Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-294/11/BD
z 20 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-294/11/BD
Data
2011.06.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
odpowiedzialność cywilna
przychód
składki
świadczenie nieodpłatne
umowa ubezpieczenia


Istota interpretacji
Czy wydatek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej poniesiony przez Spółkę będzie stanowił przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla ubezpieczonego prezesa zarządu, jeżeli ubezpieczenie OC zostało zawarte tylko i wyłącznie dla celów prowadzonej działalności przez Spółkę, a prezes zarządu osiąga przychody wyłącznie z tytułu pełnienia tej funkcji w Spółce (zawarta umowa OC nie służy do osiągania innych przychodów)?



Wniosek ORD-IN 801 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2011r. (data wpływu do tut. Biura – 18 marca 2011r.) uzupełnionym w dniu 07 czerwca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodu prezesa zarządu składki opłaconej przez Spółkę z tytułu zawarcia imiennej umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodu prezesa zarządu składki opłaconej przez Spółkę z tytułu zawarcia imiennej umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 23 maja 2011r. Znak: IBPBI/2/423-347/11/AP; IBPBI/2/423-533/11/AP; IBPBII/1/415-294/11/BD; IBPBII/1/415-295/11/BD wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 07 czerwca 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami zgodnie z art. 184 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis art. 186 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że zarządca nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania. Prezes zarządu powołany uchwałą zgromadzenia wspólników zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, posiada licencję zawodową zarządcy nieruchomości i jest jedyną stroną zawieranych umów o zarządzanie nieruchomością wspólną ze wspólnotami mieszkaniowymi. Spółka świadczy usługi, których przedmiotem są zapisy zawartych umów o zarządzanie nieruchomością wspólną (sygnowanych przez prezesa zarządu jako licencjonowanego zarządcę) i uzyskuje z tego tytułu przychody. Prezes zarządu zawarł imienną umowę obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości na zasadach i w trybie ustalonym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 września 2004r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości, a składka została zapłacona przez Spółkę. od wynagrodzenia za pełnioną funkcję, przyznanego w drodze uchwały zgromadzenia wspólników odpowadzany jest podatek zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej poniesiony przez Spółkę będzie stanowił przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla ubezpieczonego prezesa zarządu, jeżeli ubezpieczenie OC zostało zawarte tylko i wyłącznie dla celów prowadzonej działalności przez Spółkę, a prezes zarządu osiąga przychody wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji w tej Spółce (zawarta umowa OC nie służy do osiągania innych przychodów)...

Zdaniem Spółki brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej uniemożliwiłby świadczenie usług przez Spółkę, a co za tym idzie osiąganie przez nią przychodów. Nie można w tym przypadku mówić o nieodpłatnym świadczeniu otrzymanym od jednego podmiotu na rzecz drugiego, bowiem umowa obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przez przezesa zarządu będacego równocześnie licencjonowanym zarządcą została zawarta w celu umożliwienia prowadzenia działalności przez Spółkę. Spółka zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami, zgodnie z zapisami ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994r. (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. (tj. Dz. U. z 2010r. Nr 102, poz. 651). Ustawa ta wprowadza obowiązek posiadania licencji zawodowej bezwzględnie przez osobę fizyczną, w przeciwieństwie do organu Spółki, jako osoby prawnej, która nie może jej uzyskać. Również obowiązkowe ubezpieczenie OC może zawrzeć tylko osoba fizyczna. Jednak zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 września 2004r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości (Dz. U. z 2004r. Nr 207, poz. 2114) odpowiedzialność Prezesa, jako licencjonowanego zarządcy, sygnującego w imieniu Spółki umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną ze wspólnotami mieszkaniowymi, obejmuje szkody wyrządzone również przez pracowników Spółki, wykonujących wszelkie czynności pod jego nadzorem. Prezes nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, nie osiąga również dochodów z innych źródeł. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej służy zatem ochronie ubezpieczeniowej tylko i wyłącznie w zakresie prowadzonej działalności przez Spółke. Prezes pełni funkcję na podstawie powołania uchwałą wspólników i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie. Zawrte ubezpieczenie nie tylko nie przynosi żadnych osobistych korzysci prezesowi, a wręcz przeciwnie w przypadku powstałej szkody na rzecz wspólnoty mieszkaniowej wyrządzonej przez pracowników Spółki to prezes ponosi jednoosobowo odpowiedzialność i konsekwencje finansowe. Beneficjentem zawartej przez prezesa imiennej umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest Spółka. Może ona prowadzić działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami i z tego tytułu uzyskiwać przychody. Zatem wydatek poniesiony z tytułu opłacenia składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie powinien być zaliczany do przychodów prezesa zarządu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie zaliczenia do przychodu prezesa zarządu składki opłaconej przez Spółkę z tytułu zawarcia imiennej umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Natomiast w zakresie zaliczenia do przychodu prezesa zarządu zwrotu kosztów z tytułu używania telefonu stacjonarnego oraz Internetu zainstalowanych w jego mieszkaniu jak i w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wyrazem jej praktycznej realizacji jest art. 11 ust. 1 ww. ustawy, z którego treści wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W praktyce, w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, jaką uzyskał podatnik. Do tych korzyści zaliczyć należy również kwotę składki od odpowiedzialności cywilnej pokrywanej przez ubezpieczającego dla prezesa zarządu. Wobec braku przepisów zwalniających ją z opodatkowania stanowi ona, co do zasady, przychód podlegający opodatkowaniu.

W myśl art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Na podstawie art. 805 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Celem umowy ubezpieczenia jest więc udzielenie ubezpieczonemu ochrony na wypadek określonego w umowie ryzyka, w zamian za zapłatę składki. Funkcja ochronna jest istotą każdej umowy ubezpieczenia. Z tej właśnie przyczyny w przedmiotowej sprawie decydujące znaczenie ma przede wszystkim fakt, kto jest chroniony (ubezpieczony) na podstawie zawartej umowy.

Zgodnie z przepisem art. 822 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż prezes zarządu zawarł imienną umowę obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jako zarządca nieruchomości na zasadach i w trybie ustalonym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 września 2004r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości, a składka tegoż ubezpieczenia została zapłacona przez Spółkę.

W związku z tym należy zauważyć, że w myśl art. 184 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) zarządzanie nieruchomościami jest działalnością zawodową wykonywaną przez zarządców nieruchomości na zasadach określonych w ustawie. Zarządcą nieruchomości jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów rozdziału 4 niniejszego działu ustawy. Prowadzenie działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest możliwe, w przypadku gdy czynności z zakresu zarządzania nieruchomościami będą wykonywane przez zarządców nieruchomości.

Zgodnie z art. 186 ust. 3 tej ustawy zarządca nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania, o których mowa w art. 185 ust. 1 i 1a. Jeżeli zarządca wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Jak z powyższych przepisów wynika, to zarządca nieruchomości – osoba fizyczna jest zobligowany do obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej swojej działalności zawodowej. Wykupienie obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania obowiązuje zarządcę niezależnie od tego w jakiej formie wykonuje działalność zarządzania nieruchomościami np. jako prezes zarządu.

Mając na względzie ww. okoliczności należy uznać, że opłacona przez Spółkę składka ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na rzecz prezesa zarządu jako zarządcy nieruchomości w rezultacie zapewnia mu ochronę, do której obliguje przepis ww. art. 186 ust. 3 w związku z art. 184 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ponadto zawarta przez prezesa zarządu imienna umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zapewnia w rezultacie ochronę każdej pozostałej osobie, działającej pod jego nadzorem. W takiej sytuacji niewątpliwie korzyścią majątkową dla prezesa zarządu jest zyskanie ochrony płynącej z umowy ubezpieczeniowej przy jednoczesnym nie ponoszeniu wydatków na uzyskanie tej ochrony. Spółka bowiem opłaca składkę na to ubezpieczenie. A zatem prezes zarządu objęty ubezpieczeniem niewątpliwie uzyskuje korzyść finansową w postaci ochrony prawnej, za którą nie musi sam płacić. Każda inna osoba, która chce zyskać ochronę od odpowiedzialności cywilnej za skutki swoich działań musiałaby sobie samodzielnie wykupić polisę a zatem ponieść określony koszt. Prezes zarządu objęty ochroną pomimo, iż sam zawarł imienną umowę od odpowiedzialności cywilnej to jednak kosztów składki nie poniósł, gdyż poniosła je Spółka.

W konsekwencji składka opłacona przez Spółkę będzie stanowić nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla prezesa zarządu objętego ubezpieczeniem.

Zasady określania wartości pieniężnej innych nieodpłatnych świadczeń określa przepis art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż wartość pieniężną świadczeń, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, ustala się według cen zakupu. Wynika z tego, iż przychodem prezesa zarządu jako zarządcy nieruchomości z racji objęcia go ochroną wynikającą z zawarcia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej będzie cena zakupu usługi. Przy czym przychód powstanie w dniu zapłaty przez Spółkę składki. Wskazanie przez Spółkę, iż to ona jest beneficjentem polisy nie zmienia faktu, iż ochroną wynikającą z zawarcia umowy ubezpieczenia objęty został prezes zarządu, który nie pokrywa kosztów własnego ubezpieczenia, a zyskuje ochronę, gdyż nie będzie zobowiązany do naprawienia szkody powstałej na skutek jego działania lub zaniechania bądź też na skutek działania lub zaniechania osób, które działają pod jego nadzorem.

W świetle powyższego, zapłacona przez Spółkę składka ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej na rzecz prezesa zarządu jako zarządcy nieruchomości będzie stanowiła dla niego przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj