Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP4/443-418/11-3/EWW
z 8 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP4/443-418/11-3/EWW
Data
2011.09.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nagrody
nieodpłatne świadczenie usług
odliczenia


Istota interpretacji
Czy Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z wystawionych przez Organizatora faktur VAT?



Wniosek ORD-IN 874 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2011 r. (data wpływu 8 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością), rozliczającym się w okresach miesięcznych. Jest on producentem profili i stolarki okiennej.

Spółka zawarła umowę z podmiotem zajmującym się profesjonalną organizacją konferencji i szkoleń (zwanym dalej Organizatorem). Przedmiotem ww. umowy jest zorganizowanie trzydniowego wyjazdu do Dublina, z elementami szkoleniowo-marketingowymi na temat produktów Zainteresowanego. Uczestnikami wyjazdu będą jego klienci:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz
  • osoby fizyczne pracownicy/wspólnicy/przedstawiciele itp. osobowych oraz kapitałowych spółek handlowych.

Warunkiem możliwości uczestnictwa w wyjeździe jest spełnienie przez klienta z góry określonych warunków, tj. określonego wzajemnego obrotu.

Program wyjazdu przewiduje:

  • dzień pierwszy - wylot z Polski, zwiedzanie, kolacja;
  • dzień drugi - śniadanie, konferencja dotycząca produktów Spółki, lunch, zwiedzanie, kolacja;
  • dzień trzeci - śniadanie, wylot do Polski.

Organizator odpowiada za wszelkie kwestie związane z zorganizowaniem wyjazdu oraz przeprowadzeniem konferencji. Obowiązki Wnioskodawcy, zgodnie z zawartą umową, ograniczają się do wskazania uczestników wyjazdu oraz zapłaty na rzecz Organizatora należnego mu wynagrodzenia, w którym uwzględnione są także koszty zorganizowania wyjazdu. Z tego tytułu Organizator wystawi na jego rzecz faktury VAT.

Zainteresowany podkreśla, że wyjazd ma charakter nagrody za dobrą współpracę – oferuje on możliwość uczestnictwa w wyjeździe najlepszym swoim klientom, którzy osiągnęli określony poziom obrotów. Z powyższego wynika, że organizacja wyjazdu ma na celu umocnienie relacji z obecnymi klientami, poszerzenie wiedzy klientów na temat produktów oferowanych przez Spółkę oraz zwiększenie poziomu sprzedaży jej towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z wystawionych przez Organizatora faktur VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Dokonując analizy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług należy zauważyć, że ustawodawca nie sprecyzował w jakim zakresie towary lub usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a zatem związek taki może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni. Żaden z obowiązujących przepisów nie zabrania podatnikowi odliczyć podatku naliczonego VAT, jeżeli związek nabywanych towarów lub usług z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika jest jedynie pośredni. Pogląd ten został potwierdzony zarówno w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (np. wyrok z dnia 26 maja 2005 r., o sygn. C-465/03; wyrok z dnia 8 czerwca 2000 r., o sygn. C -98/98), jak i orzecznictwie sądów administracyjnych (np. wrok WSA w Opolu z dnia 29 marca 2010 r., o sygn. I SA/Op 592/09; wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 kwietnia 2008 r., o sygn. I SA/Wr 1706/07).

Należy zauważyć, że Organizator świadczy na rzecz Zainteresowanego usługi, które mają charakter marketingowy w stosunku do jego klientów. Nie ulega zatem wątpliwości, że faktury VAT wystawione przez Organizatora na rzecz Spółki, z tytułu świadczenia usług marketingowych, mają pośredni związek z wykonywaniem przez nią czynności opodatkowanych, a zatem przysługiwać jej będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur. Zdanie to zostało potwierdzone przez stanowisko organów podatkowych wyrażone w wydanych interpretacjach podatkowych, np. interpretacji podatkowej z dnia 24 grudnia 2009 r. (sygn. ILPP2/443-1342/09-5/AD).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy określa, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, z tytułu nabycia towarów i usług.

Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z wykonywanymi transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a wykonywanymi przez podatnika czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Przy czym związek ten może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży towary handlowe, lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami opodatkowanymi. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu opodatkowanego.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Zainteresowany jako zarejestrowany podatnik VAT czynny, jest producentem profili i stolarki okiennej. Zawarł on umowę z podmiotem zajmującym się profesjonalną organizacją konferencji i szkoleń (Organizatorem) na zorganizowanie trzydniowego wyjazdu do Dublina, z elementami szkoleniowo-marketingowymi na temat jego produktów. Uczestnikami wyjazdu będą jego klienci, którzy spełnią z góry określony warunek osiągnięcia określonego wzajemnego obrotu.

Program wyjazdu przewiduje:

  • dzień pierwszy - wylot z Polski, zwiedzanie, kolacja;
  • dzień drugi - śniadanie, konferencja dotycząca produktów Spółki, lunch, zwiedzanie, kolacja;
  • dzień trzeci - śniadanie, wylot do Polski.

Organizator odpowiada za wszelkie kwestie związane z zorganizowaniem wyjazdu oraz przeprowadzeniem konferencji. Obowiązki Wnioskodawcy, zgodnie z zawartą umową, ograniczają się do wskazania uczestników wyjazdu oraz zapłaty na rzecz Organizatora należnego mu wynagrodzenia, w którym uwzględnione są także koszty zorganizowania wyjazdu. Z tego tytułu Organizator wystawi na jego rzecz faktury VAT.

W tym miejscu wskazać należy, że w interpretacji indywidualnej nr ILPP4/443-418/11-2/EWW z dnia 8 września 2011 r., tut. Organ stwierdził, iż ufundowanie (nieodpłatne przekazanie) klientom Spółki wyjazdu do Dublina podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, na zasadach ogólnych określonych w ustawie. Spełnione zostaną bowiem warunki określone ww. przepisem, gdyż świadczenie tej czynności w ocenie tut. Organu - służyć będzie do celów innych niż działalność gospodarcza Zainteresowanego.

Mając na uwadze powyższe, jak również powołane przepisy podatkowe stwierdzić należy, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych z tytułu organizacji trzydniowego wyjazdu do Dublina z elementami szkoleniowo-marketingowymi na temat jego produktów. Jak bowiem wykazano w ww. interpretacji indywidualnej, przedmiotowa usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z wystawionych przez Organizatora faktur VAT, bowiem wydatki te będą bezpośrednio wykorzystywane do wykonywanych przez niego czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że stanowisko Spółki uznane zostało za prawidłowe, jednakże na podstawie innego uzasadnienia niż wynikające z przedstawionego przez nią we wniosku.

Tut. Organ informuje również, iż w sprawie powołanej przez Zainteresowanego interpretacji indywidualnej oraz wyroków sądów administracyjnych wskazać należy, że stanowią one rozstrzygnięcia w indywidualnych sprawach, do których się zawężają, przez co nie mają wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zdarzeniu przyszłym w części dotyczącej prawa do odliczenia. W kwestii dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie nieodpłatnego świadczenia usług wydana została w dniu 8 września 2011 r. interpretacja indywidualna nr ILPP4/443 418/11-2/EWW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj