Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-613/11/AB
z 9 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-613/11/AB
Data
2011.09.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
świadczenie nieodpłatne


Istota interpretacji
Możliwość uznania wartości zobowiązań spłacanych przez spółkę jawną, które zostały wniesione w ramach aportu przedsiębiorstwa do tej spółki, za przychód z nieodpłatnych świadczeń u wnoszącego aport.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura 17 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ustalenie po stronie wspólnika wnoszącego do spółki jawnej aport w postaci przedsiębiorstwa, przychodu z tytułu spłaty przez tę spółkę zobowiązań wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ustalenie po stronie wspólnika wnoszącego do spółki jawnej aport w postaci przedsiębiorstwa, przychodu z tytułu spłaty przez tę spółkę zobowiązań wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, firmę handlową zatrudniającą kilka osób. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawczyni planuje wnieść całe swoje przedsiębiorstwo do spółki jawnej. Na wartość aportu przedsiębiorstwa będą składały się wartości: aktywów w szczególności towarów, środków trwałych i wyposażenia pomniejszone o wartość pasywów w szczególności o znaczną wartość zobowiązań.

U Wnioskodawczyni wątpliwość budzi zapis art. 554 Kodeksu cywilnego, na gruncie art. 11 ustawy o podatku dochodowym, w myśl którego „Nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.”

Jeżeli wraz z przedsiębiorstwem Spółka przejmuje zobowiązania za towar, to naturalnym jest, że będzie te zobowiązania spłacać. Wnioskodawczyni ma wątpliwość, czy jeżeli jest solidarnie odpowiedzialna za spłatę zobowiązań, a spłacać będzie je Spółka, to czy nie powstanie u niej przychód z nieodpłatnych świadczeń. Wnioskodawczyni zaznacza, że w uchwale o wniesienie aportu do spółki będzie podana wartość przedsiębiorstwa, wyliczona jako wartość aktywów pomniejszona o zobowiązania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji spłata zobowiązań dokonywana przez spółkę jawną, zobowiązań przeniesionych w ramach aportu przedsiębiorstwa na tę spółkę jawną, będzie stanowiła przychód z nieodpłatnych świadczeń dla wnoszącego aport...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanej sytuacji spłata zobowiązań przez spółkę jawną, przeniesionych aportem w ramach przedsiębiorstwa na tę spółkę jawną nie będzie stanowiła przychodu z nieodpłatnych świadczeń dla wnoszącego aport. Ponieważ definicja przedsiębiorstwa w kodeksie cywilnym jest definicją otwartą można zobowiązania, jako część zorganizowanego zespołu składników przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, przenieść wraz z przedsiębiorstwem na spółkę - co potwierdzi stosowny zapis w uchwale oraz treść art. 552 kodeksu cywilnego, w myśl którego "Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych."

Fakt przeniesienia zobowiązań uwzględniony jest w wartości aportu, gdyż pomniejszają one wartość aktywów i tym samym wartość przedsiębiorstwa, więc spłata tych zobowiązań przez spółkę jawną nie może stanowić nieodpłatnego świadczenia dla wnoszącego aport.

Wskazanie w art. 554 kodeksu cywilnego na solidarną odpowiedzialność za zobowiązania nie powoduje powstania nieodpłatnych świadczeń z tytułu dokonywania tych spłat przez spółkę jawną. Spółka w ramach przedsiębiorstwa i jego wyceny przejmuje zobowiązania i to spółka je spłaca. Solidarna odpowiedzialność miała by skutek podatkowy wyłącznie w sytuacji, gdyby wnioskodawczyni nadal spłacała zobowiązania po przeniesieniu ich w ramach aportu na spółką jawną. Wtedy to spółka miałaby nieodpłatne świadczenie, ale takiej sytuacji nie przewidujemy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 3 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r., Nr 94, poz. 1037 ze zm. – dalej K.s.h.), przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Stosownie do art. 8 K.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. W myśl art. 4 § 1 pkt 1 K.s.h., spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Ponieważ spółka jawna nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami takimi są natomiast wspólnicy takiej spółki.

Pojęcie wkładu do spółki osobowej uregulowane zostało w art. 48 § 2 K.s.h. Wynika z niego, że wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu (art. 50 § 1 K.s.h).

Należy także wskazać na treść art. 28 K.s.h., według którego majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia oraz art. 48 § 3 K.s.h., stanowiącego, iż prawa, które wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki, uważa się za przeniesione na spółkę. Zarówno te przepisy, jak i wcześniej przytoczony art. 8 K.s.h., w sposób jednoznaczny przesądzają, iż majątek spółki osobowej jest wyodrębniony od majątku wspólników.

Z powyższego wywieść należy, że:

  • wniesienie do spółki osobowej określonych rzeczy, czy też praw majątkowych jako wkładu niepieniężnego, jest formą ich zbycia, tworzą one majątek spółki,
  • wspólnik przystępujący do spółki osobowej, uzyska w niej udział, stosownie do wartości wprowadzonego do spółki wkładu.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.), nie zawiera szczególnych unormowań odnoszących się do skutków podatkowych wniesienia do spółki osobowej zobowiązań w ramach aportu przedsiębiorstwa. Zawiera jednakże określenie przedmiotu opodatkowania.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 6 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 11 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 11 ust. 2a ww. ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni planuje wnieść całe swoje przedsiębiorstwo do spółki jawnej. Na wartość aportu przedsiębiorstwa będą składały się wartości: aktywów w szczególności towarów, środków trwałych i wyposażenia pomniejszone o wartość pasywów w szczególności o znaczną wartość zobowiązań. Zobowiązania przeniesione w ramach aportu przedsiębiorstwa będzie spłacała spółka jawna.

Jak wyżej wskazano, czynność wniesienia wkładu, w przedmiotowej sprawie w formie aportu przedsiębiorstwa, wynika z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki jawnej.

Ponadto w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będzie miała miejsca, przewidziana w przepisie art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, sukcesja praw i obowiązków podatkowych. A zatem Spółka jawna do której Wnioskodawczyni wniesie na pokrycie udziału wkład w postaci przedsiębiorstwa będzie następcą prawnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej i wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby.

W świetle powyższego, ustalenie po stronie wspólnika wnoszącego do spółki jawnej aport w postaci przedsiębiorstwa, przychodu z tytułu spłaty przez tę spółkę zobowiązań wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa, nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie sposób bowiem uznać, iż spłata powyższa powoduje po stronie Wnioskodawczyni umorzenie zobowiązań, czy też dochodzi przy niej do powstania świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnych świadczeń.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj