Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-170/11-4/MC
z 2 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-170/11-4/MC
Data
2011.09.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
kapitał zakładowy
objęcie udziałów
podwyższenie kapitału
podwyższenie kapitału zakładowego
przychód
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych występujących po stronie Spółki „C” związanych z nabyciem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.



Wniosek ORD-IN 960 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 25.05.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych występujących po stronie Spółki „C” związanych z nabyciem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 10 sierpnia 2011 r. (data wpływu 12.08.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych występujących po stronie Spółki „C” związanych z nabyciem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką jawną (dalej „Spółka”), której wspólnikami są Panowie J.N., M.N. i M.C. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów tartacznych oraz drewna. Spółka jest większościowym udziałowcem spółki „A” Spółka z o.o. (dalej „A”) - posiada Ona 19.250 (dziewiętnaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt) udziałów w kapitale zakładowym tej spółki, co daje bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników spółki „A”. W Spółce planowane są zmiany własnościowe, polegające na zbyciu ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikom spółki osobowej, w wyniku którego wspólnikami Spółki staną się Pan M.N. wraz ze swoją żoną. Następnie Spółka wraz z Panem M.C. oraz jego żoną zawiążą nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka „C”). Udziały w kapitale zakładowym Spółki „C” na etapie Jej zawiązywania zostaną objęte w następujący sposób:

  1. 1 udział w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznany zostanie Spółce;
  2. 50 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie Panu M.C.;
  3. 49 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie żonie Pana M.C.


Udziały objęte przez Pana M.C. oraz jego żonę pokryte zostaną wkładem pieniężnym. Z kolei Spółka pokryje objęty przez siebie udział wkładem niepieniężnym w postaci 19.250 (dziewiętnastu tysięcy dwustu pięćdziesięciu) udziałów w kapitale zakładowym spółki „A”. Udział objęty zostanie po cenie wyższej od jego wartości nominalnej, a powstała nadwyżka przekazana zostanie na kapitał zapasowy Spółki „C” (powstanie tzw. agio).

Wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji będą miały siedzibę w Polsce i tu będą podlegały nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Pismem z dnia 10 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego o informację, iż pomiędzy wspólnikami zawarte zostało porozumienie ustne w sprawie zawiązania Spółki „C”. Także wspólnicy oraz kontrahenci spółki „A” zostali powiadomieni o zamiarze wniesienia jej udziałów do tworzonej Spółki „C”. Spółka „C” będzie działała pod firmą „B” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Siedzibą spółki będzie G. W zarządzie Spółki „C” będzie zasiadał Pan M.C.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy wniesienie przez Spółkę posiadanych przez Nią 19.250 udziałów w kapitale zakładowym spółki „A” na pokrycie 1 udziału w kapitale zakładowym Spółki „C” stanowi wymianę udziałów i w konsekwencji transakcja ta nie prowadzi do powstania po stronie Spółki „C” przychodu z tytułu nabycia udziałów w spółce „A”...
  2. W razie przyjęcia, że w przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z wymianą udziałów, jaki będzie przychód Spółki „C”...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Wymiana udziałów to innymi słowy wniesienie w formie wkładu niepieniężnego pakietu udziałów spółki kapitałowej w zamian za uzyskanie udziałów innej spółki kapitałowej. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym: w zamian za wnoszone udziały w spółce „A”, Spółka otrzyma udział w Spółce „C”. Ponadto, w związku z nabyciem udziałów, Spółka „C” uzyska bezwzględną większość głosów w spółce „A”, której udziały będą przedmiotem aportu oraz podmioty uczestniczące w transakcji podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

W ocenie Wnioskodawcy, dla zakwalifikowania danej transakcji jako wymiany udziałów, bez znaczenia pozostaje fakt, że transakcja ta dokonywana jest na etapie zawiązywania Spółki „C”. Spółka „C” powstanie bowiem już w momencie podpisania aktu założycielskiego przez udziałowców i z tym momentem stanie się podmiotem praw i obowiązków, wyposażonym w zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.

Przyjąć zatem należy, że Spółka „C” bezpośrednio po Jej zawiązaniu może przekazać Spółce swój udział w kapitale zakładowym w zamian za wniesienie udziałów w kapitale zakładowym spółki „A”.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, opisana transakcja stanowi wymianę udziałów i w konsekwencji, po stronie Spółki „C” nie powstanie przychód z tytułu nabycia przez Nią udziałów w spółce „A”.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwot przekazanych na kapitał zakładowy oraz kwot i wartość stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną objętych udziałów przekazanych na kapitał zapasowy, nie zalicza się do przychodów. Z uwagi na fakt, że udziały w spółce „A” zostaną przekazane Spółce „C” w formie wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego, a wartość stanowiąca nadwyżkę ponad wartość nominalną objętych udziałów przekazana zostanie na kapitał zapasowy, zdaniem Wnioskodawcy, po stronie Spółki „C” nie powstanie przychód z tytułu nabycia udziałów w spółce „A”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Przykładowe przysporzenia majątkowe zaliczane do tej kategorii zostały wymienione w art. 12 ust. 1 omawianej ustawy.

Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

   - do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest spółką jawną. Spółka jest większościowym udziałowcem spółki „A” Spółka z o.o. (dalej „A”) - posiada Ona 19.250 (dziewiętnaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt) udziałów w kapitale zakładowym tej spółki, co daje bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników spółki „A”. W Spółce planowane są zmiany własnościowe, polegające na zbyciu ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikom spółki osobowej, w wyniku którego wspólnikami Spółki staną się Pan M.N. wraz z żoną. Następnie Spółka wraz z Panem M.C. oraz jego żoną zawiążą nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka „C”). Udziały w kapitale zakładowym Spółki „C” na etapie Jej zawiązywania zostaną objęte w następujący sposób:

  1. 1 udział w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznany zostanie Spółce;
  2. 50 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie Panu M.C.;
  3. 49 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie żonie Pana M.C.


Udziały objęte przez Pana M.C. oraz jego żonę pokryte zostaną wkładem pieniężnym. Z kolei Spółka pokryje objęty przez siebie udział wkładem niepieniężnym w postaci 19.250 (dziewiętnastu tysięcy dwustu pięćdziesięciu) udziałów w kapitale zakładowym spółki „A”. Udział objęty zostanie po cenie wyższej od jego wartości nominalnej, a powstała nadwyżka przekazana zostanie na kapitał zapasowy Spółki „C” (powstanie tzw. agio).

W treści wniosku Wnioskodawca wskazał, że w związku z nabyciem udziałów, Spółka „C” uzyska bezwzględną większość głosów w Spółce „A” oraz że wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji będą miały siedzibę w Polsce i tu będą podlegały nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Mając zatem na uwadze przytoczone regulacje prawne, a także treść przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wskazać należy, że przepis art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie miał zastosowanie w niniejszej sprawie. Planowana transakcja stanowić będzie wymianę udziałów, co skutkować będzie brakiem wystąpienia przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie Spółki „C”.

W odniesieniu do drugiego z ww. pytań wskazać należy, że z uwagi na to, że planowana transakcja stanowić będzie wymianę udziałów, odpowiedź na to pytanie stała się bezprzedmiotowa.

Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj