Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-868/11-4/IGo
z 23 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-868/11-4/IGo
Data
2011.08.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
stołówka szkolna
wyżywienie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Stawka podatku VAT na usługę wyżywienia świadczoną w stołówce szkolnej mieszczącej się w internacie na rzecz emerytów – byłych pracowników szkoły zakwaterowanych w lokalach mieszkalnych internatu, pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej mieszczącej się w internacie, członków rodzin pracowników, sportowców, za których płacą kluby sportowe, stowarzyszenia lub inne instytucje, wychowanków internatu będących uczniami innych szkół.



Wniosek ORD-IN 392 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2011r. (data wpływu 01.06.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługę wyżywienia świadczoną w stołówce szkolnej mieszczącej się w internacie na rzecz:

  • emerytów – byłych pracowników szkoły zakwaterowanych w lokalach mieszkalnych internatu, pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej mieszczącej się w internacie, członków rodzin pracowników,
  • sportowców, za których płacą kluby sportowe, stowarzyszenia lub inne instytucje,
  • wychowanków internatu będących uczniami innych szkół
  • jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.06.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługę wyżywienia świadczoną w stołówce szkolnej mieszczącej się w internacie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Szkoła jako jednostka budżetowa prowadzi działalność edukacyjną i jest „płatnikiem” podatku VAT. Dla uczniów uczących się poza miejscem stałego zamieszkania szkoła prowadzi internat, w którym mieści się stołówka szkolna. Stołówka i internat są integralną częścią szkoły. Wszystkie usługi wykonywane są w ramach jednego podmiotu gospodarczego, posiadającego ten sam NIP. Stołówka szkolna prowadzona jest przez personel Szkoły.

Oferta edukacyjna szkoły proponuje uczniom zakwaterowanie w internacie wraz z całodziennym wyżywieniem w stołówce internatu. Uczniowie w internacie mają zapewnioną opiekę dydaktyczną w czasie pobierania nauki poza miejscem zamieszkania. Mają stworzone warunki do nauki i rozwoju zainteresowań. Opiekę nad uczniami sprawują wychowawcy internatu - nauczyciele z przygotowaniem pedagogicznym. W internacie zakwaterowani są w pierwszej kolejności uczniowie szkoły, w przypadku wolnych miejsc również zamiejscowi uczniowie okolicznych szkół. Wychowankowie internatu dokonują comiesięcznej opłaty za całodzienne wyżywienie, która uzależniona jest od ilości faktycznie spożytych posiłków. Koszty wyżywienia uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej pokrywają Ośrodki Pomocy Społecznej (na podstawie faktur VAT).

Ze stołówki internatu korzystają:

  1. całodzienne wyżywienie: wychowankowie internatu (będący uczniami szkoły lub nie,),
  2. obiady: uczniowie szkoły niemieszkający w internacie, inne osoby, które zgłoszą chęć korzystania ze stołówki - po wyrażeniu zgody przez Dyrektora Szkoły np. nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły i internatu, emeryci - byli pracownicy szkoły zakwaterowani w lokalach mieszkalnych internatu, pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej mieszczącej się w internacie, członkowie rodzin pracowników.

Sprzedaż posiłków dla uczniów szkoły i wychowanków internatu (również tych finansowanych przez GOPS) odbywa się po kosztach zużycia surowca (tzw. wsad do kotła, bez kosztów wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki), natomiast dla pozostałych osób po pełnych kosztach przygotowania i wydania posiłków. Wysokość opłat ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkoły. Z bazy noclegowej internatu w ramach wolnych miejsc (w weekendy, ferie zimowe, wakacje) korzystają, z wyżywieniem lub bez, także inne grupy lub osoby (np. przyjezdne grupy sportowców oraz ich trenerzy i opiekunowie, za których płacą inne szkoły, kluby sportowe lub inne jednostki; studenci okolicznej uczelni).

Do końca 2008 roku usługi świadczone przez stołówkę szkoła klasyfikowała zgodnie z opisem Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi przedstawionym w piśmie z 05/2008 (w załączeniu). Od stycznia 2009 roku szkoła dokonała zmiany po ukazaniu się odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską w sprawie zwolnienia z VAT obiadów w szkolnych stołówkach, które są bezpośrednio prowadzone przez personel szkoły, w których sprzedaż posiłków dokonywana jest wyłącznie na rzecz uczniów i pracowników tej szkoły. Sprzedaż posiłków została zaklasyfikowana do PKWIU 55.51 „Usługi stołówkowe”, zastosowano stawkę VAT 7% a od 2011 roku 8% (PKWIU 56.29.20).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaką stawkę podatku należy zastosować za usługi wyżywienia świadczone w stołówce szkolnej mieszczącej się w internacie:

  1. Dla pozostałych osób korzystających ze stołówki. np. emeryci – byli pracownicy szkoły zakwaterowani w lokalach mieszkalnych internatu, pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej mieszczącej się w internacie, członkowie rodzin pracowników...
  2. Dla sportowców, za których płacą kluby sportowe, stowarzyszenia lub inne instytucje...
  3. Dla wychowanków internatu będących uczniami innych szkół...

Zdaniem szkoły zgodnie z odpowiedzią Ministra Finansów na interpelację poselską sprzedaż posiłków w stołówce internatu:

  1. Dla pozostałych osób korzystających ze stołówki, np. emeryci – byli pracownicy szkoły zakwaterowani w lokalach mieszkalnych internatu, pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej mieszczącej się w internacie, członkowie rodzin pracowników - PKWIU 56.29.20 „Usługi stołówkowe”, stawka VAT 8%.
  2. Dla sportowców, za których płacą kluby sportowe, stowarzyszenia lub inne instytucje - PKWIU 56.29.20 „Usługi stołówkowe”, stawka VAT 8%.
  3. Dla wychowanków internatu będących uczniami innych szkół - PKWIU 56.29.20 „Usługi stołówkowe”, stawka VAT 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług (…).

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Ponadto należy wskazać, iż w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010r. sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246 poz. 1649 ze zm.) w § 7 ust. 1 pkt 1 wskazano, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W pozycji 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia wskazano na usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:

  1. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
  2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  3. kawy i herbaty (wraz z dodatkami),
  4. napojów bezalkoholowych gazowanych,
  5. wód mineralnych,
  6. innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Od dnia 6 kwietnia 2011r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73 poz. 392). Regulacja dot. usług związanych z wyżywieniem została w identycznym brzmieniu zawarta w § 7 ust. 1 pkt 1, łącznie z poz. 7 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia.

Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego Wnioskodawca, jako jednostka budżetowa prowadzi działalność edukacyjną i jest „płatnikiem” podatku VAT. Dla uczniów uczących się poza miejscem stałego zamieszkania szkoła prowadzi internat, w którym mieści się stołówka szkolna. Stołówka i internat są integralną częścią szkoły. Wszystkie usługi wykonywane są w ramach jednego podmiotu gospodarczego, posiadającego ten sam NIP. Stołówka szkolna prowadzona jest przez personel Szkoły.

Ze stołówki internatu korzystają:

  1. całodzienne wyżywienie: wychowankowie internatu (będący uczniami szkoły lub nie,),
  2. obiady: uczniowie szkoły niemieszkający w internacie, inne osoby, które zgłoszą chęć korzystania ze stołówki - po wyrażeniu zgody przez Dyrektora Szkoły np. nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły i internatu, emeryci - byli pracownicy szkoły zakwaterowani w lokalach mieszkalnych internatu, pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej mieszczącej się w internacie, członkowie rodzin pracowników.

Z bazy noclegowej internatu w ramach wolnych miejsc (w weekendy, ferie zimowe, wakacje) korzystają, z wyżywieniem lub bez, także inne grupy lub osoby (np. przyjezdne grupy sportowców oraz ich trenerzy i opiekunowie, za których płacą inne szkoły, kluby sportowe lub inne jednostki; studenci okolicznej uczelni).

Z powyższego wynika, iż usługi stołówkowe sklasyfikowane przez Wnioskodawcę do PKWiU 56, wskazane zostały w poz. 7 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia zawierającego listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8%.

Zatem, do świadczonych przez Wnioskodawcę usług stołówkowych świadczonych na rzecz emerytów – byłych pracowników szkoły zakwaterowanych w lokalach mieszkalnych internatu, pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej mieszczącej się w internacie, członków rodzin pracowników, sportowców, za których płacą kluby sportowe, stowarzyszenia lub inne instytucje, wychowanków internatu będących uczniami innych szkół - zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisami, zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

A zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towarów będących przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj