Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-544/11/BJ
z 25 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-544/11/BJ
Data
2011.08.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
zwrot wkładów


Istota interpretacji
Czy wypłacony, zwaloryzowany wkład mieszkaniowy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy wiąże się to z wystawieniem informacji PIT-8C?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura – 25 maja 2011r.), uzupełnionym w dniu 27 maja 2011r. (potwierdzenie dokonania opłaty), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez spółdzielnię mieszkaniową zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego oraz obowiązku sporządzenia z tego tytułu informacji PIT-8C - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez spółdzielnię mieszkaniową zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego oraz obowiązku sporządzenia z tego tytułu informacji PIT-8C.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej otrzymując mieszkanie na zasadzie spółdzielczego lokatorskiego prawa wnosili wkład mieszkaniowy w wielkości ustalonej przepisami prawa, na dzień jego przydziału. W związku z wygaśnięciem tego prawa i postawieniem lokalu mieszkalnego do dyspozycji spółdzielni, spółdzielnia mieszkaniowa zwraca osobom uprawnionym wartość rynkową tego prawa po potrąceniu nominału umorzonego kredytu bankowego - jeżeli prawo to wygasło po 30 lipca 2007 roku lub zwaloryzowany wkład mieszkaniowy w wysokości udziału procentowego wkładu w wartości rynkowej mieszkania - jeżeli prawo to wygasło do 30 lipca 2007 roku. Spółdzielnia mieszkaniowa wypłacając zwaloryzowany wkład mieszkaniowy stoi na stanowisku, że dokonuje przeszacowania wniesionego przez członka spółdzielni wkładu mieszkaniowego na urealnioną kwotę o tej samej sile nabywczej. Waloryzacja w tym przypadku pełni rolę elementu odszkodowania urealniającego wartość siły nabywczej pieniądza. Zdaniem spółdzielni nie jest to oprocentowanie stanowiące określony przepisami prawa podatkowego przychód. Wypłacając zatem wkład mieszkaniowy nie wystawiono informacji PIT-8C uważając, że nie zachodzi taka konieczność. W przypadku wypłaty wartości rynkowej mieszkania uwzględniono zwaloryzowany wkład mieszkaniowy i zgodnie ze stanowiskiem j.w. informację PIT-8C wystawiono na różnicę pomiędzy wartością rynkową prawa, a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym uważając, że właśnie ta różnica stanowi przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wypłacony, zwaloryzowany wkład mieszkaniowy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy wiąże się to z wystawieniem informacji PIT-8C...
  2. Czy spółdzielnia słusznie przy wypłacie wartości rynkowej mieszkania uwzględniła zwaloryzowany wkład mieszkaniowy, a na różnicę wystawiła PIT-8C...

Zdaniem wnioskodawcy, wypłata zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w tej sytuacji nie zachodzi konieczność wystawienia informacji PIT-8C.

Wypłacając zaś wartość rynkową mieszkania słusznie uwzględnia się zwaloryzowany wkład mieszkaniowy w jego procentowym udziale, a informację PIT-8C wystawia się na różnicę pomiędzy wartością rynkową a zwaloryzowanym wkładem.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Przedmiot niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego stanowi odpowiedź na pytanie Nr 1. Odpowiedź na pytanie Nr 2 została udzielona w interpretacji Znak: IBPB II/1/415-545/11/BJ.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 pow. ustawy, źródłem przychodów są inne źródła.

Przepis art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyte w tym przepisie sformułowanie „w szczególności” wskazuje, iż zawiera on tylko przykładowe wyliczenie przychodów, co oznacza, że przysporzenia majątkowe, nie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów stanowią przychody objęte tym przepisem.

Zgodnie natomiast z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż członkowie spółdzielni mieszkaniowej otrzymując mieszkanie na zasadzie spółdzielczego lokatorskiego prawa wnosili wkład mieszkaniowy w wielkości ustalonej przepisami prawa, na dzień jego przydziału. W związku z wygaśnięciem prawa do lokalu mieszkalnego i postawieniem lokalu mieszkalnego do dyspozycji spółdzielni, spółdzielnia mieszkaniowa zwraca osobom uprawnionym zwaloryzowany wkład mieszkaniowy w wysokości udziału procentowego wkładu w wartości rynkowej mieszkania - jeżeli prawo to wygasło do 30 lipca 2007 roku.

Kwestię zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 lipca 2007r., spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w niniejszym rozdziale. W wypadku gdy przysługuje ono małżonkom, wygaśnięcie prawa następuje z chwilą ustania członkostwa obojga małżonków.

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. W rozliczeniu tym nie uwzględnia się długu obciążającego członka z tytułu przypadającej na niego części zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu wraz z odsetkami, o którym mowa w art. 10 ust. 3. Warunkiem wypłaty wartości wkładu mieszkaniowego albo jego części jest opróżnienie lokalu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 (art. 11 ust. 2 ww. ustawy).

Zwrot wkładu mieszkaniowego stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Literalne brzmienie ww. przepisu wskazuje jednoznacznie, iż zwolnieniu z opodatkowania podlega przychód do wysokości wniesionych wkładów do spółdzielni, nie zaś do wysokości wkładu po jego waloryzacji.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego, do wysokości wniesionego wkładu do spółdzielni mieszkaniowej, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast różnica pomiędzy wniesionym wkładem mieszkaniowym a wypłaconym zwaloryzowanym do wartości rynkowej wkładem – wbrew twierdzeniu wnioskodawcy – stanowi przychód osoby uprawnionej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takim przypadku wnioskodawca obowiązany jest do sporządzenia informacji PIT-8C, o której mowa w art. 42a cyt. ustawy, w której wykaże jako przychód podlegający opodatkowaniu różnicę między wypłaconą należnością a wartością wniesionego do spółdzielni wkładu.

Wobec powyższego, stanowisko wnioskodawcy, iż wypłata zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w tej sytuacji nie zachodzi konieczność wystawienia informacji PIT-8C, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj