Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-291/11-2/MM
z 26 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-291/11-2/MM
Data
2011.07.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dostawa towarów
moment powstania przychodów
powstanie przychodu
przekazanie towarów
sprzedaż
wydanie towarów
złom


Istota interpretacji
Czy w przypadku dostawy złomu do huty koleją na warunkach X, jednakże z pozostawieniem po stronie huty obowiązku organizacji i ponoszenia kosztów transportu złomu, data przyjęcia złomu przez hutę według reguł handlowych X - wyznacza datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 490 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2011 r. (data wpływu 02 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów / wyrobów - złomu. Sprzedawany złom po załadowaniu w oddziałach Spółki na wagony Y zostaje wysłany koleją do huty. W momencie wysyłki waga złomu jest szacowana lub też złom ważony jest przez Y. Waga ta różni się od wagi potwierdzanej przez hutę. Zgodnie z umową zawartą między hutą a Spółką, fakturowanie sprzedaży następuje według wagi huty. Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2011 r. powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Spółka wystawia faktury sprzedaży zgodnie z ww. art. 19 ust. 1 pkt 4 wpisując do faktury wagi szacowane lub ważenia dokonane przez kolej przyjmując za datę sprzedaży datę wysyłki złomu (jest to data nadania na stacji kolejowej czyli przekazania towaru przewoźnikowi). Wagony ze złomem docierają do huty z dużym opóźnieniem, niekiedy po dotarciu na teren huty stoją kolejne kilka dni czekając na zważenie. Przykładowo towar / wyrób zostanie wydany z magazynu 27 maja 2011 r. (data nadania wagonu na stacji kolejowej) a potwierdzenie z huty Wnioskodawca otrzyma 17 czerwca 2011 r. Po zważeniu złomu przez hutę, Spółka otrzymuje potwierdzenie wagi i klasy sprzedanego złomu i wystawia faktury korygujące m.in. na sprzedaną ilość.

W kwietniu Spółka otrzymała zawiadomienie z huty, że od miesiąca maja 2011 r. zmianie ulegnie formuła dostawy na X, jednakże z pozostawieniem po stronie huty obowiązku organizacji i ponoszenia kosztów transportu złomu a Sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę w terminie 7 dni od daty przyjęcia złomu przez hutę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy w przypadku dostawy złomu do huty koleją na warunkach X, jednakże z pozostawieniem po stronie huty obowiązku organizacji i ponoszenia kosztów transportu złomu, data przyjęcia złomu przez hutę według reguł handlowych X - wyznacza datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, za moment powstania przychodu określony przepisami art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Momentem decydującym o powstaniu przychodu będzie data wydania towaru. Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia wydania towarów, należałoby się odwołać do art. 348 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zmianami), zgodnie z którym, przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie towaru może nastąpić poprzez wręczenie go odbiorcy, który ma wolę władania tym towarem w obrębie określonego prawa. Zgodnie z art. 544 par. 1 Kodeksu cywilnego, w przypadku przesyłki rzeczy, która jest przedmiotem sprzedaży, doręczonej przez przewoźnika do miejsca przeznaczenia, strony powinny uzgodnić, że skutek wydania rzeczy nastąpi dopiero z chwilą dotarcia do nabywcy. Gdy w umowie brakuje stosownych uzgodnień, wtedy przyjmuje się, że towar został wydany z chwilą powierzenia go przewoźnikowi.

Zgodnie z regułami X, data przejścia ryzyka na nabywcę wyznacza termin, w którym następuje przeniesienie na nabywcę prawa rozporządzania towarem jako właściciel. Zdaniem Spółki, data przejścia ryzyka, czyli data dostarczenia towaru / wyrobu do huty wg X, a nie data wydania towaru / wyrobu z magazynu Spółki, wyznacza datę dostawy. W dacie przyjęcia przez hutę zostaje precyzyjnie określona ilość i klasa złomu, która jest podstawą do wystawienia faktury. Warunki X regulują m.in. moment, miejsce odebrania towaru przez odbiorcę, która ze stron ponosi ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru. Na tej podstawie Spółka twierdzi, że przyjęte przez strony warunki wpływają na moment przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, czyli mają także znaczenie dla ustalenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Przychód podatkowy powstanie w momencie określonym w warunkach sprzedaży (warunkach X).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Jednocześnie w art. 12 ust. 4 ww. ustawy, ujęto katalog przysporzeń niezaliczonych do przychodów podatkowych.

Stosownie do treści art. 12 ust. 3 wskazanej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana przez ustawodawcę w treści art. 12 ust. 3a omawianej ustawy.

Na mocy tego przepisu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przepis powyższy wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu.

Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu ma dzień dokonania czynności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu.

Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie zdarzeń, a jeżeli występują one po dniu wystawienia faktury czy po dniu dokonania zapłaty należności, te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia, decydują o momencie powstania przychodu.

Wyżej powołany przepis art. 12 ust. 3a ww. ustawy, wskazuje, jako jeden z momentów z którego wystąpieniem ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże powstanie przychodu podatkowego, okoliczność „wydania rzeczy”. „Wydanie rzeczy” nie zostało zdefiniowane w prawie podatkowym, dlatego też zasadnym jest, aby dokonując interpretacji tego pojęcia, przyjąć znaczenie słów jakie wynika z ich potocznego rozumienia. Słowo „wydać” oznacza „dać, przydzielić coś komuś” (por. Słownik Języka Polskiego online, http://sjp.pwn.pl). Jak z powyższego wynika, „wydanie rzeczy” nie jest tożsame z „przeniesieniem własności”. Chcąc ustalić wzajemne relacje pomiędzy tymi pojęciami należy stwierdzić, że pojęcie „wydanie rzeczy” jest pojęciem szerszym niż pojęcie „przeniesienie własności”. Wydanie rzeczy jest nie tyle przeniesieniem prawa własności, co przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym.

Dla ustalenia momentu powstania przychodu podatkowego bez znaczenia pozostaje fakt, kiedy towary przechodzą na własność kontrahentów. Istotne jest natomiast kiedy towary zostaną kontrahentowi wydane. Jak bowiem wcześniej wykazano to właśnie wydanie rzeczy (towaru) ma zasadnicze znaczenie dla momentu powstania przychodu.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów / wyrobów - złomu. Sprzedawany złom po załadowaniu w oddziałach Spółki na wagony Y zostaje wysłany koleją do huty. W momencie wysyłki waga złomu jest szacowana lub też złom ważony jest przez Y i waga ta różni się od wagi potwierdzanej przez hutę. Spółka otrzymała zawiadomienie z huty, że od miesiąca maja 2011 r. zmianie ulegnie formuła dostawy na X, jednakże z pozostawieniem po stronie huty obowiązku organizacji i ponoszenia kosztów transportu złomu, a Sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę w terminie 7 dni od daty przyjęcia złomu przez hutę.

Spółka wskazała, iż warunki X regulują m.in. moment, miejsce odebrania towaru przez odbiorcę, która ze stron ponosi ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru. Zgodnie z regułami X, data przejścia ryzyka na nabywcę wyznacza termin, w którym następuje przeniesienie na nabywcę prawa rozporządzania towarem jako właściciel.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż najwcześniejszym ze zdarzeń określonym w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wydanie towaru, wystawienie faktury, zapłata należności) jest wydanie towaru, Spółka powinna rozpoznać moment powstania przychodu w dniu wydania towaru. W przedmiotowej sprawie będzie to data dostarczenia towaru / wyrobu do huty wg X.

Reasumując, w przypadku dostawy złomu do huty koleją na warunkach X, jednakże z pozostawieniem po stronie huty obowiązku organizacji i ponoszenia kosztów transportu złomu, data przyjęcia złomu przez hutę według reguł handlowych X - wyznacza datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj