Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-872/11-4/KT
z 26 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-872/11-4/KT
Data
2011.09.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostawa
dystrybutor
książka
podatek od towarów i usług
wydawnictwo


Istota interpretacji
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek.



Wniosek ORD-IN 423 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.06.2011r. (data wpływu 17.06.2011r.) – uzupełnionym pismem z dnia 06.09.2011r. (data wpływu 12.09.2011r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-872/11-2/KT z dnia 01.09.2011r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.06.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 06.09.2011r. (data wpływu 12.09.2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-872/11-2/KT z dnia 01.09.2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wydawnictwo Sp. z o.o. jest wydawcą książek o różnorodnej tematyce zawsze związanej ze sferą edukacyjną i dydaktyczną. Książki są sklasyfikowane pod symbolem ex 58.11.1, oznaczone stosownymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Dystrybucja książek odbywa się poprzez hurtownie, z którymi Wydawnictwo posiada podpisane umowy handlowe. Model sprzedaży książek oparty jest na tzw. umowach konsygnacyjnych. Umowy przewidują rozliczenie zwrotów wydawnictw przez hurtownie. Wydawnictwo przekazuje książki do magazynu konsygnacyjnego hurtowni na podstawie dokumentów magazynowych WZ, w celu ich sprzedaży przez hurtownię.

Wydawnictwo otrzymuje od hurtowni raporty i zestawienia o ilościach sprzedanych przez hurtownię książek Wydawnictwa do kolejnych odbiorców hurtowni - najczęściej księgarni. Na podstawie otrzymanych od hurtowni raportów i zestawień Wydawnictwo wystawia hurtowniom fakturę VAT dokumentującą faktyczną sprzedaż. Faktura VAT wystawiana jest przez Wydawnictwo w ciągu 7 dni od sprzedaży książek Wydawnictwa przez hurtownię.

Zwroty książek z hurtowni do Wydawnictwa odbywają się na podstawie zapisów w umowach handlowych z Wydawnictwem i dotyczą dwóch przypadków:

  1. Hurtownia zwraca do Wydawnictwa książki, których dostawa do hurtowni została uprzednio udokumentowana wystawioną przez Wydawnictwo fakturą VAT. W tym przypadku zwrot książek do Wydawnictwa potwierdzony jest wystawieniem przez Wydawnictwo faktury korygującej VAT oraz korekty dokumentu magazynowego WZ.
  2. Hurtownia zwraca do Wydawnictwa książki przekazane uprzednio przez Wydawnictwo do magazynu konsygnacyjnego hurtowni na podstawie dokumentów magazynowych WZ. W tym przypadku zwrot książek do Wydawnictwa następuje przed upływem 120 dni od ich otrzymania od Wydawnictwa i potwierdzony jest wystawieniem przez Wydawnictwo korekty dokumentu magazynowego WZ.

Następnie Wydawnictwo ponownie wprowadza do obrotu książki, zwrócone przez hurtownie.

Ponowne wprowadzenie do obrotu zwróconych książek może nastąpić jako przekazanie przez Wydawnictwo książek do tej samej hurtowni, od której otrzymano zwrot, lub do innej hurtowni. Ponowne wprowadzenie do obrotu zwróconych książek następuje po otrzymaniu od hurtowni zapotrzebowania (dyspozycji) do przekazania książek przez Wydawnictwo do magazynu konsygnacyjnego hurtowni.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1), w sytuacji, w której umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, że:

  1. Zwrot przez hurtownie książek do Wydawnictwa przed upływem 120 dni od ich wydania hurtowni, w sytuacji, gdy Wydawnictwo nie wystawiło hurtowni faktury dokumentującej faktyczną sprzedaż, a jedynie dokument magazynowy WZ potwierdzający wydanie, nie spełnia kryterium 120 dni do powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług.
  2. Każde ponowne wprowadzenie przez Wydawnictwo do obrotu zwróconych uprzednio przez hurtownię książek jest kolejnym, nowym pierwszym wydaniem, o którym mówi art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, dla którego obowiązek podatkowy powstaje nie później niż po upływie 120 dni, niezależnie od tego, czy zwrot został udokumentowany fakturą korygującą VAT czy jedynie korektą dokumentu magazynowego WZ (zwrot do składu konsygnacyjnego).
  3. Nie należy sumować ze sobą liczby dni, w ciągu których książki Wydawnictwa każdorazowo składowane były w magazynie konsygnacyjnym hurtowni do czasu ich zwrotu do Wydawnictwa i ponownego wprowadzenia przez Wydawnictwo do obrotu, nawet wówczas, gdy zwroty tych samych książek do magazynu konsygnacyjnego i ponowne wprowadzenia ich do obrotu następują wielokrotnie po sobie.
  4. Obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług powstanie:
    1. z chwilą wystawienia przez Wydawnictwo faktury dokumentującą faktyczną sprzedaż książek Wydawnictwa przez hurtownię z magazynu konsygnacyjnego hurtowni;
    2. z upływem 120 dnia nieprzerwanego (ciągłego) składowania książek Wydawnictwa w magazynie konsygnacyjnym hurtowni, o ile przed upływem 120 dni książki te nie zostały zwrócone przez hurtownię do Wydawnictwa.


Stanowisko Wnioskodawcy:

Wydawnictwo uważa, że:

  1. Zwrot przez hurtownie książek do Wydawnictwa przed upływem 120 dni od ich wydania hurtowni, w sytuacji, gdy Wydawnictwo nie wystawiło hurtowni faktury dokumentującej faktyczną sprzedaż, a jedynie dokument magazynowy WZ potwierdzający wydanie, nie spełnia kryterium 120 dni do powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług.
  2. Każde ponowne wprowadzenie przez Wydawnictwo do obrotu zwróconych uprzednio przez hurtownię książek jest kolejnym, nowym pierwszym wydaniem, o którym mówi art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów usług, dla którego obowiązek podatkowy powstaje nie później niż po upływie 120 dni, niezależnie od tego, czy zwrot został udokumentowany fakturą korygującą VAT czy jedynie korektą dokumentu magazynowego WZ (zwrot do składu konsygnacyjnego).
  3. Nie należy sumować ze sobą liczby dni, wciągu których książki Wydawnictwa każdorazowo składowane były w magazynie konsygnacyjnym hurtowni do czasu ich zwrotu do Wydawnictwa i ponownego wprowadzenia przez Wydawnictwo do obrotu, nawet wówczas, gdy zwroty tych samych książek do magazynu konsygnacyjnego i ponowne wprowadzenia ich do obrotu następują wielokrotnie po sobie.
  4. Obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług powstanie:
    1. z chwilą wystawienia przez Wydawnictwo faktury dokumentującą faktyczną sprzedaż książek Wydawnictwa przez hurtownię z magazynu konsygnacyjnego hurtowni;
    2. z upływem 120 dnia nieprzerwanego (ciągłego) składowania książek Wydawnictwa w magazynie konsygnacyjnym hurtowni, o ile przed upływem 120 dni książki te nie zostały zwrócone przez hurtownię do Wydawnictwa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360).

Zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 11 ust. 1 rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-4 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

W myśl ust. 2 powołanego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Przy dokumentowaniu obrotu gospodarczego przez podatników podatku od towarów i usług ustawodawca przewidział dwie procedury korygowania faktur VAT. Przypadki, w których sprzedawca zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej określają regulacje zawarte w § 13 i § 14 ww. rozporządzenia.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W myśl § 13 ust. 2 rozporządzenia, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    1. określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,
    2. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;
  3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;
  4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Na mocy § 13 ust. 5 rozporządzenia, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

  1. zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;
  2. zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Powyższe oznacza, iż w przypadku zwrotu towarów przez ich nabywcę, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą.

Faktury korygujące powinny zawierać wyraz „KOREKTA” albo wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” (§ 13 ust. 8 rozporządzenia).

Stosownie do § 14 ust. 1 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Podstawowa zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług została sformułowana w art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Natomiast, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje zatem, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, wykonania usługi lub wystawienia faktury VAT (pod warunkiem, że została wystawiona do 7. dnia od wydania towaru lub wykonania usługi). Jednakże, od tej zasady ustawodawca określił szereg wyjątków, ustalających w sposób szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

I tak, stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:

  1. książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek,
  2. gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na wydawaniu książek sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 58.11.1. Dystrybucja książek odbywa się poprzez hurtownie, z którymi Wydawnictwo posiada podpisane umowy handlowe. Model sprzedaży książek oparty jest na tzw. umowach konsygnacyjnych. Umowy te przewidują rozliczenie zwrotów wydawnictw przez hurtownie. Wydawnictwo przekazuje książki do magazynu konsygnacyjnego hurtowni na podstawie dokumentów magazynowych WZ, w celu ich sprzedaży przez hurtownię. Wydawnictwo otrzymuje od hurtowni raporty i zestawienia o ilościach sprzedanych przez hurtownię książek Wydawnictwa do kolejnych odbiorców hurtowni (księgarni). Na podstawie tych raportów Wydawnictwo wystawia hurtowniom fakturę VAT dokumentującą faktyczną sprzedaż. Faktura wystawiana jest w ciągu 7 dni od sprzedaży książek Wydawnictwa przez hurtownię.

Zwroty książek z hurtowni do Wydawnictwa odbywają się na podstawie zapisów w umowach handlowych i dotyczą dwóch przypadków:

  1. Hurtownia zwraca do Wydawnictwa książki, których dostawa do hurtowni została uprzednio udokumentowana wystawioną przez Wydawnictwo fakturą VAT. W tym przypadku zwrot książek do Wydawnictwa potwierdzony jest wystawieniem przez Wydawnictwo faktury korygującej VAT oraz korekty dokumentu magazynowego WZ.
  2. Hurtownia zwraca do Wydawnictwa książki przekazane uprzednio przez Wydawnictwo do magazynu konsygnacyjnego hurtowni na podstawie dokumentów magazynowych WZ. W tym przypadku zwrot książek do Wydawnictwa następuje przed upływem 120 dni od ich otrzymania od Wydawnictwa i potwierdzony jest wystawieniem przez Wydawnictwo korekty dokumentu magazynowego WZ.

Następnie Wydawnictwo ponownie wprowadza do obrotu książki zwrócone przez hurtownie. Ponowne wprowadzenie do obrotu zwróconych książek może nastąpić jako przekazanie przez Wydawnictwo książek do tej samej hurtowni, od której otrzymano zwrot, lub do innej hurtowni.

Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do momentu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie książek Wydawnictwa za pośrednictwem dystrybutora w sytuacji, gdy umowa zawarta z hurtownią (dystrybutorem) przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw. Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie powstaje w sposób przewidziany w art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT.

Odnosząc się do sformułowanych przez Wnioskodawcę pytań, po dokonaniu analizy przedstawionego stanu faktycznego na tle powołanych wyżej przepisów prawa, tut. Organ podatkowy stwierdza:

Ad. pytanie 1

Z wniosku wynika, że umowa zawarta przez Wnioskodawcę z hurtownią przewiduje dokonywanie zwrotów książek Wydawnictwa przekazanych wcześniej do hurtowni. Faktury VAT dokumentujące faktyczną sprzedaż wystawiane są przez Wydawnictwo na podstawie zestawienia sprzedanych przez dystrybutora książek.

Powyższe wskazuje, iż dopiero po zrealizowaniu sprzedaży przez hurtownię mamy do czynienia z dokonaną przez Wnioskodawcę na rzecz tego podmiotu dostawą książek.

W sytuacji, gdy Strona otrzyma zwrot książek przekazanych uprzednio do dystrybutora i w stosunku do tego nakładu powstał już obowiązek podatkowy (wystawiono fakturę), Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. Natomiast w odniesieniu do zwróconych wydawnictw, w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy, Strona nie koryguje obrotu poprzez wystawienie faktury korygującej.

Zatem, w przypadku zwrotu nakładu do Wydawnictwa przed upływem 120 dni od pierwszego dnia wydania książek hurtowni, gdy Wydawnictwo nie wystawiło faktury dokumentującej ich faktyczną sprzedaż, nie powstaje w stosunku do nich obowiązek podatkowy.

Ad. pytanie 2

Sformułowania „wydanie wydawnictw” zawartego w art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy nie należy utożsamiać z dniem dokonania wydruku książek, ani też przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. „Wydanie” należy w tym przypadku rozpatrywać jako przekazanie do dystrybucji (możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym). Zatem użycie w przepisie art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy zwrotu „pierwszego dnia wydania tych wydawnictw” oznacza dzień wydania książek do dystrybucji, a więc w tym przypadku przekazania przez Wnioskodawcę hurtowni.

W przypadku dokonania przez dystrybutora zwrotu wydawnictw, w stosunku do których nie minął termin 120 od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw, Strona nie rozpoznaje obowiązku podatkowego. Z dniem kolejnego wydania dystrybutorowi tych książek, termin ten rozpoczyna ponownie bieg. Obowiązek podatkowy powstaje więc z chwilą wystawienia faktury dokumentującej dostawę towarów, nie później jednakże niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania (ponownego) tych wydawnictw. Nie ma przy tym znaczenia, czy zwrot książek był udokumentowany fakturą korygującą czy jedynie korektą dokumentu magazynowego (w przypadku, gdy nie była wystawiona faktura VAT). W sytuacji bowiem, gdy dystrybutor dokonał zwrotu książek, w stosunku do których została wystawiona już faktura sprzedaży a Wnioskodawca dokonał korekty tego obrotu, termin powstania obowiązku podatkowego w stosunku do zwróconych książek biegnie od momentu ponownego wydania tych książek do dystrybucji.

Ad. pytanie 3

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie stanowiska Organu w odniesieniu do pytania nr 3 należy stwierdzić, że w przypadku dokonania przez hurtownię zwrotu książek do Wydawnictwa, z dniem kolejnego wydania dystrybutorowi tych książek, termin, o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 3, rozpoczyna ponownie bieg. Dotyczy to każdego kolejnego wydania (wprowadzenia do obrotu) książek, które nie zostały faktycznie sprzedane i zostały zwrócone przez dystrybutora Wydawnictwu. Zatem w sytuacji, gdy dystrybutor wielokrotnie zwraca te same książki, a Wydawnictwo ponownie wprowadza je do obrotu przekazując hurtowni do dystrybucji, termin 120 dni, po upływie których powstanie obowiązek podatkowy w stosunku do tych książek, liczy się dla każdego kolejnego wydania odrębnie. Tym samym nie należy sumować liczby dni, w ciągu których książki Wydawnictwa każdorazowo składowane są w magazynie hurtowni do czasu ich zwrotu do Wydawnictwa.

Ad. pytanie 4

W przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy książek powstanie, zgodnie z zapisami art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia przez Wydawnictwo faktury dokumentującej faktyczną sprzedaż książek przez hurtownię z jej magazynu, lub z upływem 120. dnia nieprzerwanego składowania książek Wydawnictwa w magazynie hurtowni, o ile przed upływem 120 dni książki te nie zostały zwrócone przez hurtownię do Wydawnictwa.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj