Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-181/11/DK
z 1 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-181/11/DK
Data
2011.07.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dochody kapitałowe
dochód
płatnik
pobór podatku
przekształcanie
roszczenia
udział
wspólnik
wypłata


Istota interpretacji
Jak opodatkować wypłatę roszczenia z tytułu nieuczestniczenia w spółce przekształconej wspólnikowi będącemu osobą prawną?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego – uzupełnionym w dniu 27 czerwca 2011 r. – dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą roszczenia wspólnikowi Spółki będącemu osobą prawną – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego – uzupełniony w dniu 27 czerwca 2011 r. – w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą roszczenia wspólnikowi Spółki będącemu osobą prawną.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 15 września 2010 r. nastąpiło przekształcenie Wnioskodawcy w spółkę akcyjną na zasadzie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh), ze skutkami przewidzianymi w szczególności w art. 553 § 1 ksh. Z uwagi na zmianę formy organizacyjnej będącej wynikiem przekształcenia wspólnicy spółki przekształcanej zobowiązani byli do złożenia oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształcanej (art. 564 § 1 ksh).

Wspólnikowi, który nie złoży oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształcanej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziału w spółce przekształcanej ustalonej zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia (art. 565 § 1 ksh). Wypłaty roszczenia dla wspólników, którzy złożyli oświadczenie o wypłatę roszczenia z tyt. nieuczestniczenia w spółce przekształconej, dokonuje spółka przekształcona (art. 565 § 2 ksh).

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała m.in., iż wypłata roszczenia z tytułu nieuczestniczenia w spółce przekształconej została dokonana w lutym 2011 r.


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


  1. Jak opodatkować wypłatę roszczenia z tytułu nieuczestniczenia w spółce przekształconej wspólnikowi będącemu osobą prawną...
  2. Jak opodatkować wypłatę roszczenia z tytułu nieuczestniczenia w spółce przekształconej w aspekcie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (wspólnikom będącym osobami fizycznymi)...


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie pytania drugiego sprawa zostanie rozpatrzona odrębnym pismem.


We własnym stanowisku w sprawie w odniesieniu do pytania pierwszego Wnioskodawca podnosi, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wypłacona kwota roszczenia dla wspólnika będącego osobą prawną powinna zostać opodatkowana po zastosowaniu udokumentowanych kosztów poniesionych na zakup udziałów podatkiem zryczałtowanym w wysokości 19% wg zasad określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jako płatnik była zobowiązana do pobrania i przekazania podatku na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg siedziby podatnika (udziałowca) w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek (art. 26 ust. 3 ww. ustawy), oraz do przekazania jako płatnik podatnikowi w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, informacji o wysokości pobranego podatku (CIT-7).

W terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku Spółka powinna przekazać urzędowi skarbowemu właściwemu wg siedziby podatnika deklarację CIT-6R (art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wspólnik otrzymujący wypłatę roszczenia nie posiadał 10% lub więcej udziałów w kapitale zakładowym spółki przekształcanej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:


  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji);
  2. (uchylony)
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej;
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej;
  5. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
  6. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;
  7. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d;
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.


Katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione ww. przepisie przykłady nie stanowią wszystkich kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Istotne jest przy tym, aby dochody takie były faktycznie uzyskane przez podatnika (otrzymane lub postawione do dyspozycji).

W tym przypadku dochodem „faktycznie uzyskanym z udziału w zyskach osób prawnych”, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, jest dochód (przychód), stanowiący kwotę uzyskaną z realizacji roszczenia, o którym mowa w art. 565 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), pomniejszony o wydatki poniesione na nabycie udziałów.

Wypłaty otrzymane przez wspólnika spółki przekształconej, który nie złoży oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, uzyskane na podstawie art. 565 Kodeksu spółek handlowych odpowiadają wartości jego udziałów lub akcji w spółce przekształcanej. Kwoty te pochodzą z wartości bilansowej majątku tej spółki. Tak więc, dochody te stanowią dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy.

Zasady opodatkowania dochodu (przychodu), o którym mowa powyżej, zostały określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednocześnie należy wskazać, iż do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ww. ustawy, z uwagi na fakt, iż jak wskazano we wniosku wspólnik będący osobą prawną nie posiadał 10% lub więcej udziałów spółki przekształcanej. Innymi słowy nie został spełniony jeden z warunków niezbędnych dla zastosowania zwolnienia.

Na podstawie art. 26 ust. 1 omawianej ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.


Płatnicy, zgodnie z art. 26 ust. 3 ww. ustawy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1 i 2 pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w:


  1. art. 3 ust. 1 - informację o wysokości pobranego podatku,
  2. art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku


  • sporządzone według ustalonego wzoru.


Stosownie natomiast do brzmienia art. 26a cytowanej ustawy, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy, o których mowa w art. 26, i podatnicy, o których mowa w art. 22 ust. 4b, art. 25a oraz art. 26 ust. 1b i 4, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, roczne deklaracje sporządzone według ustalonego wzoru.

Reasumując stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku należy uznać za prawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj