Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-733/11-4/JF
z 18 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-733/11-4/JF
Data
2011.08.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności --> Korekta podatku należnego w przypadku wierzytelności odpisanych lub nieściągalnych


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
wierzytelności nieściągalne


Istota interpretacji
po otrzymaniu zawiadomienia od wierzyciela o zamiarze skorygowania podatku należnego Spółka miała obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w deklaracji, w której odliczyła podatek naliczony w faktury zakupowej.



Wniosek ORD-IN 491 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.05.2011 r. (data wpływu 23.05.2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 01.06.2011 r. (data wpływu 03.06.2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 30.05.2011 r. nr IPPP3/443-733/11-2/JF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania korekty podatku naliczonego z tytułu wierzytelności nieściągalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.05.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego z tytułu wierzytelności nieściągalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka uzyskała w dniu 02.05.2011 r. zawiadomienie od wierzyciela o planowanej korekcie podatku VAT w ramach ulgi za złe długi zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Wierzytelność dotyczy faktury wystawionej przez tego wierzyciela w dniu 30.09.2009 r. na kwotę netto 15 385,00. Termin płatności został określony w fakturze na dzień 14.10.2009 r. Spółka na dzień złożenia wniosku nie dokonała zapłaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma obowiązek do skorygowania podatku VAT, zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r....

Zdaniem Spółki nie ma Ona obowiązku dokonania korekty VAT w miesiącu maju 2011 r. - czyli z chwilą otrzymania zawiadomienia o fakcie, że wierzyciel planuje korektę.

Mimo spełnienia warunków określonych w ustawie o VAT art. 89a ust. 2 Spółka uważa, że nie jest spełniony warunek udowodnienia nieściągalności wierzytelności. Przepis ustawy o VAT mówi, że wierzytelność korygowana pod względem VAT musi być nieściągalna lub nieściągalność musi być uprawdopodobniona.

Zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 25 oraz ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za wierzytelności nieściągalne uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:

  1. postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
  2. postanowieniem sądu o:
    1. oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub
    2. umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit. a) lub
    3. ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
  3. protokołem sporządzonym przez podatnika stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Natomiast nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną gdy:

  1. a) dłużnik zmarł, został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku, albo
  2. b) zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo
  3. c) wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego albo
  4. d) wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.

Ponieważ w przypadku Spółki żaden z powyższych warunków w ustawie o podatku dochodowym nie został spełniony, Wnioskodawca uważa, że sam zapis w ustawie o VAT art. 89a pkt 1a – iż wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności, nie jest wystarczający aby dokonać korekty podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Przy czym na podstawie art. 89a ust. 1a ustawy nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W myśl art. 89a ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonywana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,
  3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
  4. wierzytelności nie zostały zbyte,
  5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,
  6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Powołane wyżej przepisy dopuszczają zatem możliwość dokonania przez podatnika korekty podatku należnego, który został naliczony w związku z dostawą towarów lub świadczeniem usług na terytorium kraju, w sytuacji gdy nabywca towaru bądź usługi, nie dokonał zapłaty na rzecz dostawcy.

Jednocześnie ustawodawca, dla potrzeb podatku od towarów i usług, zawarł swoją własną definicję wierzytelności nieściągalnych. I tak, w myśl art. 89a ust. 1a ustawy, wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, to takie wierzytelności, które nie zostały uregulowane w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Zatem, status wierzytelności (jako wierzytelności o uprawdopodobnionej nieściągalności) związany jest z upływem określonego czasu od dnia upływu terminu płatności do chwili powstania uprawnienia do skorzystania z możliwości dokonania korekty. Uprawnienie to powstanie po upływie 180 dni, licząc od dnia upływu terminu płatności określonego na umowie lub fakturze. Upływ tego terminu jest wystarczającą przesłanką, aby uznać wierzytelność za uprawdopodobnioną na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług.

Zatem, bezskuteczny upływ terminu płatności 180 dniu wyznaczonego na fakturze lub umowie skutkuje brakiem obowiązku odwoływania się podatnika - wierzyciela do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie wierzytelności odpisanej jako nieściągalna. Wobec tego na gruncie podatku VAT dla skuteczności korekty podatku należnego nie ma konieczności dokonania odpisania wierzytelności, na podstawie przepisów podatku dochodowego. Wobec tego wierzyciel zamierzający dokonać korekty podatku należnego wykazanego w deklaracji podatkowej jako obrót opodatkowany, nie ma obowiązku odpisania wierzytelności na podstawie przepisów podatku dochodowego i po upływie 180 dni od terminu płatności za zrealizowaną dostawę lub świadczoną usługę ma prawo, po spełnieniu warunków określonych w art. 89a ust. 2 ustawy, dokonania korekty podatku należnego wynikającego z uprawdopodobnionej wierzytelności nieściągalnej.

Wynikające z art. 89a prawo wierzyciela do korekty podatku należnego z tytułu wierzytelności nieściągalnej rodzi po stronie dłużnika obowiązek korekty podatku naliczonego, bowiem na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy w przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6, i nieuregulowania należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, podatnik (dłużnik) jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku, do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.

Wobec powyższego na dłużniku ciążą obowiązki wynikające z art. 89b ustawy. Zatem, w przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6, dłużnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu poprzez złożenie korekty deklaracji za okres, w którym dokonano odliczenia podatku naliczonego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 02.05.2011 r. na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Spółce doręczono zawiadomienie od wierzyciela o planowanej korekcie podatku należnego z tytułu wierzytelności nieściągalnych. Wierzytelność dotyczy faktury wystawionej przez tego wierzyciela w dniu 30.09.2009 r. z terminem płatności na dzień 14.10.2009 r. Spółka wskazuje, iż na dzień złożenia wniosku (tj. 19.05.20.11 r.) nie dokonała ww. zapłaty.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że Spółka nie kwestionuje istnienia wierzytelności w stosunku do kontrahenta i zauważa, że na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji nie dokonała uregulowania wierzytelności. Ponadto z treści wniosku wynika, iż upłynęło 180 dni od terminu płatności za dokonaną przez kontrahenta dostawę lub świadczenie usług. Jednakże nie zgadza się z tym, że skoro nie wystąpiły przesłanki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie odpisania wierzytelności jako nieściągalnej, to Spółka nie miała obowiązku korekty podatku naliczonego w miesiącu upływu 14 dni od doręczenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy Spółka będąca dłużnikiem w przypadku otrzymania zawiadomienia o zamiarze korekty podatku należnego tytułu wierzytelności, której nie kwestionuje, była obowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego, zaś to na wierzycielu ciąży obowiązek udowodnienia, iż nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona oraz, że zostały spełnione wszystkie warunki określone w art. 89a ust. 2 ustawy.

Zatem, Spółka po otrzymaniu zawiadomienia od wierzyciela o zamiarze skorygowania podatku należnego i nie uregulowaniu należności w terminie 14 dni od otrzymania tego zawiadomienia, była obowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego w deklaracji podatkowej za okres, w którym Spółka dokonała pomniejszenia podatku należnego. Skoro zawiadomienie zostało doręczone Spółce w dniu 02.05.2011 r., to okres 14 dni oczekiwania wierzyciela na uregulowanie należności upłynął z dniem 16.05.2011 r. Wobec tego, skoro Spółka nie dokonała zapłaty za zakupy, w maju 2011 r. miała obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w deklaracji, w której odliczyła podatek naliczony z faktury zakupowej z dnia 30.09.2009 r.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Spółki, iż nie miała Ona obowiązku dokonania korekty w maju 2011 r. należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj