Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-891/11-2/AK
z 10 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-891/11-2/AK
Data
2011.08.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
opodatkowanie zaliczek
powstanie obowiązku podatkowego
zaliczka


Istota interpretacji
W jakim dniu powstaje obowiązek podatkowy w przypadku 100% zaliczek wpływających na konto w systemie płatności.pl oraz od 100% zaliczek opłacanych w kasie przychodni na poczet przyszłych badań?



Wniosek ORD-IN 248 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2011 r. (data wpływu 3 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność medyczną i apteczną, rejestrując sprzedaż na drukach fiskalnych (w aptece od początku funkcjonowania Spółki i usługi medyczne od dnia 1 maja 2011 r.). Sprzedaż usług medycznych odbywa się tradycyjnie w kasie lub poprzez system rejestracji internetowej za pośrednictwem portalu płatności.pl który jest agentem rozliczeniowym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. Nr 169, poz. 1385 ze zm.).

Pacjent rejestruje się na termin przyszły płacąc 100% zaliczki za badanie w momencie rejestracji. W systemie płatności.pl Spółka posiada indywidualne konto na które wpływają pieniądze od konkretnej osoby, środki są więc dostępne dla Spółki i w dowolnym momencie można je przelać na rachunek firmowy w banku. 100% zaliczki realizowanie są również w kasie gotówkowej w przychodni Zainteresowanego. Ww. zaliczki rejestrowane są na drukach fiskalnych w dniu otrzymania zapłaty, lub w najbliższym możliwym terminie (zaliczki wpływające po godzinach pracy lub w dni wolne od pracy rejestrowane są w pierwszym dniu roboczym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakim dniu powstaje obowiązek podatkowy w przypadku 100% zaliczek wpływających na konto w systemie płatności.pl oraz od 100% zaliczek opłacanych w kasie przychodni na poczet przyszłych badań...

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w przypadku wpłat za pośrednictwem systemu płatności.pl powstaje w chwili wpływu środków na indywidualne konto w systemie płatności.pl, a w przypadku zapłat gotówkowych w kasach Spółki w momencie dokonania zapłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W oparciu o art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 4 ustawy.

Art. 19 ust. 11 ustawy stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Przepisy podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają definicji zaliczki i zadatku. W znaczeniu słownikowym („Współczesny słownik języka polskiego”, red. Bogusław Dunaj, wyd. Langenscheidt Polska Sp. z o.o.) zaliczka to „część pieniędzy wpłaconych lub wypłaconych na poczet czegoś”.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność medyczną i apteczną, rejestrując sprzedaż na drukach fiskalnych (w aptece od początku funkcjonowania Spółki i usługi medyczne od dnia 1 maja 2011 r.). Sprzedaż usług medycznych odbywa się tradycyjnie w kasie lub poprzez system rejestracji internetowej za pośrednictwem portalu płatności.pl który jest agentem rozliczeniowym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Pacjent rejestruje się na termin przyszły płacąc 100% zaliczki za badanie w momencie rejestracji. W systemie płatności.pl Spółka posiada indywidualne konto na które wpływają pieniądze od konkretnej osoby, środki są więc dostępne dla Spółki i w dowolnym momencie można je przelać na rachunek firmowy w banku. 100% zaliczki realizowanie są również w kasie gotówkowej w przychodni Zainteresowanego. Ww. zaliczki rejestrowane są na drukach fiskalnych w dniu otrzymania zapłaty, lub w najbliższym możliwym terminie (zaliczki wpływające po godzinach pracy lub w dni wolne od pracy rejestrowane są w pierwszym dniu roboczym).

Mając na uwadze przytoczone wyżej regulacje prawne oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy Zainteresowany przed świadczeniem usługi – otrzyma całość lub część należności, to obowiązek podatkowy powstanie – zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy – z chwilą otrzymania całości lub części należności.

Moment powstania obowiązku podatkowego jest bowiem uzależniony od chwili otrzymania należnych kwot. Obowiązek z tytułu otrzymania części lub całości zapłaty, przed świadczeniem usługi, powstaje z chwilą otrzymania zapłaty w tej części.

Reasumując, obowiązek podatkowy w przypadku wpłat za pośrednictwem systemu płatności.pl powstaje w chwili wpływu środków na indywidualne konto w systemie płatności.pl, a w przypadku zapłat gotówkowych w kasach Spółki w momencie dokonania zapłaty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj