Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-169a/11/PSZ
z 12 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-169a/11/PSZ
Data
2011.05.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
płody rolne
uprawa


Istota interpretacji
1. Czy w związku z chęcią sprzedaży powstałych nadwyżek z upraw, bez dalszego ich przetwarzania, z terenu własnej posesji powstanie obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej?
2. Czy będzie miał zastosowanie art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz art. 2 ust 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
3. Jeżeli powstanie obowiązek podjęcia działalności gospodarczej w związku ze sprzedażą nadwyżek owoców, warzyw i kwiatów z ogrodu podatnika, to czy będzie miał zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 71?



Wniosek ORD-IN 134 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pani emerytką nieprowadzącą działalności gospodarczej. Posiada Pani działkę nierolniczą o powierzchni 2719 m2, za którą opłaca podatek od nieruchomości. Powierzchnię 296,67 m2 zajmują: budynek mieszkalny, garaż i budynki gospodarcze. Na pozostałej powierzchni gruntu (2422,33 m2) rosną drzewa owocowe i ozdobne, krzewy, warzywa oraz kwiaty. Uprawy te wykorzystuje Pani na potrzeby własne. Niekiedy jednak powstają nadwyżki z tych roślin, których nie jest Pani w stanie wykorzystać na własny użytek. W związku z tym istnieje ewentualna możliwość sprzedaży tych nadwyżek.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w związku z chęcią sprzedaży powstałych nadwyżek z ww. upraw, bez dalszego ich przetwarzania, z terenu własnej posesji powstanie obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej...
  2. Czy będzie miał zastosowanie art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz art. 2 ust 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  3. Jeżeli powstanie obowiązek podjęcia działalności gospodarczej w związku ze sprzedażą nadwyżek owoców, warzyw i kwiatów z ogrodu podatnika, to czy będzie miał zastosowanie art. 21 ust 1 pkt 71...


Przedmiotem niniejszej interpretacji są wyłącznie kwestie dotyczące powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zakresie pozostałych zagadnień wniosek zostanie rozpatrzony odrębnymi pismem.


Zdaniem Wnioskodawcy, mimo iż działka, którą Pani posiada nie ma charakteru działki rolnej uznać należy, że sprzedaż ww. nadwyżek upraw będzie stanowiła działalność rolniczą, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto rośliny hodowane są na potrzeby własne a nie w celach handlowych. Sprzedaży miałaby podlegać ta część, której nie jest Pani w stanie sama skonsumować, czy przetworzyć. Również nie może Pani przewidzieć, czy w kolejnych latach takie nadwyżki wystąpią z przyczyn atmosferycznych i zdarzeń nadzwyczajnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.


Działalnością rolniczą - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:


  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt


  • licząc od dnia nabycia.


Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w tym przepisie ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną wyżej definicją działalności rolniczej podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Wszelkie inne przychody pośrednio związane z działalnością rolniczą, czy też powstające przy okazji prowadzenia działalności rolniczej - nie stanowią przychodów z tej działalności.

Z kolei, działami specjalnymi produkcji rolnej, w myśl ust. 3 art. 2 ww. ustawy, są natomiast: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

Z powołanych przepisów wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest działalność rolnicza ściśle określona w ustawie, natomiast sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli przerobionych sposobem przemysłowym podlega opodatkowaniu, chyba że przerób odbywa się wyłącznie w sposób określony w art. 21 ust. 1 pkt 71 tej ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż zamierza Pani sprzedawać nadwyżki z pochodzących z własnych upraw owoców, warzyw i kwiatów w stanie nieprzetworzonym. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, przychody ze sprzedaży owoców, warzyw i kwiatów, pochodzących z własnych upraw, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, nieprzerobionych sposobem przemysłowym - są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z działalności rolniczej.

W opisanej sytuacji nie ma zatem zastosowania wskazany we wniosku art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj