wymogiem definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność wystąpienia co najmniej po jednym składniku z tych grup składników” (tak Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w postanowieniu z dnia z dnia 20 października 2005 r., 2403-PDF-415-60-05). W przedstawionym stanie faktycznym majątek Oddziału będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, ponieważ w skład tego majątku wejdą:


  1. składniki materialne: środki trwałe (nieruchomości i wyposażenie przypisane do prowadzenia parkingu, marketu, baru i hotelu oraz prawa do nieruchomości wydzierżawionych przez Spółkę, a także prawa do nieruchomości - własność i użytkowanie wieczyste - które nie są obecnie bezpośrednio wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej);
  2. składniki niematerialne: wartości niematerialne i prawne przypisane do ww. działalności;
  3. roszczenia o wypłatę odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości należących do Spółki na podstawie decyzji właściwego organu administracji;
  4. zobowiązania i należności wynikające z umów cywilno-prawnych z dostawcami towarów i usług, klientami, wobec pracowników oraz pozostałe.


Ad. 2. Oddział jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa.

Spółka podniosła, że zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy, żeby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, zespół tych składników musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie. Co do zasady wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może też wynikać z innych okoliczności i mieć charakter faktyczny (np. J. Marciniuk, red., Podatek dochodowy od osób prawnych, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2009, s. 71-72). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej, przy czym nie oznacza ono samodzielności finansowej, lecz „sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (J. Marciniuk, red., Podatek dochodowy od osób prawnych, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2009, s. 71-72; również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2008 r. sygn. IP-PB3-423-138/08-2/MB oraz postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2005 r. sygn. US72/ROP1/423-863/IW/04). Spółka podniosła, że w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że majątek Oddziału będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) organizacyjnie i finansowo wyodrębnionych w przedsiębiorstwie, ponieważ:


  1. przed wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, jego majątek zostanie organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie jako oddział spółki z o.o., na podstawie uchwały zarządu Spółki;
  2. będzie posiadać własny, odrębny regulamin;
  3. zostaną przypisane do niego koszty i przychody jego funkcjonowania.


Ad. 3. Składniki majątku Oddziału przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy, żeby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, zespół ten musi obejmować składniki przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. W przedstawionym stanie faktycznym majątek Oddziału będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, ponieważ w ramach jego wyodrębnienia w strukturze organizacyjnej Spółki składniki te będą służyły realizacji odrębnych zadań gospodarczych, polegających na prowadzeniu parkingu, marketu, baru i hotelu oraz dzierżawie majątku.


Ad. 4. Składniki majątku Oddziału jako zespół, który mógłby samodzielnie realizować zadania gospodarcze.

Spółka stwierdziła, że zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który „zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (gospodarcze)”. Wymagane jest, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie (postanowienia Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 14 września 2005 r. sygn. ZD/406-177/1/CIT/05 oraz ZD/406-137/CIT/05). W ocenie Spółki oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Stwierdziła, iż poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być połączone czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Istotne jest, żeby przenoszone należności i zobowiązania były związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem oraz służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, jako niezależne przedsiębiorstwo, czyli aby w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejął funkcje gospodarcze zbywcy (postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z dnia 23 września 2005 r., sygn. pbi/415-39/101224/05). Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że składniki majątku Oddziału będą stanowiły taki zespół składników, który mógłby samodzielnie realizować wyznaczone mu zadania gospodarcze, ponieważ:


  1. W dotychczasowym przedsiębiorstwie majątek Oddziału będzie pełnić inne funkcje gospodarcze niż pozostała część majątku. Zakres jego działalności będzie ograniczać się wyłącznie do prowadzenia parkingu, marketu, baru i hotelu oraz dzierżawy majątku Spółki, która prowadzi również - przy pomocy pozostałej części swego majątku - działalność polegającą na obrocie paliwami ciekłymi, z wykorzystaniem własnego majątku (stacji paliw).
  2. Zespół składników majątkowych, który ma być wniesiony w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, mógłby służyć realizacji określonych zadań gospodarczych, jako niezależne przedsiębiorstwo. W wyniku przeniesienia majątku Oddziału do spółki komandytowej nabędzie ona wszystkie jego składniki majątkowe, które pozwalają na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia parkingu, marketu, baru i hotelu oraz dzierżawy majątku Spółki. Podobnie zadania te mógłby realizować każdy inny nabywca majątku Oddziału, nawet w przypadku, w którym przed nabyciem tego majątku nie posiadałby żadnych innych składników majątkowych. Wynika to stąd, że Oddział będzie zespołem składników majątkowych pozwalającym na prowadzenie przy jego pomocy działalności gospodarczej, a zatem zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.


Jednocześnie, po wniesieniu majątku Oddziału do spółki komandytowej, Spółka zachowa zdolność prowadzenia dotychczasowej działalności w pozostałym zakresie, tj. przede wszystkim w zakresie obrotu paliwami ciekłymi na podstawie posiadanej koncesji z wykorzystaniem własnego majątku.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka stwierdziła, że Jej stanowisko należy uznać za prawidłowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:


  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Zaznaczenia wymaga, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m. in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 str. 1 ze zm.), w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach reorganizacji Spółka planuje wyodrębnić w swojej wewnętrznej strukturze organizacyjnej oddział, którego zadaniem będzie prowadzenie parkingu, marketu, baru i hotelu oraz dzierżawa Jej majątku. W wyniku tego oddział uzyska formalne wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej Spółki. Do realizacji jego zadań gospodarczych zostanie przeznaczona organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa Spółki, stanowiąca zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związana z Jej dotychczasową działalnością. Aktywa i pasywa składające się na bilans, przeznaczone do realizacji zadań oddziału będą obejmować:


  1. składniki materialne: środki trwałe (nieruchomości i wyposażenie przypisane do prowadzenia parkingu, marketu, baru i hotelu oraz prawa do nieruchomości wydzierżawionych przez Spółkę, a także prawa do nieruchomości - własność i użytkowanie wieczyste - które nie są obecnie bezpośrednio wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej);
  2. składniki niematerialne: wartości niematerialne i prawne przypisane do ww. działalności;
  3. roszczenia o wypłatę odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości należących do Spółki na podstawie decyzji właściwego organu administracji;
  4. zobowiązania i należności wynikające z umów cywilnoprawnych z dostawcami towarów i usług, klientami, wobec pracowników oraz pozostałe.


Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że o ile – na co wskazuje treść wniosku – w momencie przekazania wyodrębniona część przedsiębiorstwa posiadać będzie cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, to będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa i czynność jej wniesienia do spółki komandytowej, na podstawie art. 6 ust.1 ww. ustawy, będzie wyłączona z opodatkowania tym podatkiem.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj